Sarunas ar profesoriem 2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ

 • Fokusētas aizsardzības stratēģija joprojām ir vislabākā pieeja kovidkrīzes risināšanai
 • Lokdauni /Stingrie ierobežojumi ir izraisījuši milzīgu postu sabiedrības veselībai un netiešā veidā veicinās daudzu cilvēku nāvi vēl vairākus gadus uz priekšu
 • Kovidvakcīnas var būt noderīgas senioriem un riska grupu cilvēkiem, kā arī viņu aprūpētājiem, taču nav vajadzīgas visiem: noteikti nav vajadzīgas bērniem un tiem, kas jau dabiskā veidā bijuši inficēti un izveseļojušies.


Mārtins Kuldorfs ir medicīnas profesors Hārvarda universitātes Medicīnas skolā un strādā ka biostatistikas un epidemioloģijas eksperts „Brigham and Womens Hospital” slimnīcā Masačūsetsā, ASV. Profesors Kuldorfs ir viens no trīs drosmīgajiem pasaules vadošo universitāšu zinātniekiem, kas 2020. g. rudenī kā pirmie parakstīja Greitbaringtonas deklarāciju par Fokusētas aizsardzības stratēģiju izejai no kovidkrīzes. Pašlaik deklarāciju parakstījuši jau vairāk kā 30 000 ārstu un medicīnas zinātnieku pasaulē. Mārtins ir zviedrs no universitātes pilsētas Lundas, Zviedrijā un intervijā ar Oliveru Meju (Lockdown Sceptics) nedaudz pieskaras arī situācijai Zviedrijā. Olivers Mejs, savukārt, ir pseidonīms un intervijas autors ir štata žurnālists vienā no vadošajiem britu medijiem pašlaik. Nejautājiet, kāpēc raksti top ar pseidonīmu.


Marta mēneša beigās Hārvardas universitātes profesors Martins Kulldorfs, atbildēja uz jautājumu Twiterī par kovid vakcīnām šādi: „Uzskats, ka jāvakcinē pilnīgi visi , ir no zinātnes viedokļa tikpat kļūdains kā uzskats, ka nevajag vakcinēt nevienu. Kovidvakcīnas ir svarīgas vecāka gadagājuma cilvēkiem un augsta riska grupām, kā arī viņu aprūpētājiem. Tiem, kas iepriekš jau bijuši inficēti, vakcīnas nevajag. Tāpat nevajag bērniem.”

Kas sekoja? Twitters piekarināja izcila profesora tvītam birku „Misleading” – Maldinoša ziņa. Lietotājiem bija liegts komentēt un dalīties ar šo ziņu, ka arī viņiem tika norādīts, ka „veselības speciālisti rekomendē vakcīnas vairumam cilvēku.” Jo, protams, kāda persona Twittera HQ čekotāju birojā zina labāk nekā Hārvardas profesors. Jo tieši tā, Martins Kuldorfs ir augsta ranga medicīnas profesors Hārvarda Universitātē, ar daudzu gadu pieredzi, daudziem zinātniskiem darbiem un H indeksu : 77.

Vēlāk profesors to komentēja šādi: „Tas brīdinājums bija diezgan muļķīgs. Kad mediji nāk klajā ar nezinātniskiem apgalvojumiem, tad žurnālisti bieži atsaucas uz vārdā nenosauktiem mistiskiem „sabiedrības veselības ekspertiem”, „veselības dienestu speciālistiem” utt. Es izaicinu Twitteri tagad nosaukt vārdā vakcīnu jomas epidemiologus, kas uzskata, ka visiem cilvēkiem vajag saņemt covid vakcīnu, ieskaitot bērnus un cilvēkus, kas jau iepriekš dabiski izslimojuši šo infekciju.”

lockdownsceptics.org/we-cannot-afford-to-censor-dissenting-voices-during-a-pandemic-prof-martin-kulldorff/

Atgriežoties pie cenzētā tvīta Twitterī, Prof. Kuldorfs skaidro tālāk: „Tikpat savādi, ka viņi būtībā piebalso manam tvītam, sakot „vairumam cilvēku”, nevis „visiem cilvēkiem”. Pašlaik bērni pilnīgi noteikti nav daļa no „vairuma cilvēku”, jo neviena kovidvakcīna vēl nav saņēmusi autorizāciju izmantošanai šajā vecuma grupā, un nav datu par vakcīnas iespējamo iedarbīgumu un eventuālām bīstamām blakusreakcijām, potējot bērnus. Tā kā vairums bērnu izstaigā kovidu asimptomātiskā veidā vai tikai ar viegliem simptomiem, būs ļoti grūti zinātniski pierādīt, ka vakcīna var vēl vairāk samazināt bērniem šos iespējamos simptomus, hospitalizācijas un nāves risku, jo šādam pētījumam vajadzētu iekļaut ļoti lielu skaitu bērnu valstīs, kur vēl joprojām ir ievērojama šīs slimības izplatība.”

Mārtina Kulldorfa biogrāfija rāda, ka viņš profesionāli strādājis vakcīnu jomā vairākus desmitus gadu. Taču Twitter „savējie” speciālisti var visas pasaules priekšā viņa nelielo tvītu nocenzēt un nosaukt par „Maldinošu”.

„Esmu strādāji vakcīnu jomā pārdesmit gadu garumā, taču Twitter acīmredzot uzskata, ka zinātniskas diskusijas par šīm tēmām ir bīstamas. Varbūt tieši sociālie mediji ir bīstami cilvēkiem varas pozīcijās. Gribētu cerēt, ka sociālie mediji varētu būt bīstami lokdauniem, kas ir aizvadītā gada laikā nodarījuši tik lielu postu sabiedrības veselībai kopumā. Milzīgais lokdaunu radītais netiešais kaitējums sabiedrības veselībai tiek aktīvi dokumentēts vietnē Collateral Global, taču ar šīm sekām mums būs jāturpina dzīvot un mirt vēl daudzus gadus uz priekšu. Tā patiesi ir episku apmēru sabiedrības veselības traģēdija,” profesors Kuldorfs saka šajā intervijā.

Vairāk par to: www.Collateralglobal.org

Nu jau ir zināms, ka lokdaunu izraisīto netiešo kaitējumu sabiedrības veselībai kopumā vēl vairāk iedragājuši masu mediji ar sensacionālām ziņām, draudīgiem virsrakstiem un mērķētiem sižetiem, lai miljonos cilvēku iedvestu nāves bailes, kā dēļ tik daudzi ir baidījušies savlaicīgi vērsties pēc medicīniskas palīdzības, ja vien tas nebija saistīts ar covid.

___
M.Kuldorfs: „Masu mediji bijuši ļoti negribīgi atspoguļot uzticamu zinātnisku un sabiedrības veselības informāciju par šo pandēmiju. Tā vietā tika drukāta un pārraidīta nepārbaudīta informācija, kā piemēram, datormodelētās prognozes no Imperiālās Koledžas, kas, izplatīja nesamērīgas bailes un iedragāja cilvēku paļaušanos uz sabiedrības veselības aizsardzības sistēmu. Mediji arī palīdzējuši reklamēt naivus un neiedarbīgus risinājumus vīrusa izplatības ierobežošanai – kā lokdaunus, maskas un kontaktu izsekošanu.”

___
M.K.: „Kaut es pats būtu vēlējies, lai Lielbritānijā SAGE valdības padomnieku grupa un citi nebūtu iestājušies tik klaji pret ilgā laikā sevi apliecinājušiem sabiedrības veselības principiem, tomēr uzskatu, ka medijiem nevajadzēja šo infromāciju cenzēt. Pandēmijas apstākļos ir vēl jo vairāk svarīgi, lai medij varētu brīvi atspoguļot notiekošo. Tam ir divi galvenie iemesli: 1) Kaut arī līdzīgs citiem koronavīrusa grupas patogēniem, tomēr Sars-cov-2 vīruss ir jauns un mēs pastāvīgi atklājam kaut ko jaunu, tieši tādēļ ir vajadzīgs laiks, līdz varam nonākt pie skaidriem zinātniskiem secinājumiem. Cenzūras apstākļos tas prasīs ilgāku laiku, un to mēs pandēmijas laikā nevaram atļauties. 2) Lai saglabātu iedzīvotāju uzticēšanos valsts veselības sistēmai, ir svarīgi, lai tiktu pausti dažādi viedokļi un domas pandēmijas sakarā, lai to par to varētu būt diskusija un vai nu šīs domas tiktu atspēkotas vai apstiprinātas kā patiesas.”

___
Kuldorfs saka, ka britu valdības un viņu zinātnisko padomnieku pieņemtais risinājums pandēmijai – Anglijā trešais lokdauns – ir „prātam neaptversms”. Sākumā ekspertiem Krisam Vitijam un Patrikam Vallansam bijusi taisnība, bet pēc tam nezin kādēļ viņu uzskati veica pilnu apgriezienu pretējā kustības virzienā.

___
M.Kuldorfs: „ Ceru, ka britu valdība drīz vien mainīs šo kursu, lai novērstu tālākus nevajadzīus zaudējumus no lokdauna, papildus covid-19 izraisītajiem. Patiešām prātam neaptverami, kā Apvienotās Karalistes valdība un zinātniskie padomnieki nevēlas aplūkot sabiedrības veselību plašākā kontekstā. Krisa un Patrika nostāja sākumā, 2020. gada martā bija pareiza, tad viņi runāja par fokusētu riska rupu aizsardzību, neuzliekot destruktīvus ierobežojumus bērniem un jauniem pieaugušajiem. Gribu teikt : Kris un Patrik, pakonsultējieties tagad paši ar savu agrāko versiju, kādi jūs bijāt vienu gadu atpakaļ. To jūs varat lieliski papildināt ar visām pa šo laiku apkopotajām epidemioloģijas zināšanām jūsu valstī, piemēram, no tādiem profesoriem ka Sunetra Gupta un Karls Henegans Oksfordas universitātē vai Ellena Taunzenda Notingemas universitātē, Fransuā Ballū Londonas Universitātes koledžā un Pauls Makkeigs Edinburgas universitātē.”

___
M.K.: „Ap šo laiku jau katram būtu vajadzējis saprast, ka lokdauni, maskas un kontaktu izsekošana nav palīdzējusi pasargāt vecākā gadagājuma cilvēkus ar augstāko risku, tā ka ar šādiem pasākumiem neizdevās apspiest un noturēt zemākā līmenī Covid-19 izplatīšanos, un bija diemžel pārāk daudz nāves gadījumu. Lokdauni bija tikai laika ziņā izstiepts lai būtu kas būtu risinājums. Jau pirms gada tas bija skaidrs daudiem infekcijas slimību epidemiologiem. Lokdaunu apoloētu un pronponētāju galvenā fatāla loģikas kļūda bija apgalvojums MUMS JĀIZSLUDINA LOKDAUNS JO COVID-19 IR BĪSTAMS. Patiesībā, tieši otrādi. Tā kā tā ir bīstama slimība tieši vecāka gadagājuma cilvēkiem, viņus būtu vajadzējis adekvāti pasargāt ar Fokusētas aizsardzības risinājumiem.”

___
M.K.: „Borisam būtu laiks beigt uzklausīt padomus no tiem, kas visu šo laiku ir devuši nepareizos padomus. Un tā vietā ieklausīties tajos, kam bija taisnība. Apvienotajā Karalistē jums ir tā laime, ka jums ir viena no izcilākajiem infekcijas slimību epidemiologiem pasaulē – profesore Sunetra Gupta. Viņa var jums palīdzēt ieviest dzīvē Fokusētas aizsardzības stratēģiju cilvekiem no augsta riska grupām, tai skaitā ar vakcināciju un citiem risinājumiem, paralēli atceļot vispārējos Lokdaunus. Ja premjers vēlētos kompāniju ar līdzīgi domājošiem politiķiem, viņš var sazināties ar Floridas štata gubernatoru Ronu DeSantis.”

Kā zinām, Floridā dzīve atgriezusies atpakaļ gandrīz normālās sliedēs. Nav obligāto masku likumu, brīvības ierobežojumu un pie apvāršņa nerēgojas arī digitālās vakcīnu pases. Taču Lielbritānijā vsimaz pagaidām tas viss turpinās. Tai skaitā nesen Izglītības ministrija paziņojusi, vidusskolu audzēkņiem, atgriežoties skolā pēc Lieldienu brīvdienām, būs jāvalkā maskas. Kā profesors Džejs Batačarja nesen pauda intervijā ar „Lockdown Sceptics”, joprojām ir tikai ļoti vājas, statistiski nenozīmīgas zinātniskas liecības, ka maskas varētu pasargāt valkātāju no infekcijas. Prof.Kuldorfs piekrīt šādam viedoklim.

„Zviedrijā bērniem skolās nav obligāts noteikums valkāt maskas, un skolu audzēkņiem arī nenotiek vispārējā testēšana. Zviedru skolās gan bija prasība bērniem ar simptomiem – piemēram augsta temperatūra vai klepus, palikt mājās un neapmeklēt klātienes stundas, pat ja nav droši zināms, vai tas ir dēļ Covid-19 vai kāda cita vīrusa. Ja skolu vadība uzstāda šādu stingru prasību, tad mierīgi var ļaut bērniem būt bērniem un dzīvot normālu ikdienas dzīvi. Apzināti iedvest sabiedrībā nepamatotas, pārspīlētas bailes ir kaut kas tāds, kas iet pilnīgi pret pamatpostulātiem zinātnē par sabiedrības veselību. Tam ir bijušas dramatiskas negatīvas sekas uz cilvēku fizisko un mentālo veselību. Bērniem vajadzētu dzīvot bezrūpīgi, bez bailēm inficēt citus bērnus, bez bailēm rotaļāties kopā ar citiem, bez bailēm iet uz skolu, piedalīties sportā vai apskauties ar draugiem un vecvecākiem. Bērniem nav jābaidās iziet ārā uz ielas un ieraudzīt citu cilvēku bez maskas uz sejas. Tas ir jāizbeidz tūlīt pat. Punkts.”

___
Pilnu interviju angļu valodā atradīsiet šeit:
lockdownsceptics.org/we-cannot-afford-to-censor-dissenting-voices-during-a-pandemic-prof-martin-kulldorff/


Greitbaringtonas deklarācija, kur skaidrota Fokusētas aizsardzības stratēģija kā risinājums pandēmijai:

www.gbdeclaration.org


Apkopota statistika no visas pasaules, zinātniski pētījumi un analīze par Lokdaunu/Ierobežojumu ietekmi uz sabiedrības veselību:

www.Collateralglobal.org


Pirmā intervija ar Prof.Džeju Batačarju: www.brivibasplatforma.lv/bezsimptomu-cilvekam-risks-parnest-infekciju-minimals-virusa-varianti-parspileti-maskas-skolas-nevajadzigas/


Par Fokusētas aizsardzības stratēģiju un Greitbaringtonas deklarācijas teksts latviešu valodā:
www.brivibasplatforma.lv/fokuseta-aizsardziba-viduscels-starp-lokdauniem-un-lai-notiek-kas-notikdams/

t.me/brivibasplatforma/663

440 thoughts on “Sarunas ar profesoriem 2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ

 1. Hi there, just become aware of your weblog through Google, and found that it is really informative. I’m gonna be careful for brussels. I will appreciate in case you proceed this in future. Many other folks might be benefited out of your writing. Cheers!|

 2. Generally I do not read article on blogs, however I wish to say that this write-up very pressured me to check out and do it! Your writing style has been surprised me. Thanks, quite nice article.|

 3. I am extremely impressed with your writing skills as well as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you customize it yourself? Either way keep up the excellent quality writing, it is rare to see a nice blog like this one these days.|

 4. Hi there! I realize this is somewhat off-topic however I needed to ask. Does operating a well-established blog like yours take a large amount of work? I’m brand new to operating a blog but I do write in my diary every day. I’d like to start a blog so I can share my own experience and views online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand new aspiring bloggers. Thankyou!|

 5. Hello, Neat post. There is a problem together with your site in web explorer, might check this? IE still is the market chief and a good part of other folks will leave out your excellent writing because of this problem.|

 6. Right here is the perfect website for anyone who wishes to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic which has been discussed for a long time. Great stuff, just wonderful!|

 7. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and was curious what all is required to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100 sure. Any tips or advice would be greatly appreciated. Appreciate it|

 8. When I originally left a comment I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the same comment. There has to be an easy method you can remove me from that service? Thank you!|

 9. Today, I went to the beach front with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!|

 10. A fascinating discussion is definitely worth comment. I think that you ought to publish more on this topic, it may not be a taboo matter but generally people don’t talk about such topics. To the next! Many thanks!!|

 11. Hey I am so delighted I found your blog, I really found you by accident, while I was browsing on Digg for something else, Regardless I am here now and would just like to say kudos for a remarkable post and a all round entertaining blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic b.|

 12. Somebody necessarily help to make significantly posts I’d state.
  This is the first time I frequented your web page and up to now?

  I surprised with the research you made to
  make this actual publish incredible. Wonderful process!

 13. I absolutely love your blog and find almost all of your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Does one offer guest writers to write content available for you?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a lot of the subjects you write regarding
  here. Again, awesome site!

 14. Hello! I know this is sort of off-topic but I needed to ask. Does running a well-established blog such as yours require a lot of work? I’m completely new to running a blog but I do write in my journal daily. I’d like to start a blog so I will be able to share my personal experience and thoughts online. Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for new aspiring blog owners. Appreciate it!|

 15. This design is wicked! You most certainly know
  how to keep a reader entertained. Between your wit and your videos, I
  was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Fantastic job.
  I really enjoyed what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

 16. I am curious to find out what blog platform you’re working
  with? I’m experiencing some small security issues with my latest
  blog and I’d like to find something more safeguarded.
  Do you have any recommendations?

 17. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks|

 18. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing
  to do a little research on this. We got a grab a book from our area library but I think I learned more from this post.
  I am very glad to see such excellent information being shared freely out there.

  Also visit my web site atolyesi.net

 19. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and everything. Nevertheless think of if you added some great graphics or video clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this site could certainly be one of the greatest in its niche. Wonderful blog!|

 20. This is the right webpage for everyone who would like
  to understand this topic. You understand a whole lot
  its almost tough to argue with you (not that I really would want to?HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic that has been written about for years.
  Great stuff, just wonderful!

  Visit my page; ebmelectronics.com

 21. Howdy! This post could not be written much sleep better!
  Reading through this article reminds me
  of my previous roommate! He constantly kept preaching about
  this. I am going to send this post to him.
  Pretty sure he’ll have a good read. Thanks for sharing!

 22. I’ve been browsing online more than three hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It is pretty worth
  enough for me. In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web
  will be much more useful than ever before.

  Feel free to visit my blog lose weight fast

 23. Good day very cool website!! Guy .. Beautiful ..

  Superb .. I’ll bookmark your site and take the
  feeds additionally? I’m glad to find a lot of helpful information right here in the publish, we want
  develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.
  . . . . .

  Also visit my web blog – eating diet

 24. I’m amazed, I must say. Seldom do I come across
  a blog that’s both educative and interesting, and without a
  doubt, you have hit the nail on the head. The problem is an issue that too few
  men and women are speaking intelligently about. I’m very happy
  I stumbled across this during my hunt for something relating to this.

  Feel free to visit my page :: www.fotosombra.com.br

 25. I drop a comment when I like a post on a website or I have something to
  valuable to contribute to the conversation. It’s triggered by the
  sincerness communicated in the article I read.
  And after this article Sarunas ar profesoriem 2.
  LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA.

  I was actually moved enough to post a comment :
  -P I do have a couple of questions for you if you tend not to mind.
  Could it be only me or do a few of these comments look like they are left by brain dead individuals?
  😛 And, if you are writing at additional online sites,
  I’d like to keep up with you. Would you make a list every one of all your community sites
  like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  Here is my page hemp seed sprouts

 26. Hello there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I will forward this information to him.

  Fairly certain he’s going to have a great read. Thank you for sharing!

  Here is my site; lovemaking ideas

 27. I was just searching for this information for some time.
  After 6 hours of continuous Googleing, finally I got
  it in your website. I wonder what’s the lack of Google strategy that don’t rank this kind of informative sites in top of
  the list. Normally the top web sites are full of garbage.

  Check out my web page: aging skin care

 28. Thanks for a marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you
  will be a great author. I will make sure to bookmark your blog and will often come
  back in the foreseeable future. I want to encourage you to
  ultimately continue your great work, have a nice afternoon!

  Feel free to surf to my website … eczema remedies

 29. Hello there, just became aware of your blog through Google, and
  found that it’s really informative. I’m going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.
  A lot of people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Here is my web-site … skin care methods

 30. Simply want to say your article is as amazing. The clarity in your post is just excellent and i can assume you are an expert on this subject.

  Well with your permission allow me to grab your feed to
  keep updated with forthcoming post. Thanks
  a million and please keep up the rewarding work.

  Here is my blog post … www.aniene.net/

 31. I almost never comment, but I browsed a few remarks on this page Sarunas ar profesoriem 2.
  LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS
  VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA. I do have 2 questions
  for you if you don’t mind. Is it only me or does it look like like a few of
  these comments look like they are left by brain dead folks?
  😛 And, if you are writing on additional online sites,
  I would like to follow everything new you have to post.

  Could you list of every one of all your social community sites like your Facebook page, twitter feed, or linkedin profile?

  Have a look at my web site: seeds starts

 32. Hey just wanted to give you a brief heads up and let you know
  a few of the images aren’t loading correctly. I’m not sure why but I think its
  a linking issue. I’ve tried it in two different internet browsers and both show the same
  outcome.

  Stop by my page: low carbohydrate

 33. Hello there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

  Also visit my blog; teens smoking

 34. I wanted to thank you again for this amazing web-site you have developed here.

  It truly is full of ideas for those who are really interested in this specific subject, particularly this
  very post. Your all absolutely sweet and thoughtful of others in addition to the fact that reading your blog posts is an excellent delight if you ask me.

  And what a generous present! Mary and I usually have pleasure making use of
  your guidelines in what we need to do in a month’s time.
  Our list is a mile long so your tips will be put to great
  use.

  Feel free to visit my web blog eat potatoes lose weight

 35. Nice post. I was checking continuously this weblog and I am inspired!
  Very useful information particularly the last part 🙂 I deal with
  such info a lot. I used to be seeking this certain information for a very long time.
  Thank you and good luck.

  Here is my page; sex gets better

 36. Hello, Neat post. There is a problem with your web site in internet explorer, would check this…
  IE still is the marketplace leader and a huge part of other folks will pass over your fantastic writing
  due to this problem.

  Feel free to visit my homepage … seed contains

 37. This is the right webpage for everyone who really wants to find out about this topic.
  You know a whole lot its almost tough to argue with you
  (not that I really would want to…HaHa). You
  definitely put a brand new spin on a subject which has been discussed for years.
  Excellent stuff, just excellent!

  my web page … skin greatly

 38. Hi there! I could have sworn I’ve visited this site
  before but after looking at a few of the articles I realized it’s new to
  me. Anyhow, I’m certainly delighted I came across it and I’ll be bookmarking it and checking
  back regularly!

  Have a look at my webpage; diets bullshit

 39. Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your web site, how can i subscribe for a weblog web site?
  The account helped me a acceptable deal. I had been tiny bit acquainted of this
  your broadcast provided vibrant clear concept

 40. Good – I should definitely pronounce, impressed with your website.

  I had no trouble navigating through all the tabs and related info ended up being
  truly simple to do to access. I recently found what I hoped
  for before you know it in the least. Quite unusual.
  Is likely to appreciate it for those who add forums or
  something, web site theme . a tones way for your customer
  to communicate. Excellent task.

  My web-site polywebhost.com

 41. hey there and thank you for your info – I have definitely picked
  up something new from right here. I did however expertise several technical
  issues using this web site, since I experienced to reload the site a lot of times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and could damage
  your quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more
  of your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon.

 42. I was just looking for this information for some time.
  After 6 hours of continuous Googleing, at last I got it in your site.

  I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this
  type of informative web sites in top of the list. Generally
  the top websites are full of garbage.

  My web-site; Lisa

 43. First off I would like to say great blog! I had a quick
  question that I’d like to ask if you don’t mind. I was interested to find out
  how you center yourself and clear your mind before writing.

  I have had a difficult time clearing my mind in getting
  my thoughts out. I do take pleasure in writing however it just
  seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost simply just trying to figure out how to begin. Any
  ideas or hints? Kudos!

 44. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely helpful information specifically the closing part
  🙂 I care for such information much. I was looking for this particular info for a long time.
  Thank you and best of luck.

  my website: polywebhost.com

 45. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished to say that I’ve truly
  loved browsing your weblog posts. In any case I’ll be subscribing
  on your feed and I am hoping you write again very soon! ps4 games j.mp/3z5HwTp ps4 games

 46. My husband and i were quite more than happy that Raymond could finish up his survey from the ideas he grabbed from your web page.
  It’s not at all simplistic just to choose to be giving
  freely helpful hints which often some others might have been making money
  from. And we also do know we have got the blog
  owner to give thanks to for that. The type of explanations you’ve made, the straightforward web site menu,
  the relationships you can aid to instill – it is mostly great,
  and it’s really aiding our son and the family feel that the
  subject matter is satisfying, and that is very fundamental.
  Many thanks for the whole lot!

  Also visit my web page; www.goldenanapa.ru

 47. I am extremely impressed along with your writing skills
  as well as with the layout in your blog. Is that this a paid theme or did
  you customize it your self? Either way stay up the nice quality writing, it’s rare to see a
  nice blog like this one these days.

  My homepage :: Ignite CBD

 48. Hello there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog
  platform are you using for this website? I’m getting sick and tired of WordPress
  because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for another platform.

  I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  my web blog :: Vissentials Keto

 49. I would like to thank you for the efforts you’ve put in penning
  this blog. I really hope to check out the same high-grade blog posts
  from you later on as well. In truth, your creative
  writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉 cheap flights 1704milesapart.tumblr.com/ cheap flights

 50. Great post. I was checking constantly this blog
  and I am impressed! Very helpful information particularly the last part 🙂 I care for such
  information a lot. I was looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

  Also visit my website – Natural Burn Keto

 51. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!)
  Excellent job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  My website: UNBS CBD Oil

 52. I’ve been exploring for a little for any high-quality articles
  or weblog posts in this kind of area . Exploring
  in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site. Reading
  this info So i am glad to show that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I found out just what I needed.
  I so much without a doubt will make certain to don?t omit this
  web site and give it a look regularly.

  Feel free to surf to my blog post – UNBS CBD Review

 53. Definitely believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the net the
  simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider
  worries that they plainly do not know about. You managed to hit
  the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

 54. We’re a group of volunteers and starting a new scheme in our community.

  Your site offered us with valuable info to work on. You
  have done an impressive job and our whole community
  will be thankful to you.

  Also visit my web blog … Arctic Box AC

 55. Great article! This is the kind of information that are supposed to be shared around
  the internet. Shame on the seek engines for not positioning this submit higher!
  Come on over and seek advice from my site . Thanks =)

  Here is my blog; Reneaux Serum

 56. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing
  to be aware of. I say to you, I definitely get
  annoyed while people consider worries that they just do not
  know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the
  whole thing without having side-effects ,
  people could take a signal. Will probably be back to get
  more. Thanks

  Here is my homepage :: Viking XL Keto

 57. First off I would like to say terrific blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to know how you center yourself and clear
  your mind prior to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.

  I do take pleasure in writing however it just seems
  like the first 10 to 15 minutes are usually wasted just trying to
  figure out how to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!

  my web page – Keto Incinerate Advanced Weight Loss

 58. each time i used to read smaller articles which also clear their motive,
  and that is also happening with this paragraph which I am reading at this place.

 59. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be really something that I
  think I would never understand. It seems too complicated and very
  broad for me. I am looking forward for your next post, I will try to get the hang
  of it!

 60. Excellent article. Keep posting such kind of info on your
  blog. Im really impressed by your blog.
  Hi there, You have done an incredible job. I will certainly digg it and individually
  suggest to my friends. I’m sure they will be
  benefited from this site.

 61. I’m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that’s equally educative and interesting, and
  without a doubt, you have hit the nail on the head.
  The problem is something not enough men and women are speaking intelligently about.

  Now i’m very happy that I came across this in my hunt for
  something concerning this.

 62. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News.

  Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News?
  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 63. I would like to thank you for the efforts you have put in writing
  this blog. I’m hoping the same high-grade website post from you in the upcoming also.
  In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own web site
  now. Actually the blogging is spreading its
  wings rapidly. Your write up is a good example of it.

  Look into my webpage … Vinyasa Anti Aging Cream

 64. Thank you, I have recently been looking for information about this subject
  for ages and yours is the best I’ve came upon so far. But, what concerning
  the conclusion? Are you certain concerning the supply?

  Feel free to visit my web page; Francine

 65. I think that everything wrote made a ton of sense.
  However, consider this, suppose you were to create a killer post title?
  I mean, I don’t want to tell you how to run your website, however what if you added something that grabbed people’s attention? I mean Sarunas
  ar profesoriem 2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA is a
  little vanilla. You should peek at Yahoo’s home page and see
  how they write article headlines to grab viewers interested.
  You might add a related video or a related pic or two to grab readers excited about what you’ve written. In my opinion, it would make your posts a little bit
  more interesting.

  my webpage … Strawberry CBD Gummies Review

 66. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all
  is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours
  would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any tips or advice would be greatly appreciated. Many thanks

  Here is my page … Health Flow Pills Review

 67. Hello, i think that i noticed you visited my website thus i came
  to go back the favor?.I am trying to to find issues to enhance my website!I assume its good enough to use some of your
  concepts!!

 68. First off I want to say fantastic blog! I had a quick question in which I’d like to
  ask if you do not mind. I was interested to find out how you
  center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had a hard time clearing my mind in getting my ideas out.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are wasted simply just trying
  to figure out how to begin. Any ideas or tips? Cheers!

  Here is my web blog … Apple Cider Vinegar Keto Review

 69. Thanks for another informative website. Where else
  may just I am getting that type of information written in such an ideal manner?

  I’ve a challenge that I’m simply now operating on, and I have been at the glance out for such information.

  Look at my web blog :: www.koan.at

 70. I just like the helpful info you provide for your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check once more right here
  regularly. I am slightly sure I will be informed lots of new stuff right here!
  Good luck for the following!

  Feel free to visit my web blog benjamindinh.fr

 71. I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of space .
  Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website. Studying this information So i’m satisfied to show that I’ve a very just right uncanny feeling
  I came upon exactly what I needed. I most surely will make sure to don’t forget
  this website and give it a look on a continuing
  basis.

  Feel free to visit my website :: Arctos Air Cooler

 72. Thanks for any other wonderful post. Where else could anybody get that kind of information in such a perfect means of writing?
  I’ve a presentation next week, and I am at the search for such information.

  Also visit my page; Fiona

 73. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how can i subscribe for a weblog website?

  The account helped me a applicable deal. I have been tiny bit familiar of this your broadcast
  offered vivid clear idea

  Here is my webpage; Yoni Pur Reviews

 74. I tend not to write many remarks, however i did a few searching and wound up
  here Sarunas ar profesoriem 2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  And I do have 2 questions for you if it’s allright.
  Could it be only me or does it look like some of these responses appear like they are written by brain dead individuals?
  😛 And, if you are posting at additional online social sites,
  I’d like to keep up with anything new you have to
  post. Could you list of all of your communal pages
  like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  my webpage; The Skin Company Skin Care Reviews

 75. Hey There. I discovered your blog using msn. This is an extremely neatly written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read extra
  of your useful information. Thank you for the post.

  I will definitely return.

  Here is my blog :: Wawza Gummies

 76. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam responses?

  If so how do you prevent it, any plugin or anything you can recommend?
  I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

  my blog :: Re ViVium Cream

 77. of course like your web site however you need to test the spelling on quite a few of your posts.
  Many of them are rife with spelling problems and I in finding it very troublesome to tell the reality however
  I’ll surely come back again.

  Feel free to visit my homepage … librarius.main.jp

 78. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and
  was wondering what all is needed to get setup? I’m assuming
  having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or
  advice would be greatly appreciated. Cheers

  Here is my web blog :: Pure Remedy CBD Capsules

 79. I have been browsing on-line more than 3 hours lately,
  but I by no means found any interesting article like
  yours. It’s lovely value sufficient for me. Personally,
  if all site owners and bloggers made just right content as you
  probably did, the web will probably be much more useful than ever
  before.

  My homepage: benjamindinh.fr

 80. Hey there would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m planning to start my own blog in the near future but I’m having a
  tough time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

  Here is my blog post … Mathew

 81. Hiya, I am really glad I have found this information.
  Nowadays bloggers publish only about gossips and internet and this is actually
  irritating. A good website with exciting content, this is what I need.
  Thank you for keeping this web site, I will be
  visiting it. Do you do newsletters? Cant find it.

  My webpage; Keto LeanX

 82. The next time I read a blog, I hope that it does not fail me just as much as
  this one. After all, I know it was my choice to read through,
  nonetheless I actually thought you’d have something helpful to say.
  All I hear is a bunch of crying about something that you could possibly fix if
  you weren’t too busy searching for attention.

  Feel free to visit my web site … Ardent Male Enhancement Review

 83. Hiya, I’m really glad I’ve found this info. Nowadays bloggers publish
  just about gossips and net and this is really frustrating.
  A good web site with interesting content, that is what I need.
  Thank you for keeping this website, I will be visiting it. Do you do newsletters?
  Can’t find it.

  Here is my blog :: forum.adm-tolka.ru

 84. Thanks for the marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you could be a great author.

  I will remember to bookmark your blog and may come back later on. I
  want to encourage you to continue your great job, have a nice holiday weekend!

  My webpage … Syner Sooth CBD

 85. Unquestionably consider that which you said. Your favorite reason appeared to be at the net the simplest thing to bear in mind of.
  I say to you, I certainly get annoyed whilst people consider concerns
  that they just do not realize about. You controlled
  to hit the nail upon the highest and also defined out the entire thing with
  no need side effect , other folks could take a signal. Will probably be
  back to get more. Thanks!

  Stop by my webpage olm.nicht-wahr.de

 86. Good day I am so glad I found your blog, I really found you by
  error, while I was researching on Bing for something
  else, Anyways I am here now and would just like
  to say many thanks for a marvelous post and a all round enjoyable blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to browse it all at the
  minute but I have saved it and also added your RSS feeds, so when I have time I will
  be back to read much more, Please do keep up the fantastic job.

  Here is my web page … ACV Rx Side Effects

 87. This is really interesting, You’re a very skilled
  blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your
  great post. Also, I have shared your site in my social networks!

  Also visit my blog post … ky.sgz8.com

 88. Right here is the perfect web site for everyone who hopes to
  find out about this topic. You know a whole lot its almost hard to argue with
  you (not that I really will need to?HaHa). You certainly put a
  new spin on a topic that has been discussed
  for ages. Excellent stuff, just great!

  Feel free to visit my homepage; Bio Shed Keto Slim Pills

 89. After I originally commented I seem to have clicked on the -Notify
  me when new comments are added- checkbox and from now on whenever a comment is added I get 4 emails
  with the exact same comment. There has to be an easy method you are able
  to remove me from that service? Thanks!

  Look into my website www.fles.hlc.edu.tw

 90. Hey! Someone in my Facebook group shared this site with us
  so I came to look it over. I’m definitely loving the
  information. I’m bookmarking and will be tweeting this to
  my followers! Great blog and fantastic design.

  Also visit my blog post – tanhuaba.xyz

 91. Hi, I do think this is an excellent site. I stumbledupon it 😉 I’m going to come back
  yet again since i have book-marked it. Money and freedom is the best way to change,
  may you be rich and continue to guide other people.

  my page – Renown CBD Oil

 92. An interesting discussion is worth comment.

  I do think that you should publish more about this topic, it might not be a taboo subject but typically folks don’t discuss
  these subjects. To the next! Many thanks!!

  Feel free to surf to my web blog: spyep.com/

 93. Hey I am so glad I found your web site, I really found you by accident, while I was
  researching on Google for something else, Anyhow I am
  here now and would just like to say thanks for a incredible
  post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to read through it all at the minute but I have saved it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read a lot more, Please do keep up the awesome job.

  Here is my website :: Moscatcher Reviews

 94. Hello! I know this is kinda off topic however I’d figured I’d ask.

  Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog
  article or vice-versa? My blog covers a lot of the same subjects as yours and I
  think we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to shoot me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!

  my web-site … Modern Belle

 95. I got this web site from my pal who informed me regarding this web
  page and now this time I am browsing this web page and reading very informative posts at this place.

  Look at my homepage … Alex

 96. My developer is trying to persuade me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on several websites for about a year and
  am concerned about switching to another platform.
  I have heard very good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any kind of help would be really appreciated!

 97. I hardly comment, but i did some searching and wound up here Sarunas
  ar profesoriem 2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS
  PLATFORMA. And I do have a couple of questions for you if you usually do not mind.

  Could it be only me or does it seem like a few of the responses look like written by brain dead individuals?
  😛 And, if you are writing on other social sites, I’d like
  to follow anything new you have to post. Could you list of the complete urls of all your community pages
  like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

  Also visit my blog post; Erorectin Reviews

 98. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Chrome, it looks
  fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

  Look into my blog post Leafy Living CBD Oil

 99. Thank you for sharing superb informations. Your web site
  is very cool. I am impressed by the details that you’ve on this website.
  It reveals how nicely you perceive this subject.
  Bookmarked this web page, will come back for more articles.

  You, my pal, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply could
  not come across. What a perfect web-site.

  Stop by my web-site … shihan.com.ru/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=ElwellMaybell

 100. Please let me know if you’re looking for a author for
  your site. You have some really good posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d really
  like to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.

  Please send me an e-mail if interested. Many thanks!

 101. Thank you for every other informative site. Where else could I get that kind of information written in such a perfect method?
  I have a challenge that I am simply now working on, and I
  have been on the glance out for such info.

  Here is my website :: Keto BHB Plus

 102. Can I simply say what a comfort to discover somebody who actually knows what they’re discussing on the
  net. You actually understand how to bring an issue to light and
  make it important. More people should check this out and understand
  this side of the story. I can’t believe you’re not more popular because you surely possess the gift.

  Feel free to visit my webpage – Libido Boost Male Enhancement

 103. Superb blog you have here but I was curious if you knew of any forums that
  cover the same topics discussed in this article? I’d really like to be
  a part of community where I can get feedback from other
  experienced people that share the same interest.
  If you have any recommendations, please let me know.

  Thanks a lot!

  Visit my site: Prime Naturals Cream Review

 104. Hello, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you stop it, any plugin or
  anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me insane
  so any assistance is very much appreciated.

 105. My brother suggested I might like this web site.

  He used to be entirely right. This put up truly made my day.
  You cann’t consider simply how a lot time I had spent for this
  info! Thank you!

  My web-site: ViroMax

 106. I truly love your website.. Very nice colors & theme.

  Did you develop this amazing site yourself? Please reply back as I’m planning to create my own personal
  blog and want to know where you got this from or just what the theme is called.
  Appreciate it!

  Feel free to visit my site … shihan.com.ru

 107. What’s Going down i am new to this, I stumbled upon this I’ve discovered It absolutely helpful and it
  has helped me out loads. I’m hoping to give a contribution &
  assist different customers like its aided me. Good job.

  My blog post … Carissa

 108. It’s really a nice and helpful piece of info. I am glad that you simply shared this helpful info with us.

  Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 109. I believe what you wrote was actually very logical.
  But, think on this, what if you composed a catchier title?
  I am not saying your information isn’t good., however
  suppose you added a title to maybe grab a person’s attention? I mean Sarunas ar profesoriem
  2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS
  TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA
  is a little boring. You ought to peek at Yahoo’s home page and watch how they write article headlines to grab people
  to open the links. You might add a related video or a picture
  or two to get people interested about what you’ve written. In my opinion, it could make your posts a little
  bit more interesting.

  Feel free to visit my homepage; dylanpokun.xyz

 110. I think everything typed was actually very logical. However, think about this, what if you added a little content?
  I mean, I don’t wish to tell you how to run your website, but suppose you added a post
  title that grabbed folk’s attention? I mean Sarunas
  ar profesoriem 2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS
  VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA is a little plain. You ought to glance at Yahoo’s front page and watch how they write news headlines to grab people to click.
  You might add a related video or a picture or two to grab readers
  excited about everything’ve written. Just my opinion, it could
  bring your posts a little bit more interesting.

  My blog – www.meteoritegarden.com/userinfo.php?uid=2782553

 111. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
  this excellent blog! I suppose for now i’ll settle for
  bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to brand new updates Mack And Sons CBD;
  vntong.com,
  will share this website with my Facebook group.
  Talk soon!

 112. I know this if off topic but I’m looking
  into starting my own weblog and was curious what
  all is needed to get setup? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100% positive.
  Any recommendations or advice would be greatly appreciated.
  Thank you

  Feel free to surf to my homepage :: Slim X Keto Review

 113. I was wondering if you ever thought of changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so
  people could connect with it better. Youve got an awful
  lot of text for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it
  out better?

  Also visit my web-site Sion Cooler

 114. Thanks ffor sharing your iddas with this blog. As well, a fable rgarding the banking instiktutions intentions while talking about home foreclosure is thwt the loan company wikll not
  getreceive mmy payments. There is a certain amount of time that the
  bank will needd payments everry now and then. If you are as welol deep in the hole,
  they’re going too commonly call that you pay the particular payment in whole.

  However, that doesn’t mean that they wll nnot
  take any sort of repaymrnts aat all. In case
  you and the bank can be capable to wortk a
  thing out, this foreclosure process may cease. However, in case
  you continue to paass up payments underneath the
  new approach, the foreclosure process can just pick up where it left off.

 115. Hiya, I’m really glad I have found this information. Today bloggers publish only about gossips and web and this is actually annoying.
  A good blog with exciting content, that’s what I need.
  Thanks for keeping this web site, I’ll be visiting
  it. Do you do newsletters? Can’t find it.

  Take a look at my web-site; sorvor.org

 116. Hello! I could have sworn I?ve been to your blog before but after looking at some of the articles I realized it?s new to me.
  Nonetheless, I?m definitely delighted I stumbled upon it and I?ll be bookmarking it and checking
  back often!

  Look into my web site Follipur Review

 117. I tend not to comment, but I browsed a few comments on this page Sarunas ar profesoriem 2.
  LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  I actually do have 2 questions for you if you tend not
  to mind. Is it simply me or does it give the impression like a few of these responses look as
  if they are coming from brain dead people? 😛 And, if you are writing on additional social
  sites, I would like to keep up with anything fresh you have to
  post. Could you list of all of your social networking sites like your linkedin profile, Facebook page or
  twitter feed?

  Here is my blog post; BodyCore Keto

 118. Hello juѕt wanted to giѵe you a brief heads up and let yyou know a few օf the pictures aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I tһink its a lіnking issսe. I’ve tried it in two dіfferent web browsers and both
  show the same outcome.

 119. Ɍight here is the perfect webѕite for anyone who really wants to find out aƄout this topic.
  Уou know sο mucһ іts almost hard to argue with you (not that I
  actually would wqnt to…HaΗa). You defіniteⅼy ppսt
  a brand new spіn on a suЬject wwhich has Ƅeen discussedd for years.
  Ԝnderful stuff, just wondеrful!

 120. I blog often and I truly appreciate your content.
  This article has truly peaked my interest. I am going to take a note of your blog
  and keep checking for new information about once per week.
  I opted in for your RSS feed too.

 121. certainly like your web site but you have to check the spelling on several of your posts.
  Several of them are rife with spelling issues and I find it very
  bothersome to tell the reality then again I will definitely come back again.

 122. Pretty par of content. I sіmply stumbled upon ʏour weblog and іn аccession capital to say that I acquire in faht enjoyed account your
  blog posts. Any way I will be subscribing in your
  augment and eѵen I fulfilklment you get right of entrү to constantly fast.

 123. The very next time I read a blog, I hope that it
  doesn’t fail me as much as this particular one. After all, Yes,
  it was my choice to read through, nonetheless I actually believed
  you’d have something helpful to say. All I hear is a bunch of crying about
  something that you could fix if you weren’t too busy searching for attention.

  Feel free to visit my web-site :: www.goldenanapa.ru

 124. hey there and thank you for your information ? I?ve definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this
  web site, since I experienced to reload the website many
  times previous to I could get it to load properly. I had been wondering
  if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google
  and could damage your high quality score
  if advertising and marketing with Adwords.
  Well I?m adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your
  respective exciting content. Make sure you update this again soon..

  Also visit my blog post … SynerSooth CBD

 125. Thank you, I’ve just been looking for information about this subject
  for a while and yours is the best I’ve came upon so far.
  But, what about the conclusion? Are you certain concerning the source?

  Feel free to surf to my web blog – telegra.ph

 126. I don’t write a leave a response, but after
  browsing a few of the remarks on Sarunas
  ar profesoriem 2. LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  I actually do have a couple of questions for you if you tend
  not to mind. Is it simply me or do some of these remarks look as if they are coming from brain dead individuals?
  😛 And, if you are posting on additional places,
  I would like to follow you. Would you post a list of every one of all
  your social networking pages like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  Stop by my website … nellydemole755060.populiser.com

 127. Does your website have a contact page? I’m having a tough time locating it but,
  I’d like to send you an email. I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing it expand over
  time.

 128. Great blog here! Also your web site so much up fast! What web host are you the
  use of? Can I am getting your associate hyperlink in your host?

  I want my website loaded up as quickly as
  yours lol.

  Stop by my homepage: D-Fine8

 129. I usually do not drop a leave a response, but after looking at a lot of remarks here Sarunas ar profesoriem 2.

  LOKDAUNI – EPISKA MĒROGA SABIEDRĪBAS VESELĪBAS TRAĢĒDIJA PASAULĒ
  – BRĪVĪBAS PLATFORMA. I actually do have a couple of
  questions for you if you tend not to mind.
  Is it only me or do a few of the remarks appear like they are left by brain dead visitors?
  😛 And, if you are posting on additional online social sites, I’d
  like to follow you. Could you make a list of the complete
  urls of your social community sites like your linkedin profile, Facebook page or twitter
  feed?

  Have a look at my site Syner Sooth CBD

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.