Senču asiņu balss

Cik daudz spēj pateikt kāds viens attēls par notiekošo ar mums un ap mums? Tā ir kāda 2017.gadā publicēta karte, kas tā nosacīti demonstrē to, kā izskatās Eiropa nevis pēc politiskā dalījuma, bet pēc gēnu izplatības.

Tās ir tā saucamās gēnu haplogrupas. Protams, noteikti var uzreiz iebilst un strīdēties par to, cik tā precīza un tā, taču ja uz mirkli apstājamies un pārtraucam meklēt atšķirīgo, tad savā būtībā šis attēls uzskatāmi demonstrē visu mūsu tautas vēsturi un problēmas.

Ar ko tad mēs ģenētiski esam visvairāk radniecīgi? Tieši ar tiem, ar kuriem tiek kurināts vislielākais politiskais naids un tā ir visa Baltijas valstu politika pēdējos 30 gadus. Bet ar pārējām abām Baltijas valstīm mums nemaz nav nekā kopēja gēnu līmenī, tās ir atšķirīgas. Varbūt tāpēc mums nekad vēsturiski nav bijusi kaut kāda īsta sadarbība vai alianse ne ar lietuviešiem, ne ar igauņiem – arī toreiz, pirmās republikas laikos katrā no tām uz beigu posmu bija savs autokrāts, bet nekādas vienošanās par sadarbību kaut kādās jomās tā arī netika parakstītas, tai skaitā arī militārās. Katra valstiņa darbojās atsevišķi arī ārpolitikā un katra centās kaut kā vienoties ar tā laika lielvarām.

Baltijas valstu ‘vienotība’ ir tikai politisks toreizējās viltus ‘atmodas’ mīts – tas tika radīts tikai tāpēc, ka toreiz tā vajadzēja – tika izveidots tas Baltijas ceļš un demonstrēta kaut kāda kopēja cīņa par atbrīvošanos no PSRS, ko patiesībā organizēja pati padomju nomenklatūra. Kopēji mūs visus pēc tam pievāca ES un NATO, bet ar to arī tā kopība beidzas. Realitātē nekādas sadarbības starp šīm Baltijas valstīm nav, arī attīstības līmenis krasi atšķiras, tie paši igauņi tendēti uz Skandināviju, lietuvieši uz Poliju, kur tos kaut kas saista vairāk. Bet Latvija kā tāda Dieva nepieņemta mētājas pa vidu – un naidojas ar pašiem tuvākajiem kaimiņiem. Un dara to savu aizokeāna saimnieku uzdevumā, kaut mums ar viņiem nav absolūti nekāda sakara, nekad nav bijis un nevar būt – viņi šeit ir pilnīgi svešinieki. Tāpēc Baltijas valstu vienotība izpaužas tikai šo saimnieku kārtējās pavēles izpildīšanā, sarīkojot kādu kārtējo riebeklību, ievaukšķoties par kādām sankcijām, kas rada pašiem tikai zaudējumus vai izvietojot vēl vairāk okupantu karaspēku savās teritorijās.

Tā diemžēl ir apzināta politika visu šo laiku – taču acīmredzami, ka kaut kas ļoti smagi nav kārtībā. Kāds tad ir īstais iemesls tam, ka mūsu tauta visu šo laiku tik ļoti degradējas un izmirst, kopš tā saucamās ‘neatkarības’ atgūšanas, kas ir tukša skaņa un fikcija? Vai tās ‘vērtības’ un Rietumu perversā mentalitāte ir tas, kas mums atsaucas gēnos? Ir taču acīmredzami, ka tas viss ir kaut kas pilnīgi svešs un to pieņemot, tauta vienkārši iet bojā. Bet mēs skaitāmies ‘atgriezti’ Eiropā.

Ja kokam apcērt saknes, tad tas nīkuļo un kalst un tieši tā notiek ar mums visu šo laiku. Taču par tādām lietām principā nedrīkst pat runāt, jo tur Austrumos taču ir agresors, kas to vien tīko, lai mūs okupētu un apēstu. Politika ir viena lieta, bet vēsturiski mazām tautām dzīvot lielas impērijas paspārnē bija vienīgais, kas tām nodrošināja mieru un iespējas attīstīties. Par to kvēlie nacionāļi negrib ne dzirdēt, bet jaunlatviešu kustība radās tikai pateicoties tam, ka viņiem bija iespējas izglītoties un strādāt tieši tur, Krievijā – vai tad ne Pēterburgā izdeva pirmo latviešu avīzi un turpat sākotnēji glabājās arī Dainu skapis.

Tādos apstākļos dzīvojot, nav iespējami ne kari, ne konflikti tautu starpā un tādu arī nebija. Tas viss sākās pēc atdalīšanās un šķelšanās, pretnostatot vienu nacionālo ideju pāri citai. Nu labi, tas bija toreiz, pēc tam daudz kas mainījās un arī tagad viss ir citādi. Bet runājot par pašiem dziļumiem, šūnu un gēnu līmenī, kas tad mums ir tuvāks – ar ko atšķiras Pērkons no Peruna, mūsu un slāvu paražas? Varbūt, ka tieši šī pretabiskā nostādīšana pret to, kas ir īstās kultūras un garīgās, enerģētiskās saiknes arī ir visu problēmu iemesli šodien? Noliedzot savas patiesās saknes un izcelsmi, dzenoties pēc svešām un nepieņemamām ‘vērtībām’, nekāda izaugsme nav iespējama. tas ved tikai uz postu.

Līdz ar to, sapratne par lietu kārtību sākas pašos pamatos un dziļumos, kur ir vislielākie izkropļojumi – ir jāsaprot, kā tie radušies un kam tie ir izdevīgi, lai miera un saticības vietā valdītu naids un nesaticība. Bet kā jau katru gadu, šis ir tas miera un klusuma brīdis, kad par šīm lietām ir vērts padomāt un sajust, ko iekšējais ceļvedis patiesībā jūt. Citādi riet uz savu spoguļattēlu ir nekas cits kā šizofrēnija, bet tieši tāds stāvoklis raksturo šodienas kolektīvo apziņu, kur ir vēl ļoti tālu līdz sapratnei par to, kas ir īsta valsts un harmoniska sadarbība ar apkārtni.

8 thoughts on “Senču asiņu balss

 1. Paldies par rakstu, bet tomēr vajag sniegt konkrētu informācijas avotu. Kas ir kartes autors, kur tā publicēta, kas veicis pētījumus…? Karte izskatās tendencioza.
  Ir dzirdēts, ka mēs ļoti atšķiramies no lietuviešiem (gēnu līmenī), bet esam ļoti tuvi igauņiem (lībiešu iespaids); savukārt lietuvieši poļiem (un nekādi ne igauņiem). Un kādā sakarā karēļi tik ļoti no somiem atšķiras? Utt.
  Un nebija tik viennozīmīgi labi latviešiem arī tie cara laiki. Un daudz zināšanu latvieši guva arī Eiropā.
  Ļoti patika jūsu ierosinājums par labu grāmatu ieteikšanu. Šajā sakarā, lai pavērtētu tautas vēsturi no cita skatu punkta, iesaku izlasīt Zigfrīda fon Fēgezaka tetraloģiju “Baltiešu gredzens” (“Baltische Tragödie”, ko no vācu valodas tulkojis Pēteris Bolšaitis) ). Esmu pārliecināta, ka nenožēlosiet.
  Ļoti cienu, Aivi, Jūsu darbošanos, apbrīnoju entuziasmu, zināšanas un ziedošanos, taču šajā steidzīgajā un viltus pilnajā pasaulē jābūt ļoti vērīgam un uzmanīgam. Lielie spēlētāji mūs vienmēr ir vilkuši un vilks katrs uz savu pusi un tāpēc, lai mēs netenterētu no viena grāvja otrā, jāizvēlas iet pa ceļu, savas tautas ceļu (pat ja epizodiski jāiet ar kādu kopā).
  Cieņā, Aija

 2. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do a little research about this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more clear from this post. I am very glad to see such fantastic information being shared freely out there.

 3. Only wanna remark on few general things, The website pattern is perfect, the subject material is rattling great. “The stars are constantly shining, but often we do not see them until the dark hours.” by Earl Riney.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.