Kam tirgo testu DNS datus?

Pamazām sāk atklāties arī masveida testēšanas patiesie nolūki. Kāda liela vīrusa testēšanas kompānija UK tiek izmeklēta par tās plāniem pārdot testējamo cilvēku DNS trešajām personām.

Izmeklēšanu veic privāto tiesību aizsardzības organizācija un izmeklējamā kompānija ir Cignpost Diagnostics, kas ir britu valdības apstiprināts testu piegādātājs un līdz šim ir piegādājis trīs miljonus testu, kur katrs maksā no 35 līdz 120 mārciņām. Šī kompānija dibināta tikai pagājušā gada jūnijā un acīmredzot ir viena no tām, kas šai plāndēmijas laikā peldas miljonos. Bet ar to vien viņiem nepietiek, jo cilvēku DNS dati, tas ir nākotnes zelts un to labi zina visas šīs kompānijas, kas tos vāc.

Cignpost tirgotais Express tests ir domāts, lai analizētu paraugus un iemācītos vairāk par cilvēku veselību, izstrādātu zāles un produktus, kā arī pārdotu šo informāciju trešajām personām – tā rakstīts šīs kompānijas dokumentos un par to raksta arī lielā prese.

Britu datu aizsardzības likumi pagaidām vēl prasa informētu piekrišanu tam, lai šāda sensitīva informācija varētu tikt kaut kur lietota. Protams, ka attiecīgie cilvēki netika par to informēti, ka viņu dati var tikt lietoti tālākiem nolūkiem par vienkāršu testēšanu uz brīnumvīrusu. Tā vietā viņiem tika jautāts apstiprināt ar ķeksīti 4876 vārdus garu privātuma līgumu, kas tālāk caur linku aizved uz pavisam citu dokumentu, kur aprakstīta izpētes programma. Tur tad ir rakstīts pavisam kas cits – Cignpost patur šos datus, ieskaitot bioloģiskos paraugus un DNS no tiem, kā arī ģenētisko informāciju, kas radusies no šo datu apstrādes, izmantojot dažādas tehnoloģijas kā genotipēšanu un sekvencēšanu.

Viņi arī saka, ka tas tiek kombinēts ar paša cilvēka ziņotiem veselības datiem un informāciju no citiem avotiem, kā publiski pieejamiem demogrāfijas datiem, kā arī atzīst, ka var dalīties ar šiem paraugiem un nodot tos ‘sadarbības partneriem’, ieskaitot universitātes vai privātas kompānijas un ka par to var saņemt arī kompensācijas. Citiem vārdiem sakot, atklāta datu tirgošana. Pagaidām nav skaidrs, vai tas tiešām tā ir bijis un cik paraugi ir kādam pārdoti – bet Cignpost politika norāda, ka viņi tos var glabāt bezgalīgi. Nav arī vecuma ierobežojuma, līdz ar to var mierīgi tirgot arī bērnu datus. Pagājušā nedēļā viņi gan noņēma sadaļu par šo izpētes programmu, pēc tam, kad tas nonāca atklātībā. Tomēr izmeklēšana tur notiek.

Nav jūtīgākas informācijas par DNS datiem. No šejienes ir jāsāk saprast un domāt, kas ar tiem notiek, ko šeit dara Ķīnas genoma sekvencēšanas gigants BGI, kura fabrika te atvērās vēl 2019.gadā, īsi pirms plāndēmijas – arī šī kompānija iesaistīta līdzīgos skandālos ASV, kur tā arī gribēja vākt datus tādā pat veidā. Un kur tad nonāk visi tie dati no šiem testētajiem un vai viņi vispār kaut ko saprot no tā, kas notiek?

A. Vasiļevskis

www.mainampasauli.news

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.