Referenduma iniciatīva

Kā jūs daudzi zināt, bet varbūt arī ne visi, tad ir tapusi šī pilsoniskā iniciatīva par referenduma rīkošanu attiecībā uz šiem tautai ļoti svarīgiem jautājumiem. Bet šo jautājumu pareiza noformulēšana ir ļoti kritiski svarīga un šeit var slēpties bīstami zemūdens akmeņi.

Viens jautājums ir par šiem aizliegumiem, ko režīms uztiepj veseliem cilvēkiem un otrs ir atcelt savulaik viltīgi izspēlēto tautas pašnoteikšanās spējas atņemšanu jeb referenduma slieksni, kas ir nejēdzīgi augsts un toreiz ar ‘krievi nāk’ variantu tika izdarīts tā, lai tauta vairs nekad reāli netiek pie lēmumu pieņemšanas caur šo instrumentu, kas faktiski ir vienīgais, kas mums ir palicis.

Protams, 155 tūkstoši it kā nav daudz, bet zinot to, ka tauta ir pasīva un aktivizējas tikai tad, kad jāsaņem savi graši no VID, kad var iesniegt vienā dienā līdz pat 400 tūkstošus elektronisko veidlapu, tad ir tā, kā ir. Bet par šo iespējamo referendumu ir kāda ļoti svarīga nianse. Protams, tas ir labi domāts un tam vajadzētu kļūt par biežāk izmantotu instrumentu, caur ko tauta ņem likumdošanas iniciatīvu savās rokās un ierosina labus vai atceļ nejēdzīgus likumus, jo tā saucamie ‘priekšstāvji’ dara ārprātīgas lietas.

Taču šeit pastāv ārkārtīga bīstamība iebraukt auzās, ja tiek nepareizi noformulēts tas, ko mēs gribam izdarīt. Proti, referendums ir lieliska iespēja lemt politiskas lietas. Taču to nekad un ne pie kādiem apstākļiem nedrīkst izmantot, lai lemtu kaut ko no cilvēktiesību jautājumiem. Kāpēc – jo par cilvēktiesībām nedrīkst lemt politiski – tās ir absolūtas un nekad nedrīkst pat būt tāds jautājums par to ierobežošanu – tās arī nav kaut kā īpaši vēlreiz jānostiprina, jo tas viss ir izdarīts mūsu pašu Satversmē.

Referendumā ir jābūt atbilžu variantiem jā un nē. Te vēl nav skaidri noformulēti šie jautājumi, kādi tie paredzēti, bet visa šī piespiedu špricēšana ir tīrākā cilvēktiesību joma, kas tiek pārkāptas. Līdz ar to nevar būt tāds jautājums, vai to drīkst vai nedrīkst darīt – vai špricei jābūt brīvprātīgai, jo tad otra atbilde ir ka nē, tai jābūt piespiedu kārtā. Un te neiet pat runa par to, ka šos rezultātus var ne tā saskaitīt vai viltot – var sanākt tā, ka vairums, piemēram, nobalso par to, ka pote var būt piespiedu – nu teorētiski, ja tas jautājums stāv tā.

Iedomājieties, ja būtu referendums III Reihā par to, vai zemcilvēkiem ir vai nav tiesības? Līdz ar to, šādi cilvēktiesību jautājumi vispāŗ nekad nedrīkst tikt likti uz balsošanu nekādā veidā, jo tas ir pretrunā ar visu to jēgu un loģiku. Tad mēs radām precedentu, ka dabiskās un neaizskaramās cilvēktiesības var tikt politiski atņemtas vai piešķirtas – jā, to dara režīms šobrīd, bet ir jāaizliedz par to vispāŗ lemt politiski. Vairākums jau sev tās tiesības un privilēģijas nodrošina automātiski – cilvēktiesību aizsardzība ir vajadzīga tam mazākumam, kuru šis vairākums attiecīgi var diskriminēt un ietekmēt. Līdz ar to, šie jautājumi ir jāformulē ļoti gudri un man personiski šķiet, ka daudz labāks variants ir rosināt izslēgt režīmam iespējas vispār jebkādā veidā ierobežot cilvēktiesības arī ārkārtas stāvokļos, jo tam nav nekāda loģiska pamata un mēs redzam, ka tieši to viņi izmanto ļaunprātīgi, sagrābjot varu un ieviešot visu šo ārprātu.

Kāpēc vispār tas tiek pieļauts? Savulaik arī Veimāras Konstitūcijas 48. pants bija tas, kas faktiski ļāva izveidot fīrera diktatūru, jo tas tieši tāpat ļāva atcelt pilsoniskās brīvības ārkārtas situācijas laikā. Tad sekoja Reihstāga dedzināšana un tad tika pieņemts likums par neierobežotām pilnvarām kancleram – tagad Reihstāga vietā ir ‘vīruss’ un process tas pats – nekontrolējama varas sagrābšana, tikmēr aizliedzot pilsoņiem kaut ko ietekmēt.

Tas ir jādabū ārā un jāaizliedz jebkurai valdībai kaut ko tādu darīt, jo mēs redzam, ko viņi ar to dara tagad. Un tas automātiski ietver visu tiesību aizsardzību un diskriminācijas aizliegumu jebkuros apstākļos. Ko domājat jūs?

A. Vasiļevskis

2 thoughts on “Referenduma iniciatīva

  1. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.