Trīs iemesli kādēļ vakcinēties pret C O V I D 1 9 ir bīstami

1. Jaunā mRNA tehnoloģija – riskanta, nepārbaudīta, pamatīga un apšaubāma.

Visbīstamākās ir jaunā tipa mRNA vakcīnas. Tās visas ir eksperimentālas. Un ne tikai kā konkrētas slimības vakcīnas, kuras nav izgājušas minimālo 3 gadus ilgo pārbaudes laiku. Pati mRNA tehnoloģija ir eksperimentāla. Pie tam mRNA tehnoloģija ir tik pamatīga (iejaukšanās cilvēka organismā gandrīz gēnu līmenī), ka tā var radīt ļoti nopietnus draudus, un pēc būtības tās izmantošanas sekas ir neprognozējamas.

Pagaidām ir trīs mRNA vakcīnas:
1. Pfizer-BioNTech mRNA vakcīna “Comirnaty”;
2. Moderna mRNA vakcīna “COVID-19 Vaccine Moderna”;
3. CureVac (sadarbībā ar Bayer un GSK) mRNA vakcīna “CVnCoV”.

Līdz 2020.gadam mRNA tehnoloģiju mēģināja izmantot pirmkārt vēža, kā arī sirds un asinsvadu, metabolisko un nieru slimību ārstēšanai, konstatējot, ka šādu zāļu blakus parādības ir pārāk nopietnas. Tāpat tika izstrādātas mRNA vakcīnas pret trakumsērgu, Zika vīrusu, citomegalovīrusu un gripu, bet tās netika apstiprinātas. Līdz COVID19 pandēmijai neviena mRNA vakcīna nebija apstiprināta izmantošanai cilvēkiem.

Lūk, kā mRNA vakcīnas darbību apraksta zinātniskais žurnāls Horizon (Horizon, The EU Research & Innovation magazine): “Vakcīnas ar mRNA, apmānot organismu, piespiež to izstrādāt dažas no vīrusa olbaltumvielām. Tās izmanto mRNA jeb informācijas RNA, kas ir molekula, kura pēc būtības iedarbina DNS instrukcijas.”

Latviski mRNA ir informatīvā Ribonukleīnskābe (iRNS) jeb matrices RNS (mRNS). Vienkāršojot, mRNA funkcija ir “nolasītās” cilvēka ģenētiskās informācijas nodošana organisma šūnām izpildei jeb gēnu komandu translēšana (izziņošana). Dēļ šīs funkcijas angļu valodā to sauc par messenger RNA (burtiskā tulkojumā – RNS ziņnesis) un vēl arī par RNS signālmolekulu. Bet mRNA tehnoloģijas būtība ir mākslīgi dot organismam uz izpildi komandas, it kā tās izrietētu no cilvēka ģenētiskās informācijas, lai gan īstenībā nekas tāds no cilvēka ģenētiskās informācijas neizriet. Ja dabisku gēnu komandu izpildes procesu sauc par ekspresiju, tad iejaukšanos cilvēka organismā ar mRNA tehnoloģijām sauc par piespiedu ekspresiju.

Lūk, kā mRNA apraksta elektroniskā Nacionālā enciklopēdija: “mRNS (matricas RNS) kalpo kā informācijas matrica tālākai proteīna sintēzei translācijas laikā. (…) Translācija ir process, kuras laikā ribosomas sintezē proteīnus, „pārtulkojot” jeb translējot mRNS esošo informāciju aminoskābju sekvences veidā. Ģenētiskā informācija no mRNS tiek pārnesta uz aminoskābēm tripletu veidā.”

Savukārt LR Zāļu valsts aģentūra Pfizer-BioNTech mRNA vakcīnas darbību apraksta sekojoši: “Kad cilvēkam ievada vakcīnu, dažas organisma šūnas uztver mRNA norādījumus un īslaicīgi producē S-proteīnu.” Bet LTV Ziņu dienests visai Latvijai to izskaidro tā: “Vakcīna satur molekulu ar nosaukumu RNA ziņnesis (mRNA), kam ir uzdots veidot S-proteīnu. (…) Kad personai tiks injicēta vakcīna, dažas organisma šūnas nolasīs mRNA norādes un pagaidu režīmā saražos S-proteīnu.”

Visbeidzot LTV raidījums “Aizliegtais paņēmiens” apgalvo, ka “laboratorijās mākslīgi tiek sintezēts vīrusa mRNS jeb ribonukleīnskābes ziņnesis, kas no koronavīrusa kodola uz šūnu kopēšanās mašīnām nodod informāciju, ka ir jāaudzē proteīna radziņi. Vakcīnā šis ziņnesis tiek ievietos lipīdu jeb tauku lodītē, tiek ievadīts organismā, kur cilvēka šūnas saņem informāciju, ka jāaudzē radziņi. Tiklīdz kā radziņi sāk augt, organisms tos kā svešos sāk apkarot.”

Izmantojot mRNA tehnoloģijas, cilvēka gēni, netiek mainīti, bet iejaukšanās cilvēka organismā notiek gandrīz gēnu līmenī, panākot līdzīgu efektu, kādu varētu panākt, veicot gēnu modifikāciju. Tāpēc mRNA tehnoloģiju mēdz vēl saukt arī par ģenētisko reprogrammēšanu.Tāda iejaukšanās cilvēka organismā ir pamatīga un tās sekas ir neprognozējamas, un tā visa cita starpā var izraisīt arī onkoloģiskas izmaiņas. Un tam var būt ilgstošas sekas, kuras var sākt izpausties arī pēc vairākiem gadiem (5, 10 un iespējams pat vairāk).

Labākai sapratnei mRNA tehnoloģiju var salīdzināt ar datorprogrammēšanu. Šādai analoģijai ir pamats, jo ne velti ar mRNA tehnoloģijām aizrāvās Bils Geits, bet ar viņu saistītā kompānija Moderna gandrīz tieši deklarē, ka mRNA tehnoloģijas paver iespējas programmēt cilvēkus. Lūk, kas ir rakstīts Moderna mārketinga materiālā zem apakšvirsraksta “Mūsu operētājsistēma”: “Apzinoties mRNA zinātnes lielo potenciālu, mēs izveidojām mRNA tehnoloģijas platformu, kura funkcionē faktiski tieši tāpat, kā datora operētājsistēma. Tā izveidota tā, ka darbojas “plug and play” režīmā ar dažādām programmām. Mūsu gadījumā “programma” jeb “aplikācija” ir mūsu mRNA medikaments – unikāla mRNA sekvence, kura kodē, lai tiktu radītas olbaltumvielas.” Un uzreiz pēc tam seko apakšvirsraksts: “Mūsu mRNA medicīna ir Dzīves programma” (Our mRNA Medicines – The ‘Software of Life’).

Datoram ir t.s. “dzelži” (ķermenis), kuros ir rūpnieciski iebūvētas programmas, piemēram, BIOS (gēni) un ir programmu komandas, kuras liek “dzelžiem” veikt to vai citu darbību (mRNA). Ja datorsistēmā kāds no malas imitē BIOS komandas, tad iespējams tas var neradīt tūlītējas negatīvas sekas, bet tās var iestāties tiklīdz nostrādā sinhronizācija ar BIOS vai arī rodas nepieciešamība aktivizēt funkciju, kurai jāizmanto attiecīgie BIOS uzstādījumi. Tad var tikt konstatēta informācijas nesaderība, kam var nebūt nekādu seku, kas var pasliktināt kādas programmas vai funkcijas darbu, apturēt to darbību vai pat izraisīt visas datorsistēmas “uzkāršanos”. Te, protams, jāņem vērā, ka šī ir stipri vienkāršota analoģija un cilvēks ir nesalīdzināmi sarežģītāka sistēma kā dators (cilvēka darbības principi ne tuvu pilnībā nav atklāti).

Vēl mRNA tehnoloģiju var salīdzināt ar ģenētiski modificētu pārtiku. Jau pietiekami ilgi pasaulē nerimst strīdi par ĢMO kaitīgumu cilvēka veselībai. Daudzi cilvēki tā uzskata un tāpēc kategoriski atsakās iegādāties ģenētiski modificētus produktus. Un šādam uzskatam ir pamats. Tad, lūk, mRNA tehnoloģija var atstāt neizmērojami lielāku ietekmi uz cilvēka veselību nekā ĢMO lietošana. ĢMO iespējamais kaitējums nobāl salīdzinājumā ar tām destruktīvajām sekām, kuras cilvēkam potenciāli var rasties, ja organismā iejaucas, izmantojot mRNA tehnoloģijas.

2. Vakcinācijas blaknes. Jebkura vakcīna var izraisīt citas slimības un pastiprināt to slimību, pret kuru vakcinē.

Jebkura vakcīna ir potenciāli bīstama un var izraisīt gan citas saslimšanas, gan arī pastiprināt to slimību, pret kuru tā ir paredzēta. Parasti šo risku cenšas maksimāli minimizēt, veicot ļoti rūpīgu vakcīnas izstrādi un to ilgstoši pārbaudot (kā minimums 3 gadus, kas arī var būt pārāk mazs laika posms). Plaši zināmajos veiksmīgu vakcīnu gadījumos tas caurmērā ir izdevies. Vakcīnu zelta klasikas gadījumos negatīvu efektu vai nu vispār nav vai arī tie ir tik maz skaitliski vai relatīvi nenozīmīgi, ka tos iespējams varētu neņem vērā. Jo īpaši šāds risks varētu būt attaisnots tad, ja slimībai ir smagas sekas, tā ir neārstējama un lipīga.

Bet diemžēl tā tas ir ne vienmēr. Pirmkārt, jānorāda, ka vairums veiksmīgo vakcīnu ir radītas pret slimībām, ko izraisa baktērijas, kuras ir daudzkārt lielākas par vīrusiem. Mazo vīrusu izmēru dēļ, pret tiem ir grūti radīt veiksmīgas vakcīnas un šādu vakcīnu negatīvas iedarbības risks ir paaugstināts (dēļ vīrusa pielāgošanās spējām un mutācijām), kurš ar laiku var pieaugt.

Otrkārt, daudzas veiksmīgas vakcīnas tika radītas nekomerciālos apstākļos, kad to radītāji bija iedvesmas pilni zinātnieki, kuri nedomāja par komerciālu izdevīgumu, vai arī tās tika radītas nekomerciālos apstākļos. Mūsdienu farmācijas nozare diemžēl ir pārlieku komercializēta un pat politizēta, kas nopietni apgrūtina kvalitatīvu vakcīnu izveidošanu un rada pamatotu neuzticību jebkurai jaunai vakcīnai.

Treškārt, tādu slimību kā gripa gadījumos vakcinācijas riska un iespējamā labuma attiecība ir pārlieku nesamērīga.

Lai saprastu vakcinācijas iespējamās negatīvās iedarbības dabu un principiāli nenoliegtu vakcināciju kā tādu, ar kuras palīdzību ir uzveiktas un iespējams vēl tiks uzveiktas daudzas nopietnas slimības, ir jāsaprot imunitātes darbības princips. To tad īsumā arī apskatīsim.

Cilvēka imunitāte ir ļoti sarežģīta bioloģiska sistēma, kura sastāv no imūnsistēmas šūnām un šo šūnu radītām speciālām olbaltumvielām no kurām īpaši var izcelt imūnglobalīnus, ko mēdz saukt arī par antivielām. Imūnsistēma rada imūnreakciju, kas ir organisma reakcija uz kaitīgu vielu (antigēnu) parādīšanos. Savukārt antigēns ir jebkura viela, kura izraisa organisma imūnreakciju. Tie pārsvarā ir organismam kaitīgi mikroorganismi – baktērijas, sēnītes, aļģes, vīrusi.

Galvenais antigēnu iznīcināšanas process ir fagocitoze, kad speciālas šūnas (fagocīti – makrofāgi, neitrofili, bazofili, eozinofili u.c.) apēd (fagocitē) antigēnus. Lai tas notiktu, nepieciešams lai fagocīti spētu noteikt, kuras tieši no visām organismā esošajām ļoti daudzajām vielām ir antigēni, kurus nepieciešams fagocitēt. Lai gan ir fagocīti, kuri to spēj izdarīt jebkuros apstākļos, galvenais antigēnu atpazīšanas veids ir to iezīmēšana ar speciālām olbaltumvielām – imūnglobalīniem (antivielām). Imūnglobalīnus izdala B limfocīti un tie ir paredzēti cīņai pret vienu konkrētu antigēnu. Konstatējot attiecīga antigēna esamību, B limfocīts izdala imūnglobalīnus, kuri meklē savu antigēnu, lai pieliptu pie tā. Šādi imūnglobalīns samazina antigēna negatīvo iedarbību un padara to iznīcināmu fagocitozes procesā. Antigēnam pielipušais imūnglobalīns ir kā marķieris fagocītiem, ka attiecīgo veidojumu vajag iznīcināt. Un vēl… imūnsistēma iznīcina ne tikai antigēnus, bet arī paša organisma šūnas, kuras ir kļuvušas vecas, ir antigēna apsēstas vai arī sabojātas.

To imūnsistēmas daļu, kura orientējas uz konkrēta antigēna iznīcināšanu sauc par specifisko imunitāti, bet to, kura spēj iznīcināt jebkurus antigēnus bez iepriekšējas ieprogrammējamības uz konkrētu antigēnu, sauc par nespecifisko imunitāti. Abi šie imunitātes veidi ir saistīti un veido kopēju sistēmu, parasti vispirms reaģē nespecifiskā imunitāte, kura pēc tam dabīgi rada un/vai “ieslēdz” (ja tāda jau ir) specifisko imūnreakciju.

Vakcinācija ir mākslīga specifiskās imunitātes radīšana, kad organismā tiek ievadītas vielas, kuras stimulē imūnreakciju, kas rada specifisko imunitāti – pret konkrētu antigēnu vērstus atmiņas limfocītus, kuri, konkrētā antigēna parādīšanās gadījumā, producēs lielu daudzumu antivielu, kuras atradīs, neitralizē un iezīmēs tieši šī viena tipa antigēnus un palīdzēs iznīcināt tā bojātās un apsēstās paša organisma šūnas. Viss izskatās ļoti skaisti un burvīgi, bet… ir nianses.

Vispirms ir jāsaprot, ka par antigēnu var kļūt arī vielas, kuras organismam dod kādu labumu. Var būt tā, ka mazos daudzumos viela netraucē un mierīgi dzīvo organismā vai pat spēcina to, bet lielā daudzumā kļūst kaitīga un rada imūnreakciju. Vai arī,
cilvēkam ir kāda ģenētiska predispozīcija, kura netraucē un nerada saslimšanu, bet, mākslīgi izraisot noteiktu imūnreakciju, imūnsistēma sāk iznīcināt līdz šim nekaitīgas vai pat noderīgas vielas un paša organisma elementus, kuri to izmanto vai rada. Specifiskā imunitāte tad sāk vērsties pret pašu organismu. Tā diemžēl mēdz notikt. Tie ir it kā atsevišķi un it kā mazskaitliski neveiksmīgas vakcinācijas gadījumi, kad tā izraisa nopietnas vai pat smagas sekas. Lai tas garantēti nenotiktu, pirms katras vakcinācijas ir jāveic un jāizanalizē specifiskas analīzes, kas ir dārgi un laikietilpīgi, tāpēc ārsti parasti to nedara, bet šādus gadījumus vai nu noklusē, noliedz vai arī plāta rokas bezspēcībā: “Nepaveicās. Tāda ir dzīve.”

Imūnsistēma iznīcina arī paša organisma šūnas. Normālā gadījumā tās ir novecojušas un bojātas šūnas (tai skaitā arī antigēna bojātas vai apsēstas). Bet ir gadījumi, kad imunitāte “sajūk prātā” un sāk iznīcināt veselas šūnas. Tad rodas alerģiskas reakcijas, autoimūnas slimības un arī onkoloģiskie procesi. Un nereti “sajūk prātā” tieši tāpēc, ka vakcinācijas procesā tika radīta neatbilstoša specifiskā imūnreakcija. Lai garantēti izvairītos no šādiem gadījumiem, vakcīnas ir jāizstrādā ļoti rūpīgi, veicot pamatīgu to pārbaudi ilgstošā laika periodā. Minimālais 3 gadu termiņš te ir stipri par mazu. Un pat šādi izstrādātas vakcīnas ir jālieto tikai pēc tam, kad ir veiktas un izanalizētas daudzas specifiskas analīzes. Bet kāpēc darīt, ja var nedarīt, un daudz vienkāršāk ir maldināt pacientu masas?!

Katra vakcīna satur ne tikai pamatvielu (pašu antigēnu vai vielu kopumu, kas stimulē deklarēto imūnreakciju), bet arī citas vielas (specifiskas olbaltumvielas, adjuvantus, konservantus), kuras ir nepieciešamas pamatvielas ilgstošai saglabāšanai vai labākai uzņemšanai organismā. Šīs papildvielas var radīt kaitējumu gan pašas par sevi, gan arī izraisīt neparedzētas imūnreakcijas, kuras var radīt kādu no iepriekš minētajām pataloģiskajām sekām.

Kad imūnglobalīns atrod savus antigēnu un sasaistās ar to (salīp kopā), rodas veidojums, ko sauc par antigēna – antivielas kompleksu. Parasti šim kompleksam ir mazāk kaitīga iedarbība kā vienam pašam antigēnam (jo antiviela neitralizē antigēnu) un tas viss tiek iznīcināts fagocitozes rezultātā, bet ir gadījumi, kad notiek tieši pretējais. Šajos gadījumos, salīpot antivielai ar antigēnu, nevis antiviela neitralizē antigēnu, bet antigēns izmanto antivielu kā savu pastiprinājumu un var sākt iznīcināt arī imūnšūnas. Šo parādību sauc par no antivielām atkarīgu infekcijas pastiprināšanos.

Tas notiek gadījumos, kad antigēns, pret kuru ir izveidojusies specifiskā imunitāte, ir ļoti nedaudz izmainījies. No vienas puses tas it kā ir tas pats antigēns, kuru atpazīst atmiņas b-limfocīti un producē speciāli pret tiem vērstus imūnglobalīnus, tai pat laikā antigēna nelielās izmaiņas neļauj imūnglobalīniem pareizi piestiprināties pie antigēna, lai to neitralizētu. Ja cilvēks ir vakcinējies pret kādu slimību un saslimst ar to daudz smagākā formā kā parasti ar to slimo, tad tā visdrīzāk ir šī procesa izpausme. Šādi gadījumi var rasties, ja vakcīna nav pietiekami labi izstrādāta un pārbaudīta, kā arī noteiktu vīrusa mutāciju gadījumos. Šī parādība ir novērojama tieši vīrusa izraisītu slimību gadījumos dēļ vīrusu mazajiem izmēriem un lielajām mainīšanās spējām.

Visbeidzot ir jānorāda, ka daudzām problēmām, kuras ir saistītas ar vakcināciju, varētu tikt rasts risinājums, ja cilvēce un zinātne nopietni pievērstos arī otram slimību profilakses stratēģiskajam virzienam – nespecifiskai imunitātei. Vakcinācija ir uzsvara likšana uz specifisko imūnreakciju. Ja ar to rodas problēmas (un ir pietiekami acīmredzams, ka rodas), tad ir jāmēģina atrast līdzekļi, kādā veidā spēcināt nespecifisko imunitāti. Līdz šim civilizētā pasaule to darīja minimāli un nespecifiskās imunitātes spēcināšanai tiek izmantotas pietiekami arhaiskas metodes. Un lielā mērā tā tas ir arī tādēļ, ka gigantiskajai vakcīnu ražošanas industrijai, kura regulāri prasti uzpērk (korumpē) daudzus ārstus, tas ir gauži neizdevīgi.

Šai ziņā iespējams vēl ir sakarība, ka specifiskās imunitātes stiprināšana organismam kaut ko maksā. Ja visa imūnsistēma ir vienots lielums ar kopēju ierobežotu resursu, tad specifiskās imunitātes stiprināšana var notikt uz kaut kāda galīga resursa rēķina, attiecīgi iespējams ir tā, ka stiprinot specifisko imunitāti cilvēkam tiek novājināta nespecifiskā imunitāte, kura noteiktā ziņā ir svarīgāka par specifisko. Tāpēc lieki vakcinēties nav ieteicams.

3. Subjektīvais faktors. Apzinātas nolaidības un ļaunprātības riski.

Milzīga nozīme jebkurā sabiedriskā sistēmā ir cilvēku uzticībai sociāliem institūtiem. Bez šādas uzticības tie nespēj pilnvērtīgi veikt savas funkcijas un noteiktā mērā arī pastāvēt. Tāpēc gan cilvēki savā vairumā dabiski ir tendēti būt labticīgi pret galvenajām sociālajām institūcijām, gan arī attiecīgas struktūras iespēju robežās tiecas un cenšas sargāt šo cilvēku ticību.

Bet šāda masu sakrālā ticība ir kā milzīgs kārdinājums to izmantot negodprātīgos un nereti arī noziedzīgos nolūkos. Un indivīdi ar attiecīgu morāli un spējām to regulāri cenšas darīt. Tas nopietni iedragā cilvēku uzticību sociālajiem institūtiem, pazeminot kopējo sabiedrības uzticības līmeni un samazinot labticīgās sabiedrības daļas īpatsvaru. Tā ir nopietna un eksistenciāla jebkuras civilizētas sabiedrības problēma.

Apskatāmās tēmas kontekstā ir jānorāda, ka šī sakrālā cilvēku ticība rada nopietnus riskus viņu individuālai drošībai. Un, ja nosacīti normālos apstākļos no tā ciešs relatīvi mazskaitliski sociuma pārstāvji, tad sociālo krīžu, pagrimumu un civilizētības sabrukuma laikos par šādas ticības upuriem var kļūt pat katrs labticīgais pilsonis, attiecīgi neticība sabiedriskiem institūtiem var izrādīties par vienu no personiskās izdzīvošanas nosacījumiem. Diemžēl ir pārāk daudz pazīmju, kuras rada pamatotas aizdomas, ka visam, kas saistīts ar COVID19, tai skaitā valsts struktūru plaši propagandētai un uzspiestai vakcinācijai, ir ļaunprātīga motivācija.

No mušas ir uzpūsts zilonis. Uz viduvēji smagu slimību tiek reaģēts kā uz nāvējošu. Par tās izcelsmi, smaguma pakāpi, ārstēšanas iespējām, testēšanas metodēm, slimo un mirušo skaitu nevar brīvi runāt. Viedokļi, kuri neatbilst nesaprotamiem oficiāliem uzstādījumiem, tiek intensīvi apkaroti un pat cenzēti. Personas, kuras nesen tika visur pozicionētas kā zinātniskas un medicīniskas autoritātes, tagad plaši tiek manipulatīvi nozākātas tikai tāpēc, ka ir atļāvušās ne tā izteikties. Zinātnieki, kuri nodarbojas ar COVID19 pētniecību, mirst mīklainos apstākļos. Vienu zinātnieku pat ieslodzīja psihiatriskajā klīnikā par viņa izteikumu saistībā ar COVID19 izcelsmi. Uz šāda fona īpaši izceļas tie, kuri nesen vēl atļāvās publiski šaubīties, bet tagad brīnumainā kārtā ir pārvērtušies un no sava vārda paklausīgi izplata oficiālas nostādnes, nemaz nemulstot, ka šodien teiktais nonāk acīmredzamā pretrunā ar pašu vēl nesen sacīto.

Jau pus gadu atpakaļ kļuva skaidrs, ka cīņas ar COVID19 upuru skaits ir lielāks nekā COVID19 upuru skaits un šī starpība ar katru brīdi pieaug. Plaši tiek pārkāptas nesen vēl par elementārām uzskatītas cilvēktiesības. Pret veseliem cilvēkiem izturas kā pret slimiem. Cilvēku starpā sēj neuzticību un radina vairīties vienam no otra. Tiek ieviesti dažādi absurdi ierobežojumi. Daudziem neļauj strādāt, bet citus spiež strādāt bezjēdzīgi apgrūtinātos un kaitīgos apstākļos. Absurdi ierobežojumi rada plašu sabiedrības neapmierinātību un vidusmēra ierindas pilsoņus spiež kļūt par likumpārkāpējiem, kam jebkurā mirklī var uzlikt kādu sodu. Sāk atdzimt “stučīšanas” kultūra tās vispretīgākajās izpausmēs. Atklāti un rupji tiek pārkāptas demokrātiskās procedūras. Politiķi un ierēdņi ne ar vienu vairs nerēķinās, jo ar COVID19 var formāli pamatot jebko.

No oficiālo struktūru reakcijas uz COVID19 nepārprotami izriet, ka no sabiedrības kaut kas tiek slēpts un sabiedrība tiek maldināta, bet no pieņemto lēmumu virziena, komunikācijas stila un satura var pamatoti pieņemt, ka visam notiekošajam ir daļēji vai pilnībā ļaunprātīgs raksturs. Un tā kā ir tādas aizdomas, tad, kaut vai tikai individuālās drošības dēļ, ir jāapskata tie teorētiski iespējamie ļaunprātību varianti, kuri saistīti ar vakcināciju.

3.1. “Kovid afēras” mērķis ir gūt peļņu no nepietiekami pārbaudītu eksperimentālu vakcīnu realizācijas par nesamērīgi augstu cenu.

Šis ir viens no pozitīvākajiem ļaunprātību scenārijiem, jo šai gadījumā vakcinācijas kaitīgums aprobežojas tikai ar jau augstākminētajiem diviem punktiem, ar ko gan
pilnīgi pietiek, lai pieņemtu lēmumu nevakcinēties.

3.2. “Kovid afēras” mērķis ir izmēģināt mRNA tehnoloģiju un radīt tai plašas lietošanas precedentu.

Arī šis ir nosacīti pozitīvs scenārijs, kura tūlītējie riski jau ir uzskaitīti. Vienīgi ir jāņem vērā, ka mRNA tehnoloģijas plašas lietošanas sākšana var radīt citus ļoti nopietnus antrapoloģiskus riskus nākotnē, attiecīgi katrs, kurš veicina šīs tehnoloģijas plašu izplatību, strādā uz to materializēšanos.

3.3. “Kovid afēras” mērķis ir plaša vakcinācija, kuras mērķis ir radīt lielam cilvēku skaitam veselības problēmas, lai pēc tam piedāvātu arvien jaunas zāles to ārstēšanai.

Arī šī scenārija riski jau ir aprakstīti, vienīgi šai gadījumā tie no riskiem, kuri var arī nepiepildīties, pārvēršas par reāliem draudiem katram, kurš vakcinējas, jo tad šaurs cilvēku loks zin, ka noteiktas vakcīnas rada noteiktas veselības problēmas, kas pēc tam atkal būs jāārstē. Un visdrīzāk tad arī šādu zāļu izstrāde jau notiek. Klasisks krāpnieku paņēmiens, kad viena organizēta grupa apzināti rada problēmu, lai pēc tam piedāvātu tai risinājumu. Šai gadījumā, paši par naudu saslimdina, lai pēc tam par naudu ārstētu. Drausmīgi ideāls biznesa modelis, kurš sola ne tikai neredzētas bagātības, bet arī milzīgu varu. Valsts institūciju normālas funkcionēšanas gadījumā ar šādiem biznesmeņiem strādā policija un slepenpolicija.

3.3. “Kovid afēras” mērķis ir plaša vakcinācija, kuras mērķis ir radīt cilvēkos fundamentālas fizioloģiskas izmaiņas ar tūlītēju vai potenciālu iedarbību sociālo procesu vienkāršošanai un efektivizēšanai.

Šai gadījumā noteiktas vakcīnas var radīt (vai dot iespēju nākotnē radīt) kādus slēptus efektus, kas fizioloģiskā līmenī padara cilvēku mierīgāku un paklausīgāku. Piemēram, iespējams mRNA vakcīnas dod vēl kādas citas komandas izstrādāt vai neizstrādāt noteiktas olbaltumvielas, kas kopā var dot “nomierinošu” efektu. Tas tad vairs nav tikai bizness, bet tā ir politiska stratēģija ilgtermiņa totalitāras sabiedriskās iekārtas izveidošanai (sava veida tūkstotsgadīga reiha radīšanas instruments).

3.4. “Kovid afēras” mērķis ir maksimāli novājināt vai iznīcināt noteiktas valstis, sabiedrības, tautas, teritorijas, sociālās grupas.

Ja ir tā, tad pašreiz notiek pasaules mēroga slepens bioloģiskais karš, kura attīstība ir neprognozējama. Šī scenārija ietvaros atsevišķi vakcīnu izstrādes un vakcinācijas mēģinājumi var būt arī labas gribas izpausme, kam nebūt nav garantēts pozitīvs rezultāts, jo pretinieks uz to var atbildēt ar citu bioloģisku uzbrukumu, kurš var tikt speciāli mērķēts tieši uz šiem vakcinētajiem (jo īpaši tad, ja novakcinē karavīrus un citus valsts struktūru pārstāvjus). Bet tik pat lielā mērā citi vakcinācijas mēģinājumi var būt kā daļa no bioloģiskā uzbrukuma (var būt vienas drošas vakcīnas savējiem, bet citas nedrošas vai kaitējošas vakcīnas neafišētajiem ārējiem un iekšējiem ienaidniekiem, tai skaitā arī nepareizajiem, nevēlamajiem vai liekajiem sabiedrotajiem). Tā kā ierindas cilvēkam izšķirt visas šī scenārija peripetijas ir ļoti grūti un gandrīz neiespējami, tad drošāk arī šai gadījumā sanāk nevakcinēties vispār.

3.5. “Kovid afēras” mērķis ir aizsākt procesus, kuru rezultātā ievērojami samazinātos planētas iedzīvotāju skaits

Šis ir vispesimistiskākais no ļaunprātību scenārijiem un tā ietvaros daudzām vakcīnām var būt jebkādi slēpti defekti ar augstu letalitātes un/vai auglības zuduma pakāpi. Vienīgi masveida iedarbībai tad būtu jānotiek vēlāk (ne ātrāk kā pēc 1 – 2 gadiem), lai mierīgi varētu savakcinēt iespējami lielāku cilvēku skaitu. Vai arī iespējams destruktīvo iedarbību šai gadījumā varētu “ieslēgt” ar cita vīrusa, vakcīnas vai medikamenta palīdzību. Un šis scenārijs tad visdrīzāk var neaprobežoties tikai ar vakcināciju kā mērķa sasniegšanas līdzekli.

***

Īsumā rezumējot, oficiālo struktūru reakcija uz COVID19 ir tik dīvaina, ka drošāk šajos jautājumos ir oficiālām personām neuzticēties, visu pārbaudot un vismazāko šaubu gadījumā atsakoties no plaši propagandētā un uzspiestā. Un tā kā cilvēkiem nav nekādu praktisku iespēju kā pašiem pārliecināties par vakcīnu ilgtermiņa nekaitīgumu (vienīgā iespēja – akli ticēt oficiālo struktūru apgalvojumiem), tad visdrošākā izvēle ir nevakcinēties pret COVID19 un tamlīdzīgām slimībām kā minimums tuvāko 2-5 gadu laikā.

Avoti:
horizon-magazine.eu/article/five-things-you-need-know-about-mrna-vaccines.html
www.cell.com/molecular-therapy-family/molecular-therapy/fulltext/S1525-0016(18)30593-8
enciklopedija.lv/skirklis/956
www.lsm.lv/raksts/zinas/zinu-analize/ko-zinam-un-nezinam-par-vakcinam-pret-covid-19-aizliegtais-panemiens-ielukojas-vakcinu-instrukcijas.a387730/
www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/pirmie-cilveki-latvija-sanemusi-vakcinu-pret-covid-19.a386884/
www.zva.gov.lv/lv/pacientiem-un-sabiedribai/zales/vakcinas-pret-covid-19/jautajumi-un-atbildes-par-vakcinu-comirnaty
www.modernatx.com/mrna-technology/mrna-platform-enabling-drug-discovery-development
medicina-fiziologija.blogspot.com
www.bkus.lv/lv/content/kas-ir-imuna-sistema-un-ka-ta-darbojas
www.pajautaarstam.lv/blogs/params/post/1688467/kapec-tik-daudz-pote-stasts-par-imunitati-1-dala-nespecifiska-imunitate
www.pajautaarstam.lv/blogs/params/post/1975794/kapec-tik-daudz-pote-stasts-par-imunitati-2-dala-specifiska-imunitate
www.pajautaarstam.lv/blogs/params/post/1981162/kapec-tik-daudz-pote-stasts-par-imunitati-3-dala-kapec-tik-daudz-pote
www.vakcinrealitate.lv/category/vakcinas/
infoagentura.wordpress.com/2021/02/22/vakcinacija-ir-vienadojums-ar-daudziem-nezinamajiem/
infoagentura.wordpress.com/2021/01/21/eksperta-skaidrojums-kapec-vakcinas-var-un-medz-but-kaitigas/

Trīs iemesli kādēļ vakcinēties pret COVID19 ir bīstami

Ivars P.

t.me/brivibasplatforma/378

908 thoughts on “Trīs iemesli kādēļ vakcinēties pret C O V I D 1 9 ir bīstami

 1. Howdy! This post couldn’t be written any better!
  Reading this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this write-up to him.
  Pretty sure he will have a good read. Thanks for
  sharing!

 2. Fascinating blog! Is your theme custom made or did
  you download it from somewhere? A theme like yours with a few
  simple tweeks would really make my blog stand out.
  Please let me know where you got your theme.

  Many thanks

 3. Hi! I’ve been following your blog for some time now and finally got the courage to go ahead and give
  you a shout out from Lubbock Texas! Just wanted to say keep
  up the excellent work!

 4. Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thanks

 5. What you published made a ton of sense. But, what about this?

  what if you added a little content? I mean, I don’t wish to tell you how to run your website,
  however what if you added a post title that makes people desire
  more? I mean Trīs iemesli kādēļ vakcinēties pret C O V I D 1
  9 ir bīstami – BRĪVĪBAS PLATFORMA is a little plain. You
  could glance at Yahoo’s home page and note how they create article titles to get viewers to open the links.
  You might add a video or a related picture or two to
  grab people interested about everything’ve got to say.

  In my opinion, it might bring your blog a little livelier.

 6. I’m not sure why but this web site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this issue or is it a issue on my
  end? I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 7. I’m not sure why but this site is loading incredibly slow for me.
  Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still exists.

 8. Do you mind if I quote a couple of your psts aas long ass I provide creditt and sources back
  to your weblog? My blog site is in the exacht same niche as yours and
  my visitors would definitely benefit from some of the information yyou provide here.
  Please let me know if this okay with you. Appreciate it!

  site

 9. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on a variety of websites for
  about a year and am concerned about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress posts
  into it? Any help would be really appreciated! UWAGA NA GAJMAR Z JOZEFOWA

 10. Great blog here! Additionally your website quite a bit up very
  fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your affiliate link for your host?

  I wish my site loaded up as quickly as yours lol

 11. I just couldn’t leave your web site before suggesting that I extremely
  loved the standard info a person provide in your visitors?
  Is going to be back steadily to check up on new posts

 12. Everyone loves what you guys are up too. This type of clever work and coverage!

  Keep up the excellent works guys I’ve included you guys to our blogroll.

 13. You could definitely see your skills in the article you write.
  The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t afraid to say how they believe.
  At all times go after your heart.

 14. I am curious to find out what blog system you are working with?
  I’m having some minor security problems with my latest site and I’d like to find something more secure.
  Do you have any suggestions?

 15. Hi there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it’s really informative. I am going to watch out
  for brussels. I’ll be grateful if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 16. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You definitely know what youre talking about,
  why throw away your intelligence on just posting videos
  to your weblog when you could be giving us something informative to read?

 17. Howdy would you mind stating which blog platform you’re using?
  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most
  blogs and I’m looking for something unique. P.S Sorry for
  getting off-topic but I had to ask!

 18. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it,
  you could be a great author.I will make certain to bookmark your blog and may come back
  later on. I want to encourage you continue your great work, have a nice afternoon!

 19. My spouse and I stumbled over here from a different
  web page and thought I may as well check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking into your web page again.

 20. I just like the valuable info you supply to your articles.
  I will bookmark your weblog and check again right here frequently.

  I’m fairly sure I’ll learn plenty of new stuff right right here!
  Good luck for the following!

 21. Have you ever considered writing an e-book or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based on the same ideas you discuss and would
  really like to have you share some stories/information. I know my readers would
  appreciate your work. If you are even remotely interested, feel free to send me an e mail.

 22. Hello, i think that i saw you visited my web site so i got here to return the want?.I’m trying to find things to improve my
  site!I guess its adequate to make use of a few of your concepts!!

 23. My brother recommended I might like this web site. He was totally right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info!
  Thanks!

 24. I am really inspired with your writing skills as smartly as with the structure to your blog.
  Is this a paid subject matter or did you modify it yourself?
  Either way stay up the excellent high quality writing, it is rare to see a great weblog like this
  one these days..

 25. Excellent post. Keep posting such kind of information on your site.
  Im really impressed by it.
  Hey there, You’ve performed an excellent job. I will certainly digg
  it and individually suggest to my friends. I’m confident they’ll be benefited from this site.

 26. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a hard time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.

  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 27. Having read this I believed it was really enlightening.
  I appreciate you taking the time and energy to put this article together.
  I once again find myself spending way too much time
  both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 28. It’s actually a great and helpful piece of information. I’m happy that you
  just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this.
  Thank you for sharing.

 29. whoah this weblog is magnificent i like studying your articles.
  Keep up the good work! You recognize, a lot of persons are hunting round for this information, you could help them greatly.

 30. I like the valuable information you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I’m quite certain I will learn a lot of new stuff right
  here! Good luck for the next!

 31. I was very pleased to uncover this website. I need to to thank you
  for your time for this particularly fantastic
  read!! I definitely appreciated every bit of it and I have you book marked to check out new stuff in your web site.

 32. An intriguing discussion is definitely worth comment. I do believe that you should write
  more on this subject, it might not be a taboo subject but typically people do not talk about
  such subjects. To the next! Best wishes!!

 33. I loved as much as you’ll receive carried out right
  here. The sketch is tasteful, your authored subject
  matter stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot
  often inside case you shield this hike.

 34. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re
  using? I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult
  time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

 35. Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
  you’re a great author. I will remember to bookmark your blog and will come back at some point.
  I want to encourage you to continue your great job, have a nice weekend!

 36. Your water shouldn’t be purified and you might be means past the guarantee
  alternative period. The black filters have a excessive fail charge however the corporate doesn’t honor replacing defective filters.
  They will solely “promote” you a alternative on a professional-rated foundation. Why do not they have their filters yearly examined?
  The corporate does not follow good business practices.
  The issue is that if you buy this product
  as a part of your emergency preparedness program and store it on a shelf
  somewhere. It may fail while you lastly use it at that point it is too late.

  The quality of these filters shouldn’t be reliable.
  We purchase filters prematurely to have available when needed, so by the time we use them they are “previous” in accordance
  to buy date, though not in used situation. They promote defective filters, then will
  provide to offer you new ones at a discounted value, as an alternative of changing the defective filters.
  With this firm, you can’t trust that the water you might be drinking is pure with the excessive fail charge of the filters.

 37. Hi, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I’m attempting to find things to improve my website!I suppose its ok to use some of your ideas!!

 38. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get
  there! Cheers

 39. I simply could not depart your website prior to suggesting that I actually enjoyed the usual information an individual provide on your visitors?
  Is going to be back continuously in order to check out new posts

 40. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and all. Nevertheless just imagine if you added
  some great visuals or videos to give your posts
  more, “pop”! Your content is excellent but with pics and videos, this website could
  certainly be one of the best in its field. Great blog!

  my website; เรียนต่อภาษาต่างประเทศ

 41. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The issue is an issue that not enough people
  are speaking intelligently about. I am very happy I found this during my hunt for something
  concerning this.

 42. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all.
  However just imagine if you added some great images or videos to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and clips, this site could definitely be one of the greatest in its field.
  Wonderful blog!

 43. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I to find It really
  helpful & it helped me out much. I’m hoping to give something back and aid others such as you helped me.

 44. Piece of writing writinhg is also a fun, if you be familiar
  with aftrer that you caan write otherwise itt is difficult to
  write.
  фонд Parimatch webpage благодійний фонд Паріматч

 45. Quality posts is the secret to be a focus for the visitors to
  pay a quick visit the web page, that’s what this site is providing.

 46. Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after checking through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll
  be bookmarking and checking back frequently!

 47. First of all I want to say wonderful blog!
  I had a quick question that I’d like to ask if you don’t mind.
  I was interested to find out how you center yourself and clear your thoughts before writing.
  I have had a tough time clearing my thoughts in getting
  my ideas out. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes are generally wasted just trying to figure out how to begin. Any suggestions or tips?

  Cheers!

 48. Asking questions are actually fastidious thing if you are not understanding anything
  fully, however this piece of writing provides fastidious understanding even.

 49. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your site.
  It seems like some of the written text in your content are
  running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know if
  this is happening to them too? This might be a problem with my internet browser because I’ve had this happen before.
  Appreciate it

 50. hello there and thank you for your information – I
  have definitely picked up something new from right
  here. I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced
  to reload the website many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement
  in google and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of
  your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.

 51. Good day I am so happy I found your site, I really found you by mistake, while I was browsing on Askjeeve for
  something else, Anyhow I am here now and would just like to say
  thank you for a tremendous post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to read it all at the moment but I have bookmarked it and also added your
  RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the
  awesome work.

 52. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My site has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks
  like a lot of it is popping it up all over the internet without my
  agreement. Do you know any techniques to help stop
  content from being stolen? I’d definitely appreciate
  it.

 53. Hi! I know this is kinda off topic but I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
  My site discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could
  greatly benefit from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Fantastic blog by the way!

 54. With havin so much content do you ever run into any issues of
  plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of
  exclusive content I’ve either written myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over
  the internet without my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from
  being stolen? I’d genuinely appreciate it.

 55. Hi! This is kind of off topic but I need some help from an established blog.
  Is it tough to set up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about making my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? Cheers

 56. Hi, I do think this is a great site. I stumbledupon it 😉 I am
  going to come back yet again since i have book marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide others.

 57. The other day, while I was at work, my cousin stole my
  iPad and tested to see if it can survive a 30
  foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple
  ipad iss noww destroyed and she has 83 views. I know
  this iis totally off topic but I had to share it with someone!

  web page

 58. I do not even understand how I stopped up here, however I thought this post was once good.
  I do not recognize who you might be but definitely you’re going to a famous blogger if you aren’t
  already. Cheers!

 59. Thanks for every other wonderful article. The place
  else could anyone get that kind of information in such an ideal approach of writing?
  I have a presentation next week, and I am at the search for
  such info.

 60. hello there and thank you for your information – I have
  certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this web site, as I experienced to reload the site a lot of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will
  very frequently affect your placement in google and could damage your high
  quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your
  respective fascinating content. Make sure you update this
  again very soon.

 61. Hey there! I know this is kinda off topic nevertheless I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe
  guest writing a blog article or vice-versa? My website discusses a
  lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit
  from each other. If you are interested feel free to shoot me an e-mail.

  I look forward to hearing from you! Terrific blog by
  the way!

 62. Hi there, I think your website could possibly be having internet browser compatibility
  problems. Whenever I look at your web site in Safari,
  it looks fine however when opening in I.E., it has some
  overlapping issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!
  Apart from that, wonderful blog!

 63. I blog frequently and I genuinely thank you for your information.
  This great article has truly peaked my interest.
  I am going to book mark your site and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed too.

 64. Hello there, I found your site via Google even as looking for a related matter, your website came up,
  it appears good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

  Hello there, just changed into aware of your weblog via Google, and located that it’s really informative.
  I am gonna be careful for brussels. I’ll be grateful if you happen to continue this
  in future. Lots of people will probably be benefited from your writing.
  Cheers!

 65. Your style is so unique in comparison to other people I have read stuff from.
  Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I’ll just bookmark this web site.

 66. It is perfet time to make some plans for the future and it’s
  time to be happy. I have read this postt andd if I
  could I want to suggest you some interesting things oor suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I ant tto read even more things about it!
  webpage

 67. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a friend who was doing a little homework on this.
  And he actually ordered me lunch due to the fact that I discovered it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanx for spending time to discuss this issue here on your web page.

 68. Oh myy goodness! Impressive article dude!Many thanks, However
  I am having troubles with your RSS. I don’t understand the reason why Ican’t join it.
  Is there anybody having identical RSS issues?
  Anyone that knows the answer can you kindsly respond? Thanks!!

 69. I’m not that much of a online reader to be honest but your sites really nice,
  keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come
  back in the future. Many thanks

 70. This design is spectacular! You obviously know how
  to keep a reader entertained. Between your wit and your videos,
  I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Great job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 71. Good day! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this site? I’m getting fed up of WordPress
  because I’ve had issues with hackers and I’m looking
  at alternatives for another platform. I would be
  fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 72. Hey there are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you
  require any coding knowledge to make your own blog? Any help would be greatly
  appreciated!

 73. I am really loving the theme/design of your weblog. Do you ever run into any internet browser compatibility problems?

  A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but looks great
  in Safari. Do you have any solutions to help fix this problem? soccerballed.com

 74. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a
  sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 75. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an shakiness over that
  you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly very often inside case you shield
  this hike.

 76. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic but I
  had to tell someone!

 77. Hey there just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images
  aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show
  the same outcome.

 78. I’m impressed, I have to admit. Rarely do I coime across a blog that’s equally
  educatyive and engaging, and without a doubt, you have hit the nail on the
  head. The issue is something that not enough men and women are
  speaking intelligently about. Now i’m very happy that I found
  this during my search for something concerning this.

 79. After looking over a few of the blog articles on your web page, I really like your way of writing a blog.
  I added it to my bookmark webpage list and will be checking back in the near future.

  Please visit my website too and let me know what you think.

 80. I’m really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A small number of my blog visitors have complained about my blog not operating correctly in Explorer but
  looks great in Chrome. Do you have any suggestions to help fix this
  problem?

 81. Hi! This is my first comment here so I just wanted to give a
  quick shout out and say I genuinely enjoy reading through your
  posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that
  go over the same topics? Thanks for your time!

 82. I blog often and I genuijnely appreciate your content.
  This great article has truly peaked my interest.I’m goinbg to
  book mark your blog and keep checking for new information about once per week.
  I subscribed to your Feed as well.
  web page

 83. I’ve been browsing on-line greater than three hours lately, yet I never discovered any attention-grabbing article like
  yours. It is beautiful value sufficient for me.

  In my view, if all site owners and bloggers made excellent
  content as you did, the net shall be a lot more useful than ever before.

 84. I was recommended this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no one else
  know such detailed about my difficulty. You are
  wonderful! Thanks!

 85. Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your blog.
  Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have performed a fantastic job. I’ll certainly digg it
  and for my part suggest to my friends. I’m sure they’ll be benefited from this web
  site.

 86. Hello! I’ve been reading your blog for a while now and
  finally got the bravery to go ahead and give you a
  shout out from Austin Texas! Just wanted to tell you keep up the excellent work!

 87. naturally like your web site but you have to check the spelling on several of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and
  I find it very bothersome to inform the reality on the other hand
  I’ll surely come again again.

 88. Excellent post. I was checking constantly this weblog and I’m
  inspired! Extremely helpful information particularly the last phase :
  ) I care for such information a lot. I used to be looking for
  this particular information for a long time. Thanks and good luck.

 89. My partner and I stumbled over here different web page and thought I might as well check things out.
  I like what I see so i am just following you.

  Look forward to checking out your web page again.

 90. I was curious if you ever considered changing the structure of your
  site? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 pictures.
  Maybe you could space it out better?

 91. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other
  websites? I have a blog based on the same topics you discuss and would really like
  to have you share some stories/information. I know my subscribers
  would value your work. If you’re even remotely interested,
  feel free to shoot me an email.

 92. Just want to say your article is as surprising. The clearness on your publish is
  simply excellent and that i could assume you are a professional in this subject.
  Fine with your permission let me to seize your RSS
  feed to keep updated with approaching post. Thanks a million and
  please carry on the gratifying work.

 93. I was suggested this website by my cousin. I’m not sure whether this post is written by
  him as no one else know such detailed about my problem.
  You’re incredible! Thanks!

 94. I think that everything said made a ton of sense. But, think about this, suppose
  you added a little content? I am not suggesting your content
  isn’t good, however suppose you added something to maybe get folk’s
  attention? I mean Trīs iemesli kādēļ vakcinēties pret C O V I D 1 9 ir bīstami – BRĪVĪBAS PLATFORMA is a little plain.
  You could look at Yahoo’s front page and watch how they create post headlines to get people to open the
  links. You might add a related video or a related pic or two to get
  people excited about what you’ve written. Just my opinion, it would
  bring your posts a little livelier.

 95. Can I simply just say what a relief to discover a person that
  actually understands what they’re talking about on the net.

  You actually know how to bring a problem to light and make it important.
  More people have to look at this and understand this side of
  your story. I was surprised you aren’t more popular given that you definitely possess the gift.

 96. Everyone loves what you guys are up too. This type of clever work and reporting!
  Keep up the awesome works guys I’ve included you guys to blogroll.

  Here is my web blog :: Nilda

 97. Excellent article. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hey there, You’ve done an incredible job.
  I will certainly digg it and in my opinion suggest to my friends.

  I am confident they will be benefited from this website.

  Look into my homepage … cannabis doctor

 98. Pretty element of content. I just stumbled upon your web site
  and in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your weblog
  posts. Anyway I’ll be subscribing in your augment or even I achievement
  you get entry to constantly quickly.

  My web-site … aging skin care

 99. My brother suggested I may like this blog. He was once totally
  right. This submit truly made my day. You can not believe simply
  how a lot time I had spent for this info! Thanks!

  Also visit my web-site; man boobs

 100. Great – I should definitely pronounce, impressed with your site.
  I had no trouble navigating through all tabs as well as
  related info ended up being truly simple to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it in the
  least. Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme .
  a tones way for your customer to communicate. Excellent task.

  my web-site; growing indoors

 101. Hello there I am so grateful I found your webpage, I really
  found you by accident, while I was browsing on Aol for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it
  all at the moment but I have saved it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read a great deal more, Please do keep up the great work.

  my web site … drug crime

 102. you are in point of fact a excellent webmaster.
  The website loading velocity is amazing. It seems that
  you are doing any distinctive trick. Furthermore, The
  contents are masterpiece. you have performed a fantastic
  job on this matter!

  Here is my webpage stop smoking

 103. Purely to follow up on the update of this subject on your web-site and would wish to
  let you know just how much I valued the time you took to create this
  helpful post. Within the post, you actually spoke
  on how to truly handle this issue with all ease. It would be
  my personal pleasure to get some more tips from your blog and come
  as much as offer other folks what I discovered from you.
  Thank you for your usual excellent effort.

  Feel free to surf to my webpage … 23.95.102.216

 104. I absolutely love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you build this site yourself? Please reply back as I’m planning to create my very own blog and want to know where you got this
  from or just what the theme is called. Many thanks!

  Review my web site … tips honey

 105. Hi there, I found your site by way of Google at the
  same time as searching for a related matter, your web site came up,
  it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, simply changed into alert to your
  weblog thru Google, and found that it’s truly informative.
  I am gonna be careful for brussels. I’ll be grateful when you proceed this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

  Also visit my homepage :: heater reviews

 106. Thanks for another informative website. Where else may I am getting
  that kind of info written in such an ideal approach?
  I’ve a undertaking that I’m just now running on, and I’ve been at the look out for such info.

  Also visit my web page: drug use

 107. Have you ever considered creating an ebook or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and
  would really like to have you share some stories/information. I know my subscribers would value your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

  My blog post – drug addiction

 108. I am very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the
  accidental misinformation that is at the other blogs.
  Appreciate your sharing this greatest doc.

  My site; fat loss

 109. I together with my friends were looking at the best tactics from your web site and
  so unexpectedly developed an awful feeling I never thanked the
  site owner for those secrets. All the boys ended up as a result passionate to see them and have certainly been tapping into
  these things. Appreciation for genuinely well kind and also for deciding upon varieties of
  really good themes millions of individuals are really desperate to be informed on.
  My honest regret for not saying thanks to sooner.

  Here is my web page :: seeds exist

 110. You really make it seem so easy with your presentation but I find this
  matter to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and extremely broad for me.
  I am looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

  Also visit my webpage: candida diet

 111. Howdy very nice web site!! Man .. Beautiful .. Wonderful ..
  I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I am satisfied to find a lot of useful info
  here within the put up, we want develop extra strategies in this
  regard, thanks for sharing.

  My webpage: facial skin care

 112. Nice post. I used to be checking constantly this
  weblog and I am impressed! Very helpful information specifically the final
  phase 🙂 I maintain such info much. I was seeking this certain information for a very lengthy time.

  Thank you and best of luck.

  My web blog :: hemp oil

 113. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the video to make your point.
  You clearly know what youre talking about, why throw away your
  intelligence on just posting videos to your site when you
  could be giving us something enlightening to read?

  Here is my web site – Stepanie

 114. I have to get across my appreciation for your kind-heartedness supporting folks that need guidance on this one study.
  Your real commitment to passing the message all around ended up being extraordinarily insightful and have frequently empowered some individuals just like me to achieve
  their dreams. Your new warm and helpful hints and tips means a great deal a person like
  me and still more to my office colleagues. Thank you; from each one of us.

  Take a look at my website :: free indoor growing

 115. We are a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

  Your site provided us with valuable info to work on. You’ve done an impressive job and our entire community will be grateful to you.

  My web-site … fat loss

 116. Great – I should certainly pronounce, impressed with
  your site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related information ended up being truly easy to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it at all.
  Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add
  forums or something, site theme . a tones way for your customer to
  communicate. Excellent task.

  My web-site :: best facial skin

 117. I was curious if you ever considered changing the page layout of
  your blog? Its very well written; I love what youve
  got to say. But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it
  better. Youve got an awful lot of text for only having one or two images.

  Maybe you could space it out better?

  Here is my site; low-carb diets

 118. Thanks for another informative web site. Where else could
  I get that kind of info written in such a perfect means?

  I’ve a mission that I am simply now working on, and I have been on the
  glance out for such info.

  Here is my webpage … cannabis seeds

 119. An intriguing discussion is worth comment. There’s no doubt that that you
  need to publish more on this subject, it might not be a taboo
  matter but typically folks don’t speak about such
  issues. To the next! Kind regards!!

  Check out my web blog skilled drug

 120. Just desire to say your article is as surprising. The clarity in your post is simply
  cool and i could assume you are an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep up to
  date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying
  work.

  Feel free to surf to my webpage … make sex last longer

 121. Good day! I could have sworn I’ve been to this blog before but after
  browsing through some of the post I realized it’s new to me.
  Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be book-marking and checking back often!

  Here is my website www.a913.vip

 122. I’ve been browsing on-line greater than three hours lately, yet I by no means found any interesting article like
  yours. It is beautiful price sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you did, the internet will likely be much more helpful than ever
  before.

  Feel free to surf to my site … fad diet

 123. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts in this
  sort of house . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this web site.
  Studying this info So i’m glad to exhibit that I’ve
  an incredibly good uncanny feeling I came upon just what
  I needed. I most undoubtedly will make certain to don?t
  omit this website and provides it a look on a relentless basis.

 124. Aw, this was an extremely nice post. Taking the time and actual
  effort to generate a superb article… but what can I say…
  I procrastinate a whole lot and don’t seem to get nearly anything done.

  Here is my blog post ketosis diet

 125. Hello exceptional blog! Does running a blog like
  this require a large amount of work? I have no expertise in computer programming but I had been hoping to start my own blog soon. Anyways,
  should you have any ideas or techniques for new
  blog owners please share. I know this is off topic but I just needed
  to ask. Thanks!

  Review my homepage; cheapest travel methods

 126. Howdy very nice blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful
  .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally?

  I’m glad to search out so many helpful info right here in the submit, we need
  develop more techniques on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

  my site useful weight-loss

 127. You actually make it appear really easy together with your presentation however I in finding this
  topic to be really one thing that I believe I would by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very huge for me. I am
  having a look ahead for your next post, I’ll attempt to get the grasp of it!

  Feel free to surf to my homepage: 23.95.102.216

 128. Hello, Neat post. There’s an issue along with your web site in web explorer, might check this?
  IE nonetheless is the marketplace leader and a large component to people
  will pass over your great writing because of this problem.

  Take a look at my webpage simple skin care

 129. It’s hard to come by well-informed people for
  this subject, however, you seem like you know what you’re talking about!
  Thanks

  Feel free to surf to my web-site … Maxie

 130. Greetings! Quick question that’s totally off topic. Do you
  know how to make your site mobile friendly?

  My blog looks weird when browsing from my apple iphone.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

  Feel free to surf to my page – forum.vkmoravia.cz/

 131. I think this is among the most vital information for
  me. And i am satisfied reading your article. However should observation on few normal things,
  The website taste is perfect, the articles is truly nice : D.
  Good job, cheers

 132. Greetings I am so grateful I found your web site, I really found you by accident, while I was browsing on Aol for something else,
  Anyways I am here now and would just like to say cheers for
  a marvelous post and a all round entertaining blog (I
  also love the theme/design), I don?t have time
  to read through it all at the moment but I
  have saved it weight loss and fasting also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the great jo.

 133. I truly love your site.. Pleasant colors & theme. Did you create this amazing site yourself?
  Please reply back as I’m trying to create my own personal site
  and would love to find out where you got this
  from or what the theme is called. Many thanks!

  my web-site :: skin care products

 134. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much
  the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 135. Thanks for any other informative website. The place else may
  I am getting that kind of information written in such a perfect method?
  I’ve a challenge that I am just now running on, and I’ve been on the glance out
  for such information.

  My blog post – Kory

 136. My spouse and I stumbled over here by a different web address
  and thought I might as well check things out. I like what I see so i am just following you.
  Look forward to looking over your web page for a second time.

  Also visit my web-site :: ky.sgz8.com

 137. Thanks so much pertaining to giving everyone an update on this matter
  on your web-site. Please realize that if a new post
  appears or if any improvements occur about the current submission, I would consider reading
  more and knowing how to make good using of those strategies you write about.

  Thanks for your time and consideration of other men and
  women by making this website available.

  Have a look at my site … long term treatment

 138. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a completely different subject but it has pretty much the same
  layout and design. Superb choice of colors!

 139. Howdy this is kinda of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so I wanted to get advice from
  someone with experience. Any help would be greatly appreciated!

  Feel free to visit my blog: watch asmr videos

 140. You’re so awesome! I do not think I have read a single thing like this before.
  So wonderful to discover another person with some genuine thoughts on this
  topic. Really.. thank you for starting this up.
  This website is one thing that is required on the web,
  someone with some originality!

 141. hello there and thank you for your information ?
  I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using this site, since I experienced to reload
  the web site a lot of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and can damage your high-quality score
  if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look
  out for a lot more of your respective intriguing content.
  Make sure you update this again soon.

  Visit my page :: Grant

 142. Wonderful blog! I found it while browsing on Yahoo News.
  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!

  Cheers

 143. Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you been running a blog for?
  you made blogging look easy. The entire look of your website is
  excellent, as neatly as the content material![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just could not leave
  your web site before suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide on your visitors?
  Is gonna be again often to check up on new posts.

  My web-site forum.vkmoravia.cz

 144. I leave a response each time I especially enjoy a article on a site or I have something to add to the conversation. It is
  triggered by the sincerness communicated in the post I looked
  at. And after this post Trīs iemesli kādēļ vakcinēties pret C O V
  I D 1 9 ir bīstami – BRĪVĪBAS PLATFORMA. I was excited enough to drop a
  thought 🙂 I do have a few questions for you if it’s allright.
  Could it be simply me or does it look like like a few of these responses appear like they are written by brain dead folks?
  😛 And, if you are writing on other sites, I would like to follow everything new you have to post.

  Could you list all of your community sites like your Facebook page,
  twitter feed, or linkedin profile?

  Take a look at my blog Clyde

 145. You’re so interesting! I do not believe I’ve read through a single thing like that before.
  So great to discover another person with genuine thoughts on this subject matter.
  Really.. thank you for starting this up. This web site
  is something that is required on the internet, someone with some originality!

  Feel free to visit my site: organic skin care

 146. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you
  relied on the video to make your point. You clearly know what youre talking
  about, why throw away your intelligence on just posting
  videos to your blog when you could be giving us something enlightening to read?

  my homepage: www.fles.hlc.edu.tw

 147. I’d been honored to obtain a call from a friend when he identified
  the important suggestions shared in your site. Reading through your
  blog post is a real amazing experience. Thank you for taking into account readers much like me, and I would
  like for you the best of achievements as a professional in this field.

  my blog :: skin care regiment

 148. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique
  content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all
  over the internet without my agreement. Do you know any techniques to help prevent content from
  being stolen? I’d truly appreciate it.

  Here is my webpage: wrinkle skin

 149. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you,
  However I am experiencing problems with your RSS.
  I don?t know why I am unable to subscribe to it. Is there anybody else getting identical RSS issues?
  Anyone who knows the answer can you kindly respond?

  Thanx!!

  Also visit my blog post :: vbriudaipur.org

 150. We still cannot quite believe I could become one of those reading the important ideas found on your blog.
  My family and I are truly thankful for the generosity and for presenting me the chance to pursue this chosen profession path.
  Thank you for the important information I acquired from
  your site.

  My web site – lucid dreaming

 151. I would like to get across my admiration for your generosity supporting people that should have
  help with in this situation. Your real commitment to passing the message all over turned out to be amazingly beneficial and have specifically encouraged folks just
  like me to get to their goals. Your own warm and friendly report means this much to me and additionally
  to my fellow workers. Thanks a lot; from all of us.

  Visit my web blog; well-balanced healthy eating

 152. Thanks for sharing superb informations. Your website is so
  cool. I am impressed by the details that you’ve on this site.
  It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles.
  You, my pal, ROCK! I found simply the info I already searched everywhere and simply could not come across.
  What a great web-site.

  Feel free to surf to my site – weight loss program

 153. Excellent weblog right here! Additionally your site so much
  up very fast! What host are you the use of?
  Can I get your associate link on your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

  Feel free to visit my web-site – 23.95.102.216

 154. This is the right blog for anyone who wishes to understand this
  topic. You know so much its almost hard to argue with you (not that I personally would want
  to?HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject that has been discussed for many years.
  Wonderful stuff, just wonderful!

  Here is my blog post … adult acne skin care

 155. Howdy I am so thrilled I found your site, I really found you by error,
  while I was looking on Digg for something else, Anyhow I am here now and would just like
  to say many thanks for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don?t have time to read it all
  at the minute but I have saved it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read much more, Please do keep up the fantastic b.

  Look into my page; eating diet

 156. Thank you for the auspicious writeup. It
  in fact was a amusement account it. Look advanced to more added agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?

 157. Thanks for all your valuable work on this blog.
  Betty enjoys participating in investigation and it’s really easy
  to understand why. A lot of people hear all concerning the powerful way you make vital techniques through this
  website and as well attract participation from others on the issue so my child is without a doubt understanding so much.
  Take pleasure in the remaining portion of the year. You are
  performing a tremendous job.

  Here is my page :: yeast infection

 158. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you, However I am having troubles with your RSS.
  I don’t understand why I can’t subscribe to it. Is there anybody else having similar RSS problems?

  Anybody who knows the solution will you kindly respond? Thanx!!

 159. Hey there! Do you know if they make any plugins to safeguard against hackers?
  I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked
  hard on. Any tips?

 160. I like the valuable information you supply for your
  articles. I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I’m somewhat sure I will be informed lots of new stuff proper right here!

  Good luck for the next!

 161. Hello there, I discovered your site by the
  use of Google while searching for a similar matter, your site got here up, it appears to
  be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there, simply changed into aware of your blog via Google,
  and located that it’s really informative. I’m going to watch
  out for brussels. I’ll be grateful when you proceed this in future.
  A lot of folks might be benefited from your writing.

  Cheers!

  My web-site … 23.95.102.216

 162. That is a good tip particularly to those new to the blogosphere.
  Brief but very accurate information… Many thanks for sharing this one.
  A must read article!

 163. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually realize what
  you’re speaking approximately! Bookmarked. Please
  additionally consult with my website =). We could have a hyperlink alternate arrangement between us

  My web page :: psicura.it

 164. I do not even know the way I ended up right here, however I believed this submit was great.

  I do not understand who you are however certainly you are going to a well-known blogger in case you are not already.

  Cheers!

  my page – make travel

 165. I just now wanted to thank you once more for this amazing web site you have produced here.
  Its full of ideas for those who are really interested in that subject,
  especially this very post. You really are all amazingly sweet
  plus thoughtful of others in addition to the fact that reading your website posts is an excellent delight in my experience.
  And exactly what a generous reward! Dan and I
  will have fun making use of your ideas in what we should instead do next week.

  Our record is a mile long and simply put tips will definitely be put to great use.

  Feel free to surf to my blog post; lose weight safely

 166. Howdy, I do believe your blog could be having web browser
  compatibility issues. When I take a look at your site in Safari, it looks
  fine however when opening in IE, it’s got some overlapping issues.

  I simply wanted to give you a quick heads up!
  Other than that, great skin care
  website!

 167. you’re really a good webmaster. The web site loading velocity is amazing.

  It sort of feels that you’re doing any distinctive trick.
  In addition, The contents are masterwork. you’ve performed
  a magnificent process in this topic!

  Also visit my site … www.degess.com

 168. I don’t know whether it’s just me or if perhaps everyone else encountering problems with your blog.
  It appears as though some of the text on your posts
  are running off the screen. Can somebody else please provide feedback and let me know
  if this is happening to them as well? This could be
  a problem with my web browser because I’ve had this happen previously.

  Cheers

  Also visit my website; diet lacking

 169. Normally I do not read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled
  me to take a look at and do it! Your writing style has been surprised me.
  Thank you, very nice article.

  Feel free to surf to my web page; travel plans

 170. Appreciating the dedication you put into your blog and detailed information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while
  that isn’t the same outdated rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including your RSS feeds
  to my Google account.

  Also visit my homepage forum.vkmoravia.cz

 171. Fantastic beat ! I wish to apprentice while you amend your site, how
  can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept

  Here is my page – www.aniene.net

 172. This design is spectacular! You obviously know how to keep a
  reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really enjoyed what you had to say,
  and more than that, how you presented it. Too cool!

  Also visit my web blog :: atkins nutritionals

 173. Simply wish to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is simply excellent and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to
  keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please carry on the gratifying work.

  Also visit my web blog eating habits

 174. Good web site! I really love how it is easy on my eyes and the data
  are well written. I am wondering how I might be notified whenever a new post has been made.
  I have subscribed to your RSS feed which must do the trick!
  Have a great day!

  Here is my homepage south beach diet

 175. My husband and i ended up being absolutely
  glad that John could do his preliminary research through the
  ideas he gained through the weblog. It is now and again perplexing to simply possibly be freely giving guides which often others have been trying to
  sell. We really realize we have got the website owner to
  thank because of that. The main illustrations you have made, the simple
  site navigation, the relationships you will help promote – it is most impressive,
  and it’s letting our son and the family reckon that the topic is brilliant, and that is highly important.
  Many thanks for the whole lot!

  Here is my blog post – drug crime

 176. I simply couldn’t leave your web site before suggesting that I actually enjoyed the
  standard information a person supply in your visitors? Is going to be again regularly in order to
  check up on new posts

  Feel free to surf to my page: pure skin care

 177. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I
  could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would
  have some experience with something like this.

  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your
  new updates.

  Feel free to surf to my blog … ebmelectronics.com

 178. I’ve been exploring for a little for any high-quality
  articles or blog posts on this sort of area . Exploring
  in Yahoo I eventually stumbled upon this site.

  Studying this information So i am happy to convey that I have an incredibly good uncanny feeling I
  discovered just what I needed. I most without a
  doubt will make sure to do not overlook this website
  and give it a glance on a relentless basis.

  Here is my web site :: eating program

 179. I was just searching for this info for a while.
  After 6 hours of continuous Googleing, finally I got it in your website.

  I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this type of informative sites
  in top of the list. Generally the top web sites are full of garbage.

  Look into my blog post :: love life

 180. Hello, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

 181. I don’t know whether it’s just me or if everybody else encountering problems with your site.
  It appears as if some of the text in your posts are running
  off the screen. Can someone else please provide feedback
  and let me know if this is happening to them as well?
  This might be a problem with my web browser because I’ve had this
  happen before. Thank you

 182. I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your blog and check again here frequently.
  I’m quite certain I will learn plenty of new stuff right
  here! Good luck for the next!

 183. Thanks on your marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great
  author. I will ensure that I bookmark your blog and may come back from now on. I
  want to encourage that you continue your great posts, have a nice weekend!

 184. Hi! I could have sworn I’ve visited your blog before but after looking at many of the articles I realized it’s new to
  me. Anyways, I’m definitely happy I discovered it and I’ll be bookmarking it and checking back regularly!

 185. Hi there! I’m at work browsing your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the excellent work!

 186. First of all I want to say terrific blog! I had a quick question in which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear your mind before writing.
  I have had trouble clearing my thoughts in getting my
  thoughts out there. I truly do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost
  simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or hints?

  Thank you!

 187. Heya just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue.

  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same results.

 188. Great – I should certainly pronounce, impressed with your website.
  I had no trouble navigating through all tabs as well
  as related info ended up being truly easy to do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it at all.
  Reasonably unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, site theme .

  a tones way for your customer to communicate. Nice task.

  Also visit my webpage … www.comegnolaw.com

 189. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I
  am going to return yet again since I book-marked it. Money and freedom
  is the greatest way to change, may you be rich and continue to guide other
  people.

 190. When I originally commented I appear to have clicked the -Notify me
  when new comments are added- checkbox and from now on every time a comment is added I recieve
  4 emails with the exact same comment. Is there an easy method
  you can remove me from that service? Kudos!

  Look into my site Edwin

 191. Greate pieces. Keep writing such kind of info on your site.

  Im really impressed by it.
  Hello there, You have done a fantastic job.
  I’ll definitely digg it and personally recommend to my friends.
  I’m sure they’ll be benefited from this site.

 192. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any problems with hackers?
  My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing a few
  months of hard work due to no backup. Do you have any methods to stop hackers?

  My blog post :: Chris

 193. Hey I know this is off topic but I was wondering
  if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Feel free to visit my site www.aniene.net/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=EichelJamal

 194. I seriously love your website.. Great colors & theme.
  Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m trying to create my very own site and would love to learn where you got this from or what the theme is called.
  Many thanks!

  Stop by my web site: skin cells

 195. Basically to follow up on the up-date of this topic on your
  web site and want to let you know simply how much I liked the time you took to write this valuable post.
  In the post, you really spoke on how to seriously handle this thing with
  all convenience. It would be my personal pleasure to collect some more thoughts from your website and come
  up to offer other folks what I have learned from you.
  Thank you for your usual good effort.

  Also visit my site: best hair regrowth

 196. Today, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see
  if it can survive a 40 foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My iPad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is totally off topic but I had to share it with someone!

  Here is my web-site www.comptine.biz

 197. I’m amazed, I have to admit. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and
  amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail on the
  head. The issue is an issue that too few people are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy that I found this
  in my hunt for something regarding this.

  Also visit my webpage oil pulling saves teeth

 198. Hi! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to
  take a look. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!

  Outstanding blog and amazing design and style.

  Also visit my blog post; natural remedies

 199. Hey, I think your website might be having browser compatibility
  issues. When I look at your blog site in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, terrific blog!

  Look into my site: healthy foods

 200. The other day, while I was at work, my cousin stole my iphone
  and tested to see if it can survive a forty foot drop,
  just so she can be a youtube sensation. My apple ipad
  is now broken and she has 83 views. I know this is totally
  off topic but I had to share it with someone!

  my homepage – weight loss diet

 201. hey there and thank you for your info ? I have certainly picked up anything new from
  right here. I did however expertise a few technical points using this
  site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to
  load correctly. I had been wondering if your hosting is OK?

  Not that I’m complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your
  high quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Well I?m adding this RSS to my email and can look
  out for a lot more of your respective fascinating content.

  Ensure that you update this again soon..

  Also visit my website – traditional diet

 202. Please let me know if you’re looking for a article author for your weblog.
  You have some really good articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

  Look into my web-site; lose weight

 203. This is the right website for everyone who wants to understand this topic.

  You realize a whole lot its almost hard to argue with
  you (not that I really would want to?HaHa). You certainly put a new spin on a subject that’s been written about
  for many years. Wonderful stuff, just excellent!

  My web page – everyday sex

 204. I am really loving the theme/design of your site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A couple of my blog audience have complained about
  my blog not operating correctly in Explorer but looks great in Opera.
  Do you have any suggestions to help fix this issue?

  Also visit my blog post; hermetics.org

 205. Thanks so much for providing individuals with remarkably superb chance to
  check tips from this web site. It can be very kind and also full of a
  lot of fun for me and my office acquaintances to search your blog at minimum thrice in a week to learn the fresh guidance you have got.
  Not to mention, I’m so usually astounded for the mind-boggling principles you serve.
  Some 2 points in this posting are in reality the simplest I have had.

  my web blog a913.vip

 206. Hey very nice site!! Man .. Excellent .. Superb .. I will bookmark your blog and take the feeds also?I’m glad to search out
  so many useful information here within the post, we want develop extra techniques in this regard, thank you for sharing.

  Take a look at my website: comegnolaw.com