Vai ASV būs defolts?

Bankruptcy

Interesants brīdis jau tuvākajās dienās atkal pienācis ASV. Tur Gulošā Džo administrācija jau izsūtījusi vēstis dažādām Federālajām aģentūrām ar brīdinājumu par to, ka tuvākajās nedēļās var iestāties ‘cietslēdze’

Bet tas nav saistīts ar vīrusiem un tas nav tas lokdauns. Šis ir saistīts ar triviālu būšanu – naudu. Jau pirms kāda laika Nacionālās kases vadītāja tika sūtījusi brīdinājumu valdošajam režīmam par to, ka oktobrī beigsies nauda un ka milzīgais parāds atkal sasniedzis kārtējos griestus. Un tā jau nākamnedēļ paredzēta nikna cīņa starp demokrātiem un republikāņiem tieši par budžetu.

Kā ziņo Fox:

Jau pirmdien Senāts gatavojas balsot par apakšpalātā pieņemto likumu, kas nodrošinās valdību ar naudu līdz decembra sākumam un atkal pacels 28 triljonu parāda griestus. Bet augšpalātā tas var netikt pieņemts, jo tur visi Republikāņu senatori, izņemot 4 ir solījuši to atmest. Demokrātiem vajadzētu vismaz 10 republikāņu atbalstu, lai izdabūtu cauri šo projektu.

Nav skaidrs, kas notiks tālāk. Bez īslaicīgā finanšu likuma valdībai nāksies tikt slēgtai jau nākamnedēļ. Nauda dažādu rēķinu apmaksai izsīks jau novembrī, ja netiks pacelti parāda griesti – tas bija Janet Yellen brīdinājums no Nacionālās kases. Demokrāti paziņojuši, ka slēgšana nav risinājums un apsolījušies darīt visu, lai valdība varētu strādāt. Kā tas būs iespējams, rādīs nākamā nedēļa, savukārt valdības slēgšana nesīs katastrofiskas sekas visai ekonomikai un tas ir diezgan droši, arī par to brīdinājusi tā pati Janeta Yellen.

Bet Kongresā ir 50/50 spēku attiecība, tāpēc ja nav 10 republikāņu atbalsta demokrātiem šajā jautājumā, tad vienoties par parāda griestiem nebūs iespējams. ASV ekonomika diezgan strauji tuvojas savam sabrukumam un katra šāda parāda griestu pacelšana to tikai nedaudz attālina un padara nākotnē vēl smagāku, taču šobrīd par to nav laika domāt.

2011.gadā uz laiku tāds neliels defaults ASV jau bija – toreiz arī beidzās nauda federālajiem izdevumiem un tas bija Obamas nesaskaņas ar tiem pašiem republikāņiem arī par budžetu. Toreiz tas noveda pie ASV kredītreitinga pazemināšanas. Bet tā vēl bija vecā pasaule un ASV hegemonijas laiks. Tagad ir pavisam citādi.

A. Vasiļevskis

www.mainampasauli.news

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.