«Kovidzinātne»: «ticības apliecinājums» vai tomēr pierādījumi?

Kurš teiks, ka šāda cīņa pret “Covid-19” nav gana efektīva? Foto no: kurier.at

Reliģija un zinātne metodikas ziņā ir pilnīgi antipodi. Reliģijas pamatā ir TICĪBAS apliecinājums. Savukārt zinātnes adepti allaž ir lepojušies ar saviem PIERĀDĪJUMIEM. Nelienot svešā lauciņā, reliģija un zinātne ir daudzmaz sadzīvojušas. Taču “Covid-19” šo mierīgo līdzāspastāvēšanu ir izjaucis.  

Dzintars Zaļūksnis.

Lai cik tas nebūtu dīvaini (bet varbūt tomēr likumsakarīgi?), sāncensību nav izturējusi zinātne. Vai esat pamanījuši, ka tā vietā, lai gādātu pierādījumus svarīgākajām tēzēm, zinātne ir sākusi blefot – pieprasīt sev TICĪBAS apliecinājumu?

Zinātnieki laiku pa laikam mēdz visai sarkastiski teologiem prasīt pierādījumus, ka Dievs eksistē. Tā, protams, ir tīša muļķība, jo ticībā nekas nav jāpierāda. Taču šāda pavilkšana uz zoba, esmu pārliecināts, nevienam par sliktu nenāk. Tieši otrādi, neļauj prātam dzīvot kūtrumā.

Tomēr citādi ir, ja zinātnieki, nespēdami savākt pierādījumus saviem apgalvojumiem, sāk prasīt skeptiskajai publikai, lai tā apliecinātu savu ticību zinātnei.

Tā jau ir absolūti nekorekta rīcība, kas vēstures gaitā ir izraisījusi dažādas kaitīgas un pat nāvīgi bīstamas parādības – sifilisa “ārstēšanu” ar dzīvsudraba smērēm līdz pat 20. gadsimtam (šeit), kosmētiku ar radioaktīvo rādiju (Tho-Radia krēmi un pūderi 20. gadsimta divdesmitajos un trīsdesmitajos gados, šeit), Arī jaunākos laikos: kā jūs domājat, kur ir pazuduši pavisam nesen tik modīgie bezholesterīna pārtikas produkti?

Zinātnieki pietiekami bieži mēdz kļūdīties, bet kļūdas kompensē ar jauniem atklājumiem (pierādījumiem), un reizēm šie atklājumi liek pārskatīt tradicionālos uzskatus. Taču kļūdu iespēja jebkurā gadījumā saglabājas.

Tā tas ir arī jaunā koronavīrusa SARS-CoV-2 gadījumā. Pieņemsim, ka tas ir pietiekami izpētīts, lai nošķirtu no tradicionālās gripas vīrusa. Pieņemsim. Taču, visas pasaules zinātnei jau vairāk nekā gadu ņemoties ap SARS-CoV-2, nav atbildēti pat svarīgi pamatjautājumi. To vietā mums LIEK TICĒT, ka šis ir unikāls gadījums, kad slimošana un inficēšana var notikt bez simptomiem, LIEK TICĒT, ka “Covid-19” kaut kādā ziņā (kādā?) ir īpaši bīstams un lipīgs, LIEK TICĒT, ka šī unikālā sērga ir apturama ar tīri sociāliem ierobežojumiem…

Joprojām nav īsti skaidrs, kā ārstēt saslimušos, toties tiek izstrādāta vesela kaudze ar vakcīnām –, it kā aizmirstot, ka, piemēram, gripa joprojām ir aktuāla par spīti visām potēšanām. Kāpēc tā? Un vai tiešām mūsdienu tehnoloģijas ļauj tik ātri pārbaudīt visus ar šīm vakcīnām saistītos blakusefektus? Neviens zinātnieks uz šiem jautājumu nav atbildējis. Un jūs gribat, lai es jums TICU? Sevišķi pēc tam, kad jūs igorējat 23 mirušos norvēģu seniorus?

Tad jau labāk aiziešu uz baznīcu un nolikšu svecīti pie svētā Nikolaja. Teologi vismaz darbojas savā lauciņā. Bet zinātniekiem šajā brīdī vajadzētu justies neērti.

 
Rakstu sagatavoja: infoTOP.lv
InfoTOP ir neatkarīgs kvalitatīvu ziņu medijs, kurš, aizstāvot sabiedrības intereses, darbojas jau kopš 2017. gada.

Apmeklēt www.infotop.lv


Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar E-pastu vai Facebook