Aivis Vasiļevskis “Vai 10. oktobrī vajag iet ielās?”

Jūs jau daudzi droši vien sekojat līdzi Alda Gobzema aktivitātēm un publiskiem rakstiem. Man arī ir bijuši jautājumi šajā sakarā, ko es par to visu domāju. Teiksim tā – tas, ko viņš dara un ko runā tribīnē, par ko raksta un kā kritizē esošo varas pozīciju no vienas puses izskatās efektīgi, bravūrīgi un daudziem tas ļoti patīk, to redzēt un dzirdēt, ka kāds ir tik drošs tā runāt un nolikt viņus pie vietas.

No otras puses, vai tas ko maina esošajā situācijā un vai šai topošai partijai vispār ir kaut kāds plāns, vīzija valstij, sapratne par to, kas vispār ir valsts, kāda ir mūsu loma globālajā politikā un kas šeit nosaka scenāriju, kam pakļaujas vietējie varneši? Visticamāk, ka viņi neko daudz no tā nesaprot un ja arī saprot, tad tik un tā nezina, kā to izmainīt. Tāpēc nekā diži vairāk par personisko PR uz asas kritikas pamata es tur šobrīd neredzu – tā dara opozīcijas visās valstīs, tikai ar to viss arī beidzas un bieži vien viņi pat nezina, ko darītu, ja tiktu pie varas paši – bet būt opozīcijā ir vienkārši izdevīgi. Kas notiek tad, ja kāds bļāvējs patiešām tiek otrā varas pusē, tad viens lielisks piemērs mums jau ir – aktieris Kaimiņš. Jūs varat paprasīt jebkuram liberālim turpat Krievijā, ko tad viņš spēj labāk, kā patreizējais prezidents, kuru nemitīgi viņi cenšas dabūt prom un atbilde būs klusums. Tas vispār neietilpst šajā programmā – ko saimnieks liks, to arī darīsim.

Kā tas būs ar Aldi, tad jau redzēsim – tas viss ir atkarīgs no situācijas pasaulē, jo mēs kā valsts sevi nekā nevaram pārvaldīt patreizējā globalizācijas modelī – nav pilnīgi nekādu kompetenču, suverenitātes vai teikšanas, tikai pavēles no augšas. Tāpēc pat tad, ja kādam patiešām ir vēlme kaut ko labu darīt arī tautai, viņš tur neko nevar iesākt, līdz šim tas nebija pat paredzēts pie šīs sistēmas un tieši tāpēc ir tik svarīgi saprast, kas vispār notiek pasaulē un kāpēc viss ir tik cieši saistīts. Kas mūs atgriež pie sākotnējā jautājuma, vai ir jāiet ielās 10. oktobrī?

Jau pārāk daudz esmu iedziļinājies globālās pārvaldes mehānismos, lai ticētu tam, ka iešana ielās kaut ko maina pati par sevi. Tā nekad nav bijis. Tas notiek tikai tad, kad tas ir rūpīgi organizēts, apmaksāts un tad to sauc par krāsaino revolūciju – tad, kad tā ir bildīte, ko var tiražēt visas pasaules “demokrātiskie” mediji un bļaut, ka kaut kur jānogāž kārtējais “diktators” – to mēs esam redzējuši neskaitāmas reizes un tagad tieši tas pats notiek Baltkrievijā. Tikai šoreiz tas īsti neizdodas līdz galam, tāpat, kā tas neizdevās Venecuēlā un Sīrijā – tie, kam bija “jāaiziet”, tomēr pamanījās palikt, jo iesaistījās arī lielā kaimiņvalsts.

Bet tas viss notiek tad, kad jādabū prom kāds globālistiem vai ASV demokrātu elitēm ieriebis pārvaldnieks. Tur, kur vietējā pārvalde klausa saimniekus, tur taču nekādas revolūcijas nenotiek. Francijā bija protesti pret vecāks I un vecāks II, kur izgāja pat miljons cilvēku – tas neko nemainīja. Tagad Eiropā notiek tādi paši miljonu protesti pret kovidšovu –bet globālistu mediji tos vienkārši ignorē vai arī pasludina par dažu tūkstošu folija cepurīšu saietu. Tāpēc iešana ielās, kad sistēma ir izveidota tāda, kāda tā ir, nedod pilnīgi neko tam, kas šos procesus nevada no augstāka līmeņa.

Respektīvi, tauta nespēj ietekmēt šos pārvaldes lēmumus un stihiski mītiņi tādā ziņā ir bezjēdzīgi – pretstatā tam, paskatieties, cik veikli tiek organizēts haoss ASV, kur darbojas īpaši apmācīti organizatori, kas uzkurina agresiju, kur organizētas veselas apgādes ķēdes ar ķieģeļiem un pārtiku “mierīgajiem protestantiem” un cik rūpīgi visa tā melno – balto konfrontācija tika gatavota gadu desmitiem – tā strādā ASV “demokrāti” jeb ēnu valdība, kas aiz tiem stāv. Cik skaisti tika organizēta mūsu pašu “atmoda” – ar sadošanos rociņās, dziesmām un dejām, Čikāgas piecīšiem un lozungiem par pastalām brīvībā.

Pat šodien lielākā daļa nespēj saprast, ka tā bija klasiska krāsainā revolūcija, lai nodotu varu pār Baltiju no Maskavas Vašingtonai. Ja PSRS būtu gribējusi, tad vienā rāvienā noslaucītu visas barikādes un izdzenātu visus pa mājām. Taču nē, nomenklatūra spēlēja līdzi un radās “izcīnītās brīvības” ilūzija un pēc tam 4. maija republika, kas joprojām veic genocīdu pret tautu un iznīcina mūs kā sugu.

Bet ir kāda cita lieta. Kāpēc šie globālisti spēj pārvaldīt pasauli tā, ka ļaužu miljardi par to pat nenojauš, bet visi tiek iesaistīti šajās spēlēs, karos, revolūcijās, atmodās – aizstāv kaut kādus ideālus, mītus un savā starpā tiek sanaidoti un kontrolēti, kā tādi mazi zaķīši?

Tāpēc, ka –

pasaules pārvaldniekiem piemīt konceptuālais pasaules skatījums – viņi ļoti labi zina to, ka pasaule nesastāv no nejaušībām un tā nav tikai materiāla. Ir vēl otra puse, kas balstās pavisam citā sfērā – tas viņu variantā ir okultisms, maģijas, NLP un programmēšana.

Faktiski viss tas, kas notiek šodien, ir jau bijis izmēģināts tai pašā nacistiskajā Vācijā. Tur tika vākti milzīgi pūļi, tika apstrādāti ar masu psihozi, propagandu, izveidota pilnīgi jauna, pārcilvēku suga ar attiecīgu domāšanu – un tas viss notika ne jau tāpat vien, bet ar tā laika slepeno okulto organizāciju palīdzību – Annenerbe, Thule un citas okulto zināšanu citadeles tika paceltas visas valsts politikas veidošanas līmenī.

Visi tie lāpu gājieni, simbolika un viss pārējais, tie visi bija konkrēti maģijas rituāli, kuru nolūks ir uzvākt cilvēku izdalīto psihisko spēku un izveidot tā saucamo egregoru jeb kolektīvo apziņu – un tad, kad tas kļūst pietiekoši spēcīgs, tas sāk kontrolēt cilvēku apziņas, iedvešot viņiem visas vajadzīgās sajūtas un programmējot viņus uz attiecīgu rīcību – tā tas viss darbojas un par šīm lietām cilvēkiem ir vēl mazāk zināšanu, kā par fizisko globālo pārvaldi.

Bet tieši tā tika kaldināti visi tie fanātiķi, kuri vēlāk izcēlās ar noziegumiem pret cilvēci tādos apjomos, kādus pasaule vēl nebija redzējusi. Šis pats princips darbojas arī reliģijās un vispār jebkurai ideoloģijai ir šāds savs egregors, kas piesaista cilvēkus un izmaina viņu domāšanu. Tieši tāpat darbojās arī Baltijas ceļš un viss tas, ko mēs te redzējām – arī tur tika ieprogrammēta kolektīvā brīvības ilūzija, lai visa sagraušanas šoks nebūtu tik sāpīgs. Un tieši tāpat, kā toreiz “pārcilvēki”, tagad tiek veidota “jauno normālo” suga, nemitīgi apstrādājot viņus ar šo propagandu. Tā pati tehnoloģija, tāda pati kolektīvās apziņas veidošana.

Tad lūk – ja mēs saprotam, kā tas darbojas, tad tieši tāpat var panākt arī patiešām pozitīvu efektu, ne tikai ilūzijas – tā iešana ielās, kad cilvēki vienojas kopējā idejā un iestājas par savu un savu bērnu brīvību un nākotni, tieši tāpat rada kolektīvo apziņu – šeit svarīgi ir saprast to, ka šo enerģiju ir jāprot attiecīgi novirzīt ar savu nodomu, lai tā kļūst kā pozitīvs uzkrājums un spēks, kas dzēš to baiļu uzkrājumu un negatīvismu, ko nemitīgi izplata varneši un to kontrolētie mediji – tāda ir šī cīņa un tādai jābūt izpratnei, kāpēc mēs varam iet ielās un kas mums tur ir jādomā.

Ņemot vērā šo niansi un pārstrukturizējot to enerģētisko jaudu, kas tur var rasties, kopējai cīņai pret tumsas varu Latvijā un pasaulē, droši vien, ka es aiziešu arī pats, lai parunātu ar līdzīgi domājošiem. Ne tāpēc, ka tas kaut ko tagad mainīs fiziskajā pārvaldē. Bet smalkajā pasaulē tādam uzkrājumam ir nozīme, lai beigās cīņu uzvar gaisma. Jo pretējā gadījumā būs tāpat, kā ar “atmodu” – visas pozitīvās enerģijas pievāks paši sistēmas turētāji un tas būs viņu spēks pret mums – tā tas notiek, kamēr cilvēki neapgūst globālās pārvaldes tehnoloģijas visos līmeņos.

Tik daudz, ka var atteikties no kovida afēras, tajā neiesaistoties vai parakstot kādus apliecinājumus, ka atsakāmies no varas “rekomendācijām” šajā sakarā – to daudzi jau saprot.

Bet paliek pats galvenais – izteikt nodomus visas planētas kolektīvajā apziņā un pateikt NĒ tam scenārijam, kas tur ir ierakstīts. Un to var izdarīt tad, kad ir radies pietiekošs gaismas spēks kopējā cilvēces apziņā un šāds nodoms ievibrē attiecīgos līmeņos. Bet baidoties Jūs to nekad nevarat izdarīt. Un viņi to zina.

aivisvasilevskis.info

151 thoughts on “Aivis Vasiļevskis “Vai 10. oktobrī vajag iet ielās?”

 1. Pretty component of content. I simply stumbled upon your site and in accession capital to claim that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I will be subscribing on your augment and even I success you get admission to persistently quickly.|

 2. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading? I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.|

 3. Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having problems finding one? Thanks a lot!|

 4. Nice blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple adjustements would really make my blog jump out. Please let me know where you got your theme. Bless you|

 5. I’ve been surfing on-line greater than 3 hours as of late, but I never discovered any attention-grabbing article like yours. It is beautiful price enough for me. Personally, if all web owners and bloggers made just right content as you did, the web will likely be a lot more helpful than ever before.|

 6. I don’t even know how I ended up here, but I thought this post was great. I don’t know who you are but certainly you’re going to a famous blogger if you are not already 😉 Cheers!|

 7. We’re a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community. Your website provided us with useful info to work on. You’ve done an impressive process and our entire group will likely be thankful to you.|

 8. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I’ve joined your feed and look forward to seeking more of your excellent post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!|

 9. Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My website is in the exact same niche as yours and my users would certainly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thanks a lot!|

 10. Simply desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply cool and i can assume you are an expert on this subject. Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.|

 11. Hi are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!|

 12. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to mention that I have really enjoyed surfing around your blog posts. After all I will be subscribing in your feed and I hope you write again very soon!|

 13. Oh my goodness! Awesome article dude! Many thanks, However I am going through troubles with your RSS. I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting similar RSS problems? Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanks!!|

 14. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and sources back to your blog? My blog site is in the very same niche as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Cheers!|

 15. Hi! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few months of hard work due to no backup. Do you have any solutions to stop hackers?|

 16. My brother suggested I might like this website. He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this information! Thanks!|

 17. Hi! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Outstanding blog and brilliant design and style.|

 18. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views. I know this is totally off topic but I had to share it with someone!|

 19. I truly love your website.. Very nice colors & theme.

  Did you build this amazing site yourself? Please reply back as
  I’m trying to create my own site and want to know where you got this from or what the theme is named.
  Cheers!

 20. An impressive share! I have just forwarded this onto a co-worker who has been doing a little homework on this.

  And he in fact bought me breakfast because I stumbled upon it for him…
  lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!

  But yeah, thanks for spending the time to discuss this matter here on your web page.

 21. Have you ever considered publishing an ebook or guest authoring on other sites?
  I have a blog centered on the same ideas you discuss and would love
  to have you share some stories/information. I know my audience would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

  Have a look at my web page – term treatment

 22. I wanted to thank you for this excellent read!!

  I definitely enjoyed every bit of it. I have got you saved
  as a favorite to look at new stuff you post?

  my web page :: Lacey

 23. I absolutely love your blog and find almost all of your
  post’s to be what precisely I’m looking for.

  Do you offer guest writers to write content for yourself?
  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a few of the subjects you
  write regarding here. Again, awesome web log!

  Take a look at my blog post: effective skin care tips

 24. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your webpage?
  My website is in the very same niche as yours and my visitors would genuinely benefit from
  some of the information you present here. Please let me know if this ok with you.
  Regards!

  Take a look at my web site :: loss diet

 25. You really make it seem so easy with your presentation but I find
  this topic to be actually something which I think I would never understand.

  It seems too complex and extremely broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I’ll try to get
  the hang of it!

  my web-site :: quality treatment

 26. I needed to draft you a tiny word just to say thanks yet again for your pleasing pointers you have documented
  above. This is quite surprisingly generous of you to provide freely precisely what a number of
  people would have marketed as an e book in making some dough for their own end, precisely given that you could possibly have tried it in case you decided.
  The good ideas additionally served to provide a fantastic way to be
  sure that many people have the same fervor the same as my personal own to learn a
  lot more pertaining to this issue. I know there are a lot more
  fun instances ahead for people who look into your blog post.

  my blog – build muscle diet

 27. I am extremely impressed together with your writing skills as neatly as with the structure
  in your blog. Is that this a paid theme or did you
  modify it yourself? Anyway keep up the excellent quality
  writing, it is uncommon to peer a nice blog like this one these days..

  my web blog :: www.aniene.net

 28. Hi there! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate! He
  always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Pretty sure he will have a good read. Many thanks for sharing!
  scoliosis surgery 0401mm.tumblr.com/ scoliosis surgery

 29. You’re so cool! I do not believe I’ve truly read through something like
  that before. So great to find another person with original thoughts on this issue.
  Seriously.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the web, someone with some originality!

  Feel free to visit my homepage – UltraXTend Wifi Booster

 30. I do not even know how I ended up here, but I thought this post
  was great. I don’t know who you are but certainly you are going to a famous blogger
  if you are not already 😉 Cheers!

 31. hey there and thank you for your info ? I?ve definitely picked up something new
  from right here. I did however expertise some technical points using this website, as I
  experienced to reload the web site a lot of times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your
  web hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will
  often affect your placement in google and can damage your high quality
  score if ads and marketing with Adwords. Anyway I am adding this
  RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon..

  My site: Xoth CBD Gummies

 32. We would like to thank you yet again for the gorgeous ideas you offered Janet when preparing her own post-graduate research as well as, most importantly,
  for providing the many ideas in a single blog post. If we had been aware of your web site a year ago, we would have been kept from the useless measures we
  were participating in. Thanks to you.

  Visit my web-site – Tacoma Farms CBD Cost

 33. Greetings from Colorado! I’m bored at work so I decided to check
  out your site on my iphone during lunch break. I enjoy the information you present here and can’t wait
  to take a look when I get home. I’m surprised at how quick your blog loaded on my
  mobile .. I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic blog!

  My blog: Imarais Beauty Cream

 34. You actually make it seem so easy together with your
  presentation however I in finding this topic to be really one thing that I feel I might never understand.
  It sort of feels too complex and extremely wide for me.

  I’m taking a look ahead for your next publish, I will attempt to get the dangle of it!

  my homepage :: xld-zm.com

 35. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really great articles and I think I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to
  write some material for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please blast me an e-mail if interested.
  Thank you!

  Also visit my webpage; www.medflyfish.com/index.php?action=profile;u=120239

 36. Magnificent beat ! I would like to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a blog web site?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 37. Hey! Someone in my Facebook group shared this
  site with us so I came to check it out. I’m definitely loving the information.
  I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Superb blog and wonderful style and design.

  Look at my web blog :: Amellia Cream Review (rftitanforge.com)

 38. I am really loving the theme/design of your website.
  Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A few of my blog audience have complained about my site not
  working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

  Feel free to surf to my blog post – patinajeartistico.es

 39. I?m not that much of a online reader to be honest but your sites
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back down the road.
  Many thanks

  Here is my page – Ilok Air

 40. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who has been conducting a little
  homework on this. And he actually ordered me lunch simply because
  I found it for him… lol. So allow me to reword this…. Thanks
  for the meal!! But yeah, thanx for spending the time
  to discuss this subject here on your web site.

  Here is my site … 79.96.178.225

 41. What’s up everyone, it’s my first pay a quick visit at this site, and post is in fact fruitful in favor of me, keep up posting such articles or reviews.

 42. I wish to show my appreciation for your kindness
  supporting all those that actually need assistance with this one topic.
  Your special commitment to getting the message throughout came to be
  astonishingly productive and have usually enabled people just like me to reach their targets.
  Your amazing useful guide denotes so much to me and far more to my mates.

  Thank you; from all of us.

  Take a look at my page :: D-Fine8

 43. Hi! I could have sworn I’ve visited this website before but
  after browsing through a few of the articles I realized
  it’s new to me. Regardless, I’m certainly delighted I stumbled upon it and I’ll
  be bookmarking it and checking back often!

  Check out my web page :: Alysa

 44. I precisely wished to thank you very much once again.
  I am not sure the things that I might have done in the absence of the type of ideas provided by you on my problem.
  It was before an absolute frightful problem for me, nevertheless taking a look at a new specialised technique you resolved it took
  me to cry over gladness. I am just happier for
  the help and in addition sincerely hope you comprehend what a powerful job you are always putting in training people today via a blog.

  I am sure you have never met any of us.

  My web page :: Blosum CBD Gummies (talkeverything.online/index.php?action=profile;u=12800)

 45. I and my friends were found to be digesting the
  excellent advice on the blog and suddenly developed
  a terrible feeling I never expressed respect to the web site owner for those techniques.
  Most of the people were definitely as a result very interested to
  see all of them and have in effect in reality been loving them.
  We appreciate you truly being simply kind and for making a choice on such essential subjects most
  people are really wanting to be aware of. My very own sincere regret for not expressing appreciation to you earlier.

  Also visit my web page … Glacier Air Cooler

 46. I do trust all of the concepts you have introduced for your post.
  They are very convincing and will definitely
  work. Nonetheless, the posts are very quick for
  beginners. Could you please extend them a little from next time?
  Thank you for the post.

  Here is my web blog: Glacier Portable AC

 47. My spouse and i have been quite relieved Edward could finish up his
  studies because of the precious recommendations he acquired when using the web
  page. It is now and again perplexing to simply continually be giving freely guidance that many the rest could have been trying to sell.
  And we see we have got the blog owner to be grateful to because of
  that. The entire explanations you’ve made,
  the simple site navigation, the relationships your site help create – it’s all extraordinary,
  and it is facilitating our son and the family do think that issue is pleasurable, and that’s extraordinarily essential.

  Thanks for all the pieces!

  Visit my website Fast Dash Keto Ingredients

 48. Very nice post. I simply stumbled upon your weblog and wanted
  to say that I’ve really enjoyed browsing your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing for your rss feed
  and I am hoping you write again soon!

 49. It’s perfect time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I desire
  to suggest you few interesting things or suggestions.
  Maybe you can write next articles referring to this article.
  I desire to read more things about it!

  Feel free to visit my page Miriam

 50. This is the right webpage for anyone who really wants to understand this
  topic. You realize a whole lot its almost hard to
  argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a subject which has been discussed for decades.
  Wonderful stuff, just great!

  my site: Hayley

 51. Its such as you read my thoughts! You appear to grasp
  so much approximately this, like you wrote the guide in it or
  something. I feel that you just could do with some p.c.
  to power the message house a bit, but other than that, that is wonderful blog.
  A great read. I’ll certainly be back.

 52. Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after checking through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found
  it and I’ll be book-marking and checking back frequently!

 53. Hi there would you mind letting me know which webhost you’re working
  with? I’ve loaded your blog in 3 completely different web browsers and I must say
  this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good hosting provider at a honest price?
  Cheers, I appreciate it!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.