Mūsu imunitāte pret COVID – dabīgā vai vakcinētā?

Medijos tiek projicētas jaunas tēzes, kuras, ja netiek filtrētas, rada apjukumu:

  • pārslimojot COVID, īpaši asimptomātisko, tev imunitāte nebūs pietiekami augsta un/vai ilga;  
  • bet, ja tu vakcinēsies, tad iegūsi spēcīgāku imunitāti pret COVID un uz ilgāku laiku.

Pētījumu par imunitāti (vienā vai otrā veidā iegūtu) kļūst ar katru dienu vairāk. Tai pat laikā izdarīt galīgos secinājumus par iegūto imunitāti (dabīgo vai potēto) ir pāragri, jo ir pagājis pārāk īss laiks pēc (??) pandēmijas. Ir pagājis tikai gads, tāpēc nevar izdarīt secinājumus, ka viena veida imunitāte ir ilgāka vai spēcīgāka par otru.

Ir virkne pētījumu, kuri parāda, ka laba imunitāte līdz gadam veidojas 6 – 8 mēnešu laikā arī dabīgā ceļā.

Pētījumi analizē, gan īstermiņa, gan ilgtermiņa imunitātes rādītājus (skatīt saites):

1. https://science.sciencemag.org/content/371/6529/eabf4063
2. https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)00575-4/fulltext

Pirmajā pētījumā ir apkopoti dati par 188 COVID pacientiem ar dažādām saslimstības smaguma izpausmēm. Pētījumā analizēti specifiskie cilvēka imunitātes rādītāji – īstermiņa un ilgtermiņa. Pētījuma secinājums – līdz 95% no pacientiem bija izveidojusies pietiekami augsta ilgtermiņa imūna atmiņa periodā 6 – 8 mēneši pēc saslimšanas. Par ilgāku periodu vienkārši vēl nebija datu.

Otrajā pētījumā analizēti vairāk kā 500 000 Dānijas iedzīvotāji un to saslimstība ar COVID pirmajā un otrajā vilnī. Pētnieki analizēja pirmajā vilnī saslimušos (kopā vairāk nekā 10 000 cilvēku) un viņu ne-saslimstību otrajā vilnī. Pētījuma secinājums – 80 līdz 95% no saslimušajiem, bija ieveidojusies pietiekoša imunitāte lai nesaslimtu otrreiz laika periodā 3 – 7 mēneši pēc pirmās saslimšanas. Blakus secinājums šim pētījumam – pacientiem virs 65 gadiem tikai 47% bija izveidojusies imunitāte pēc pirmās saslimšanas.

Salīdzinām šos ciparus ar vakcīnu efektivitāti – Pfizer 95%, Moderna 94%, AstraZeneca 79%, Johnson&Johnson 72%, redzam ka tie ir nu kā minimums līdzīgi.

Par vakcinēšanas rezultātā iegūto imunitātes ilgumu – vakcīnām vēl nav pabeigti pētījumi, tāpēc pagaidām izpētītā iegūtā imunitāte ir tie paši 6 – 8 mēneši.

Ar šo ir redzams, ka abi ievadā minētie apgalvojumi ir meli. Kā minimums.

Meli ir arī apgalvojums, ka vakcīna veido “spēcīgāku” imunitāti. Abos augtāk minētajos pētījumos ir atsauces uz datiem, ka dabīgās imunitātes līmenis indivīdos ļoti atšķiras – ir tādi, kas izstaigājot asimptomātisku COVID ir ieguvuši spēcīgu ilgo imunitāti un otrādi, pārslimojuši smagu variantu, nav ieguvuši pietiekamu imunitāti. Līdzīgi tas ir arī ar vakcīnas iegūtu imunitāti (skat vakcīnu pētījumus).

Ir vēl viens aspekts. Vakcīna ir kā mehanizēts tenisa treneris – iemāca tavu organismu atsist vienu konkrētu sitienu. Ja pēc šādas tenisa apmācības iznāks spēlēt, čušs vien sanāks. Izslimošanās rezultātā organisma imunitāte tiek trenēta izdzīvošanas režīmā un pretinieks, vīruss, ir ļoti spēcīgs pretinieks. Rezultātā imūnsistēma iemācās atvairīt “plašāku sitienu spektru”. Bet tā jau ir cita, apjomīgākā tēma.

Tāpēc vērtējot, potēties vai ne, jāatceras:

1. Spēcīga imunitāte pret COVID var veidoties gan “izstaigājot” asimptomātisko COVID, gan arī vakcinējoties;

2. Nepietiekamu imunitāti var iegūt gan pārslimojot COVID, gan vakcinējoties;

3. Gan izslimojot COVID, gan vakcinējoties iegūtā imunitāte var ilgt vienādu laiku. Nevienam no iegūtās imunitātes veidiem nav priekšroka. Iespējams pēc 1 – 2 gadiem būs gana daudz statistikas, lai šādu vērtējumu izdarītu;

4.  Gan izslimojot COVID, gan vakcinējoties iegūtā imunitāte var būt vienlīdz spēcīga vai nepietiekama. Nevienam no iegūtās imunitātes veidiem nav priekšroka. Iespējams pēc 1 – 2 gadiem būs gana daudz statistikas, lai šādu vērtējumu izdarītu;

5. Pastāv iespēja atkārtoti saslimt ar COVID pēc izslimošanas ar to. Pastāv iespēja saslimt ar COVID arī pēc vakcinācijas. Varbūtība atkārtoti saslimt abiem gadījumiem ir apmēram vienādi;

6. Riska grupas pastāv (vecāki par 65 gadi, hroniskas kaites, neveselīgs dzīvesveids), tāpēc izdarot izvēli par vakcinēšanos tas jāņem vērā.

Esiet veseli, esiet gaiši!

Pieņemiet apzinātus lēmumus!

t.me/brivibasplatforma/370

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.