Nirnbergas kodekss un globālais eksperiments.

Par spīti tam, ka nav nekādu zinātniski argumentētu pierādījumu masku lietošanas efektivitātei, tās joprojām turpina būt obligātas daudzās valstīs. Tagad varas iestādes daudzviet plāno padarīt obligātas arī kovid vakcīnas, steidzami ieviešot dažādas shēmas, kā vakcīnu pases, sertifikātus un izsekošanas datu bāzes. Tas viss ir vērsts uz tiesību samazināšanu tiem, kas atsakās no šīm vakcīnām.

Kovid kulta absurds un neprāts kļūst jo redzamāks, ja cilvēki ieraudzīs to, ka šie noteikumi un obligātā vai pusobligātā medicīnas līdzekļu uzspiešana ir pretrunā ar tiem noteikumiem, kas rakstīti Nirnbergas kodeksā.

Jā, atkal atgriežamies pie tā. Šis kodekss tika uzrakstīts 1947. gadā ar nodomu vairs nekad nepieļaut eksperimentus uz cilvēkiem, taču šodien visas valdības un tā saucamie ‘eksperti’ ir par to pilnībā aizmirsuši vai cenšas iestāstīt, ka eksperimentālas vakcīnas un maskas bez zinātniskas bāzes to masveida lietošanā nav medicīnisks eksperiments.

Īsumā aplūkosim Nirnbergas kodeksa punktus saistībā ar šodienas kovid histēriju. Šo punktu rašanās vēsture ir tāda, ka ASV militārais tribunāls saskārās ar sarežģītu jautājumu attiecībā uz medicīnas eksperimentiem ar cilvēkiem, kas tika veikti nacistiskajā Vācijā. Vairāki nacistu doktori argumentēja ar to, ka viņu veiktie eksperimenti maz atšķīrās no tiem, ko līdz tam veikuši paši amerikāņi. Viņi arī norādīja uz to, ka nav nekāda starptautiska likuma, kas atdala tiesiskus eksperimentus no krimināliem.

Tāpēc 1947. gada 17.aprīlī ASV pārstāvis Dr. Alexander iesniedza Kara noziegumu komitejai memorandu, kas apraksta sešus tiesisku eksperimentu punktus. Tad 19. augusta spriedums šos sākotnējos sešus punktus papildināja līdz 10. Tas arī kļuva par šodien zināmo Nirnbergas kodeksu. Jāatzīmē, ka tas tā arī nav iemontēts tās pašas ASV vai Vācijas likumdošanā, taču tas ir ievērojams starptautiskās medicīniskās ētikas dokuments. Ko tas saka?

Cilvēka piekrišana ir absolūti nepieciešama.

Šis punkts ir pārkāpts jau ar masku ieviešanu. Piemēram, tai pašā ASV maskas daudz kur ir definētas kā medicīnas ekipējums. Turpat FDA mājas lapā tās atrodamas zem sadaļas “medical devices” un tikai tad seko apakšsadaļa ‘personal equipment” jeb personiskie aizsardzības līdzekļi. Zināms, ka varas aizstāvji izmanto argumentu, ka personiskie aizsardzības līdzekļi neesot medicīnas ekipējums – tad paskatieties šo FDA lapu, kādā secībā tas iet.

www.fda.gov/medical-devices/personal-protective-equipment-infection-control/n95-respirators-surgical-masks-and-face-masks

Otrs pierādījums ir ASV likumdošanā – arī šajā Federal Food, Drug, and Cosmetic Act 3. lpp var atrast to, ka ‘ierīce’ ir tas, kas paredzēts, lai novērstu infekciju vai saslimšanu – maska tādejādi atbilst šim uzstādījumam un tas medicīnas ekipējums.

Vai politiķi kaut kur pasaulē ir jautājuši cilvēku piekrišanu šādas medicīniskas ierīces nēsāšanai? Nē, līdz ar to pirmais un galvenais punkts ir rupji pārkāpts.

Eksperimentam jādod sabiedrības vispārējai labklājībai tādi nozīmīgi pozitīvi rezultāti, kuri nav iegūstami ar citām pētniecības metodēm vai līdzekļiem, un tas nedrīkst būt nejaušs un tātad būtībā nevajadzīgs.

Realitāte ir tāda, ka visi šie kovid ierobežojumi, maskas un vakcīnas ir gigantisks medicīnisks eksperiments. Daudziem cilvēkiem ir radušies visa veida veselības bojājumi no masku ilgstošas nēsāšanas.

Bet vakcīnas ir cilvēces vēsturē lielākais eksperiments – tās sasteigtas 12 mēnešu laikā, kaut parasti šis process aizņem 7-20 gadus. Un kā mēs tagad zinām, tad tās pat nenodrošina nesaslimšanu, nepalīdz pret smagiem simptomiem un par to reālajiem efektiem ilgākā laika periodā nekas nav zināms.

Tā vietā, lai uztieptu cilvēkiem maskas, aizliegtu pulcēties vienu iemeslu dēļ, atļaujot drūzmēšanos rindās veikalos vai liekot salt ārā, nemitīgi propagandētu bīstamās vakcīnas, pastāv daudzi citi veidi, kā sasniegt cilvēku veselības uzlabošanos. Tā ir informācija par dabiskas veselības principiem, imūnsistēmas uzlabošanu, pamācības, kādus vitamīnus lietot un daudz kas cits. Taču par to vara negrib ne dzirdēt – tika maskas un vakcīnas.

Eksperiments jāveic tā, lai tā gaitā nepieļautu nevajadzīgu fizisku un garīgu kaitējumu un jebkādas nevajadzīgas ciešanas.

Maskas, sociālā izolēšana un visi pārējie ierobežojumi ir radījuši cilvēkiem neaprakstāmus fiziskus un garīgus kaitējumus, psiholoģisku stresu, tas noved pie depresijas un pašnāvību tieksmes, laicīgi nediagnosticētām slimībām un daudzām citām problēmām. Bērniem tiek pilnībā izjaukts vesels attīstības posms. Tas viss ir pilnīgi nevajadzīgi, ja skatās no epidemioloģiskā viedokļa, jo statistika skaidri parāda, ka ierobežojumi nekur nestrādā.

Nedrīkst izdarīt eksperimentu, ja jau iepriekš ir pamats domāt, ka tā rezultātā var iestāties nāve vai invaliditāte. Izņēmums varētu būt eksperimenti, kurus ārsti veic paši ar sevi kā eksperimenta objektu.

Vai ir pamats domāt, ka no vakcīnām var iestāties invaliditāte vai nāve? Protams, tas taču ir to blakusefektu sarakstā. CDC jau ziņo par 12.697 nopietnām blakus reakcijām un 653 nāves gadījumiem pēc vakcinēšanas. Pēdējie dati šobrīd līdz 4 februārim. Un tas taču tikai ASV.

medalerts.org/vaersdb/findfield.php?TABLE=ON&GROUP1=CAT&EVENTS=ON&VAX=COVID19

Riska pakāpe nekad nedrīkst būt lielāka kā eksperimentā risināmās problēmas nozīmīgums cilvēcei.

Ja skatās no Lielās Farmas viedokļa, tad viņiem risks nepārsniedz iegūto labumu. Viņi ir nodrošināti pret tiesvedībām ar visiem iespējamiem likumiem – ir tikai astronomiska peļņa. Bet vienkāršajam cilvēkam situācija ir tieši pretēja – nav nekāda praktiska labuma riskēt ar vakcīnu, kas tāda ir tikai pēc nosaukuma, kas nepasargā no saslimšanas, neaptur vīrusa izplatību un neko nedod ierobežojumu izmaiņās – viss paliek tāpat, ir tikai milzīgs risks veselībai. Par planetāro ekonomisko un sociālo katastrofu vispār nav ko runāt – jau tagad šīs sekas būs jūtamas paaudzēm.

Jāveic nepieciešamie sagatavošanas darbi un jāparedz eksperimenta objekta iespējami droša aizsardzība pret niecīgāko kaitējumu, invaliditātes vai nāves varbūtību.

Kādi tad ir sagatavošanas darbi? Tādu nav, ir tikai milzīgs vakcinēšanas eksperiments un tūlītēja vakcīnas kā iemesla noliegšana pie jebkura letāla iznākuma, pat ja tas ir burtiski dažu stundu laikā pēc tās saņemšanas. Lielā Farma tūlīt pat iedarbina savus legālos instrumentus un medijus, kuri automātiski noliedz šādu saistību – viņi nekad, nekad neatzīs šādu saistību un pat, ja atzītu, tas tik un tā viņiem nerada nekādas sekas.

Eksperimentu drīkst veikt tikai zinātniski kvalificētas personas. Tiem, kas kā vadītāji vai izpildītāji piedalās eksperimentā, visa tā gaitā nepieciešama augstākā meistarība un rūpība.

Tādi ārsti, kā Dr. Stefan Lanka, Dr. Andrew Kaufmann, Dr. Sucharit Bhakdi, Dr. Tom Cowan un pārējie, kas apstrīd oficiālo versiju, pilnīgi noteikti ir augstāk kvalificēti par karjeras birokrātiem, kāds ir Fauči un par planetāro vakcinatoru Bilu. To, ka Fauči nav zinātieks un neko nesaprot medicīnā, pateica jau pats PCR metodes izgudrotājs Kary Mullis.

Taču vakcīnas reāli špricē parastie ārsti un medmāsas. Cik no viņiem patiešām zina, kas ir šīs ne-vakcīnas, ko tās dara, kāds ir to pilnais sastāvs un kāds ir blakus efektu saraksts? To pat nav iespējams zināt, jo šis taču ir eksperiments un pat obligātie šo vakcīnu testi vēl tikai notiek. Bet uzspiežot maskas un pieņemot lēmumus par vakcīnām, politiķi tagad spēlē ārstus, medicīnas ekspertus, diktējot savas iegribas veselām tautām. Bet cilvēki tam nav piekrituši, ka šādi ar medicīnu nesaistīti cilvēki tagad uzvedas, kā viņu personiskie ģimenes ārsti.

Cilvēkam — eksperimenta objektam ir tiesības jebkurā brīdī prasīt eksperimenta pārtraukšanu, ja viņš nonācis tādā fiziskā vai garīgā stāvoklī, ka eksperimenta turpināšana viņam šķiet neiespējama.

Vai Jums ir tiesības pārtraukt šo neprātīgo eksperimentu? Nē, protams, ka nav. Cilvēkus diskriminē un soda par masku nenēsāšanu, atņem tiesības brīvi pārvietoties un pat strādāt daudzās nozarēs. Par savu tiesību realizāciju uz savu medicīnisku lēmumu pieņemšanu arī paredzēti sodi – te nav absolūti nekādas brīvības un tiesību. Ja tādas vēl kaut kur ir, tad noteikti varas iestādes jau plāno, kā tās atņemt.

Ko no tā visa var secināt? Ka rupji pārkāpti vismaz 8 no 10 kodeksa punktiem. Tagad mēs atkal esam turpat, kur bijām pirms šī kodeksa pieņemšanas, atkal notiek eksperimenti un centieni tos attaisnot, ignorējot visu iepriekšējo pieredzi un ētiku. Tāpēc mums ir jāatceras, ka mēs esam Cilvēki, nevis laboratorijas žurkas un ir jāaptur šis eksperiments, kamēr nav par vēlu.

t.me/aivisvasilevskis/34

206 thoughts on “Nirnbergas kodekss un globālais eksperiments.

 1. I’ve been exploring for a little bit for any high-quality articles or
  weblog posts in this kind of area . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web site.

  Studying this info So i’m glad to show that I have a very excellent uncanny feeling I discovered exactly what
  I needed. I so much indubitably will make sure to don’t fail to remember this web site and provides it
  a look regularly.

  Also visit my web blog … omega 3

 2. I as well as my guys have been digesting the great helpful tips from your
  web page while before long got an awful feeling I had not thanked the blog owner for them.
  All the young men were so joyful to read through all of them and now have really
  been making the most of these things. I appreciate you for actually being simply accommodating and
  for settling on varieties of marvelous subject matter most people are really desirous to know about.
  My personal honest apologies for not expressing appreciation to sooner.

  Also visit my website: skin care routine

 3. hello there and thank you for your info ? I have definitely picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical points using this website,
  as I experienced to reload the website many times previous to I could get it to load properly.

  I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect
  your placement in google and can damage your high quality score if
  advertising and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for
  much more of your respective fascinating content. Ensure that you update this again very soon.

  Here is my web-site – cyclical ketogenic

 4. My wife and i have been very thankful when Emmanuel managed to carry
  out his studies with the precious recommendations he came across when using the web
  pages. It’s not at all simplistic to simply always be releasing ideas which others could have been making money from.
  And we also see we now have the writer to appreciate because of that.

  The illustrations you made, the easy blog navigation, the relationships your site make it
  easier to promote – it is mostly astonishing, and it’s facilitating our
  son in addition to us reason why the content is exciting, which is pretty fundamental.
  Thank you for all the pieces!

  Also visit my webpage – growing cannabis

 5. Hey there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading through some of
  the post I realized it’s new to me. Anyhow, I’m definitely glad I found
  it and I’ll be bookmarking and checking back frequently!

  Review my web page :: comptine.biz

 6. I am no longer positive the place you are getting your info, however
  good topic. I must spend some time studying much more or understanding more.
  Thanks for magnificent info I was looking for this information for my mission.

  Here is my web page – healthy tips

 7. Hello! I realize this is kind of off-topic but I needed to ask.

  Does running a well-established website like yours require a large amount of work?
  I’m completely new to operating a blog but I do write in my
  journal on a daily basis. I’d like to start a blog
  so I can share my experience and feelings online. Please let me know if you have any
  ideas or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

  my blog – www.aniene.net

 8. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you, However I am having issues
  with your RSS. I don’t understand why I can’t subscribe to it.
  Is there anyone else having the same RSS issues? Anybody who knows the solution will you kindly
  respond? Thanks!!

  Here is my blog; hemp crop

 9. I do not know whether it’s just me or if perhaps everyone else experiencing issues with your
  site. It appears as if some of the written text on your content
  are running off the screen. Can somebody else please comment and let me
  know if this is happening to them as well?

  This may be a issue with my web browser because I’ve had this happen previously.
  Thanks

  My webpage: best sexual tips

 10. Hi! I could have sworn I’ve been to this site before but after browsing through some of the
  post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely glad I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

  my web page Georgina

 11. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks
  for the post. I will definitely comeback.

  Here is my web page MaxBHB Review

 12. Hi I am so glad I found your website, I really found you by error,
  while I was searching on Aol for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say cheers for a incredible post and a
  all round interesting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time
  I will be back to read a great deal more, Please do keep up the great job.

  Here is my web site: Cool Wave AC

 13. I intended to send you this tiny word just to give many thanks over
  again on the awesome ideas you’ve documented above. It’s simply
  remarkably open-handed with you to present easily what a lot
  of folks might have made available as an e book in making some dough for themselves,
  most notably seeing that you could have tried it if you ever decided.
  The tips also served to be a great way to comprehend some people have the same dream similar to my own to know the truth whole lot more on the
  topic of this matter. I am sure there are some more enjoyable
  situations up front for those who looked at your website.

  My page :: Neo Bio Keto Review

 14. We wish to thank you once more for the beautiful ideas you offered Janet when preparing her own post-graduate research in addition to, most importantly,
  regarding providing many of the ideas within a blog post.
  If we had been aware of your blog a year ago, we may have been saved the
  unwanted measures we were employing. Thanks to you.

  Also visit my blog post … MegaXL Pills

 15. Whoah this blog is wonderful i really like
  studying your articles. Stay up the great paintings! You recognize, many people are searching around for this information, you can help them greatly.

  Here is my website; MegaXL

 16. I like the valuable information you provide in your articles.
  I’ll bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite certain I will learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

  Also visit my webpage; Noah

 17. Thanks for sharing superb informations. Your website is very cool.
  I am impressed by the details that you have on this website.
  It reveals how nicely you understand this
  subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles.

  You, my pal, ROCK! I found simply the information I already
  searched all over the place and simply could not come across.
  What an ideal website.

  my homepage: Yoni Tightening Capsules Reviews

 18. Whats up very nice site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..
  I’ll bookmark your site and take the feeds additionally…I am glad to seek out a lot of useful information right here
  within the post, we want develop extra strategies on this regard, thanks for sharing.

  My page – 23.95.102.216

 19. certainly like your web-site however you have to check the spelling on several of your posts.
  A number of them are rife with spelling issues and I in finding it very troublesome to inform the reality however I’ll certainly come back again.

  Take a look at my blog post Toxy Burn

 20. I like the valuable information you provide in your
  articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn plenty of new stuff right here!

  Good luck for the next!

  Here is my website Cogni360

 21. I definitely wanted to develop a brief message so as to thank you
  for the magnificent tactics you are placing on this website.

  My prolonged internet search has at the end of the day been rewarded with beneficial
  facts and techniques to go over with my relatives. I would admit that most of
  us readers actually are quite fortunate to be in a fine community with so many marvellous individuals with helpful
  hints. I feel extremely lucky to have come across the weblog
  and look forward to plenty of more thrilling
  moments reading here. Thank you once more for a lot of things.

  Feel free to surf to my web site: forum.m2clasic.ro

 22. Hello there! I know this is kind of off topic but I
  was wondering which blog platform are you using for this website?
  I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers
  and I’m looking at alternatives for another platform. I would be great if you could point
  me in the direction of a good platform.

  My webpage forum.adm-tolka.ru

 23. Hey there I am so delighted I found your blog, I really found you
  by error, while I was researching on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot for a incredible post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don?t have time to go through it all at the moment but I have saved it and
  also included your RSS feeds, so when I have time I will be back
  to read a lot more, Please do keep up the awesome b.

  Feel free to visit my web page … Dorothy

 24. Howdy, i read your blog from time to time and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything
  you can advise? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

  Have a look at my site – Xoth CBD

 25. I and also my guys have been studying the nice helpful tips located on your web blog then before
  long got a horrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for those secrets.
  My young boys are actually for this reason glad to study all
  of them and already have really been taking advantage of those things.
  I appreciate you for turning out to be considerably helpful and for going
  for some fine resources millions of individuals
  are really desperate to be aware of. My personal sincere regret for not expressing gratitude
  to earlier.

  my web-site :: Keto LeanX Ingredients

 26. hey there and thank you for your info – I have definitely picked
  up something new from right here. I did however
  expertise some technical issues using this website, as I experienced
  to reload the website many times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but
  sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google
  and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot more
  of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

  Also visit my web blog … Luiresse Skin

 27. I do not even understand how I ended up here, however I assumed
  this put up was once great. I do not realize who you are however definitely you are going to a well-known blogger in the event you are not already.

  Cheers!

 28. Do you mind if I quote a few of your articles as long as I provide credit and
  sources back to your blog? My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the
  information you provide here. Please let me know if this alright with you.
  Many thanks!

  Here is my page – forum.m2clasic.ro

 29. Hi there! I could have sworn I’ve been to this blog before but after reading
  through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely glad I found it and I’ll be book-marking and
  checking back often!

 30. You really make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually
  something that I think I would never understand. It seems too complicated and
  very broad for me. I am looking forward for
  your next post, I’ll try to get the hang of it!

 31. Definitely believe that which you stated. Your favorite reason seemed to be on the net
  the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people
  consider worries that they plainly do not know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects ,
  people could take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  Also visit my page – Modern Belle

 32. We would like to thank you again for the beautiful ideas you offered Janet when preparing her own post-graduate research and also, most importantly, regarding providing each of the ideas in a blog post.
  Provided that we had known of your web-site a year ago, we would have been saved the useless measures we were having to take.

  Thank you very much.

  My web blog :: Far East XL Reviews

 33. hello there and thank you for your information ? I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise some technical issues
  using this web site, as I experienced to reload the web site many times previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining,
  but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Well I?m adding this RSS to my e-mail and could look out for a lot more of your respective fascinating
  content. Ensure that you update this again very soon..

  Here is my website; Aizen Power Pills (Lesley)

 34. We wish to thank you again for the lovely ideas you gave Jesse when preparing her own post-graduate research and also, most
  importantly, with regard to providing every one of the ideas within a
  blog post. Provided that we had been aware of your website a year
  ago, we’d have been saved the pointless measures we were employing.
  Thank you very much.

  Feel free to visit my website :: Vigor Max Male Enhancement

 35. I absolutely love your website.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m looking to create my own website
  and would like to know where you got this from or what the theme is named.

  Kudos!

  Feel free to surf to my page :: Pure Keto Burn Ingredients (librarius.main.jp/)

 36. It is perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve read this publish and if I may just I want to suggest you
  few attention-grabbing things or suggestions. Perhaps you could write next articles regarding this article.
  I wish to read even more issues about it!

  Here is my page :: Natural Burn Keto Reviews

 37. First of all I want to say wonderful blog!
  I had a quick question which I’d like to ask if you do not mind.
  I was curious to find out how you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had difficulty clearing my thoughts in getting my ideas out.
  I do take pleasure in writing but it just seems like the first 10 to 15 minutes are
  lost simply just trying to figure out how to begin. Any suggestions or
  tips? Kudos!

 38. I delight in, result in I discovered just what I used to be taking a look for.

  You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day.
  Bye

 39. I believe this is one of the most vital information for
  me. And i am satisfied studying your article. However wanna commentary on some common issues, The website
  style is wonderful, the articles is actually excellent : D.
  Just right activity, cheers

 40. Great beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your site, how
  can i subscribe for a weblog website? The account
  helped me a appropriate deal. I had been tiny bit acquainted of
  this your broadcast provided brilliant clear idea

 41. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We’ve ever arrive across on this subject.
  Actually Excellent. I’m also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

  my web page – Karma

 42. When someone writes an article he/she maintains the thought of a user in his/her mind
  that how a user can be aware of it. So that’s why this piece
  of writing is perfect. Thanks!

 43. Howdy I am so excited I found your blog page, I really found you by accident, while I was looking on Google for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thank you for a marvelous post and a all
  round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but
  I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I
  have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the fantastic job.

  Also visit my webpage; forum.adm-tolka.ru/viewtopic.php?id=756358

 44. Thanks , I have recently been looking for information approximately this topic for a while and yours is the greatest I have came upon till now.
  But, what in regards to the conclusion? Are you positive concerning
  the supply?

  my web site Far East XL

 45. I’ve been exploring for a little for any high quality
  articles or weblog posts in this kind of house .
  Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this
  information So i’m satisfied to convey that I have a very good uncanny feeling I came upon exactly what I needed.
  I such a lot without a doubt will make sure to don’t fail to remember this web site
  and provides it a look on a relentless basis.

  my homepage – Molten Keto Garcinia

 46. I am not sure where you’re getting your information, but good topic.

  I needs to spend some time learning more or understanding more.
  Thanks for wonderful info I was looking for this information for my mission.

 47. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I
  get several emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service?
  Appreciate it!

 48. Howdy! This blog post couldn?t be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will send this information to
  him. Fairly certain he will have a great read.
  I appreciate you for sharing!

  My blog post: Viking XL Keto Review

 49. Great blog! Is your theme custom made or did you
  download it from somewhere? A design like yours with a few simple
  adjustements would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your design. Cheers

 50. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few
  of the pictures aren’t loading properly. I’m not
  sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different web browsers and both show the same outcome.

 51. Its such as you learn my mind! You seem to know a
  lot about this, like you wrote the e book in it or something.
  I believe that you simply can do with a few p.c.
  to power the message home a little bit, however other than that, this is wonderful blog.
  An excellent read. I’ll definitely be back.

  Have a look at my webpage; Far East XL Pills

 52. I’m really loving the theme/design of your weblog.
  Do you ever run into any internet browser compatibility problems?
  A few of my blog visitors have complained about my site not
  working correctly in Explorer but looks great in Chrome. Do you have any recommendations to help fix
  this problem?

  My web-site :: Far East XL Ingredients

 53. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after
  I clicked submit my comment didn’t appear. Grrrr…
  well I’m not writing all that over again. Anyhow, just wanted to say wonderful blog!

 54. This design is spectacular! You most certainly know how to keep a
  reader entertained. Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
  almost…HaHa!) Fantastic job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented
  it. Too cool!

 55. Hey this is kind of of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting
  a blog soon but have no coding expertise so I wanted to get
  guidance from someone with experience. Any help would be enormously appreciated!

  Here is my web-site :: w123ce.ru

 56. Thank you for the blog post. Velupe and I are actually saving for
  a new book on this matter and your writing has made us to save
  all of our money. Your ideas really responded all our queries.
  In fact, greater than what we had known prior to when we
  stumbled on your wonderful blog. I actually no longer nurture
  doubts including a troubled mind because you have attended
  to each of our needs here. Thanks

  Also visit my web site; Vibrance Labs Keto

 57. Wonderful beat ! I would like to apprentice even as you amend your website, how could i subscribe for a weblog website?
  The account helped me a applicable deal. I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided shiny transparent concept

  Take a look at my page :: Gertie

 58. whoah this weblog is magnificent i really like reading your posts.

  Stay up the good work! You already know, a lot of individuals are looking around for this
  information, you could help them greatly.

 59. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i
  came to ?return the desire?.I’m attempting to in finding things to improve my website!I
  suppose its adequate to use a few of your concepts!!

  Also visit my blog; Luiresse Cream (Luisa)

 60. I don’t even know the way I finished up right here, however I thought
  this put up was good. I don’t understand who you might
  be however definitely you’re going to a famous blogger should
  you aren’t already. Cheers!

 61. It’s actually a nice and useful piece of info. I am happy that you just shared this useful info with
  us. Please stay us up to date like this. Thank you for sharing.

 62. hello there and thank you for your information ? I have
  definitely picked up something new from right here. I did however expertise several technical issues
  using this site, as I experienced to reload the website many times
  previous to I could get it to load correctly.
  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and
  could damage your quality score if ads and
  marketing with Adwords. Anyway I?m adding
  this RSS to my email and could look out for much more of your respective
  exciting content. Make sure you update this again soon..

  My blog :: forum.adm-tolka.ru

 63. Amazing! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but
  it has pretty much the same page layout and design. Wonderful choice of colors!

  my web-site: Jeannie

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.