Esam gaiši un atpazīstam, kad ar mums manipulē

Moto: “Trust the science”


Latvija ir burvīga zeme pie skaistas jūras, tā ir zaļa zeme ar daudz mežiem, tajā dzīvo gaiši cilvēki, tauta ar bagātu vēsturi. Šajā zemē ir burvīgi dzīvot.
Grūti līdzīgus vārdus veltīt mūsu valdībai. Valsts pārvalde krīzes brīdī bez līdera (paša līdera formulējums par jauno laiku politiku), vēlme būt pirmklasniekiem-teicamniekiem un izpildīt pieaugošo-skolotāju vēlmes bez refleksijas un filtrēšanas. Īpaši skolotājas-Amerikas.


Jā, Amerika.

CDC mājaslapā publicēts ASV valdības pasūtīts pētījums par komunikācijas ziņojumiem tautai brīdī, kad lietošanai tiks apstiprinātas COVID vakcīnas. Pētījums datēts 2020. gada jūlijs. Piezīmei: pirmā vakcīna ārkārtas lietošanai apstiprināta 2020. gada decembrī.


Pētījumu var aplūkot šeit:
clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04460703?cond=COVID-19+Vaccine+Messaging&draw=2&rank=1


Pētījuma mērķis. Nomērīt kā mainās dalībnieku vēlme saņemt COVID vakcīnu, saņemot attiecīgu specifisku ziņu.


Pētījuma metodoloģija. Pētījums tika veikts izvēloties 4000 nejaušus dalībniekus, sadalot tos 15 grupās. Divām grupām tika stāstīts par putnu barošanu, trim grupām tika vispārēji stāstīts par vakcinācijas labumiem. Tā sakot 5 bāzes grupas. Savukārt 10 grupām tika lādētas iekšā konkrēti noformulētas ziņas ar konkrētu saturu (tālāk būs ziņu izklāsts). Pētījuma metode ļoti līdzīga kā zāļu/vakcīnas pētījumu metodoloģija – salīdzināt (kvantificēt) vēlmi saņemt COVID vakcīnu divām bāzes grupām pret 10 ziņas saņēmušām grupām. Šoreiz zāļu vietā ziņas, efektivitāte un blaknes – cilvēka noskaņojuma un motivācijas mērījums. Interesanti, ka pētījumā ziņas, kuras tika dotas pētījuma dalībniekiem, tika nosauktas par ārstēšanu (treatment). Ārstēšanu no kā?

Pētījuma ziņas.

 1. Personīgās brīvības ierobežošana. Ziņa par to, ka COVID ierobežo cilvēku personisko brīvību un, kopā strādājot, panākot lielāko daļu sabiedrības vakcinētu būs iespēja pasargāt cilvēka personisko brīvību.
 2. Ekonomiskā brīvības ierobežošana. Ziņa par to, ka COVID ierobežo cilvēka ekonomisko brīvību un, kopā strādājot, panākot lielāko daļu sabiedrības vakcinētu būs iespēja pasargāt cilvēka ekonomisko brīvību.
 3. Pašaizsardzības ziņa. Ziņa par to, ka COVID ir reāli draudi personas (tavai) veselībai, dzīvībai, pat ja tu esi jauns un veselīgs. Vienīgi vakcinējoties tu vari pasargāt savu veselību un dzīvību.
 4. Tuvinieku aizsardzības ziņa. Ziņa par to, ka COVID ir reāli draudi tuvinieku veselībai un dzīvībai. Vienīgi vakcinējoties varam pasargāt tuvinieku veselību un dzīvības. Sabiedrībai jāsadarbojas lai visi vakcinētos.
 5. Ekonomiskās labklājības ziņa. COVID grauj kopējo ekonomiku un vienīgais veids, kā stiprināt ekonomiku kopīgi panākt iedzīvotāju vakcināciju.
 6. Vainas sajūtas ziņa. Ziņa par to, ka COVID ir drauds ģimeņu un sabiedrības veselībai. Vienīgais veids, ka šo draudu mazināt ir kopīgi panākot sabiedrības vakcināciju. Ziņa ietverts uzsvars uz vainas sajūtu, ko cilvēks izjutīs, ja nevakcinēsies un veicinās slimības izplatīšanu.
 7. Pazemojuma sajūtas ziņa. Ziņa par to, ka COVID ir drauds ģimeņu un sabiedrības veselībai. Vienīgais veids, ka šo draudu mazināt ir kopīgi panākot sabiedrības vakcināciju. Ziņa ietverts uzsvars uz pazemojuma sajūtu, ko cilvēks izjutīs, ja nevakcinēsies un veicinās slimības izplatīšanu.
 8. Dusmu sajūtas ziņa. Ziņa par to, ka COVID ir drauds ģimeņu un sabiedrības veselībai. Vienīgais veids, ka šo draudu mazināt ir kopīgi panākot sabiedrības vakcināciju. Ziņa ietverts uzsvars uz dusmu sajūtu, ko cilvēks izjutīs, ja nevakcinēsies un veicinās slimības izplatīšanu.
 9. Trust in science ziņa. Ziņa par to, ka vakcinācija ir efektīvākais veids kā pasargāt sabiedrību no COVID. Vakcināciju apstiprina, pamato zinātne. Ja cilvēks izvēlas nevakcinēties, tas nozīmē ka cilvēks nesaprot kā izplatās infekcijas slimības un neko nesaprot no zinātnes.
 10. Gļēvulības ziņa. Ziņa par to, ka dakteri, ugunsdzēsēji un citi “frontes līnijas” darbinieki ir drosmīgi. Cilvēks, kurš nevakcinējas, nav kā drosmīgais dakteris vai ugunsdzēsējs, šis cilvēks ir gļēvulis.

Atpazīstat ziņu virsrakstus, atpazīstat ziņu saturu un amatpersonu uzstāšanās. Atpazīstat Facebook “brošas”: trust the science, pasargā mīļotos. Šīs ziņu sagataves ir “zāles”, kuras sistēma lieto cilvēku sabiedrības ārstēšanai. Gatavas, izpētītas zāles. Šis zāles jau lieto. Visi.

Ierobežojums, izdzīvošana, vaina, pazemojums, dusmas, gļēvulība, bezspēks, izstumtība, uzkrauta atbildība par otru. Lieliskas pogas “pareizās” uzvedības veicināšanai ziņās.

Lūdz ievērojiet, ka šīs zāles nesatur nevienu ziņu par to, ka ierobežojumi (arī nepārdomāti) ir sistēmas ieviesti, nav ziņu par to, ka šie ierobežojumi ir tie, kas grauj ekonomiku, mazina cilvēka brīvību. Nav ziņu par to, ka ierobežojumi ir nepieciešami, jo sistēma ir nesamērīgi samazinājusi veselības sistēmas kapacitāti. Ziņas nesatur nekādu citu alternatīvu kā tikai vakcināciju slimības risinājumam. Tagad par ziņu iedarbības mērījumiem. Mērījumi norāda kādas noskaņas, sajūtu, motivāciju ir cerēts veicināt cilvēkos, “ārstējot” tos ar ziņām (treatment).

Pētījuma ziņu iedarbības mērījumu skalas:

 1. Primārais mērījums (efektivitāte):
  Vēlme saņemt COVID vakcīnu.
 2. Sekundārie mērījumi (blaknes):
  Pārliecība par vakcīnas drošību.
  Vēlme pārliecināt citus par vakcinācijas nepieciešamību.
  Bailes no cilvēkiem, kuri nav vakcinēti.
  Sociāls nosodījums pret tiem, kuri nav vakcinēti.
Vēlreiz saliekam bildi kopā – cilvēku pūlim tiek iedotas konkrēti pozicionētas ziņas (ārstēšana) un nomērīti augtāka minētie noskaņojumi (motivācija). Sistēmas gaidas ir veicināt attiecīgo noskaņojumu pūlī (vēlmi saņemt vakcīnu, baidīties no nevakcinētiem, nosodīt nevakcinētos, pārliecināt nevakcinētos) brīdī, kad Sistēma iebaro attiecīgo treatment ziņu. Citiem vārdiem, sabiedrības šķelšana. Sistēma strādā!

Sistēma strādā. Sistēma strādā, ja tu tam ļaujies.

Esam gaiši.

Paldies @Gvido Tobis par iedvesmu šī raksta tapšanā.

www.facebook.com/valdis.purvinskis/posts/e3504103116354986Komentāri (0)

Lai pievienotu komentāru autorizējies ar E-pastu vai Facebook