Gripas vakcīna. 4. daļa – zinātniskie pētījumi

CDC: Gripa

CDC: Sezonālās gripas kontrola un novēršana ar vakcīnu palīdzību

PVO: Ieteicamais gripas vīrusa vakcīnu sastāvs lietošanai 2021. gada dienvidu puslodes gripas sezonā

Laikā no 2020. gada februāra līdz septembrim A (H1N1) pdm09, A (H3N2) un B gripas vīrusi cirkulēja vienlaikus, lai gan cirkulējošo vīrusu proporcijas dažādos reģionos bija atšķirīgas. Laikā no februāra līdz martam gripas aktivitāte bija paaugstināta lielākajā daļā ziemeļu puslodes valstīs; tomēr, sākot ar marta vidu, gripas aktivitāte visā pasaulē strauji samazinājās. Kopš aprīļa visā pasaulē tiek ziņots par ļoti zemu gripas līmeni, ieskaitot valstis dienvidu puslodes mērenajā zonā.

A tipa gripa

Šajā periodā lielākajā daļā valstu dominēja A gripas vīrusi. Visā pasaulē vairums valstu, apgabalu un teritoriju ziņoja gan par A (H1N1) pdm09, gan A (H3N2) vīrusu cirkulāciju, lielākajā daļā ziņotāju valstu A (H1N1) pdm09 dominēja. Dienvidāfrikā A (H1N1) pdm09 bija vienīgais paziņotais apakštips. Tomēr A (H3N2) vīrusi cirkulēja lielākā proporcijā dažās Āfrikas, Āzijas un Eiropas valstīs, īpaši Burkinafaso, Mali un Mongolijā, kur tas bija vienīgais ziņotais A apakštips.

B tipa gripa

Visā pasaulē gripas B vīrusi parasti izplatās mazāk nekā A gripas vīrusi. Tomēr dažās Amerikas valstīs (Beliza, Salvadora, Nikaragva, Panama, Paragvaja, Trinidāda un Tobāgo), Eiropā (Īrija), Āfrikā (Nigēra un Senegāla) un Āzijā (Azerbaidžāna, Irāna (Islāma Republika), Irāka , Izraēla un Kuveita), dominēja B gripas vīrusi. No B gripas vīrusiem dominēja B / Victoria / 2/87 cilts, atklājot ļoti maz B / Yamagata / 16/88 cilts vīrusi.

Perfekta vētra: genomisko variāciju un sērijveida vakcinācijas ietekme uz zemas gripas vakcīnu efektivitāti 2014. – 2015. gada sezonā

2014./15. gada sezonā A (H3N2) vakcīnas efektivitāte Kanādā bija 53% tiem, kas bija vakcinēti tajā gadā. Starp tiem, kuri tika vakcinēti arī iepriekšējā sezonā, efektivitāte bija negatīva -32%. Starp tiem, kuri tika vakcinēti 3 gadus pēc kārtas, efektivitāte bija -54%.

Vidēji efektivitāte bija -17%.

Atkārtotas vakcinācijas ietekme uz vakcīnu efektivitāti pret A (H3N2) un B gripu 8 sezonu laikā

Vakcīnas A (H3N2) efektivitāte 2004. – 2013. gadā bija 65% tiem, kuri vakcinēti tajā pašā sezonā. Tiem, kuri tiek vakcinēti bieži, efektivitāte bija 24%. Efektivitāte pret B tipa gripas vīrusu bija 75% tiem, kuri vakcinējās tikai šogad, un 48% tiem, kuri vakcinējas bieži.

Gripas vakcīnu efektivitāte sabiedrībā un mājsaimniecībā

Efektivitāte 2010./11. gada sezonā vakcinēto vidū divus gadus pēc kārtas bija negatīva -45%. Starp vakcinētajiem tikai šajā sezonā efektivitāte bija 62%. Efektivitāte starp tiem, kuri inficējās ar gripu mājās, bija -51%. Starp pieaugušajiem, kuri inficējās mājās, efektivitāte bija -283%.

Vakcinācija pret gripu un elpošanas vīrusu iejaukšanās Aizsardzības ministrijas personāla starpā gripas sezonā 2017.-2018

Vakcinācija pret gripu var palielināt citu elpceļu vīrusu risku, fenomenu, kas pazīstams kā vīrusu iejaukšanās. Pārbaudot vīrusu traucējumus ar specifiskiem elpceļu vīrusiem, tika iegūti dažādi rezultāti. Vakcīnu izraisīta vīrusa iejaukšanās bija ievērojami saistīta ar koronavīrusu un cilvēka metapneumovīrusu.

Gripas vakcinācijas ietekme uz sezonālo mirstību ASV vecāka gadagājuma cilvēkiem

Saskaņā ar novērošanas pētījumiem vakcinācija pret gripu vecāka gadagājuma cilvēku mirstību samazina par 50%.

Vakcīnu pārklājums vecāka gadagājuma cilvēku vidū pieauga no 15–20% 1970. gados līdz 65% 2001. gadā. Paradoksālā kārtā gripas izraisītie nāves gadījumi vecāka gadagājuma cilvēku vidū tikai palielinājās.

Mazāk nekā 10% no ziemas nāves gadījumiem ir saistīti ar gripu, kas liecina, ka novērošanas pētījumi ievērojami pārvērtē vakcinācijas priekšrocības.

Kādi patiesībā ir pierādījumi, ka veselības aprūpes darbinieku vakcinēšana pret sezonālo gripu aizsargā viņu pacientus? Kritiskais pārskats

Publicētie pētījumi rāda, ka individuālais labums, vakcinējot veselu, jaunu cilvēku (ne senioru) ir minimāls un nav pierādījumu, ka tas būtu citādāks kā medpersonālam. Pētījumi, kuru mērķis ir pierādīt plaši izplatīto pārliecību, ka veselības aprūpes darbinieku vakcinācija samazina pacientu saslimstību un mirstību, ir ļoti kļūdaini, un ieteikumi vakcinācijai ir neobjektīvi. Nav ticamu publicētu pierādījumu, kas liecinātu, ka veselības aprūpes darbinieku vakcinācijai ir būtisks ieguvums viņu pacientiem – nevis samazinot pacientu saslimstību vai mirstību un pat nepalielinot pacientu vakcinācijas līmeni. Secinājums. Argumenti par vienotu veselības aprūpes darbinieku vakcināciju pret gripu netiek atbalstīti esošajā literatūrā. Lēmums par vakcināciju jāpieņem individuālam veselības aprūpes darbiniekam, izņemot iespējamas ārkārtējas situācijas, bez juridiskas, institucionālas vai vienaudžu piespiešanas.

Veselības aprūpes darbinieku vakcinācija pret gripu

Pētījumā tiek analizēti 4 randomizēti pētījumi par veselības aprūpes personāla vakcinācijas ietekmi uz pacientiem. Saskaņā ar šiem pētījumiem astoņu veselības darbinieku vakcinēšana izglābj vienu pacientu no nāves. No tā izriet, ka katru gadu ārstu vakcinācija ASV glābj 687 tūkstošus cilvēku, kas ir vairāk nekā mirušo skaits 1918. gada Spāņu gripas epidēmijas laikā. Pētījumā tiek attēlots kā pētījumu autori spēlē ar statistiku, lai iegūtu šos pilnīgi vājprātīgos rezultātus, un secina, ka pat visoptimistiskākos aprēķinos ir nepieciešams vakcinēt 6000-32 000 ārstu, lai novērstu vienu nāvi no gripas.

Turklāt saskaņā ar šiem pētījumiem šķiet, ka 90% cilvēku mirst no gripas bez klasiskajiem elpceļu saslimšanas simptomiem, un arī tas, ka vakcinācijas izglābj vairāk cilvēku no nāves nekā kopumā saslimst ar pašu gripu. Autori secina, ka veselības aprūpes sniedzēju obligāto vakcināciju neatbalsta empīriski pierādījumi un ka vakcinācijai iztērētie resursi, iespējams, būtu jānovirza uz citu sfēru, kas būtu zinātniski pierādāma.

Gripa un citas elpceļu infekcijas 2019. – 2020. gada sezonā

SPKC dokuments, kur apskatāmi dati par gripas un citu elcpeceļu saslimšanas statistiku, datiem un informāciju 2019. – 2020. gada sezonā.

Palielināts citu elpceļu vīrusu infekciju risks, kas saistīts ar inaktivētas gripas vakcīnas saņemšanu

Pētījumā piedalījās 115 bērni, kuri tika iedalītii divās grupas: tie, kas saņēma trīsvērtīgu inaktivētu gripas vakcīnu un otra grupa saņēma placebo. Turpmāko 9 mēnešu laikā gripas vakcīnas saņēmējiem bija paaugstināts virusoloģiski apstiprinātu ne gripas infekciju risks (relatīvais risks: 4,40; 95% ticamības intervāls: 1,31–14,8). Aizsargājot pret gripu, gripas vakcīnas saņēmējiem var nebūt īslaicīgas nespecifiskas imunitātes, kas aizsargātu pret citiem elpošanas vīrusiem.

Infekciozs vīruss no izelpas

Vakcinēti pret gripu (2 sezonas pēc kārtas) izelpo 6,3 reizes vairāk vīrusu daļiņu nekā nevakcinētās. Ir arī ziņots, ka šķaudīšana, atšķirībā no klepus, nav būtisks vīrusu izdalīšanās faktors. Bet pat bez klepus izelpas laikā izdalās vīrusu daļiņas.

Gripas vakcīnas kā profilakse veseliem pieaugušajiem

Cochrane sistemātisks pārskats par gripas vakcīnu efektivitāti pieaugušajiem (90 pētījumi). Mazāk nekā 10% pētījumu bija kvalitatīvi.

Vakcinācijai ir ļoti pieticīgs efekts. Nepieciešams vakcinēt 40 cilvēkus, lai novērstu vienu SARS gadījumu, un 71 cilvēku, lai novērstu vienu gripas gadījumu. Vakcinācija neietekmēja gripas hospitalizāciju vai darba dienu trūkumu. Ir nepieciešams vakcinēt 92 grūtnieces, lai novērstu vienu akūtu elpceļu saslimšanas gadījumu grūtniecēm, un 27 sievietes, lai novērstu vienu gripas gadījumu jaundzimušajiem.

Nebija pierādījumu, ka vakcinācija samazina nopietnu komplikāciju risku.

Ir vairāk nekā 200 vīrusu, kas var izraisīt gripai līdzīgus simptomus, kurus nevar atšķirt bez laboratorijas testiem. A un B gripas vīrusi veido aptuveni 10% no visiem šiem vīrusiem.

Spēcīga aizsardzība pret H5N1 un H7N9 gripu, izmantojot bērnības hemaglutinīna nospiedumu

Gripa bērnībā pasargā no bīstamākiem gripas celmiem pieaugušā vecumā.

Ikgadējā vakcinācija pret gripas vīrusu kavē vīrusu specifisko CD8 + T šūnu imunitātes attīstību bērniem

Gripas vakcīna nomāc citotoksisko T šūnu veidošanos bērniem, padarot tos uzņēmīgākus pret infekcijām.

Vakcinācija un gripas antigēnu dreifēšana

Vakcīnas efektivitāte monotoniski nemazinās, palielinoties antigēnu attālumam starp vakcīnu un cirkulējošo celmu. Minimālā vakcīnas efektivitāte notiek zināmā starpposmā starp celmiem. Tā kā vakcīnas efektivitāte šajā starpposma antigēnu attālumā starp vakcīnu un cirkulējošajiem celmiem ir mazāka par lielāku antigēnu attālumu, sākotnējais antigēna grēks var novest pie tā, ka vakcinētie cilvēki kļūst uzņēmīgāki pret vīrusu nekā nevakcinēti.

Šī parādība var izskaidrot, kāpēc tajos gados, kad vakcīnas celms netika uzminēts, vakcīna ir ne tikai bezjēdzīga, bet gluži pretēji, tikai saasina slimības gaitu. Vakcīnas celms tiek uzminēts retāk nekā 50% gadījumu.

Asociācija starp gripas infekciju un vakcināciju grūtniecības laikā un autisma spektra traucējumu risku

Pētījumā apskatīti dati par 197 tūkstošiem bērnu, kas dzimuši 2000.-2010. gadā. Autisms tika diagnosticēts 1,6% (1 no 63).

Pirmajā grūtniecības trimestrī uzņemtā gripa palielināja autisma risku par 20%. Bet pēc vairāku testu korekcijas (Bonferroni korekcija) p vērtība kļūst par 0,1, un autori secina, ka ar 10% varbūtību tā ir tikai nejauša korelācija.

Narkolepsija un hipersomnija Norvēģijas bērniem un jauniešiem pēc 2009. gada A (H1N1) gripas pandēmijas

Narkolepsijas risks 2009. gada cūku gripu vakcinētajiem bija 17 reizes lielāks nekā nevakcinētiem.

Gripas vakcina un vaskulīts: cēloņsakarība vai tikai sakritība?

Gripas vakcīna dažreiz var izraisīt vaskulītu un neiroloģiskas komplikācijas.

Alerģisko reakciju risks pēc vakcinācijas 2015. gadā bija 2 reizes lielāks nekā iepriekšējos gados, un tas nebija atkarīgs no vakcīnas ražotāja. Dzīvās gripas vakcīna pelēm ievērojami palielina pneimokoku un zelta stafilakoja kolonizāciju augšējos elpceļos. Tas arī palielina pelēm pneimokoku kolonizāciju vidusausī, kas var palielināt vidusauss iekaisuma iespējamību.

Probiotiķa Lactobacillus brevis KB290 ietekme uz gripas infekcijas sastopamību skolēnu vidū: atklāts izmēģinājuma pētījums

Noteiktā probiotiķa ietekme un aizsardzība pret gripu.

Probiotiķa ietekme uz saaukstēšanās un gripai līdzīgu simptomu sastopamību un ilgumu bērniem

Probiotiķis samazina klepus biežumu bērniem par 41-62%, iesnas par 28-58%, augstu drudzi par 53-72%. Savukārt, antibiotiku lietošana samazinājās par 68-84%, bet nokavētās dienas bērnudārzā – par 27-31%.

C vitamīna efektivitāte vīrusu izraisītu elpceļu infekciju simptomu novēršanā un atvieglošanā

C vitamīna lietošana lielās devās (1 g katru stundu 6 stundas, pēc tam 3 reizes dienā) samazina gripas un saaukstēšanās simptomus par 85%.

Subklīniskā D vitamīna deficīta asociācija ar smagu akūtu apakšējo elpceļu infekciju Indijas bērniem līdz 5 gadu vecumam

Bērniem ar D vitamīna līmeni virs 22,5 nmol / L pneimonijas saslimšana bija par 91% mazāka. Ekskluzīva mātes piena barošana vismaz 4 mēnešus pēc kārtas samazināja pneimonijas risku par 58%.

Vai mums ir pietiekami daudz pierādījumu par sezonas gripas izplatīšanos un vai to var novērst slimnīcās, lai īstenotu visaptverošu politiku?

Gripas vīruss tiek pārnēsāts galvenokārt ciešā kontaktā (mazāk par 1 metru). Vīruss ilgst visilgāk uz nerūsējošā tērauda (vairākas stundas), un uz raupjām virsmām tas izdzīvo mazāk nekā 15 minūtes. Inaktivē ar 99% ūdeņraža peroksīda tvaiku (10 ppm) 2,5 minūtēs.

Salicilāti un gripas pandēmiskā mirstība, 1918. – 1919. gada farmakoloģija, patoloģija un vēsturiski pierādījumi

Autori secina, ka ievērojamu nāves gadījumu skaitu 1918. gada pandēmijas laikā, iespējams, izraisīja aspirīna lietošana, kuru ārsti toreiz izrakstīja milzīgās devās – vienam cilvēkam varēja izrakstīt no 8-31 g aspirīna dienā.

Portāls Brīvības Platforma iepriekš publicējis - 

“Influvac Tetra” ir paredzēta lietošanai pieaugušajiem un bērniem no 3 gadu vecuma.

Apraksts par gripas vakcīnu, kas paredzēta grūtniecēm un bērniem līdz 2 gadiem

“Fluarix Tetra” vakcīna piemērota pieaugušajiem un bērniem no 6 mēnešu vecuma.

Atsauce uz oriģinālrakstu: vakcinrealitate.lv/gripas-vakcina/

1  247 thoughts on “Gripas vakcīna. 4. daļa – zinātniskie pētījumi

 1. I’m truly enjoying the design and layout of your blog.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more enjoyable for me to come here and visit more often. Did you hire
  out a developer to create your theme? Fantastic work!

 2. I used to be recommended this website through my cousin. I
  am no longer positive whether or not this post is written via him as nobody else
  understand such particular approximately my problem.
  You are incredible! Thank you!

 3. Hi there this is kind of of off topic but I was wanting to know if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually
  code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding experience so I
  wanted to get advice from someone with experience. Any
  help would be enormously appreciated!

  Feel free to surf to my web page :: testosterone booster

 4. Right here is the right web site for anyone who
  really wants to find out about this topic. You know a whole
  lot its almost tough to argue with you (not that I personally will need to?HaHa).

  You certainly put a new spin on a subject that’s
  been discussed for decades. Wonderful stuff, just great!

  Feel free to visit my web page – high quality treatment

 5. Thanks for your marvelous posting! I actually enjoyed
  reading it, you’re a great author.I will ensure
  that I bookmark your blog and will often come back someday.
  I want to encourage that you continue your great posts, have a nice morning!

  Review my web page :: mature-fat.info

 6. Do you have a spam issue on this blog; I also am a blogger, and I was wanting to know your situation; many of us
  have developed some nice procedures and we are looking to trade techniques with others, why not shoot me an email if interested.

  My website – stop acne

 7. Please let me know if you’re looking for a writer
  for your blog. You have some really good articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off,
  I’d absolutely love to write some content for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an email if interested. Thanks!

  Check out my website: Comedy hype

 8. Howdy I am so happy I found your blog page, I really found you by mistake,
  while I was researching on Digg for something else, Nonetheless I am here now and would just like
  to say thank you for a marvelous post and a all round exciting blog
  (I also love the theme/design), I don’t have time to read it all at the moment but I
  have book-marked it and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the superb work.

 9. My wife and i ended up being so more than happy that John could conclude his
  researching using the precious recommendations he acquired through your site.
  It’s not at all simplistic just to continually be releasing secrets and techniques which often men and women might have been trying to sell.

  We consider we have got the website owner to thank for that.
  The type of explanations you made, the simple website navigation, the relationships
  you will help foster – it’s everything excellent, and it is aiding our son in addition to the family reckon that this situation is cool, which is certainly pretty
  serious. Thanks for everything!

  my website: carb nite

 10. Appreciating the commitment you put into your website and in depth information you provide.
  It’s good to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same old rehashed material. Excellent read! I’ve saved your site and I’m adding
  your RSS feeds to my Google account.

  my blog: antique relics

 11. Do you have a spam issue on this website; I
  also am a blogger, and I was wanting to know your situation; we have
  developed some nice methods and we are looking to swap strategies with others, why not shoot me an email if interested.

  Feel free to visit my site antique relics

 12. Hey! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using
  for this site? I’m getting fed up of WordPress because I’ve had issues
  with hackers and I’m looking at alternatives for another platform.
  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

  Look into my blog; Nembutal online kaufen

 13. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based upon on the same subjects you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my audience would enjoy your work.
  If you’re even remotely interested, feel free to send me an e-mail.

  Feel free to visit my blog post massage chair reviews

 14. Very good blog! Do you have any tips and hints for
  aspiring writers? I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost
  on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There
  are so many options out there that I’m totally overwhelmed ..
  Any suggestions? Appreciate it!

  Here is my web page :: Pvc Marble Panel Film

 15. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now
  each time a comment is added I get three emails with the same comment.

  Is there any way you can remove me from that service?
  Thanks a lot!

 16. I do not know if it’s just me or if everyone else experiencing problems
  with your website. It seems like some of the written text within your posts are running off the screen.
  Can somebody else please comment and let me know if
  this is happening to them as well? This may be a issue with my browser because I’ve had this
  happen previously. Kudos

  my webpage: find out more

 17. This is very interesting, You are a very skilled blogger.
  I have joined your feed and look forward to seeking more of
  your magnificent post. Also, I’ve shared your website in my social networks!

  Feel free to visit my page … Fragance

 18. Great beat ! I would like to apprentice whilst you amend your
  site, how could i subscribe for a blog website? The
  account aided me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast offered vivid transparent concept

  Feel free to surf to my page – bitcoin loophole

 19. Very good blog! Do you have any hints for
  aspiring writers? I’m planning to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so
  many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any recommendations? Thanks!

  Have a look at my site … deneme bonusu

 20. I believe what you said made a lot of sense.

  However, what about this? what if you added a little information? I ain’t
  saying your information is not solid, but suppose you added something that makes people want more?
  I mean Gripas vakcīna. 4. daļa – zinātniskie pētījumi – BRĪVĪBAS PLATFORMA is a little vanilla.
  You could glance at Yahoo’s front page and note how they
  create article headlines to get viewers to open the links.
  You might add a related video or a related pic or two to grab readers interested about everything’ve written. Just my opinion, it could make your
  posts a little bit more interesting.

  Also visit my website: patinajeartistico.es

 21. Hello! I know this is kind of off-topic but I had to ask.
  Does operating a well-established website such as yours take a massive amount work?
  I’m completely new to writing a blog however I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can share my experience and feelings online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips for
  brand new aspiring blog owners. Thankyou!

  Take a look at my web blog … web development agency

 22. Hi, i feel that i noticed you visited my web site so i got
  here to return the prefer?.I’m attempting to in finding
  issues to improve my website!I assume its adequate to make use of some of your concepts!!

  my blog post :: fat loss

 23. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts in this sort of
  house . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this site.
  Studying this info So i’m satisfied to convey that I have an incredibly just right
  uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I so much unquestionably will make sure to do
  not disregard this web site and give it a glance on a
  constant basis.

  Look into my page – online payday loans south africa

 24. I have been surfing on-line more than three hours lately,
  yet I by no means found any fascinating article like
  yours. It is lovely worth sufficient for me. Personally, if all web owners and bloggers made good content as you probably did, the net will
  likely be a lot more helpful than ever before.

  Feel free to surf to my web page; machine learning course

 25. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely useful information specifically the last part 🙂 I care for such information much.
  I was looking for this certain info for a long
  time. Thank you and good luck.

  my webpage Latest Rap News

 26. I think everything posted made a bunch of sense. However,
  think on this, suppose you typed a catchier post title?
  I am not saying your information is not solid., but what if you added a
  title that makes people desire more? I mean Gripas
  vakcīna. 4. daļa – zinātniskie pētījumi – BRĪVĪBAS PLATFORMA is kinda plain. You could peek at Yahoo’s home page and
  note how they create article titles to grab people to open the
  links. You might try adding a video or a picture or
  two to get people excited about everything’ve got to say.
  In my opinion, it might make your blog a little bit more interesting.

 27. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article.
  I will be sure to bookmark it and come back to read more of your useful information.
  Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 28. Howdy I am so glad I found your webpage, I really
  found you by error, while I was looking on Yahoo for something else,
  Regardless I am here now and would just like to say cheers for
  a remarkable post and a all round enjoyable blog (I also love the theme/design), I don’t have time to look over it all at the minute but I have book-marked it
  and also included your RSS feeds, so when I have time I will be
  back to read more, Please do keep up the superb b.

  Also visit my web-site :: Hong Kong Server Room Setup

 29. Unquestionably consider that that you said.
  Your favourite justification appeared to be on the internet the easiest factor to take into accout of.
  I say to you, I definitely get irked while other people think about
  issues that they just do not recognize about. You controlled to hit the nail
  upon the highest as well as outlined out the entire thing without having side effect , folks can take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  My blog post … Tsilosani Haartransplantation

 30. Hmm it seems like your site ate my first comment (it was super long)
  so I guess I’ll just sum it up what I submitted and
  say, I’m thoroughly enjoying your blog. I too am
  an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.

  Do you have any recommendations for beginner
  blog writers? I’d genuinely appreciate it.

  my webpage 香港買酒推介

 31. Hi there would you mind letting me know which web host you’re using?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say
  this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good
  hosting provider at a reasonable price? Many thanks, I appreciate it!

  Here is my web-site :: 모란역치과

 32. Heya! I realize this is somewhat off-topic but I needed to ask.
  Does running a well-established blog such as yours require a massive amount
  work? I’m completely new to writing a blog but I do
  write in my journal on a daily basis. I’d like best way to lose chest fat start
  a blog so I will be able to share my personal experience and views online.

  Please let me know if you have any recommendations or tips for
  new aspiring bloggers. Thankyou!

 33. Pretty section of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to assert that I get
  in fact enjoyed account your blog posts. Any way I’ll be subscribing to your augment
  and even I achievement you access consistently fast.

  my web site HK Wine Cellar

 34. Hey there, I think your site might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog in Safari, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, awesome blog!

  Have a look at my site :: mexicana

 35. Great post. I was checking continuously this blog and I am inspired!

  Extremely useful info specifically the ultimate phase 🙂 I maintain such info a lot.
  I used to be looking for this particular information for a long time.
  Thank you and good luck.

  Here is my website … Find out more

 36. Today, I went to the beachfront with my children. I found
  a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.
  She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I
  had to tell someone!

  Look at my blog cheapest dvds

 37. What i do not realize is in fact how you are no longer actually much more
  well-favored than you might be now. You’re so intelligent.
  You know therefore considerably when it comes to this matter,
  produced me in my opinion consider it from a lot of varied angles.

  Its like men and women are not fascinated until it is something to do with Woman gaga!

  Your individual stuffs nice. At all times handle it up!

  Here is my web site; Photographe mariage Lyon

 38. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind
  of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website.
  Studying this info So i am happy to show that I have an incredibly
  good uncanny feeling I discovered just what I needed.

  I so much unquestionably will make certain to don?t fail
  to remember this website and give it a look on a continuing basis.

  my homepage – cheapest dvds australia

 39. Heya superb blog! Does running a blog such as this require a lot of work?
  I have virtually no understanding of computer programming but
  I had been hoping to start my own blog in the near future.
  Anyway, if you have any recommendations or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off topic nevertheless I
  simply needed to ask. Appreciate it!

  my blog: natural health tips

 40. Hi would you mind sharing which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m having a difficult time
  selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
  P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

  Also visit my blog post … debt relief

 41. Today, while I was at work, my sister stole my iPad
  and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
  I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Feel free to visit my page: hidraruzxpnew4af

 42. Just desire to say your article is as amazing.
  The clarity in your submit is simply great and that i can assume you’re an expert on this subject.
  Well together with your permission let me to grab your feed to stay updated with impending post.
  Thank you 1,000,000 and please carry on the gratifying
  work.

  Also visit my web site … 롤대리 팀

 43. I have been browsing online more than 3 hours as of late, yet I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is pretty price sufficient for me. In my view, if all site owners and bloggers made just
  right content material as you did, the internet will be a lot more useful than ever
  before.

  Here is my web blog: chat random

 44. Nice post. I was checking continuously this blog and
  I am impressed! Very helpful info specially the
  last part 🙂 I care for such information much.

  I was looking for this particular information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

  my website Quillbot

 45. Hello there! Quick question that’s entirely off topic. Do you know how to make your site
  mobile friendly? My web site looks weird when browsing from my iphone 4.
  I’m trying to find a template or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any recommendations, please share. Appreciate it!

  Also visit my webpage omegle com

 46. Today, I went to the beach front with my kids.

  I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to
  her ear and screamed. There was a hermit crab inside
  and it pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had
  to tell someone!

  My web page – asphalt shingle roofing

 47. First off I want to say excellent blog! I had a quick question in which I’d like to
  ask if you do not mind. I was curious to find out how
  you center yourself and clear your head prior to writing.
  I have had a difficult time clearing my thoughts in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing however it just seems like the first 10
  to 15 minutes are usually lost just trying to figure out how
  to begin. Any recommendations or hints? Kudos!

  Feel free to visit my web page lose weight

 48. Good ? I should certainly pronounce, impressed with your site.
  I had no trouble navigating through all tabs as well as related info ended up being truly easy how to make a man come do to access.
  I recently found what I hoped for before you know it in the least.
  Quite unusual. Is likely to appreciate it for those
  who add forums or something, site theme . a tones way for your client
  to communicate. Excellent task.

 49. Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any feedback would be greatly appreciated.

 50. I’m not that much of a internet reader to be honest
  but your blogs really nice, keep it up! I’ll go ahead and
  bookmark your website to come back later on. Many thanks

 51. Hello there I am so thrilled I found your webpage, I really found you by error, while I was looking on Aol for something else, Anyhow I am here now and would
  just like to say thanks for a marvelous post and a all round interesting
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all
  at the moment but I have book-marked it and also added your RSS feeds, so when I have time
  I will be back latest dvds to buy read a lot more, Please do keep up the superb
  jo.

 52. I loved as much as you will receive carried out right here.

  The sketch is tasteful, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an nervousness over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly
  the same nearly very often inside case you shield this hike.

  Feel free to visit my site :: บาคาร่า

 53. We absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just
  what I’m looking for. can you offer guest writers to write content available for you?

  I wouldn’t mind publishing a post or elaborating on a number of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

  My website web development

 54. I am extremely impressed together with your writing abilities as smartly
  as with the layout in your weblog. Is this a paid subject matter or
  did you modify it yourself? Either way keep up the nice high quality writing, it’s rare to
  look a nice weblog like this one today..

  My web page: perdana 4d

 55. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions.
  Perhaps you could write next articles referring to this article.
  I want to read even more things about it!

  Have a look at my web-site; best price dvds

 56. Hi there! This is my first visit to your blog!
  We are a collection of volunteers and starting a new initiative in a
  community in the same niche. Your blog provided us
  useful information to work on. You have done a outstanding job!

  My homepage :: Hundtegning

 57. Fantastic goods from you, man. I have bear recreational pot dispensaries in san francisco mind your stuff previous to and you’re simply extremely
  magnificent. I actually like what you have obtained right here, certainly like what you’re stating and the way by which
  you assert it. You are making it enjoyable and you continue to care for to
  stay it sensible. I can not wait to learn far more from you.
  This is actually a wonderful site.

 58. Your style is so unique compared to other folks I have read stuff from.
  Thanks for posting when you’ve got the opportunity, Guess I will just bookmark this page.

  Feel free to visit my web blog – pod Kuwait

 59. Appreciating the hard work you put into your website and detailed information you present.

  It’s awesome to come across a blog every once in a while that isn’t the same out of date rehashed
  material. Fantastic read! I’ve bookmarked your site and
  I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  Here is my webpage :: thermal underwear

 60. Thanks for the marvelous posting! I genuinely enjoyed reading it,
  you can be a great author. I will remember to bookmark your blog and definitely will come back very soon. I want to encourage you to continue your great work, have a nice afternoon!

  my blog post :: thermal underwear

 61. I do accept as true with all of the ideas you have offered in your post.
  They are really convincing and will definitely
  work. Nonetheless, the posts are too short for newbies.
  Could you please prolong them a little from next time?
  Thanks for the post.

  Look into my website :: في سي تي

 62. Today, I went to the beach with my kids. I found a sea shell and gave
  it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but I had to tell someone!

  Here is my web site :: Disinfectant services Kuwait

 63. Excellent goods from you, man. I have consider your stuff previous to
  and you are just too excellent. I actually like what you’ve acquired here, certainly like what you’re stating and the way by which you
  assert it. You make it entertaining and you still take
  care of to stay it smart. I can not wait to read
  much more from you. This is really a great site.

  Feel free to visit my web blog; healthy food

 64. Pretty element of content. I simply stumbled upon your weblog and
  in accession capital to assert that I get in fact
  enjoyed account your weblog posts. Any way
  I’ll be subscribing in your feeds and even I success you get admission to consistently fast.

  My website 007카지노

 65. Howdy would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m going to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your layout seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to
  ask!

  Stop by my website: 더존카지노

 66. Hello are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any coding
  expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated!

  Take a look at my page :: pod Kuwait

 67. I know this if off topic but I’m looking into starting my own blog and
  was wondering what all is required to get set up?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Thanks

  Feel free to surf to my page; 메리트카지노

 68. Write more, thats all I have to say. Literally,
  it seems as though you relied on the video to make your point.
  You definitely know what youre talking about,
  why waste your intelligence on just posting videos
  to your site when you could be giving us something informative to read?

  Here is my site :: pod Kuwait

 69. This is the right blog for anyone who wishes to understand this
  topic. You know so much its almost tough to argue with you (not that I personally would
  want to…HaHa). You certainly put a fresh spin on a topic that’s been discussed for decades.
  Wonderful stuff, just wonderful!

  Feel free to visit my website – نكهات

 70. Hi there this is kinda of off topic but I was wondering if
  blogs use WYSIWYG editors or if you have to manually code with HTML.

  I’m starting a blog soon but have no coding expertise so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be greatly appreciated!

  Here is my site … 메리트카지노

 71. Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you have acquired here, certainly like what you’re stating and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still care for to keep
  it sensible. I cant wait to read far more from you.
  This is actually a great site.

  My web page :: تنظيف البورسلين والباركيه وكافة أنواع الارضيات بمواد متخصصة .

 72. It is appropriate time to make some plans for the future and it is time to be happy.

  I have read this post and if I could I desire to suggest you some interesting things or suggestions.
  Perhaps you can write next articles referring to this article.
  I wish to read more things about it!

  My site; 카지노사이트

 73. Today, while I was at work, my sister stole my iPad and tested to see
  if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83
  views. I know this is entirely off topic but I had to share it with someone!

  Here is my blog post; 샌즈카지노

 74. We are a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your website provided us with helpful information to work on.
  You have done a formidable job and our entire group will likely be grateful to you.

  Feel free to visit my web page; 샌즈카지노

 75. Having read this I thought it was really enlightening. I appreciate you finding the time and effort to put this informative article together.
  I once again find myself spending a lot of time both reading and
  commenting. But so what, it was still worthwhile!

  Look at my website – 메리트카지노

 76. Simply want to say your article is as surprising.
  The clearness in your post is just cool and i can assume you’re a professional in this subject.
  Well along with your permission allow me to seize your RSS feed
  to keep up to date with approaching post. Thanks one million and please continue the rewarding work.

  Here is my homepage; founded by Carl Daikeler

 77. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or
  copyright violation? My site has a lot of exclusive content I’ve either created
  myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my authorization. Do
  you know any methods to help stop content from being stolen? I’d truly appreciate
  it.

  Also visit my web blog; hemp seeds

 78. Howdy would you mind letting me know which webhost you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and
  I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you recommend a good web hosting provider at a reasonable price?
  Many thanks, I appreciate it!

  Here is my website; underwear for woman

 79. I’m really enjoying the design and layout of your site.
  It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me to come
  here and visit more often. Did you hire out a developer to create your theme?
  Fantastic work!

  Feel free to surf to my site; group box breaks

 80. Having read this I thought it was rather informative.
  I appreciate you taking the time and effort to put this informative article together.
  I once again find myself spending a significant
  amount of time both reading and leaving comments.
  But so what, it was still worth it!

  Also visit my website: pink lingerie

 81. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite
  some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  my webpage … college research paper writing service

 82. Undeniably believe that that you said. Your favorite justification appeared to be on the web the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get annoyed even as other people think
  about worries that they just do not know about. You controlled to hit the nail upon the top
  and also defined out the entire thing with no need side-effects , people can take a signal.

  Will likely be again to get more. Thank you

  Feel free to visit my website … diets bullshit

 83. I do not know whether it’s just me or if perhaps everybody else encountering issues with your site.

  It appears like some of the written text within your posts are running off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them too?
  This may be a problem with my browser because
  I’ve had this happen before. Cheers

  My site: star 77

 84. I have been surfing online more than 3 hours today, yet I
  never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me.
  In my view, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be a
  lot more useful than ever before.

  Here is my web page: horse bell boots

 85. Incredible! This blog looks exactly like my old one! It’s on a totally different topic but it
  has pretty much the same page layout and design. Excellent choice of colors!

  my homepage debt

 86. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d
  without a doubt donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will share this website with my
  Facebook group. Talk soon!

  Also visit my website bitcoin era review

 87. hey there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise some technical issues using this web site, since I experienced to reload the website
  many times previous to I could get it to load correctly.

  I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances
  times will sometimes affect your placement in google and could damage
  your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I’m adding this RSS to my email and could look out for a lot more of
  your respective exciting content. Ensure that you update this again very soon.

  Visit my web blog: 77 slot

 88. Oh my goodness! Amazing article dude! Thank you so much,
  However I am going through problems with your RSS. I don’t understand the reason why I can’t join it.
  Is there anyone else getting similar RSS issues? Anybody who knows the solution can you
  kindly respond? Thanx!!

 89. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?

  I mean, what you say is valuable and all. However just imagine if you added some great photos or videos to give your posts more, “pop”!

  Your content is excellent but with pics and videos, this blog could definitely be one of the most beneficial Housing in Kuwait its field.
  Wonderful blog!

 90. Admiring the dedication you put into your blog and detailed information you provide.
  It’s great to come across a blog every once in a while that isn’t the
  same unwanted rehashed information. Wonderful read! I’ve bookmarked your site and I’m
  adding your RSS feeds to my Google account.

  my web page … PC Gaming News

 91. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems
  as though you relied on the video to make your point.
  You obviously know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos
  to your weblog when you could be giving us something informative to read?

  My web site; rucame.club

 92. Hey just wanted to give you a quick heads up.

  The words in your article seem to be running off the screen in Safari.
  I’m not sure if this is a format issue or something to do with browser compatibility but I thought I’d post to let you know.
  The layout look great though! Hope you get the issue solved soon. Kudos

  Here is my website dvd tv series

 93. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared
  to be on the internet the simplest thing to be aware of.
  I say to you, I certainly get irked while people think about worries that they plainly don’t know about.

  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people
  could take a signal. Will probably be back to
  get more. Thanks

  Also visit my blog post morel spore kit

 94. Hey there would you mind letting me know which webhost you’re
  using? I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must
  say this blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at
  a fair price? Thanks, I appreciate it!

  Look into my blog post … new release dvds nz

 95. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets
  I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  Feel free to surf to my webpage; ergonomic office chair

 96. Thanks for ones marvelous posting! I truly enjoyed
  reading it, you’re a great author.I will be sure to
  bookmark your blog and will often come back in the future.
  I want to encourage one to continue your great work, have a nice evening!

  My web site :: Render Miami

 97. Unquestionably believe that which you stated.
  Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get annoyed while people think
  about worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined
  out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  Feel free to visit my blog post: growing morel mushrooms

 98. Can I just say what a comfort to find somebody that truly understands what they’re discussing
  on the net. You definitely understand how to bring a problem to light
  and make it important. More and more people have to check this out and understand this side of
  your story. It’s surprising you’re not more popular since you surely have the gift.

  Also visit my site: new release dvds movies

 99. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is
  needed to get set up? I’m assuming having a blog like
  yours would cost a pretty penny? I’m not very internet smart so I’m not 100%
  positive. Any tips or advice would be greatly appreciated.

  Thanks

  Review my web-site; Graphic Designer

 100. you’re in point of fact a just right webmaster.
  The web site loading speed is incredible. It sort of feels that you’re doing any unique trick.
  Also, The contents are masterpiece. you have performed
  a great task on this subject!

  Feel free to surf to my web blog; online dvd store

 101. I believe what you said made a ton of sense. However, what about this?
  suppose you typed a catchier post title? I am not saying your information is not
  solid, however what if you added a post title that grabbed people’s attention? I mean Gripas vakcīna.
  4. daļa – zinātniskie pētījumi – BRĪVĪBAS PLATFORMA is a little plain. You could look at Yahoo’s
  front page and see how they create post titles to get viewers to click.
  You might add a video or a related pic or two to grab readers interested about everything’ve got to say.
  Just my opinion, it could make your posts a little livelier.

 102. Its like you read my mind! You appear to know so much about this, like you wrote the book in it or something.
  I think that you can do with some pics to drive the message home a bit, but other than that,
  this is excellent blog. An excellent read. I’ll certainly be back.

  Feel free to visit my page tree surgeons near me

 103. With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright
  violation? My blog has a lot of completely unique
  content I’ve either authored myself or outsourced but it seems a lot of
  it is popping it up all over the internet without my authorization. Do you know
  any ways to help prevent content from being ripped
  off? I’d certainly appreciate it.

  My webpage :: bali watersport

 104. Hi would you mind stating which blog platform you’re working with?
  I’m looking to start my own blog soon but I’m
  having a hard time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I’m looking for something unique.
  P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!

  Here is my web-site; doctor in Japan

 105. Nice post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Very useful information specifically the last part 🙂 I
  care for such information much. I was seeking this certain info
  for a long time. Thank you and best of luck.

  my blog post … Latte kop

 106. When I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are
  added- checkbox and now every time a comment is
  added I recieve 4 emails with the exact same comment.
  Is there an easy method you can remove me from that service?

  Appreciate it!

  Feel free to visit my homepage … Technology News

 107. Hello! I could have sworn I’ve been to this website before but after going through many of the posts I
  realized it’s new to me. Anyways, I’m certainly delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back often!

 108. I blog often and I truly thank you for your content.
  This great article has really peaked my interest. I am going to take a
  note of your website and keep checking for new details about once a week.
  I subscribed to your RSS feed as well.

  Feel free to visit my web page Social Technology

 109. hello there and thank you for your information – I have certainly picked up something new from right
  here. I did however expertise several technical points using this web site,
  since I experienced to reload the website a lot of times previous to I could
  get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
  very frequently affect your placement in google and can damage your quality score if ads
  and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and could look
  out for much more features of Huawei watch 3 your
  respective exciting content. Make sure you update this again very soon.

 110. Hello! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to check it out.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!

  Terrific blog and outstanding design and style.

 111. With havin so much content and articles do you ever run into any issues of plagorism or copyright infringement?
  My blog has a lot of completely unique content I’ve either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it
  is popping it up all over the web without my permission. Do you know any methods to help reduce content from being ripped off?
  I’d definitely appreciate it.

  Here is my web-site … ethnic hair care products

 112. May I simply say what a relief to discover somebody who actually understands what they’re discussing on the web.
  You actually know how to bring a problem to light and make it important.

  More people ought to look at this and understand this side of the story.
  I was surprised that you’re not more popular because
  you surely have the gift.

  Feel free to surf to my webpage – ดูหนังออนไลน์ ฟรี

 113. whoah this weblog is magnificent i like studying your
  posts. Stay up the good work! You understand, lots of
  individuals are looking round for this information, you can aid them greatly.

  Look into my website: kopen

 114. Howdy! I understand this is somewhat off-topic however I had to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours take a lot of work?
  I’m brand new to blogging but I do write in my diary daily.
  I’d like to start a blog so I can easily share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any kind of recommendations or
  tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou!

  my website – porch decor signs

 115. May I just say what a comfort to find someone who really knows what
  they’re discussing online. You actually understand how to bring a problem to light and make it important.

  More and more people should look at this and understand
  this side painting of your pet
  your story. It’s surprising you’re not more popular since
  you surely possess the gift.

 116. Hello there, I discovered your blog via Google whilst searching for a related
  subject, your website got here up, it appears to be like good.
  I have bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, simply became aware of your blog via Google, and located that it’s really informative.
  I am gonna be careful for brussels. I’ll be grateful should you proceed this in future.
  Lots of people can be benefited from your writing. Cheers!

  Stop by my blog … drug rehab austin tx

 117. Simply wish to say your article is as surprising. The clearness in your post is just spectacular
  and i can assume you are an expert on this subject.

  Well with your permission allow me to grab your feed
  to keep up to date with forthcoming post. Thanks a million and please keep up the rewarding
  work.

  Also visit my blog post getting sober fast

 118. Hello just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to
  be running off the screen in Firefox. I’m not sure if this is a format issue or
  something to do with web browser compatibility but I figured
  I’d post to let you know. The layout look great though! Hope
  you get the issue resolved soon. Thanks

  Visit my web-site – mushroom growing kits

 119. Today, I went to the beach with my children. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell to her ear
  and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her ear.

  She never wants to go back! LoL I know this is totally off topic but
  I had to tell someone!

  Also visit my page :: Débouchage Jette

 120. I don’t know if it’s just me or if perhaps everybody else
  encountering issues with your website. It appears as though some
  of the text within your content are running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know if this is happening to them
  as well? This may be a problem with my web browser
  because I’ve had this happen before. Appreciate it

  My homepage; “orthopedic neck pillow for sleeping”

 121. Its like you read my mind! You appear to know a
  lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you could do with a few pics to drive the message home a bit, but instead of that,
  this is wonderful blog. A great read. I will definitely be back.

  Look into my web-site :: Power start business

 122. Undeniably believe that which you said. Your favorite justification appeared to
  be on the web the simplest thing to be aware of. I say to you,
  I certainly get annoyed while people consider worries that they plainly don’t know about.
  You managed to hit the nail upon the top and also defined out the whole thing without having side-effects ,
  people can take a signal. Will probably be back to
  get more. Thanks

  My blog … idn slot

 123. Hiya! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
  Would you be interested in exchanging links or maybe
  guest writing a blog article or vice-versa? My site covers a lot of the same subjects as
  yours and I feel we could greatly benefit from each
  other. If you are interested feel free to shoot me an email.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

  Feel free to visit my web page pensacola seo company

 124. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt
  donate to this outstanding blog! I guess for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
  I look forward to new updates and will share this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

  Look into my web page … 강남셔츠룸

 125. Hello, I think your blog may be having internet browser compatibility problems.
  Whenever I take a look at your website in Safari, it looks fine however, when opening in I.E., it’s got some overlapping issues.
  I merely wanted to give you a quick heads up! Besides
  that, excellent blog!

  Feel free to surf to my web-site Flat rate shipping

 126. Admiring the time and energy you put into your website and
  detailed information you present. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same out of date rehashed material. Great read!
  I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS feeds to my Google account.

  Feel free to visit my blog – zenbliss

 127. Hi there, I found your blog by way of Google at the same time as looking
  for a related topic, your website got here up, it seems great.
  I’ve bookmarked it in my google bookmarks.
  Hi there, just turned into aware of your weblog thru Google, and located that
  it’s really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll appreciate if you continue this in future. Many other people will probably
  be benefited out of your writing. Cheers!

  Here is my page … 강남셔츠룸

 128. Definitely believe that which you said. Your favorite
  reason seemed to be on the web the easiest thing to
  be aware of. I say to you, I definitely get annoyed
  while people consider worries that they just do not know about.
  You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the
  whole thing without having side effect , people could take a
  signal. Will likely be back to get more. Thanks

  Stop by my web-site – W88vnclub

 129. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other blogs?

  I have a blog based upon on the same information you discuss and would really
  like to have you share some stories/information. I know my subscribers
  would value your work. If you’re even remotely interested, feel free to shoot me an e-mail.

  Also visit my homepage Pure Kana CBD Reviews