Sākums » Covid19 realitāte » Masku šovs » Maskošanās pieredze lidojumā uz Oslo 22.oktobrī.
Maskošanās pieredze lidojumā uz Oslo 22.oktobrī. [message #238] Wed, 28 October 2020 16:07
Aija Demberga šobrīd nav On-Line režīmā  Aija Demberga (Ieraksti: 2)
Esmu ceļā uz Oslo. Līdz šim vēl nekur neesmu lietojusi sejas aizsegu - masku, bet jāatzīst, katru dienu pa veikaliem nav nācies staigāt gan. Rimi, un vēl dažos citos, staigāju brīvi un neviens man neko nejautāja un neaizrādīja. Tagad braucu elektriskajā vilcienā uz Rīgu. Vagons pilns, bet es vienīgā bez maskas, cik varu redzēt no savas sēdvietas. Konduktors absolūti nekādi uz to nereaģē.
Pēc manas informācijas no paziņām, Norvēģijā kopš vasaras, kad atcēla ārkārtas stāvokli, pagaidām bez pārmaiņām - maskas nav pieprasītas, bet tikai ieteicamas sabiedriskajā transportā. Noteikumos rakstīts, ka atlidojot no sarkanās zonas valstīm, kur tagad ietilpst arī Latvija, maskā jānokļūst savā karantīnas vietā, tā jālieto publiskās vietās un transportā. Bet par to vēlāk.
Sēžu tukšā lidostā un dzeru kafiju 1. stāvā, jo bagāžu nodot par agru. Vēl daudz laika. Protams, kā jau biju informēta, lidostā bez uzpurņa neielaiž. Nostādināti trīs apsargi pie ieejas durvīm pieprasa uzlikt masku bezierunu kārtībā, pamatojoties uz lidostas iekšējās kārtības noteikumiem. Pārrunas ar viņiem nedod rezultātu -puiši atzīst: ja gribi lidot - maska jāuzliek, jau ienākot lidostā. Viņi pildot “lidostas iekšējos noteikumus” un uz viņiem cilvēka tiesības un tās regulējošie normatīvie akti neattiecoties. Lai risinot ar aviokompāniju, bet tas jau arī esot zināms, ka tā atteikšot lidojumu tā kā tā, ja nepakļaušos viņu uzspiestajiem noteikumiem. Tā nu man tiek uzspiests “uzpurnis”, neatstājot izvēles iespēju.
Maza atkāpe pārdomām. Tātad, pilnīgi reāli vienā dienā kāds var noteikt: ja Tev nebūs zaļas apakšbikses – nelidosi! Un tad nāksies uzrādīt savas apenes 3 vīriem pie lidostas durvīm. Tik vienkārši. Jo tas viss notiek ar tā saucamās valsts (Latvijas Republika NAV valsts, bet komercsabiedrība) akceptu un, balstoties uz nekompetentu personu rīkojumiem. Kurš tad pārvalda šo veidojumu, ko sauc par Latvijas Republiku? Notikumi pēdējā pusgada laikā pierāda, ka tautai nav teikšanas šajā teritorijā, bet varu sagrābuši afēristi, ārvalstu “saimnieku” marionetes, kas tagad īsteno totālu fašismu pret cilvēkiem, liedzot tiem tiesības brīvi elpot, pārkāpjot starptautiskas vienošanās, kā Ovjedo konvenciju, piemēram. Nemaz nerunājot par Cilvēka tiesību deklarāciju.
Tālāk ir vēl trakāk. Pie ieejas norvēģu aviokompānijas lidmašīnā, mans uzpurnis - sejas maska neiepatīkas stjuartu šefam norvēģim. Tā neesot pareizā maska, kas man ir - ar respiratoru, domāta putekļainiem un krāsošanas darbiem, nevis tā gaišzilā lupata, kuru tagad pārdod visās malās. Maskai esot jābūt KĀRTĪGAI – cieši pieguļošai un uzvilktai gandrīz līdz acīm. Esot jāapmaina, bet, ja neesot, tad jāiet atpakaļ uz lidostu nopirkt. Tas šai situācijā nozīmē – lidmašīna aizlido bez manis. Man līdzi somā ir arī zilā lupatas maska, tālredzīgi paredzot šādu iespēju. To apliecinot, man atļauj doties tālāk lidmašīnas salonā, bet masku es neapmainu. Pēc brīža ir klāt un uzstāj uzlikt to “medicīnisko masku”. Un tā reizes piecas, visa pusotras stundas lidojuma laikā man nāk klāt un aizrāda, ka maska nav pietiekoši stingri pieguļoša sejai, uz ko es cenšos paskaidrot, ka man ir grūti elpot, maska berž ādu, man ir slikta dūša, bet šie lidojuma asistentiem nav vērā ņemami argumenti. Maskai jābūt cieši pie sejas visu lidojuma laiku. Padzeroties līdzi paņemto dzērienu, tikai uz īsu brīdi drīkstot masku noņemt. Jūs jau sapratāt, ka dzērieni un ēdieni netiek piedāvāti. Lidojums notiek stingrā pasažieru uzraudzības režīmā - stjuartes staigā cauri salonam katras 10 minūtes, cieši raugoties, lai tikai kāds neiedomā neievērot stingros maskošanās noteikumus. Kad nemanu uzraugus tuvumā, tad pavelku masku uz leju, lai deguns dabū svaigu gaisu. Tā kā, acīmredzot, nepaspēju katrreiz precīzi masku novietot vietā (jāatzīmē, ka tad nevar lasīt, brilles svīst ciet), bieži saņemu aizrādījumus. Ļoti konkrētā bezierunu tonī. Viena mani pat pamodina, kad esmu iesnaudusies, jo deguns neesot pilnībā nosegts ar masku. Lai ilustrētu situācijas absurdumu, sēžu viena trīs sēdekļu rindā, otrs pasažieris sēž pie loga, ejas otrā pusē. Lidmašīnā aizpildīta labi, ja sestā daļa vietu.
Sajūta neaprakstāmi pazemojoša un atgādina bērnībā skatītās filmas par fašistiem.
Absurds turpinās, ienākot lidostā. Vispirms visi sastājas garā rindā lielā hallē, kurai apkārt kādi 10 lodziņi ar policistiem katrā. Pasu un seju kontrole. Tad gan masku beidzot jānoņem un viņiem seju jārāda. Bet visi pasažieri, izņemot tos ar NO un FI pasēm, kuriem šī procedūra ir pašapkalpošanās - ar pasu kodu nolasītājiem un kameru sejas identificēšanai, garā rindā. Draugi, aizmirstiet vecos labos laikus, kad darbojās Šengenas līgums. Tagad stingra kontrole, pirms cilvēku vispār ielaiž Norvēģijā. Izpēta kompjūterā datus un uzdod jautājumus, noskaidro, kur dzīvo, vai pie kā atbraucis, pārbauda adresi. Viena sieviete zvanīja bērniem, lai tie policistam apstiprina, ka viņa brauc ciemos pie viņiem. Nekādu elektronisko covid-pasu te nav, bet ir reāla “face control” un saruna aci pret aci ar kārtības sargiem.
Tad varat iedomāties, uz ko tas viss iet - vēl kāds mēnesis un, iespējams tā rinda stāvēs uz vakcīnas poti (Norvēģijas premjerministre ir paziņojusi par bezmaksas, brīvprātīgas covd vakcīnas gaidīšanu jau pirms Ziemassvētkiem). Gribi lidot - saņem indes devu! Ja to nevēlies, nav ko lidināties apkārt pa kontrolēto pasauli. Brauc uz laukiem audzēt vistas un govi. Tagad tā šķiet gluži laba ideja.
Tālākais jau ir atpakaļ normālajā, pierastajā - biļete uz Flybuss (lidmašīnas autobuss, kas nogādā uz manu pilsētu) aplikācijā, šoferis ļauj pašai ievietot koferi busa bagāžas nodalījumā (agrāk to darīja asistents) un iečeko manu biļeti, gan izstieptā rokā, ievērojot sociālo distanci. Pats maskā, bet man neko neaizrāda par maskas neesamību. Te tā masku padarīšana šobrīd ieteikuma formā - uz paša atbildību. Pēc noteikumiem, kas rakstīti Norwegian instrukcijā, maska obligāta līdz nokļūšanai dzīves vietā un 10 dienu karantīna, ja iebrauc no “sarkanās zonas” valsts, bet tā kā viņam, acīmredzot, nav dotas instrukcijas pieprasīt uzrādīt biļeti, ko kurienes pasažieris atlidojis, tad viņš nezina, vai tas no iekšzemes vai ārzemju reisa. Uz pieres jau nav rakstīts, un masku es noņemu, izejot no lidostas.
Lidostā daudzi bez maskām, tikai atlidojošie vēl maskās utt. Busā, ar ko man tagad jābrauc 2 stundas, daļai maskas ir, pārsvarā tās “smukās” - dizaina - tātad pārliecības dēļ. Daļai nav nekā. Tādi, lūk, pirmie iespaidi. Kad nokļūšu savā pilsētā, tad pastāstīšu, kā tur viss notiek.
Pāriet uz forumu:

Tekošais laiks: Sun May 09 19:21:08 EEST 2021

0.01116 sekundes patērētas lapas ģenerēšanai