ZVIEDRIJAS ĀRSTI SAKA: PIETIEK! LAIKS ATCELT KAITĪGOS KOVID-IEROBEŽOJUMUS – TAGAD!!

Trīs zviedru ārsti publicējuši uzsaukumu mediķiem, zinātniekiem un sabiedrībai atbalstīt viņu atklāto vēstuli ar aicinājumu Zviedrijas valdībai atcelt kovid-ierobežojumus. Uzsaukums 14. martā publicēts vienā no lielajiem laikrakstiem Expressen debašu sadaļā: 
https://www.expressen.se/debatt/stoppa-de-skadliga-corona-restriktionerna/?fbclid=IwAR27xBzdIxzFnc6eo9tTlbFLdX2ye7-HSGS01ok3zh1HwZ9qIHhaJKnfTiY

ĀRSTU UZSAUKUMS ZVIEDRIJAS VALDĪBAI

Pašreiz Zviedrijā Covid-19 vairs nav akūts drauds sabiedrībai un jau gandrīz mēnesi valstī mirstības relatīvie rādītāji ir samazinājušies. Tādēļ šādā situācijā ieviest vēl stingrākus ierobežojumus būtu nepamatoti, raksta ārsti Svens Romāns, Nilss Litorīns un Sebastians Rašvorts.

Kā ārsti un mediķi uzskatām, ka mūsu pienākums ir iebilst pret ierobežojumiem, kas nodara kaitējumu Zviedrijai. Nesen no politiskās vadības puses izskanējuši pieļāvumi, ka varētu pilnībā tikt slēgta sabiedrības dzīve. Tikmēr daudzi pētījumi, kas publicēti tai skaitā medicīnas žurnālā The Lancet skaidri parāda, ka nav pierādījumu un pamata apgalvojumiem, ka Lokdauni/stingri ierobežojumi varētu samazināt infekcijas izplatīšanos sabiedrībā.

Nepieciešams rūpīgi izsvērt plusus un mīnusus.

Stingrāku ierobežojumu/Lokdauna eventuālie ieguvumi jāsalīdzina ar negatīvo iespaidu un zaudējumiem, kurus izraisīs samazināta pieeja plānveida medicīnas aprūpei, skolu stundu apmeklētības un mācību procesa kvalitātes pazemināšanās, ierobežotas fiziskās aktivitātes, indivīdu izolācija un kaitējums psihiskajai veselībai, kaitējums sabiedrības veselības līmenim nākotnē, pieaugošs bezdarbs un uzņēmumu bankroti.

Nepamatoti pasākumi, kas skar bērnus.

Kā vienus no visnepamatotākajiem risinājumiem gribam minēt ierobežojumus, kas skar bērnus un pusaudžus. Saskaņā ar ASV infekciju kontroles dienesta CDC datiem, Covid-19 slimība vecākās paaudzes cilvēkiem ir bīstamāka par parastu sezonālu gripu, taču bērniem risks nomirt no Covid-19 ir zemāks nekā no gripas. Tāpat arī Zviedrijas Sabiedrības Veselības dienests (FHM) ir paziņojis, ka bērni un skolu apmeklēšana nav veicinošs faktors infekcijas izplatībai šīs pandēmijas laikā. Nu jau vesela virkne pētījumu ar faktiem parāda, ka skolu pārvešana uz attālinātām mācībām nesamazina infekcijas izplatības tempu sabiedrībā, taču atsevišķam neaizsargātākām bērnu grupām tas var nodarīt lielu negatīvu  kaitējumu ilgtermiņā.

Jau tagad Zviedrijā ir pārtrauktas bērnu sporta nodarbības un joprojām ir ierobežojumi arī profesionālajā sportā. Tas viss samazina bērnu un pusaudžu imunitātes līmeni un vispārējo veselības stāvokli. Tas, ka vesela cilvēku paaudze saņems sliktāku izglītību, negatīvi iespaidos viņu izredzes nākotnē.

Situācijā, kad covid-19 vairs nav uzskatāms par nopietnu akūtu draudu sabiedrībai un relatīvais mirstības līmenis ir pazemināts jau gandrīz mēnesi, nav nekāda loģiska pamata ieviest bargākus ierobežojumus un aizliegumus nekā bija spēkā 2020. gada pavasarī.  Vairums no valstīm, kas bija ieviesušas bargākus aizliegumus un ierobežojumus nekā Zviedrijā, ir piedzīvojušas augstāku mirstību, kas skaidri liecina, ka šādas metodes nepalīdz. Mūsu sabiedrībām nodarītais kaitējums ir gluži vai neizmērojams un tā sekas jutīsim ilgstoši.

Globālā mērogā Ierobežojumi prasījuši tikpat daudz dzīvību cik kovids

Divi no Zviedrijas vadošajiem globālās veselības speciālistiem – profesore Anna Mia Ekstrēma (Anna Mia Ekström) un profesors Stefans Svartlings Pētersons (Stefan Swartling Peterson), nesen publiskojuši pētījumu, kurā izmantoti konkrēti dati, tai skaitā oficiāla ANO statistika, un aprēķinājuši, ka aizvadītā gada laikā pandēmijas ierobežošanas pasākumi un lokdauni ir prasījusi tikpat daudz upuru cik koronavīrusa slimība.  Visā pasaulē lokdaunu/ierobežojumu dēļ gājuši bojā galvenokārt bērni un jauni pieaugušie, tādēļ zaudēto dzīvildzes gadu skaits no lokdauniem/ierobežojumiem ir vismaz piecas – desmit reizes augstāks nekā no vīrusa sekām.

Kovidpases riskantas

Kritiski raugāmies arī uz vakcīnpasu ideju, kuru ieviešana praktiski nozīmētu, ka vakcinācija tiek uztiepta piespiedu kārtā. Ir svarīgi, lai vakcinācija notiktu tikai brīvprātīgi. Doma ieviest vakcīnpases un ar to palīdzību sadalīt sabiedrību divās šķirās attiecībā uz iespējām ceļot, apmeklēt koncertus un sporta pasākumus pēc mūsu domām nozīmētu diskiriminācijas pieļaušanu un drosi vien  tas arī būtu klajā pretrunā ar Zviedrijas pamatlikumu.

Šaubas raisa arī jaunais Zviedrijas Pandēmijas likums. To pieņēma lielā steigā bez plašākas apspriešanas sabiedrībā. Ja nākotnē mūsu valstī izveidotos vairāk autoritārs režīms, šo likumu būs iespējams izmantot ļoti destruktīvā veidā.

Labāku aizsardzību riska grupām

Visbeidzot vēlamies uzsvērt, ka nepieciešams nodrošināt labāku aizsardzību riska grupu iedzīvotājiem. Milzīgo cenu, ko maksājam un turpināsim maksāt par „ierobežojumiem” vajadzētu izmantot mērķtiecīgāk un novirzīt uz finansiālu atbalstu veselības aprūpes un senioru aprūpes sistēmām. Tas būtu ievērojami iedarbīgāk.

Un tagad atļaujiet mums ierosināt dažus lēmumus, kurus vajag pieņemt šodien un kas var glābt cilvēku dzīvības:

  • izveidot jaunas slētās aprūpes un intensīvās terapijas palātas ar papildus ultasvietām, jo Zviedrijas slimnīcu sistēma jau hroniski ir pārslogota tādēļ, ka mums ir mazākais slimnīcas gultasvietu skaits per capita visā Eiropas Savienībā un intensīvās aprūpes gultasvietu skaits ir pārdesmit gadu laikā samazināts uz pusi.
  • ieviest regulāru personāla testēšanu ar antigēnu testiem senioru aprūpes iestādēs un papildus apmācīt darbiniekus par higiēnas standartiem.
  • atļaut atkal atvērt peldbaseinus un bibliotēkas, kā arī palielināt vienlaicīgi atļauto personu skaitu restorānos un veikalos.
  • apturēt neētisko un bīstamo karuseļa modeli, kur viena kovid slimnieka tiešajā aprūpē var būt iesaistīti līdz pat 30 mediķi, tā vietā ieviešot mērķētu aprūpi kovid-pozitīviem pacientiem un paaugstināt mediķu algas, lai varētu ieviest intensīvus divu nedēļu ilgus darba periodus. 
  • uzdot pašvaldībām nodrošināt pārtikas paku un pasta sūtījumu piegādi uz mājām riska grupu personām, kam ir paaugstināts risks inficēties, atrodoties publiskās vietās.
Nesamērīgi ar riskiem

Covid-19 ir slimība, kas galvenokārt nogalina vecāka gadagājuma ļaudis un cilvēkus ar smagām saslimšanām. Vidējais ar covid mirušo vecums ir 84 gadi, kas ir vairāk kā vidējais paredzamais mūža ilgums Zviedrijā. Fokusēta šīs riska grupas aizsargāšana, vienlaikus ļaujot jauniem un veseliem cilvēkiem ar zemu letalitātes risku turpināt strādāt kā ierasts, nodarboties ar sportu, apmeklēt skolu klātienē, tāda būtu samērīga sabiedrības veselības stratēģija. Slēgt skolas un ierobežot ikdienas dzīvi vairākiem miljoniem bērnu un jauniešu ir nesamērīgs pasākums, samērojot ar risku – un kā tāds tas no sabiedrības veselības viedokļa ir kontrproduktīvs.

Saprotams, mums visiem jāturpina ievērot pamata piesardzības pasākumus kā sociālās distances ievērošana, roku mazgāšana un palikšana mājās, ja parādās saaukstēšanās simptomi – līdz pandēmija būs beigusies. Papildus jau iepriekš minētajiem nevajadzīgajiem ierobežojumiem vajadzētu atļaut notikt arī  sabiedriskiem kultūras un sporta pasākumiem ar noteiktu dalībnieku skaitu, tāpat atjaunot dievkalpojumu norisi, bērnu sporta sacensības, pieaugušo sporta un fitnesa nodarbības, koru mēģinājumus, kā arī jāļauj darboties peldbaseiniem un bibliotēkam un jāpalielina atļautais personu skaits restorānos un veikalos.

Nevajag rekomendāciju visiem lietot maskas/ mutes aizsegus, jo nav pietiekamu zinātnisku pierādījumu, ka šāda veida pasākums varētu palīdzēt nozīmīgi samazināt infekcijas izplatīšanos, vienlaikus ir zināms, ka tam var būt negatīva ietekme uz cilvēku fizisko un psihisko veselību.

Publiskot Ieguvumu-risku analīzi

Saskaņā ar Zviedrijas Centrālā statistikas biroja datiem, valstī kopš 2021. gada 1. februāra novērota zemāka nekā parasti mirstība un, domājams, plaši izplatīta imunitāte sabiedrībā. Līdz 10. martam 84 % no senioru aprūpes iestāžu klientiem bija pilnībā vakcinēti pret covid-19 un 63 % no senioriem, kam pienākas papildus aprūpe mājvietā, bija saņēmuši vakcīnas pirmo devu.

Tādēļ mēs ierosinām:

  • atcelt nepamatotus sabiedrības dzīves ierobežojumus, t.sk. attālinātas mācības skolās pamatskolas un vidusskolas posmos.                                                               
  • pilnībā atteikties no plāniem ieviest vakcīnpases
  • palielināt mērķētu aizsardzību riska grupām
  • ieviešot jebkādus jaunus ierobežojumus, valdībai un Sabiedrības Veselības dienestam (FHM)  vienmēr jāpublisko aktuālākā jauno pasākumu ieguvumu – risku analīze.

Stokholmā, 2021. gada 12. martā

t.me/brivibasplatforma/321


Sven Román, Speciālists bērnu un jauniešu psihiatrijas jomā

Nils Littorin, ārsts psihiatrs ar doktora grādu klīniskajā mikrobioloģijā

Sebastian Rushworth, ārsts rezidents

Raksts publicēts laikrakstā Expressen: www.expressen.se/debatt/stoppa-de-skadliga-corona-restriktionerna/?fbclid=IwAR27xBzdIxzFnc6eo9tTlbFLdX2ye7-HSGS01ok3zh1HwZ9qIHhaJKnfTiY

Deklarācija atrodama un parakstāma šeit: lakaruppropet.se/

Deklarāciju jau parakstījuši vairāk kā 5000 cilvēku Zviedrijā, t.sk. vairāk kā 400 mediķu

SAITES UZ PĒTĪJUMIEM
Lokdauni/ Ierobežojumi

onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/eci.13484

www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(20)30208-X/fulltext

www.researchgate.net/publication/343245722_Effects_of_non-pharmaceutical_interventions_on_COVID-19_A_Tale_of_Two_Models

www.svt.se/nyheter/vetenskap/miljontals-har-dott-av-restriktionerna

 
Trūkst pierādījumu par ieguvumiem no skolu slēgšanas:

data.cdc.gov/NCHS/Provisional-COVID-19-Death-Counts-by-Sex-Age-and-S/9bhg-hcku

www.cdc.gov/flu/about/burden/2018-2019.html

www.bmj.com/content/372/bmj.n521

 
Samazināta mirstība Zviedrijā:

www.scb.se/hitta-statistik/corona/corona-i-statistiken/#Statistik

2,5 miljoni cilvēku miruši Lokdaunu/ ierobežojumu dēļ pasaulē:

www.svt.se/nyheter/vetenskap/miljontals-har-dott-av-restriktionerna

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.