Pētījums: ja nēsā masku, tad Covid-19 inficēšanās risks samazinās par 0,3%

Dānijas zinātnieki veica masku efektivitātes pētījumu, kurā piedalījās vairāk nekā 6000 dalībnieku. Pētījums vēlreiz apstiprināja, kas jau ir zināms, ka masku valkāšana nespēj nodrošināt sabiedrības aizsardzību pret SARS-CoV-2 infekciju, kas izraisa slimību Covid-19. Šis pētījums ir autoritatīvs un svarīgs dēļ lielā dalībnieku skaita. Citi līdzīgi pētījumi ir veikti ar ievērojami mazāku dalībnieku skaitu. Pētījuma rezultātus atteicās publicēt lielākie zinātnes žurnāli tikai viena iemesla dēļ – tie nav politkorekti.

Dānijā veiktas randomizētais pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā 6000 dalībnieku, papildina jaunus pierādījumus tam, kas ir zināms par to, vai maskas aizsargā lietotāju no SARS-CoV-2 infekcijas apstākļos, kur darbojas sabiedrības veselības pasākumi, tostarp sociālā distancēšanās, bet citi nenēsā maskas. Pētījumā, kas tiek saukts par DANMASK-19 dalībnieki tika randomizēti, lai ievērotu šos sabiedrības veselības pasākumus ar vai bez papildu ieteikuma valkāt ķirurģisku masku, atrodoties ārpus mājas. Tajā laikā Dānijā maskas lietošana ārpus slimnīcām bija neparasta.

Pēc 1 mēneša novērošanas infekcija tika konstatēta 1,8% masku grupas dalībniekiem un 2,1% kontroles grupas dalībniekiem.

Pētījumā esošie pierādījumi norāda, ka masku valkāšanai ir niecīgs individuālās aizsardzības efekts. Pētījumu publicēja žurnāls – Annals of Internal Medicine.

Kopenhāgenas Universitātes slimnīcas pētnieki pieņēma darbā 6 024 pieaugušos, kuri vismaz 3 stundas dienā pavadīja ārpus savām mājām, kuru profesija neizvirzīja nepieciešamību nēsāt maskas un kuriem iepriekš nebija ziņas un pazīmes par SARS-CoV-2 infekciju. Dalībnieki tika randomizēti masku grupā vai kontroles grupā, un tiem, kas bija masku grupā, tika dota ķirurģiskā maska. Visi dalībnieki veica iknedēļas Covid antivielu testus ar PCR testēšanu, ja parādījās COVID-19 simptomi. Izmēģinājuma beigās inficēšanās līmenis abās grupās bija līdzīgs.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Jāatzīmē, ka Dānijas varas iestādes pētījuma laikā maskas neieteica, un to lietošana sabiedrībā bija neparasta. Sabiedriskais transports un veikali palika atvērti, un ieteiktie sabiedrības veselības pasākumi ietvēra karantīnu personām ar SARS-CoV-2 infekciju, sociālo distancēšanos, cilvēku pulcēšanās skaita ierobežošanu, biežu roku higiēnu un tīrīšanu, kā arī ierobežotu apmeklētāju skaitu slimnīcās un pansionātos.

Pēc pētījuma autoru domām, viņu pētījums sniedz pierādījumus par to, cik lielā mērā aizsargmasku nēsāšana faktiski aizsargā no inficēšanās riska apstākļos, kad citi nenēsā maskas un darbojas citi sabiedrības veselības pasākumi, tostarp sociālā distancēšanās. Tomēr secinājumus nevajadzētu izmantot, lai secinātu, ka ieteikums visiem valkāt maskas sabiedrībā nebūtu efektīvs SARS-CoV-2 infekcijas mazināšanā, jo pētījumā netika pārbaudīta masku loma avota kontrolē (pārnese no inficētas personas uz veselu).

Vai sejas maska aizsargā no Covid-19?

Annals of Internal Medicine redaktori izvēlējās publicēt DANMASK-19 pētījumu, jo tas ir kvalitatīvs pētījums, kas sniedz svarīgus pierādījumus, slimības labākai izprašanai un kontrolei. Viņi arī atzīmē, ka ASV Slimību kontroles centri nesen atjaunināja savus norādījumus, lai atzītu, ka maskas, ja tās valkā visi, var samazināt pārnesi gan ar avota kontroli, gan personīgo aizsardzību. Viņi saka, ka DANMASK-19 pētījums nav pretrunā ar šīm vadlīnijām, taču parāda, ka jebkāds ieguldījums riska samazināšanā, izmantojot personisko aizsardzību, visticamāk, būs mazāks nekā ar avota kontroli (pārnese no inficētas personas uz veselu).

The post Pētījums: ja nēsā masku, tad Covid-19 inficēšanās risks samazinās par 0,3% appeared first on #MaināmPasauli.

 
Rakstu sagatavoja: Mainām Pasauli
Mainām pasauli news ir neatkarīgo ziņu medijs par svarīgo Latvijā un pasaulē.

Apmeklēt www.mainampasauli.news


Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar E-pastu vai Facebook