Robots – prokurors?

Ķīnā sasniegts jauns distopijas līmenis – sociālo kredītu sistēma ir tikai iesildīšanās, ja tehnokrātiem dod vaļu. Tiek ziņots, ka tur izgudrots mākslīgais prokurors jeb sistēma, kas prot uzrādīt pareizu apsūdzību cilvēkam.

Izgudrotāji saka, ka tas spējot sasniegt 97% precizitāti un to ir apmācījuši, izmantojot datus par 17 tūkstošiem lietu laikā no 2015-2020 gadam un mašīna prot pareizi uzstādīt apsūdzības 8 populārākajos noziegumos Šanhajā, kas ietver kredītkaršu mahinācijas, zādzības un pat ‘nepatikšanu meklēšanā. Tā vēsta vietējais Ķīnas zinātniskais žurnāls Management Review, kur šī ziņa tika publicēta.

Sistēmu izstrādājusi un testējusi Šanhajas Pudong prokuratūra, kas ir Ķīnas lielākā un arī noslogotākā prokuratūra – tā vēsta South China Post. Avīze atzīmē, ka sistēma strādā pat uz parastā datora.

Tā strādā, balstoties uz tūkstošiem dažādu raksturojumu un īpatnību, ko mašīna apkopo no tai iedotās lietas apraksta – tā fiksē lietas, kas cilvēkam šķiet pārāk mazas, abstraktas vai nebūtiskas. Kā stāsta projekta galvenais autors Shi Yong, sistēma potenciāli spēj atvieglot prokuroru ikdienas darbu un atbrīvot viņus svarīgākiem uzdevumiem. Shi un viņa komanda Ķīnas Zinātņu akadēmijas lielo datu laboratorijā atzīmēja, ka drīzumā šī sistēma pati spēs atpazīt ne tikai ierastos, bet arī retākus pārkāpumus un spēs arī pati uzstādīt tam visam diagnozi, respektīvi, apsūdzību.

Ķīnā prokurori sāka izmantot mākslīgā intelekta palīdzību jau 2016.gadā – daudzi lieto sistēmu ar nosaukumu “System 206”, kas izvērtē pierādījumu kvalitāti, aresta apstākļus un arī aprēķina to, cik bīstams cilvēks ir sabiedrībai. Lūk, arī nākamais ārprāta līmenis, ko var sasniegt tehnokrātu diktatūrā – tās būs mašīnas, kas vērtēs cilvēka atbilstību un paklausību režīmam. Salīdzinot ar to vietējie policaji vēl ir rožlapiņas.

Taču Ķīnas zinātnieki atzīst, ka tas viss vēl ir par maz un esošās iespējas ir limitētas, jo mākslīgais intelekts vēl nepiedalās lēmuma pieņemšanā, tas šobrīd tikai izvērtē – bet šī sistēma ir domāta tam, lai automāts pats izvirza apsūdzību. Ne visi Ķīnas prokurori ir sajūsmā par to, jo cilvēka faktors un kļūdas traucē, piemēram, ražošanā, kur viņus var mierīgi aizvietot ar daudz precīzākiem robotiem, bet ieaistīt robotus juridisku lēmumu pieņemšanā un apsūdzību uzrādīšanā, tas jau ir pavisam kas cits.

Tomēr tāds jau ir tehnokorātu – transhumānistu sapnis, aizvietot ar robotiem absolūti visu un Ķīna šai ziņā ir absolūtais līderis.

A. Vasiļevskis

www.mainampasauli.news

3 thoughts on “Robots – prokurors?

  1. I?¦m no longer sure where you are getting your information, but great topic. I must spend a while studying more or understanding more. Thank you for excellent info I used to be looking for this information for my mission.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.