Situācija pasaulē ar AstraZeneca vakcīnu

Uz doto brīdi vairāk kā 20 valstis ir vai nu apturējušas, vai paziņojušas, ka aizkavēs iedzīvotāju vakcinēšanos ar Astra Zeneca vakcīnām, pamatojoties uz ziņojumiem par nāves gadījumiem un veselības problēmām, kas saistās ar asins trombu veidošanos veseliem cilvēkiem pēc šīs vakcīnas saņemšanas.

Ziemeļitālijā prokurori pirmdien izņēma šīs vakcīnas partiju – 393.600 tūkstošus dozu, pēc tam, kad dažas stundas pēc vakcinēšanās nomira kāds 57 gadus vecs vīrietis.

Tomēr PVO pastāv uz savu – tā joprojām atbalsta šo vakcīnu. Savā preses konferencē dakters Tedross paziņoja:

Tas nebūt nenozīmē, ka visi šie notikumi ir saistīti ar vakcīnu. Tā ir ierasta prakse, izmeklēt to un tas arī demonstrē novērošanas sistēmas un efektīvas kontroles sistēmas darbību.

PVO eksperti satiekas, lai diskutētu par vakcīnu drošību – taču jau pirms tam tika paziņots, ka tās vakcīnu padomdevēju komiteja nav atradusi saikni starp trombu veidošanos un vakcīnu, tapēc valstīm jāturpina to lietot.

Arī Eiropas regulatori aizstāv šo vakcīnu, apgalvojot, ka labumi pārspēj riskus. Tomēr Eiropas Medicīnas aģentūra (EMA) šobrīd izmeklē ziņojumus par trombiem vakcīnu saņēmējos un savu ziņojumu publicēs šodien.

EMA direktors Emera Kuka preses konferencē aizvakar paziņoja, ka šie ‘ārkārtīgi retie’ gadījumi nav saistīti ar vakcīnām, kaut arī eksperti pēta arī tādu iespēju. AstraZeneca vakcīna, kas vēl nav apstiprināta ASV, tiek izplatīta PVO programmas COVAX ietvaros, ko sponsorē vecais paziņa Bils.

Itālijā tikmēr Piedmontas reģionālā valdība apturējusi vakcīnu partiju ABV5811, kas ir citādāka, nekā pirms nedēļas apturētā Sicīlijas partija, kur aizgāja bojā divi cilvēki pēc šīs vakcīnas.

Arī Itālijas valdība iepriekš teica, ka starp šīm nāvēm un vackīnām saistības neesot un turpināja atļaut to izmantot pēc tam, kad jau vairākas citas valstis bija to apturējušas.

Šobrīd gan Itālija, gan Francija, Islande, Dānija, Kipra, Luksemburga, kā arī Latvija, Igaunija un Holande ir apturējušas vai aizkavējušas šo vakcīnu.

Pauze uzlikta arī citās valstīs. Norvēģijā izmeklē ziņas par jauniem cilvēkiem, kam izveidojās smadzeņu asins izplūdumi un tie paši trombi. Viens no tiem beidzās letāli. Doktors Pal Andre Holme, kura aprūpē šobrīd atrodas trīs šādi veselības iestāžu darbinieki pēc potes saņemšanas, saka sekojošo:

Tas ir ļoti neparasti, vērot tik jaunus pacientus ar samazinātu trombocītu līmeni asinīs. Tie ir jauni un veseli cilvēki, kam nav bijušas zināmas veselības problēmas pirms tam. Ir jāvaicā, vai šeit ir saistība ar vakcīnu, kaut gan es tā nedomāju,

Zviedrijā otrdien paziņoja, ka arī tur tiek apturēta AstraZeneca vakcīna, pēc saņemtiem ziņojumiem par trombiem.

Bulgārija pauzē vakcīnu kā drošības mēru jau pagājušo nedēļu, pēc tam, kad 15 stundas pēc potes kāda sieviete mira ar sirds trieku. Bulgārijas premjers Boiko Borisovs paziņoja, ka vakcīna tiek apturēta, kamēr tiks izgaisinātas visas šaubas.

Īrijā svētdien paziņoja, ka aptur vakcinēšanās programma ar šo vakcīnu pēc tam, kad tika saņemtas ziņas par augstāk minētajiem jauniešiem Norvēģijā.

Vācijā to apturēja kā piesardzības līdzekli pēc tam, kad veselības ministrs Jens Spāns atklāja ziņas par 7 trombozes gadījumiem. Tur Paula Ehrliha instiūts, kas ir atbildīgais par vakcīnu izplatīšanu, arī veic izmeklēšanu.

Tālāk no Eiropas – vakcīna apturēta arī Indonēzijā, gaidot pilnu ziņojumu no PVO.

Venecuēla izlēma, ka tā neapstiprinās AstraZeneca vakcīnu vispār, ņemot vērā šīs komplikācijas. Tā jau bija rezervējusi 2.4 miljonus dozu.

Bet DĀR izlēma apturēt šo vakcīnu jau februārī, pēc tam, kad pētījums demonstrēja tikai 10% efektivitāti pret vietējo vīrusa variantu.

Tik daudz par tām valstīm, kas paņēmušas pauzi. Bet ir arī tās, kas par spīti notiekošajam turpina uzņemto kursu  – Taizeme un Filipīnas un Austrālija uzskata, ka labumi tomēr ir lielāki, kā risks. Austrālijas veselības ministrs izteicās, ka šī valsts absolūti negrasās apturēt šo vakcīnu, bet iepērk 70 miljonus dozu.

Savukārt Kanādas premjers Džastins Trudo pirmdien paziņoja, ka tur stingri sekojot līdzi visai informācijai un regulatori uzskata, ka Kanādā apstiprinātās vakcīnas visas ir drošas.

Tur tā apstiprināta pat cilvēkiem vecumā virs 65 gadiem, kas tā nav daudzās citās valstīs.

Un ko pati Astra Zeneca? Tā atjaunoja savus drošības datus un paziņoja, ka nav nekādu pierādījumu notiekošā saistībām ar vakcīnu. Pilns ziņojums būs šonedēļ. Ko tad citu varēja gaidīt? Protams, ka oficiālā līmenī atklāt kaut vienu nāves gadījumu saistībā ar šo vakcīnu, nozīmē dot iespēju sabrukt visam projektam, jo tad sekos arī citi. Varbū tad sāks runāt mediķi, kam vēl ir sirds apziņa. Bet šobrīd situācija ir šāda un lielākais eksperiments ar cilvēku dzīvību un veselību planētas vēsturē turpinās.

A. Vasiļevskis

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.