Kovidokrātija – vai tā spēj būt?

Droši vien, ka daudziem būs skaidri redzams tas, ka patreiz notiekošais un šodienas kārtējais ārprāta stāvoklis patiesībā ir jauna pārvaldes forma – mēs to varam saukt par kovidokrātiju. Vai tā ir dzīvotspējīga?

To patreiz mēģina ieviest visā pasaulē un arī pie mums. Tajā ir gan totalitārisma, fašisma un arī kvazi-reliģijas elementi, tāpēc to vislabāk raksturo jēdziens Kults. Pie mums to realizē varu sagrābušais MK.

Bet ir cerība, ka tas tomēr nevarēs iesakņoties sabiedrībā. Jā, ir kaut kāda daļa, kam tas patīk un kas to labprāt pieņem. Tie, kam tas dod kaut kādas, kaut vai īslaicīgas privilēģijas pār citu sabiedrības daļu. Tas pats svītru kods, kas ļauj aiziet uz bāru, kamēr vesels cilvēks spiests ēst kā suns uz ielas, ja to vajag darīt ārpus mājas. Vai kāds aptaukojies apsargs Depo, kas var pagrūstīt kādu tantuku bez uzpurņa. Vairāk tur nekā nav. Bet vai ar to pietiek, lai šāda pārvaldes sistēma darbotos ilgstoši?

Lai to saprastu, šī pārvaldes forma ir jāizskata perspektīvā. Un jāsalīdzina ar citiem totalitāriem režīmiem. Tas atkal atgriež pie reiz jau aprakstītiem 6 pārvaldes prioritātes līmeņiem, kur vardarbīga pārvaldes formas uzspiešana ir efektīvākā, bet tikai īstermiņā. Tukša varas izrādīšana un terors nevar būt ilgstoša pārvaldes forma, jo tas nemitīgi sastopas ar pretestību dažādos veidos, kas nebūt nav vienmēr atklātas sadursmes uz ielām, tā ir arī pilsoniskā nepakļaušanās, nesadarbošanās ar režīmu, sabotāža, streiki un citas protesta formas. Līdz ar to šāda sabiedrība un valsts pārvalde nevar normāli funkcionēt, ja tai visu laiku ir jādomā tikai par to, kā apspiest sabiedrību.

Tāpēc ļoti būtiska sadaļa ir ideoloģiskā komponente. Tas, ko tad režīms piedāvā cilvēkiem nākotnē, uz ko virza sabiedrību. Piemēram, tai pašā daudz peltajā PSRS bija šāda ideoloģija, bija vīzijas par labāku nākotni un lai ko arī par to šodien stāstītu, ar katru paaudzi dzīves līmenis tomēr uzlabojās, bija šī drošība par nākotni un kaut kāda paredzama trajektorija, valsts kaut kur attīstījās, līdz kamēr dažādi spēki to apņēmīgi sagrāva.

Psiholoģiski cilvēkiem ir tāda īpatnība, ja mēs redzam cerību, virzību un kaut ko nākotnē, kas būs labāk, tad varam paciest daudz visādu grūtību, ja cilvēki zina, ka viņu bērni dzīvos labāk, tad tās ir grandiozas lietas, ko viņi spēj paveikt un izturēt – tā tas bija gan kapitālismā, kur pirmie īru migranti strādāja necilvēcīgos apstākļos, bet uzbūvēja ASV, kāda tā pēc tam bija nākamajās paaudzēs, gan tāpat tas bija padomju iekārtā, kur cilvēki izturēja gan karu, gan pēckara grūtības un valsts atkopās, lai nākamās paaudzes varētu jau skoloties un strādāt pavisam citādi.

Arī mūs 30 gadus baroja ar ilūzijām par to, ka reiz dzīvosim labāk, kā Eiropā. Neviens gan nepastāstīja par to, kas ir divu ātrumu Eiropa, kodols un perifērija, kā darbojas kapitālisms, kur kapitāls koncentrējas attiecīgās vietās tāpēc, ka tiek izzagtas un izpostītas citas valstis – kolonijas un lētais darbaspēks, kas nodrošina labklājību citur. Līdz ar to, labāk dzīvoja tikai sistēmai pietuvinātie un ne jau tāpēc, ka tāds būtu valsts attīstības līmenis. Tā ir atsevišķa, no tautsaimnieciskās realitātes atrauta kasta, kas arī šodien plivinās turpat, jo tiek uzturēta pie dzīvības tāpat, kā komas slimnieks ar mākslīgu elpināšanu.

Bet kas tagad – kādas perspektīvas sola kovidokrātija? Kas šeit ir tas, kas cilvēkiem paredzēts nākotnē, kas viņus motivētu paciest šīs grūtības, kas ir nevis objektīvas, bet absolūti mākslīgas? Kaut kādu daļēju cilvēktiesību atmešana zem stingras uzraudzības apmaiņā pret šprici, turklāt regulāru, vai tabletēm? Tas nav nekas tāds, kas ļautu nodrošināt tādu pārvaldi plašai sabiedrībai ilgstošā laika posmā.

Nākotnē pie šī plāna ir tikai bezcerība, aizvien pieaugošs izmisums un sliktāki dzīves apstākļi visiem, ne jau tikai nevakcinētiem – izņemot kādu brīdi tos, kas to visu ievieš, bet arī tie taču nav Zelta miljardā ieskaitīti. Tāpēc šādu pārvaldi var uzturēt tikai tad, ja cilvēki ir absolūti dārzeņi, nozāļoti vai kā citādi izmainītas viņu apziņas – tā, kā tas bija rakstīts Aldusa Hakslija darbos. Mākslīgā apmierinātības sajūta neciešamos apstākļos – droši vien tāpēc steidzami tiek izstrādātas arī kovid brīnumtabletes un sāktas runas par narkotiku dekriminalizāciju.

Tas skaidri iezīmē to, par ko un ap ko ir visa šī cīņa – tā ir pret Cilvēcību, jo tā nespēj un negrasās pieņemt tādu pārvaldes formu, kur paredzēts bez tās iztikt. Un šeit arī atsijājas tie, kas ir Cilvēki un tie, kas tādi nav – jo par tādu nepiedzimst, par tādu ir jākļūst. Režīma agonija un pārbaudījums Cilvēcīgumam šobrīd ir vēl jaudīgāks, bet tērauds rūdās ugunī – Cilvēks – grūtībās.

A.Vasiļevskis

www.mainampasauli.news

8 thoughts on “Kovidokrātija – vai tā spēj būt?

 1. No 11. oktobra iedzīvotājus, kuriem medicīnisku iemeslu dēļ nevar veikt vakcināciju pret Covid-19 infekciju, ģimenes ārsti var nosūtīt uz ārstu konsiliju atbilstoša lēmuma saņemšanai, informēja Nacionālā veselības dienesta (NVD) Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Evija Štālberga.

  Konsilija lēmums tiks izsniegts, ja pacientam ir anafilakse uz kādu no vakcīnas sastāvā esošām vielām vai anafilakse pēc pirmās vakcīnas devas saņemšanas, uzsvēra NVD.

  Saņemot konsilija lēmumu, iedzīvotājs varēs to uzrādīt laboratorijā, lai veiktu valsts apmaksātu laboratorisko testēšanu Covid-19 noteikšanai. Pēc testa veikšanas tīmekļvietnē “www.covid19sertifikats.lv” būs pieejams digitālais sertifikāts par laboratoriskā testa rezultātu.

  NVD atgādina, ka citos gadījumos iedzīvotājiem, kuriem nav Covid-19 simptomu vai aizdomu par saslimšanu, laboratoriskā testēšana ir maksas pakalpojums.

  Konsiliji jeb attiecīgās jomas ārstu grupas izvērtējumi tiks organizēti trijās universitāšu slimnīcās – Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā un Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā bērniem. Iedzīvotāja pieteikšanu uz Covid-19 vakcinācijas konsiliju nodrošina ģimenes ārsts, sazinoties ar izvēlēto ārstniecības iestādi.

 2. Ministru kabineta noteikumi Nr. 662

  Rīgā 2021. gada 28. septembrī (prot. Nr. 64 46. §)
  Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai

  8. Veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas ierobežojumi
  234. Veselības aprūpes pakalpojumus sniedz personai, kurai ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Personām, kurām minētā sertifikāta nav, ārstniecības iestāde veic Covid-19 testu atbilstoši centra tīmekļvietnē publicētajam algoritmam, izņemot ieslodzīto veselības aprūpi, ko nodrošina ieslodzījuma vietās, kā arī izņemot gadījumus, kas noteikti Latvijas Republikai saistošos starptautiskajos līgumos.

  235. Stacionārās ārstniecības iestādes prioritāri veselības aprūpes pakalpojumus sniedz neatliekamiem, akūtiem un Covid-19 pacientiem.

  1. vai no 234. normas neizriet, ka arī pie ģimenes ārsta nevakcinētie nevar tikt, ja neuzrāda testēšanas sertifikātu ?

   1. Pirmdien TVNET vērsās kāda satraukta lasītāja, kura norādīja, ka jaunajos Covid-19 infekcijas ierobežošanas noteikumos ir iekļauts punkts, par kuru informācija nav izskanējusi plašāk. Proti, saskaņā ar Ministru kabineta izdoto noteikumu “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 234.punktu “Veselības aprūpes pakalpojumus sniedz personai, kurai ir vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts. Personām, kurām minētā sertifikāta nav, ārstniecības iestāde veic Covid-19 testu atbilstoši centra tīmekļvietnē publicētajam algoritmam”.

    Veselības ministrijas (VM) Komunikācijas nodaļas vadītājs Oskars Šneiders apstiprina, ka VM virzīja šādas noteikumu izmaiņas. Tajā pašā laikā Šneiders pauž, ka pakalpojumus varēs saņemt visi, jo šobrīd VM cenšas izstrādāt algoritmu, lai neviens nepaliktu aiz veselības aprūpes sistēmas durvīm. Proti, cilvēkiem, kam nav digitālā Covid-19 sertifikāta, varētu tikt nodrošināta iespēja veikt ātro antigēnu testu veselības aprūpes iestādē.

    “Mēs te nerunājam par PCR testu, kas jāveic, piemēram, dienu pirms iestādes apmeklējuma, bet ātro antigēnu testu, kuru iespējams izdarīt iestādē uz vietas,” skaidro Šneiders.

    Vienlaikus, viņš apstiprina, ka pēc šā brīža regulējuma veselības aprūpes pakalpojumus (izņemot neatliekamo medicīnisko palīdzību) nevar saņemt personas bez Covid-19 sertifikāta vai veikta testa.

 3. Labs raksts. Necilvēcības režīms turpinās! Rīgas satiksme palaidusi projektu, kad braukt tramvajos varēs tikai ar viedtālruņiem, jo vajadzēs skenēt QR kodu. Bet , ja tālrunis būs izlādējies, tāpat uzliks sodu, bet pēc tam atcels, ja spēsi pierādīt, ka tev ir biļetes… Ha.Ha. Ha

  1. Izskatās, ka šo “projektu” gatavo, lai pēc tam, kad tehniski viss sakārtots, paziņotu, ka nu tikai “Kovidsertifikāta” QR kodi derīgi… nebrīnītos.

 4. … nebūs nekāds brīnums, ja režīms noteiks obligāto eitanāziju Cilvēcības pārstāvjiem, kurus noteiks Patiesības ministrija.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.