Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla

FDA apstiprina Pfizer “Comirnaty”. Cik objektīvi?

Visi pasaules un Latvijas mediji steidz paziņot, ka FDA beidzot ir izdevis pilnu autorizāciju “Comirnaty” preparātam.

Svarīgi pieminēt: FDA norāda, ka “Pfizer” preparāts ir apstiprināts lietošanai tikai no 16 gadiem!

Šim preparātam joprojām ir piemērojama ārkārtas lietošanas atļauja bērniem no 12-15 gadiem.

Avots: twitter.com/udumpis

Bet vai pieņemtais lēmums ir objektīvs? Kādēļ FDA nenorāda visus konkrētos klīniskos pētījumus, uz kuri pamata tikai apstiprināts šis preparāts? Vai tas ir tas pats klīniskais pētījums, kuru sponsorē pats ražotājs “BioNTech SE”? Vai tādā gadījumā klīniskā pētījuma iznākums var būt objektīvs, ja informāciju FDA nodrošina pats preparāta ražotājs “BioNTech SE”?

Avots: clinicaltrials.gov

Turpat tālāk klīniskā pētījuma tekstā norādīts, ka placebo grupa varēs saņemt  “Pfizer” injekciju kādā noteiktā klīniskā pētījuma fāzē! Vai to sauc par objektīvu pētījumu? Vai šādā veidā tiek izlīdzināta blakusparādību līkne starp injekciju saņēmušajiem un placebo grupu?

Avots: clinicaltrials.gov

Turpat zemāk: Placebo saņēmēju vakcinācija ar BNT162b2 – 1. posms.

Dalībniekiem vecumā no 16 gadiem, kuri sākotnēji saņēma placebo un ir tiesīgi vakcinēties pret Covid-19, ievērojot visus vietējos vai valstiskos ieteikumus, pētījuma ietvaros tiks piedāvāta iespēja saņemt BNT162b2.

Avots: clinicaltrials.gov

FDA ziņojumā rakstīts: ““Mūsu zinātnieki un medicīnas eksperti veica neticami rūpīgu un pārdomātu šīs vakcīnas novērtējumu. Mēs izvērtējām zinātniskos datus un informāciju, kas ietverta simtiem tūkstošu lappušu garumā, paši veicām “Comirnaty” drošības un efektivitātes analīzi, kā arī detalizēti novērtējām ražošanas procesus, ieskaitot ražošanas iekārtu pārbaudes,” sacīja Pīters Marks, MD, Ph. D., FDA Bioloģijas novērtēšanas un pētījumu centra direktors.”

Rodas vairāki jautājumi:

Kādēļ nav norādīts šo klīnisko pētījumu un zinātnisko datu saraksts?

Kādēļ sabiedrībai nav pieejami viņu veiktās “Comirnaty” drošības un efektivitātes analīzes rezultāti? Vai sabiedrībai ir jātic uz “vārda”?

Kur paliek iespēja veikt “fact check” minētajai informācijai?

Avots: www.fda.gov

Šeit ir pieejams FDA dokuments “Regulatīvās darbības kopsavilkums – “Comirnaty””, kurā paveras daudz neparastu lietu. Pirmkārt, liels informācijas daudzums ir “aizkrāsots” ar pelēkas krāsas blokiem.

Avots: www.fda.gov

Otrkārt, norādīti daži klīniskie pētījumi, kuri ņemti par pamatu šī preparāta apstiprināšanai. Pirmajā klīniskajā pētījumā Placebo grupa saņēma fizioloģisko šķīdumu vai “Comirnaty” preparātu! Otrajā klīniskajā pētījumā vispār nebija Placebo grupas, lai varētu salīdzināt preparāta drošumu un efektivitāti.

Avots: www.fda.gov

Turpat tālāk tiek norādīts, ka joprojām turpinās C4591001 klīniskais pētījums!

Avots: www.fda.gov

Skatīt “Pfizer” klīniskā pētījuma protokolu šeit. Arī šī pētījuma sponsors ir pats ražotājs jeb “BioNTech”.

Kāda objektivitāte ir iespējama, ja pētījuma sponsors ir ražotājs un Placebo grupā tiek izmantots arī eksperimentālais preparāts?

Avots: cdn.pfizer.com/

Tālāk FDA dokumentā “Regulatīvās darbības kopsavilkums – “Comirnaty””, norādīts: “No 1. devas līdz 2021. gada 13. marta datu pārtraukšanas datumam kopumā bija 38 nāves gadījumi, 21 “Comirnaty” grupā un 17 placebo grupā. Neviens no nāves gadījumiem netika saistīts ar vakcināciju.

Avots: www.fda.gov

FDA piešķīra šim pieteikumam prioritātes pārskatu. Apstiprinājums tika piešķirts uzņēmumam BioNTech Manufacturing GmbH.”

Prioritārās pārskatīšanas apzīmējums nozīmē, ka FDA mērķis ir rīkoties saistībā ar pieteikumu 6 mēnešu laikā (salīdzinot ar 10 mēnešiem standarta pārskatīšanas laikā).

Ievērojamu uzlabojumu var pierādīt ar šādiem piemēriem:

 • pierādījumi par paaugstinātu efektivitāti ārstēšanā, profilaksē vai stāvokļa diagnostikā;
 • ārstēšanu ierobežojošas zāļu reakcijas likvidēšana vai būtiska samazināšana;
 • dokumentēta pacientu atbilstības uzlabošana, kas, domājams, uzlabos nopietnus rezultātus; vai
 • pierādījumi par drošumu un efektivitāti jaunā apakšpopulācijā.
Avots: www.fda.gov

Tā ir teorija, bet kāda ir realitāte?

Kā norādīts EudraVigilance (Eiropas datubāze par iespējamajām zāļu blakusparādībām), Eiropā kopā saņemti 370 390 ziņojumi par blaknēm (dati līdz 21.08.2021) pēc “Pfizer” Covid preparāta injicēšanas.

Avots: www.adrreports.eu
(COVID-19 MRNA VACCINE PFIZER-BIONTECH (TOZINAMERAN))

Savukārt, VAERS (ASV blakņu ziņošanas sistēma, kurā parādās tikai 1-10% ziņojumu), norādīts, ka jau ir iesniegti 13 068 ziņojumi par nāvi pēc Covid injekcijas (dati līdz 13.08.2021.).

Avots: ​​www.medalerts.org

Citā VAERS tabulā norādīts, ka ir iesniegti 4698 ziņojumi par nāvi pēc Covid injekcijas 0 – 2 dienu laikā pēc tās saņemšanas!

Uzmanības vērta informācija: šie eksperimentālie preparāti tiek injicēti arī bērniem zem 3 gadu vecuma!

VecumsSkaitsProcentuāli
<3 gadi30.06%
12 – 17 gadi20.04%
17 – 44 gadi1543.28%
44 – 65 gadi58412.43%
65 – 75 gadi67214.3%
75+185439.46%
Nezināms vecums142930.42%
KOPĀ4698100%
Avots: www.medalerts.org

Vai visi minētie ziņojumi par blakusparādībām pēc šī preparāta netika ņemti vērā? Vai tie neskaitās kā pierādījumi, ka šis preparāts nav līdz galam pārbaudīts un drošs?

Kopumā VAERS iesniegti (dati līdz 13.08.2021.) 595 622 ziņojumi par blakusparādībām pēc Covid injekcijām!

Avots: www.medalerts.org

Par ziņotajām blakusparādībām pēc Covid injekcijām lasiet šeit: 3. Covid mīts “Saņemot Covid-19 preparātu, būtiskas blakusparādības novērojamas ārkartīgi retos gadījumos”

Avots: www.vakcinrealitate.org

Ja preparāta sākotnējais mērķis bija pārtraukt vīrusa izplatību un pasargāt vakcinētos no saslimšanas, tad tagad pieejama informācija, ka šie Covid-19 preparāti neiedarbojas tā, kā tas ticis iecerēts.

Turklāt FDA pēc “Pfizer-BioNTech” COVID-19 vakcīnas ievadīšanas veica stingru pēcreģistrācijas drošības uzraudzības datu novērtējumu, kas attiecas uz miokardītu un perikardītu, un ir noteikusi, ka dati liecina par paaugstinātu risku, īpaši septiņu dienu laikā pēc otrās devas. Novērotais risks ir augstāks vīriešiem līdz 40 gadu vecumam, salīdzinot ar sievietēm un vecākiem vīriešiem. Novērotais risks ir visaugstākais vīriešiem vecumā no 12 līdz 17 gadiem. Pieejamie dati no īslaicīgās novērošanas liecina, ka lielākajai daļai cilvēku simptomi ir izzuduši. Tomēr dažiem cilvēkiem bija nepieciešams intensīvās terapijas atbalsts. Vēl nav pieejama informācija par iespējamiem ilgtermiņa veselības rezultātiem. Uzņēmuma izrakstīšanas informācija ietver brīdinājumu par šiem riskiem.”

FDA dokumentā “Regulatīvās darbības kopsavilkums – “Comirnaty”” minēts, ka miokardīts un perikardīts ir oficiāli atzīta blaknes pēc “Comirnaty”, un šī informācija tika iekļauta lietošanas instrukcijā.

Avots: www.fda.gov

Neskatoties uz šādiem riskiem, FDA tik un tā apstiprinājis šo preparātu? Kāda ir tā preparāta iedarbība ilgtermiņā pēc pārdzīvotā miokardīta jauniešiem vecumā no 12 – 17 gadiem?

Avots: www.fda.gov/

Vai ziņojumi par vismaz dažiem nāves gadījumiem jauniešu vidū nav jāizskata kā nopietns brīdinājums par šī preparāta bīstamību konkrētai vecuma grupai?

VAERS ziņojums 124573: 15 gadus vecs puisis mirst pēc sirdstriekas divas dienas pēc “Pfizer” preparāta saņemšanas.

Avots: www.medalerts.org

VAERS ziņojums 1225942: 16 gadus veca jauniete mirst no sirdstriekas 10 dienas vēlāk pēc “Pfizer” injekcijas saņemšanas.

Avots: www.medalerts.org

Covid preparātus injicē ne tikai jauniešiem, bet arī grūtniecēm un barojošām māmiņām. VAERS ir pieejama statistika, cik procentuāli problēmas ar grūtniecību rodas pēc Covid injekcijām un citām tā dēvētajām klasiskajām vakcīnām.

Kā norādīts tabulāpēc Covid injekcijas iesniegti 4832 ziņojumi t.i. 105,46% (Tā kā dažos gadījumos ir vairākas vakcinācijas un simptomi, viens gadījums var ietvert vairākus ierakstus šajā tabulā. Šī iemesla dēļ kopējais skaits ir lielāks par 4582 (konstatēto gadījumu skaits) un kopējais procents ir lielāks par 100, salīdzinot ar citām vakcīnām, kur rādītāji ir no 0,02 – 0,04%.

Avots: www.medalerts.org

Viens no pamatojumiem šī preparāta autorizācijai ir tāds, ka nav pieejamas citas alternatīvas un apstiprinātas Covid ārstēšanas metodes.

Avots: www.fda.gov

Šo pašu norāda arī Latvijas Zinātņu akadēmija. “Vakcīnrealitāte” komanda ir izpētījusi šo jautājumu, secinot, ka informācija ir nepatiesa. Pieejamas daudz un dažādas ārstēšanas metodes, kas veiksmīgi ārstē Covid-19. Par to lasiet šeit.

Avots: www.vakcinrealitate.org

Runājot par vakcīnas efektivitāti

CDC mājaslapā norādīts, ka pat pilnībā vakcinēts cilvēks, saslimstot ar Delta paveidu, var inficēt citus.

Cilvēki ar novājinātu imūnsistēmu var nebūt pasargāti no saslimšanas pat, ja ir pilnībā vakcinēti.

Vakcinētiem cilvēkiem joprojām ir jānēsā maskas iekštelpās.

Ieceļojot no citām valstīm ir jāveic tests, lai iekļūtu ASV.

Avots: www.cdc.gov

5. Covid mītā “Covid-19 injekciju aizsardzības ilgums ir izpētīts” uzsvērts, ka pat Eiropas Medicīnas aģentūras mājaslapā tiek teikts, ka nav zināms šo preparātu sniegtais aizsardzības ilgums.

Avots: www.ema.europa.eu

Nav zinātniski apstiprināts, ka šis preparāts novērš vīrusa transmisiju!

Avots: www.ema.europa.eu

Jaunākais britu pētījums – ir cilvēki, kuriem pēc vakcinācijas antivielu nav vispār! Līdz ar to viņi var gan saslimt, gan pārnēsāt vīrusu un inficēt citus.

Avots: papers.ssrn.com

Pētījuma autori uzsver: “No tā izriet, ka aptuveni 11% pacientu visās slimību grupās nerada antivielas, kas reaģē uz SARS-CoV-2 smailes proteīnu 4 nedēļas pēc divu vakcīnu devu saņemšanas.”

Pētījuma vadītājs, Glāzgovas Universitātes profesors Ians Makkinns bilst: “Lai gan pēc dubultās vakcīnas devas tika konstatēts, ka 40% cilvēku no šīs riska grupas ir zema vai nenosakāma imūnā atbilde, mēs esam pārliecināti, ka šis skaitlis nav lielāks. Ir iespējams, ka arī daļēja aizsardzība var būt ieguvums, un to mēs rūpīgi turpināsim uzraudzīt.”

Tāpat pētījuma autori uzsver, ka cilvēkiem ar pazeminātu imūnsistēmu ir ieteicams saņemt vismaz vēl vienu t.i. trešo devu!

Aizvien biežāk medijos parādās informācija, ka Covid uzliesmojumus visvairāk inficēto ir tieši vakcinēto vidū, piemēram, bēdīgi slavenais Masačūsetsas gadījums. Izraēlā preparāta efektivitāte pret Deltas paveidu ir zem 40%: lasīt šeit.

Svarīga informācija: FDA ir organizācija, kas piedāvā pakalpojumu par attiecīgu samaksu.

Kā secina Džona Hopkinsa Blumberga Sabiedrības veselības skolas: “Saskaņā ar jauno pētījumu, ko veica komanda, kurā piedalījās pētnieki no Džona Hopkinsa Blumberga Sabiedrības veselības skolas, klīniskie pētījumi, kas atbalsta FDA apstiprinājumus jaunām zālēm, vidēji izmaksā 19 miljonus ASV dolāru.”

Avots: publichealth.jhu.edu

FDA mājaslapā norādīta sekojoša informācija:

2021. un 2022. fiskālā gada lietotāju maksa:

Lietotāja maksājuma veids20212022
Maksa par pieteikšanos – nepieciešami klīniskie dati$2,875,842$3,117,218
Maksa par pieteikšanos – nav nepieciešami klīniskie dati$1,437,921$1,558,609
Programmas maksa$336,432$369,413
Avots: www.fda.gov

Informācijai:

FDA paziņojums par preparāta autorizāciju: šeit.

FDA vēstule par preparāta autorizāciju: šeit.

FDA lapa par “Comirnaty” preparātu: šeit.

FDA: jautājumi un atbildes par “Pfizer” preparātu: šeit.

FDA dokumentā “Regulatīvās darbības kopsavilkums – “Comirnaty””: šeit.

“Comirnaty” lietošanas instrukcija angļu valodā: šeit

Faktu lapa par “Comirnaty” veselības aprūpes speciālistiem: šeit.

ES klīnisko pētījumu reģistrs: C4591001 klīniskais pētījums: šeit.

ClinicalTrials.gov: NCT04368728 klīniskais pētījums: šeit.

VAERS tabula par blaknēm pēc Covid injekcijas: šeit.

VAERS tabula ar nāves gadījumiem pēc Covid injekcijas: šeit.

VAERS tabula ar blaknēm grūtniecēm pēc Covid injekcijas: šeit.

VAERS tabula ar nopietnām blaknēm pēc Covid injekcijas un sadalījums pēc vecuma: šeit.

Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla

713 thoughts on “Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla

 1. Excellent pieces. Keep posting such kind of info on your site.

  Im really impressed by your site.
  Hi there, You’ve performed a fantastic job. I will certainly digg
  it and for my part recommend to my friends. I am sure they will be benefited from this site.

 2. Thanks for the marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you happen to be a great author.
  I will make certain to bookmark your blog and may
  come back sometime soon. I want to encourage you to continue your great work, have a nice day!

 3. Simply wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is
  just nice and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission let me to grab your RSS feed to
  keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the enjoyable
  work.

 4. hello there and thank you for your info – I’ve
  certainly picked up something new from right here. I did however expertise a few technical issues using this web site, as I experienced to
  reload the website many times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your web host is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times
  will sometimes affect your placement in google and could
  damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for
  much more of your respective fascinating content. Make sure
  you update this again very soon.

 5. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d certainly donate to this brilliant blog!

  I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

 6. What you posted made a ton of sense. However, think on this, suppose you were to write a killer title?
  I ain’t saying your information is not solid, but suppose you added something that grabbed
  a person’s attention? I mean Kas ražo un maksā, tas pasūta
  mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla – BRĪVĪBAS PLATFORMA
  is a little boring. You might peek at Yahoo’s home page
  and watch how they write post headlines to grab viewers to click.
  You might try adding a video or a related picture or two to grab readers excited about everything’ve got to say.
  In my opinion, it would make your blog a little livelier.

 7. Thank you for another wonderful post. Where else may just anyone
  get that kind of information in such an ideal method of writing?
  I have a presentation next week, and I’m at the look for such information.

 8. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering
  if you knew where I could find a captcha plugin for
  my comment form? I’m using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 9. We are a group of volunteers and starting a brand new scheme in our community.

  Your site provided us with useful info to work on. You’ve done an impressive job and
  our entire neighborhood will likely be grateful to you.

 10. May I simply say what a comfort to uncover somebody that truly understands
  what they’re talking about on the web. You actually
  understand how to bring an issue to light and make it important.
  More and more people really need to look at this and understand this side of your
  story. I was surprised you aren’t more popular because you certainly have the gift.

 11. Fantastic items from you, man. I’ve take into account
  your stuff prior to and you are just extremely wonderful.
  I actually like what you have bought here, certainly
  like what you’re saying and the way in which you say it.

  You make it enjoyable and you still care for to stay it
  sensible. I can not wait to read much more from you.
  This is really a terrific web site.

 12. Great post. I used to be checking continuously this weblog and I am impressed!
  Extremely helpful information particularly the remaining part :
  ) I handle such information a lot. I was seeking this certain info for a very long time.
  Thank you and best of luck.

 13. This is very fascinating, You are an excessively professional
  blogger. I’ve joined your rss feed and sit up for searching for extra of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your web site in my social networks

 14. Simply want to say your article is as astonishing.
  The clearness for your put up is just great and i could think you’re knowledgeable on this subject.
  Well with your permission let me to seize your feed to stay up
  to date with drawing close post. Thank you 1,000,000 and please keep up the
  rewarding work.

 15. Howdy! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me.

  Regardless, I’m definitely pleased I discovered it and I’ll be
  bookmarking it and checking back regularly!

 16. Hey there superb blog! Does running a blog like this take a great deal of work?
  I’ve very little knowledge of programming however I
  had been hoping to start my own blog soon. Anyway, should you have any recommendations or techniques
  for new blog owners please share. I know this is off subject however I simply had to
  ask. Thank you!

 17. Hello I am so delighted I found your site, I really found
  you by accident, while I was researching on Bing for something else, Regardless I am here now and
  would just like to say many thanks for a tremendous post and a all round
  thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read a great deal more, Please do keep up the great work.

 18. Great beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how could i subscribe
  for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.

  I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 19. Someone essentially assist to make severely posts I would
  state. This is the very first time I frequented your website page and up to now?
  I surprised with the analysis you made to create this particular submit amazing.
  Great job!

 20. Hey there just wanted to give you a quick heads
  up. The words in your article seem to be running off the screen in Internet explorer.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility
  but I figured I’d post to let you know. The layout
  look great though! Hope you get the issue fixed soon. Cheers

 21. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s
  both equally educative and interesting, and without a
  doubt, you have hit the nail on the head. The issue is an issue that too few men and women are
  speaking intelligently about. Now i’m very happy that I stumbled
  across this during my search for something relating to
  this.

  My page :: Alex

 22. This is the perfect web site for anyone who wishes to find out about this topic.
  You know a whole lot its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).
  You certainly put a new spin on a topic which has been written about for decades.
  Excellent stuff, just excellent!

  Also visit my homepage – big weight loss

 23. I simply wished to thank you very much once again. I
  do not know what I could possibly have used in the absence
  of these creative ideas documented by you directly on that question. It had been the challenging circumstance for
  me, nevertheless considering a specialised mode you dealt with it took
  me to cry over fulfillment. I will be happy for the service and even trust you recognize what a great job you are always putting in teaching many people all through a site.
  Probably you haven’t got to know any of us.

  My web-site – 23.95.102.216

 24. Thanks for the marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
  you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will eventually come back in the future.
  I want to encourage continue your great posts, have a nice morning!

  Stop by my website :: illegal drugs

 25. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to
  your website? My website is in the exact same area of
  interest as yours and my visitors would certainly benefit from
  a lot of the information you present here. Please let me know if
  this okay with you. Cheers!

  My site; 163.30.42.16

 26. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with
  something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Here is my web site weed indoorshave

 27. Wow, incredible blog format! How long have you been blogging
  for? you made running a blog look easy. The overall look of your site is fantastic, let alone the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just
  could not go away your web site prior to suggesting that I really loved the standard info
  an individual supply in your guests? Is gonna be back regularly in order to investigate cross-check new posts.

  My web page; natural skin care tips

 28. Hello there! This blog post couldn?t be written much better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He continually kept talking about this. I am going to forward this
  information to him. Pretty sure he will have
  a good read. Many thanks for sharing!

  my page: potatoes diet

 29. Hey! I understand this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours take a large amount of work?
  I am completely new to writing a blog but I do write in my
  diary every day. I’d like to start a blog so I can share my own experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any kind of suggestions
  or tips for new aspiring bloggers. Thankyou!

  my site :: induce lucid

 30. Hello very nice web site!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
  I will bookmark your blog and take the feeds also? I’m glad to
  find numerous helpful info right here within the submit, we need develop more techniques on this regard, thank
  you for sharing. . . . . .

  Also visit my webpage: acne medication

 31. A lot of thanks for each of your efforts on this web page.

  My niece take interest in setting aside time for investigations and it
  is simple to grasp why. I learn all about the powerful ways you deliver very important secrets via the web site and foster response from
  the others about this subject matter and our favorite
  daughter has always been studying a whole lot.
  Take pleasure in the rest of the year. You’re the one
  performing a glorious job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I am extremely inspired together with
  your writing talents and also with the layout for your weblog.
  Is that this a paid subject matter or did you
  customize it your self? Either way keep up the excellent quality writing, it’s rare to see a great blog like this one these
  days.

  Review my page :: choosing skincare products

 32. Attractive section of content. I simply stumbled
  upon your blog and in accession capital to claim that I acquire actually enjoyed account
  your weblog posts. Anyway I will be subscribing
  for your feeds and even I achievement you get entry to constantly fast.

  Feel free to surf to my website … Bart

 33. Wow, amazing weblog structure! How long have you ever been running a blog for?
  you made blogging look easy. The entire glance of your website is great, let alone the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just could not depart your website before
  suggesting that I actually loved the standard information an individual supply in your
  visitors? Is going to be again regularly to check up on new posts.

  Stop by my page – various low-carb diets

 34. First off I want to say excellent blog! I had a quick question that I’d like to ask if you
  don’t mind. I was curious to know how you center yourself and clear your head before writing.
  I have had a difficult time clearing my thoughts in getting
  my thoughts out there. I truly do enjoy writing however it
  just seems like the first 10 to 15 minutes are usually lost just trying
  to figure out how to begin. Any suggestions or tips?
  Cheers!

  my site diets bullshit

 35. Appreciating the time and energy you put into your blog and in depth information you
  provide. It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed information. Fantastic read!

  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  my blog post; healthy eating tips

 36. I love your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website
  yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I’m
  looking to design my own blog and would like to find out
  where u got this from. thank you

  Take a look at my web blog: www.comptine.biz

 37. Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you so much, However
  I am encountering issues with your RSS. I don’t know the reason why I cannot subscribe to it.
  Is there anyone else getting similar RSS problems?
  Anyone who knows the solution can you kindly respond? Thanx!!

  My page – heal eczema

 38. Simply wish to say your article is as astounding. The clearness in your post is
  simply cool and i could assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.

  Thanks a million and please carry on the rewarding work.

  My homepage; low-carb diets popular

 39. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for
  me. I am looking forward for your next post, I’ll
  try to get the hang of it!

  my web page – pure hemp seed oil

 40. Hello, i believe that i noticed you visited my blog thus i came to ?go back the want?.I’m attempting to find things to improve my web site!I suppose
  its ok to make use of some of your ideas!!

  Here is my site: acne skin

 41. Great blog you have here but I was wondering if you knew of any message boards
  that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really like to be a part of online community where I can get opinions
  from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

  Here is my web blog … personal skin care routine

 42. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wanted to mention that I’ve truly enjoyed surfing around your weblog posts.
  After all I’ll be subscribing for your rss feed and I am hoping you write once
  more very soon!

  my blog post – male skin care

 43. Pretty nice post. I just stumbled upon your weblog
  and wanted to say that I have truly enjoyed browsing your
  blog posts. In any case I’ll be subscribing to your rss
  feed and I hope you write again soon!

  my webpage; skin care p

 44. I was just seeking this info for a while. After six hours of continuous Googleing,
  at last I got it in your site. I wonder what’s the lack of Google strategy that do
  not rank this kind of informative web sites in top of the list.

  Generally the top websites are full of garbage.

  my page :: promote aging

 45. The very next time I read a blog, Hopefully it does not disappoint me just as
  much as this one. I mean, Yes, it was my choice to
  read through, nonetheless I truly believed you’d have something interesting to say.
  All I hear is a bunch of crying about something that you can fix
  if you were not too busy searching for attention.

  Look at my web-site anti aging skin care guide

 46. hey there and thank you for your info – I have definitely picked up anything new from right here.
  I did however expertise several technical points using this site, as I
  experienced to reload the site many times previous
  to I could get it to load correctly. I had been wondering if
  your hosting is OK? Not that I am complaining, but sluggish
  loading instances times will often affect your placement in google and
  can damage your high-quality score if advertising and marketing
  with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your respective exciting content.
  Make sure you update this again soon..

  Also visit my web blog … weight loss program

 47. Thank you for your blog post. Jones and I are actually saving for a new book on this issue and your writing has made us to save our own money.
  Your ideas really clarified all our queries.
  In fact, a lot more than what we had acknowledged ahead of
  the time we stumbled on your amazing blog. I actually no longer have doubts and
  also a troubled mind because you have attended to our needs in this article.
  Thanks

  my homepage – candida diet

 48. I was curious if you ever considered changing the layout of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content
  so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for only having one or two pictures.
  Maybe you could space it out better?

  my web blog :: Mona

 49. I’m more than happy to uncover this site. I wanted to
  thank you for ones time due to this fantastic read!!
  I definitely liked every bit of it and I have you saved to fav to look at new stuff
  on your web site.

  my homepage; induce lucid

 50. Pretty section of content. I just stumbled upon your site
  and in accession capital to assert that I acquire in fact enjoyed account
  your blog posts. Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently quickly.

  Feel free to visit my blog post: sex tips for guys

 51. I’m extremely inspired along with your writing talents as smartly as with the
  format in your weblog. Is that this a paid subject or
  did you customize it your self? Anyway keep
  up the nice high quality writing, it’s rare to look a great weblog like this one today.

  My webpage weight loss plateau

 52. The other day, while I was at work, my cousin stole my apple ipad
  and tested to see if it can survive a thirty foot drop, just so she can be a
  youtube sensation. My apple ipad is now destroyed
  and she has 83 views. I know this is totally off
  topic but I had to share it with someone!

  my web page; www.ravenhawksmagickalmysticalplaces.com/discussions/index.php?action=profile;u=462941

 53. I was excited to uncover this web site. I need to to thank
  you for your time just for this fantastic read!!
  I definitely savored every little bit of it and I have you saved as
  a favorite to check out new stuff in your blog.

  Feel free to visit my web page … www.comptine.biz

 54. I loved as much as you’ll receive carried out right here. The sketch is attractive,
  your authored material stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you wish be delivering
  the following. unwell unquestionably come more formerly again as
  exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

  my web page – how to make sex better

 55. I do not even know the way I stopped up here, but I thought this put up was
  once great. I do not understand who you might be however certainly you are going to a famous blogger for those who aren’t already.
  Cheers!

  Look into my website; libido cures

 56. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this blog.
  I am hoping the same high-grade blog post from you in the upcoming as
  well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get
  my own site now. Actually the blogging is spreading its wings quickly.
  Your write up is a good example of it.

  my homepage: Rosalinda

 57. Thank you a lot for giving everyone remarkably special opportunity to read from this site.
  It can be very nice and also jam-packed with a lot of fun for me personally and my office mates to visit your site at minimum 3 times in one week to find out the new guides you have.
  And lastly, I’m so certainly contented for the good
  solutions you give. Selected 3 ideas on this page are particularly the best we’ve ever had.

  Have a look at my webpage :: lose weight

 58. What i don’t understood is if truth be told how
  you’re not actually a lot more smartly-appreciated than you might be now.
  You are very intelligent. You understand thus significantly when it comes to
  this matter, produced me for my part consider it from numerous numerous angles.
  Its like women and men are not fascinated unless it is something to accomplish with Girl gaga!
  Your individual stuffs nice. Always maintain it up!

  My web blog – www.a913.vip

 59. Amazing things here. I am very satisfied to see your post.

  Thank you so much and I’m looking forward to contact you.
  Will you kindly drop me a e-mail?

  Feel free to visit my blog post :: Ashley

 60. I like the helpful information you provide on your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at once more right here frequently.
  I am quite certain I will be informed many new stuff proper here!
  Good luck for the next!

  Feel free to visit my blog post; www.a913.vip

 61. I like the helpful information you supply on your articles.

  I will bookmark your weblog and test again right here frequently.

  I’m fairly sure I’ll be told many new stuff right
  here! Best of luck for the next!

  Look into my webpage; easy diet

 62. Howdy! This article could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll send this article to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

  my homepage – psicura.it

 63. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I
  look forward to your new updates.

  Review my blog post :: forum.pos.md

 64. This design is wicked! You most certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my
  own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say, and more than that, how you presented it.
  Too cool!

  Stop by my web-site better sex life

 65. I drop a comment each time I like a post on a website or I have something to add to the conversation. Usually
  it is triggered by the sincerness communicated in the post I read.

  And after this article Kas ražo un maksā, tas
  pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  I was actually excited enough to drop a leave a responsea response 😉 I do have a couple of questions for you
  if you usually do not mind. Is it simply me or do some of the
  comments appear like written by brain dead visitors?

  😛 And, if you are writing on other social sites, I would like to keep up with anything fresh you have
  to post. Would you list the complete urls of all your public sites like your linkedin profile,
  Facebook page or twitter feed?

  Here is my site – bbs.yunweishidai.com/forum.php?mod=viewthread&tid=2451821

 66. Whats up very cool site!! Man .. Excellent .. Wonderful ..

  I will bookmark your web site and take the feeds additionally?
  I am happy to seek out so many helpful information right here in the publish, we need work out more techniques in this regard,
  thanks for sharing. . . . . .

  Here is my homepage: skin type

 67. Hi there! This article couldn?t be written any better!

  Going through this article reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this.
  I most certainly will forward this information to him. Pretty sure he’ll have a
  great read. Thank you for sharing!

  my blog post; best skin care tips

 68. Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I am impressed!
  Very useful info specially the closing part :
  ) I care for such info a lot. I used to be looking for this
  certain info for a very long time. Thank you
  and best of luck.

  Also visit my blog; lose weight fast

 69. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well
  written article. I will be sure to bookmark it and return to read more of
  your useful information. Thanks for the post. I will
  certainly comeback.

  my web site: www.a913.vip

 70. Basically to follow up on the up-date of this matter on your site and would wish to let you know just how much I appreciated the time you took to write this helpful post.
  Inside the post, you really spoke on how to truly handle this challenge with all convenience.
  It would be my own pleasure to collect some
  more strategies from your site and come as much as offer some others what
  I discovered from you. Thank you for your usual
  good effort.

  Also visit my website: best hair regrowth

 71. Your style is really unique in comparison to other folks I have read stuff from.

  Many thanks for posting when you’ve got the opportunity,
  Guess I’ll just book mark this web site.

  Feel free to surf to my blog :: atkins diet

 72. I was curious if you ever considered changing the structure of your site?
  Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
  Youve got an awful lot of text for only having 1 or 2 images.
  Maybe you could space it out better?

  Feel free to visit my site: carb cycling

 73. Hi, Neat post. There is an issue together with your website in web
  explorer, could check this? IE still is the market leader and a good element of other folks will leave out your wonderful writing because of this
  problem.

  Visit my site – protein diet

 74. Hey! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how
  to make your site mobile friendly? My site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to correct this problem.
  If you have any recommendations, please share.
  Thanks!

  My page bbs.yunweishidai.com

 75. I want to get across my appreciation for your kindness in support of folks
  that should have help with this important field. Your special commitment to passing the message across ended up being surprisingly valuable and have truly enabled
  individuals just like me to get to their ambitions.
  Your valuable hints and tips indicates this much to me and especially to my office colleagues.
  Regards; from everyone of us.

  my web page … flaxseed oil

 76. My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the expenses.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am
  worried about switching to another platform. I have heard good things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?

  Any help would be greatly appreciated!

 77. I know this if off topic but I’m looking into starting my
  own weblog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Cheers

  Feel free to visit my site … Teresa

 78. Good web site! I really love how it is simple on my
  eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified
  whenever a new post has been made. I’ve subscribed to
  your RSS feed which must do the trick! Have a great day!

  My web-site :: atolyesi.net

 79. Thank you for your entire effort on this blog.
  My aunt really likes doing investigations and it is easy to
  understand why. All of us learn all about the dynamic manner you deliver very useful thoughts through the web site and welcome contribution from website visitors about this concern plus our own princess has been studying a lot of things.

  Have fun with the remaining portion of the year.
  You have been carrying out a wonderful job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m really inspired with your writing talents as
  neatly as with the format to your blog. Is that this a paid subject or did
  you modify it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it’s rare to see a nice blog like this one these
  days.

  Review my webpage … lovemaking ideas

 80. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter
  updates. I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward
  to your new updates.

  Also visit my web blog: whole foods

 81. With havin so much content do you ever run into any
  issues of plagorism or copyright infringement? My
  site has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced
  but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without
  my permission. Do you know any solutions to help stop
  content from being stolen? I’d definitely appreciate it.

  my web page – hair loss

 82. You’re so cool! I do not think I’ve truly read a single thing like this before.
  So nice to find someone with some genuine thoughts
  on this subject. Really.. thanks for starting this up. This web site
  is something that is needed on the internet, someone with some originality!

 83. Thanks for another informative website. The place else may I get that type of
  information written in such a perfect way? I’ve a venture that I am just now operating on, and I
  have been at the glance out for such information.

  Here is my web-site … 163.30.42.16

 84. I cherished as much as you will obtain carried out proper here.

  The caricature is attractive, your authored material stylish.
  nevertheless, you command get got an nervousness over that
  you would like be handing over the following. sick certainly come more formerly once more since precisely
  the same just about a lot ceaselessly inside case you defend this hike.

  My web page hair regrowth shampoo

 85. This is really fascinating, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and sit up for in search of more of your
  great post. Additionally, I’ve shared your web site in my social networks!

  Also visit my page low fat

 86. I don’t even know how I ended up here, but I
  thought this post was great. I do not know who you are
  but definitely you’re going to a famous blogger if you are not
  already 😉 Cheers!

 87. To follow up on the update of this issue on your blog and
  would really want to let you know simply how much I loved
  the time you took to create this beneficial post. In the post, you actually spoke on how to really handle this problem with all ease.
  It would be my own pleasure to get some more suggestions from your blog and come up to offer some others
  what I learned from you. Thanks hair regrowth for women your
  usual fantastic effort.

 88. I have to get across my appreciation for your kind-heartedness for persons who absolutely need
  help on this one study. Your special dedication to passing the message all through had been definitely functional and have really helped folks like me to achieve their
  desired goals. Your new warm and helpful report
  signifies a whole lot a person like me and
  far more to my fellow workers. Regards; from everyone of us.

  Here is my site – hard rock music

 89. This is the right site for anybody who hopes to understand this topic.
  You realize a whole lot its almost tough to argue with you
  (not that I personally will need to?HaHa). You certainly put a fresh spin on a subject that has been written about for decades.

  Wonderful stuff, just great!

  My blog … ibbs.uu.cc

 90. Hi just wanted to give you a brief heads up and let you know a few of the images aren’t loading properly.
  I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it
  in two different internet browsers and both show the same outcome.

 91. I tend not to drop a ton of remarks, but i did some searching
  and wound up here Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla –
  BRĪVĪBAS PLATFORMA. And I actually do have a couple of questions
  for you if you don’t mind. Could it be just me or
  does it look as if like some of the comments come across like
  they are written by brain dead folks? 😛 And, if you
  are posting on additional places, I’d like to follow
  everything new you have to post. Would you make a list of the complete urls of all your shared pages like your twitter feed, Facebook
  page or linkedin profile?

  Also visit my web site; forum.lostworldadventure.com/index.php?action=profile;u=82531

 92. I hardly comment, however i did a few searching and wound up
  here Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb
  kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  And I do have 2 questions for you if you usually do not mind.
  Is it only me or does it appear like a few of these responses look like coming from brain dead individuals?

  😛 And, if you are posting on additional sites, I would like to follow anything new you have to post.
  Could you list of every one of your community sites like your twitter feed, Facebook page or linkedin profile?

  my homepage – www.a913.vip

 93. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right.
  This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I
  had spent for this information! Thanks!

  Feel free to visit my web site: 163.30.42.16

 94. I would like to thank you for the efforts you’ve put in writing this website.
  I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming also.

  In fact your creative writing skills has encouraged me to get my own site
  now. Really the blogging is spreading its wings fast.
  Your write up is a great example of it.

  Here is my site healthy weight loss

 95. Thank you so much for giving everyone such a terrific opportunity to check tips
  from this web site. It can be very good and full of amusement for
  me and my office fellow workers to search your website the equivalent
  of 3 times in 7 days to learn the fresh items
  you have. And lastly, we are actually fascinated with the brilliant inspiring ideas served by
  you. Some two tips in this post are indeed the most effective I have had.

  Here is my homepage – habbonews10.altervista.org

 96. What i don’t understood is in fact how you’re now not really
  a lot more neatly-preferred than you may be right now. You are very intelligent.
  You know therefore considerably relating to this subject,
  produced me individually consider it from a lot of various angles.
  Its like women and men are not fascinated until it’s something to accomplish with Woman gaga!
  Your personal stuffs great. Always care for it up!

  Here is my blog weed seeds

 97. I rarely leave a response, but after reading through a few of the
  comments on Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt
  eksperimentāla – BRĪVĪBAS PLATFORMA. I actually do have a couple of
  questions for you if you do not mind. Could it be simply me
  or do a few of these comments look like they are left by brain dead individuals?
  😛 And, if you are writing on other online sites, I’d like to follow you.

  Would you list of the complete urls of all your public
  pages like your twitter feed, Facebook page
  or linkedin profile?

  Also visit my blog – stop fat gain

 98. Excellent post. Keep writing such kind of info on your page.
  Im really impressed by it.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there, You have performed an incredible job.
  I’ll certainly digg it and for my part recommend to my friends.
  I’m sure they will be benefited from this web site.

  My homepage: kids travel

 99. I wanted to follow up and allow you to know how great I
  loved discovering your site today. I would consider it a good honor to do things at my office and be
  able to utilize tips provided on your blog and also engage in visitors’ remarks like this.
  Should a position involving guest author become available at your
  end, remember to let me know.

  Check out my web site: primetech.hn

 100. Hi, Neat post. There is an issue along with
  your web site in internet explorer, might check this…
  IE nonetheless is the marketplace leader and a good portion of other folks will miss your great writing because of this
  problem.

  Here is my web blog :: weight loss

 101. Thanks for all your valuable effort on this blog. My niece delights in managing research and it’s easy to see why.

  Almost all hear all concerning the compelling way you produce practical techniques by means of
  this blog and therefore improve participation from other people on that theme
  plus my child is without question starting to learn a lot.
  Take pleasure in the remaining portion of the year.
  You have been carrying out a really good job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m really inspired along with your writing skills
  as smartly as with the layout on your weblog. Is this a paid subject or did you customize it yourself?
  Either way stay up the nice quality writing, it is
  rare to see a nice blog like this one today.

  My webpage: bbs.cnction.com

 102. Just want to say your article is as amazing. The clarity to your submit is
  just great and i could suppose you are a professional on this
  subject. Well with your permission allow me to take
  hold of your feed to keep up to date with impending
  post. Thank you a million and please keep up the rewarding work.

 103. Hey I am so excited I found your blog page, I really found you by
  accident, while I was looking on Askjeeve for something else, Anyways I am here now and would just like
  to say kudos for a fantastic post and a all round exciting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the minute but I have saved it and also
  included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great sex tips
  deal more, Please do keep up the excellent work.

 104. The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see
  if it can survive a 40 foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

  Feel free to visit my web-site … forum.mamamj.ru

 105. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again as exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this increase.

  Also visit my site; omega 3 source

 106. I needed to put you a little word to be able to give thanks once again for your stunning things you have
  documented here. It’s strangely open-handed of you to
  offer without restraint what exactly many individuals would have supplied for
  an ebook to get some bucks for their own end, particularly
  given that you might well have done it if you considered
  necessary. Those smart ideas likewise served like a great way to be certain that someone else have similar dream much
  like my personal own to grasp a whole lot more with reference to this issue.
  I am sure there are a lot more pleasant occasions in the future
  for individuals who find out your website.

  my web-site – omega 3 rich foods

 107. I enjoy you because of all your valuable work on this web page.

  Betty loves doing investigation and it is simple to grasp why.
  I hear all of the compelling manner you make invaluable suggestions on the web site and
  as well as increase contribution from others on the point so our girl is now being
  taught a lot of things. Enjoy the remaining portion of the year.
  You are performing a brilliant job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m extremely inspired along with your writing skills
  as neatly as with the structure on your blog. Is this a paid theme
  or did you modify it your self? Either way stay up
  the nice quality writing, it’s uncommon to look a great blog like this one nowadays.

  Here is my webpage 98e.fun

 108. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to be on the web
  the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed
  while people think about worries that they just don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  Look at my homepage – skilled drug

 109. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.

  When I look at your blog site in Firefox,
  it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!

  Here is my web site thaipurchase.com

 110. Great website you have here but I was wanting to know if you knew of
  any message boards that cover the same topics discussed here?

  I’d really love to be a part of community
  where I can get suggestions from other knowledgeable people that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know. Thank you!

  Also visit my web site; 163.30.42.16

 111. An impressive share! I have just forwarded this onto
  a co-worker who had been conducting a little homework on this.
  And he in fact ordered me lunch simply because I stumbled
  upon it for him… lol. So allow me to reword this….
  Thanks for the meal!! But yeah, thanx for spending time to talk
  about this subject here on your website.

  Here is my page; patimood.net

 112. Hi, i believe that i saw you visited my website so i came to ?go
  back the want?.I am attempting to find things to improve my website!I suppose
  its adequate to use some of your ideas!!

  My blog post … men skin

 113. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering
  your situation; we have developed some nice methods and we are looking to swap solutions with others, why not shoot me
  an e-mail if interested.

 114. Hello I am so happy I found your webpage, I really found
  you by mistake, while I was browsing on Google for something else, Nonetheless I am here now and
  would just like to say kudos for a marvelous
  post and a all round entertaining blog (I also love the
  theme/design), I don?t have time to browse it all at the minute but I have book-marked it and also
  added in your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up
  the awesome jo.

  my web page: best weight loss

 115. Hi there! This blog post couldn’t be written much better!
  Looking through this post reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I’ll forward this
  information to him. Pretty sure he will have a good read.
  Thank you for sharing!

 116. Its like you learn my thoughts! You seem to grasp so much approximately this,
  such as you wrote the book in it or something. I believe that you simply could do with
  some p.c. to drive the message home a little bit, however other than that, that is great blog.

  A fantastic read. I’ll certainly be back.

 117. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog
  and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
  penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Cheers

  Feel free to visit my blog post: low carb low calorie diet

 118. Do you have a spam issue on this website; I also am a blogger, and I was
  wondering your situation; many of us have created some nice procedures
  and we are looking to trade methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail
  if interested.

 119. My partner and I stumbled over here from a
  different page and thought I might as well check things
  out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to exploring your web page again.

 120. After checking out a handful of the blog posts on your site, I truly appreciate your technique of writing a blog.
  I book marked it to my bookmark website list and will be checking back in the
  near future. Take a look at my website as
  well and tell me your opinion.

  Feel free to surf to my page … growing weed indoors

 121. I would like to take the chance of saying thanks to you for that professional
  advice I have usually enjoyed visiting your site. I am looking
  forward to the actual commencement of my school research and the whole prep would
  never have been complete without dropping by this site.
  If I can be of any help to others, I will be happy to help by means of what I have discovered
  from here.

  Stop by my website – cannabis vodka

 122. I really love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this site yourself?

  Please reply back as I’m trying to create my very own blog and would like to learn where you got this from or exactly what the
  theme is called. Appreciate it!

 123. hey there and thank you for your information ?

  I have definitely picked up anything new from right here. I did however expertise a few technical
  points using this site, since I experienced to reload the site lots
  of times previous to I could get it to load properly.
  I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will very frequently affect your placement in google and
  can damage your high quality score if ads and marketing
  with Adwords. Well I am adding this RSS to my e-mail and could look
  out for a lot more of your respective exciting content.

  Ensure that you update this again soon.

  Here is my web blog :: healthy eating diets

 124. Hey there! Someone in my Facebook group shared this website with us so
  I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Excellent blog and wonderful design and style.

  Here is my web site … winter skin care

 125. Someone essentially lend a hand to make critically posts I’d
  state. That is the first time I frequented your website page and so far?
  I amazed with the research you made to create
  this actual post extraordinary. Fantastic task!

  Here is my web blog crash diet diet

 126. I’m impressed, I must say. Rarely do I encounter a blog
  that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the
  nail on the head. The problem is an issue that not enough folks are speaking intelligently about.
  I’m very happy I came across this in my search for something relating to this.

  Here is my site; substance abuse treatment

 127. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool.
  I’m impressed by the details that you’ve on this site. It reveals how nicely you perceive this
  subject. Bookmarked this website page, will come back
  for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the
  information I already searched everywhere and just couldn’t come across.
  What a perfect site.

  Check out my webpage: successful weight loss

 128. Heya this is somewhat of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code
  with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

 129. I really like what you guys tend to be up too. This kind of clever work and exposure!
  Keep up the terrific works guys I’ve incorporated you guys to blogroll.

 130. I am only writing to make you know what a excellent encounter my wife’s princess found reading your webblog.
  She came to understand so many details, not to mention what it is like to possess a marvelous giving
  style to have many more clearly fully grasp certain complex
  matters. You undoubtedly did more than our desires.

  Many thanks for churning out these invaluable, trustworthy, explanatory not to mention easy tips
  about that topic to Lizeth.

  Feel free to visit my web page: try hemp seeds

 131. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was extremely long) so I guess I’ll just
  sum it up what I submitted and say, I’m
  thoroughly enjoying your blog. I as well am
  an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any tips and hints for inexperienced blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

  Feel free to surf to my website growing inside

 132. Hi there would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
  Drupal. The reason I ask is because your layout seems different then most
  blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!

  Also visit my web site; lit up supplement

 133. I really love your website.. Excellent colors & theme. Did you create this website yourself?
  Please reply back as I’m trying to create my own personal site and want to know where you got this from or just what the
  theme is called. Many thanks!

  Feel free to surf to my web page hermetics.org

 134. Simply wish to say your article is as amazing. The clearness for your publish is just cool and that i could think you’re knowledgeable on this subject.
  Well together with your permission allow me to take hold of your
  feed to keep updated with drawing close post. Thanks
  one million and please continue the rewarding work.

  My homepage: growing weed indoorshave

 135. hi!,I like your writing very so much! percentage we communicate
  more about your article on AOL? I require a specialist in this house to unravel my
  problem. Maybe that’s you! Taking a look forward to look you.

  Feel free to visit my web site audio options

 136. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have developed some nice methods and we are looking to
  exchange techniques with other folks, why not shoot
  me an e-mail if interested.

  My web-site; Lula

 137. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

 138. Hi, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Opera, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other
  then that, awesome blog!

  Here is my website … eating healthier

 139. Thank you, I have just been searching for info approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve discovered so far.
  But, what about the bottom line? Are you sure in regards to the source?

  My blog post low-carb diet

 140. Good day! This post could not be written any better!
  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for
  sharing!

  My web page: quit smoking

 141. Very nice post. I just stumbled upon your blog and wished to say that I have really enjoyed surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your feed and I
  hope you write again soon!

 142. Great website you have here but I was curious if you knew of
  any message boards that cover the same topics talked about here?
  I’d really like to be a part of community where I can get advice from other experienced individuals that share the same interest.
  If you have any suggestions, please let me know.

  Cheers!

  Look at my blog post first buck knife

 143. Having read this I thought it was very informative.

  I appreciate you spending some time and effort to put this
  content together. I once again find myself spending a significant amount of time both reading and commenting.
  But so what, it was still worth it!

 144. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of unique content I’ve either created myself or outsourced but it appears a lot
  of it is popping it up all over the web without my authorization. Do you know
  any ways to help stop content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

  Take a look at my page keto diet

 145. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you so much, However I am going through problems with your
  RSS. I don’t understand why I cannot join it. Is there anybody getting identical RSS issues?
  Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

  Feel free to visit my blog drug crime

 146. My partner and I stumbled over here by a different web address and thought
  I might as well check things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to looking over your web page for a second time.

  my web site diet plan

 147. Hey there just wanted to give you a quick heads up.

  The text in your post seem to be running off the screen in Firefox.
  I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the
  problem fixed soon. Many thanks

  Here is my blog post :: srdon.ru

 148. I truly love your site.. Excellent colors & theme.
  Did you build this web site yourself? Please reply back
  as I’m trying to create my own blog and would love to learn where you got this
  from or exactly what the theme is named. Thanks!

 149. What’s Happening i’m new to this, I stumbled upon this
  I have found It absolutely useful and it has helped me out loads.
  I hope to give a contribution & assist other customers like its aided me.

  Great job.

  My web site: better sex

 150. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what
  all is needed to get set up? I’m assuming having a blog like yours would cost
  a pretty penny? I’m not very web savvy so I’m not 100% certain. Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
  Kudos

  Take a look at my blog post: Leila

 151. Thanks so much pertaining to giving me an update on this topic on your
  site. Please understand that if a new post becomes available or in case any variations occur to
  the current post, I would be interested in reading more and learning how to make good using of those tactics
  you discuss. Thanks for your time and consideration of people by making this blog
  available.

  Here is my blog post – growing weed indoors

 152. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide
  credit and sources back to your weblog? My blog site is
  in the exact same area of interest as yours and my users would really benefit from some of the information you provide here.
  Please let me know if this ok with you. Thanks!

 153. I have to express my passion for your kindness supporting folks that
  really need assistance with this important subject matter.
  Your personal commitment to getting the solution all through ended up being surprisingly functional and has specifically
  helped girls just like me to arrive at their pursuits.
  Your helpful information can mean a whole lot a person like me
  and much more to my peers. Thank you; from everyone of us.

  my webpage … www.incrediblemedya.com

 154. Greetings from Idaho! I’m bored to death at work so I decided to
  browse your website on my iphone during lunch break. I enjoy the information you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
  I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, fantastic blog!

  my web page … healthy meal plans

 155. You can certainly see your enthusiasm in the work you
  write. The sector hopes for even more passionate writers like you who aren’t
  afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.

 156. Exceptional post additionally I was considering if you may perhaps write a litte more through this topic?
  We would be extremely grateful when you could given a little
  bit on top of that. Thank you!Go to my webpage to read the most modern articles in terms of togel.
  Just about all articles i just write is going to be from respected
  sources.

 157. Hello everybody, here every one is sharing these kinds of know-how, so it’s pleasant to read this
  website, and I used to visit this web site all the time.

 158. I believe what you published made a lot of sense. However, what about this?

  what if you wrote a catchier title? I mean, I don’t wish to tell
  you how to run your website, however suppose you added a title to possibly grab people’s attention? I
  mean Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb kā
  “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla – BRĪVĪBAS
  PLATFORMA is kinda boring. You could peek at Yahoo’s home page and
  note how they create article headlines to get viewers to open the links.
  You might add a video or a picture or two to grab
  readers interested about everything’ve written. In my opinion, it might bring your blog a little livelier.

 159. I’m really impressed with your writing skills as well
  as with the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you modify it yourself?
  Anyway keep up the excellent quality writing, it is rare to see a
  nice blog like this one these days.

 160. Thank you for some other informative web site.

  The place else may just I am getting that kind of information written in such an ideal means?
  I have a venture that I’m just now working on, and I have been on the
  glance out for such information.

 161. What’s up every one, here every one is sharing such experience,
  so it’s fastidious to read this blog, and I used to pay a quick visit this website
  every day.

 162. Hello there! This post could not be written any better!

  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept talking about this. I most certainly will send this post to him.

  Fairly certain he’s going to have a very good read.
  Thanks for sharing!

 163. Nice post. I used to be checking constantly this weblog and I’m inspired!

  Extremely useful info specially the last phase 🙂 I handle such information a lot.

  I used to be seeking this particular information for a long
  time. Thanks and best of luck.

  Feel free to surf to my blog … easy diet

 164. Can I just say what a relief to find an individual who truly knows what
  they’re discussing online. You certainly realize how to bring
  an issue to light and make it important. More
  and more people must read this and understand this side of your
  story. I can’t believe you’re not more popular because you surely possess the gift.

  Feel free to visit my web blog; 23.95.102.216

 165. I was curious if you ever considered changing the structure of your
  site? Its very well written; I love what youve got to say.
  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
  with it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.

  Maybe you could space it out better?

 166. Thanks for sharing superb informations. Your web-site is very cool.
  I’m impressed by the details that you’ve on this website.
  It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this website page, will come back for more articles.
  You, my pal, ROCK! I found simply the information I
  already searched all over the place and just couldn’t come across.
  What a perfect website.

  Check out my web page … enhance male libido

 167. Good web site! I truly love how it is simple on my
  eyes and the data are well written. I’m wondering how I might be notified whenever a new post has been made.
  I’ve subscribed to your RSS which must do the trick!
  Have a great day!

  Feel free to visit my web site sashaswebpage.com

 168. Thanks for finally writing about > Kas ražo un maksā,
  tas pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla – BRĪVĪBAS
  PLATFORMA cannabis seeds

 169. I would like to show my love for your generosity giving support to people who actually need help with that subject matter.
  Your personal commitment to passing the message along turned
  out to be extraordinarily insightful and have surely encouraged regular people like me to arrive at their
  pursuits. Your amazing insightful hints and tips
  signifies a lot to me and even more to my colleagues.
  With thanks; from each one of us.

  Review my web page multiple audio

 170. My partner and i still can’t quite think that I could often be one of those studying the important points found on your blog.
  My family and I are really thankful on your generosity and for giving me the chance to pursue this
  chosen profession path. Thanks for the important information I obtained from your
  web-site.

  Feel free to visit my webpage :: hair growth

 171. Hello, i believe that i noticed you visited my site so i came to
  ?return the favor?.I am attempting to find things
  to enhance my website!I assume its good enough to make use of some of your
  concepts!!

  my web page … Gilberto

 172. You are so cool! I do not suppose I’ve truly read
  something like that before. So nice to discover another person with a
  few genuine thoughts on this subject. Seriously..
  thank you for starting this up. This site is something that is needed
  on the web, someone with a bit of originality!

  Feel free to visit my page … gain muscle

 173. Nice post. I used to be checking continuously this weblog and I am inspired!

  Very useful information specially the final phase 🙂 I handle such information a lot.
  I was seeking this particular info for a long time. Thank
  you and good luck.

  Also visit my website 39.98.110.214/

 174. We are a gaggle of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your web site provided us with valuable information to work on. You’ve
  done an impressive task and our entire community will likely
  be thankful to you.

  Also visit my homepage :: 23.95.102.216

 175. I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did
  you hire out a developer to create your theme?
  Excellent work!

  Here is my website; cannabis doctors

 176. Having read this I believed it was rather enlightening. I
  appreciate you taking the time and effort to put this article
  together. I once again find myself spending
  way too much time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

  Feel free to surf to my web blog :: routine skin care

 177. I’m not positive the place you are getting your info, however good
  topic. I must spend a while finding out much more or working out more.

  Thank you for excellent info I was in search of this info for my mission.

  Also visit my web site skin greatly

 178. I tend not to drop many comments, however i did a few searching and wound
  up here Kas ražo un maksā, tas pasūta mūziku jeb kā “Pfizer” vakcīna pārstāja būt eksperimentāla –
  BRĪVĪBAS PLATFORMA. And I actually do have 2 questions for you if you tend
  not to mind. Could it be simply me or does it appear
  like a few of these remarks look like coming
  from brain dead people? 😛 And, if you are posting on additional online sites, I’d like to follow everything fresh
  you have to post. Could you make a list of every one of your communal sites like your twitter feed, Facebook
  page or linkedin profile?

  my web-site; good healthy eating

 179. hey there and thank you for your information – I have certainly picked
  up something new from right here. I did however expertise a few technical points using this
  web site, since I experienced to reload the site a lot of
  times previous to I could get it to load correctly. I had
  been wondering if your web hosting is OK? Not that I am
  complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and could damage your
  quality score if ads and marketing with Adwords. Well
  I’m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective
  interesting content. Make sure you update this
  again very soon..

  Here is my web page care routine

 180. Wow! This can be one particular of the most useful blogs We have ever
  arrive across on this subject. Actually Excellent.
  I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

  Also visit my web page weed doctor

 181. I think this is among the most important info for
  me. And i am glad reading your article. But
  should remark on some general things, The web site style
  is ideal, the articles is really great : D. Good job,
  cheers

  Also visit my site weed seeds

 182. I?m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that?s both educative and
  engaging, and without a doubt, you’ve hit the nail on the head.
  The issue is an issue that too few men and women are speaking
  intelligently about. Now i’m very happy that I came
  across this during my search for something
  concerning this.

  Also visit my blog post … low carb eating

 183. Thank you a lot for giving everyone a very splendid opportunity to read from this site.
  It’s always so terrific and as well , stuffed with a good
  time for me and my office mates to search your blog really
  3 times in one week to read the fresh secrets you have.
  And indeed, I am always satisfied with the cool ideas you serve.
  Certain two facts in this article are rather the most efficient I’ve ever
  had.

  Feel free to visit my webpage … indoor growing mini-course

 184. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it, you could be a great author.I will make sure to bookmark your
  blog and definitely will come back in the future. I want to encourage one to
  continue your great writing, have a nice evening!

  Here is my web page – try hemp seeds

 185. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up something new
  from right here. I did however expertise several technical issues using this website, since I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load
  correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but slow loading instances times will
  sometimes affect your placement in google and can damage your
  high quality score if ads and marketing with Adwords. Anyway I
  am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot
  more of your respective interesting content. Make sure
  you update this again very soon..

  My blog post … skin type

 186. I must get across my passion for your kindness for men skin products who require help
  with this important situation. Your very own dedication to passing the solution all-around appears
  to be quite informative and have without exception permitted professionals
  just like me to get to their ambitions. Your valuable
  information means much to me and far more to my mates.
  Many thanks; from all of us.