Covid19 vakcīnu ražotāji atsakās nest atbildību par iespējamām negatīvajām sekām

Farmācijas giganta AstraZeneca vecākais izpilddirektors ir apstiprinājis, ka viņa uzņēmums neuzņemas atbildību par Covid19 vakcīnu iespējamām blakusparādībām. Cietušās personas nevarēs iesūdzēt viņus tiesā.

AstraZeneca ir viens no 25 farmācijas uzņēmumiem visā pasaulē, kas jau testē Covid vakcīnas uz cilvēkiem, gatavojoties vakcinēt simtiem miljonu iedzīvotāju. Šim lielākajam farmācijas uzņēmumam Lielbritānijā ir peļņas laiks. Sešu mēnešu ieņēmumi sasniedza 12.6 miljardus dolāru.

Bet, neraugoties uz augsto bilanci, AstraZeneca atsakās nest atbildību par iespējamām viņu ražotās vakcīnas blakusparādībām. Uzņēmums ir pilnībā aizsargāts no cilvēkiem, kuriem injicēta vakcīna, un kuriem ir negatīva ietekme, neatkarīgi no tā, cik smaga vai neārstējama tā būtu.

Firmas juristi ir pieprasījuši, lai līgumi ar valstīm, kurām AstraZeneca piegādās Covid vakcīnas, iekļautu attiecīgus noteikumus, kas atbrīvo viņus no atbildības. Uzņēmums saka, ka bez šādām garantijām viņi nebūtu motivēti ražot šīs vakcīnas.

Rūds Dobers, AstraZeneca vecākais izpilddirektors, aģentūrai Reuters sacīja: “Saskaņā ar mūsu noslēgtajiem līgumiem mēs pieprasām, lai šādos gadījumos valsts būtu tā, kas izmaksā kompensācijas. Lielākajai daļai valstu ir pieļaujams uzņemties šo risku uz saviem pleciem, jo ​​tas ir viņu valsts interesēs.”

Dobers arī piebilda: “Šī ir unikāla situācija, kad mēs kā uzņēmums vienkārši nevaram uzņemties risku, ja četru gadu laikā no vakcīnas rodas blakusparādības.”

Tā kā ir skaidrs, ka šādā pasaulē apjomīgākajā vakcinācijas programmā, vakcīna nodarīs kaitējumu vai pat nogalinās kādu daļu cilvēku, vairākas valstis ir izveidojušas īpašus valsts fondus, kas paredzēti, lai izmaksātu kompensācijas cietušajiem. Arī PVO atbalsta šo modeli – pierādītu vakcīnu traumu gadījumā maksāt kompensāciju no valsts nodokļu naudas nevis pieprasīt to no ražotājiem.

uk.reuters.com/article/us-astrazeneca-results-vaccine-liability/astrazeneca-to-be-exempt-from-coronavirus-vaccine-liability-claims-in-most-countries-idUKKCN24V2EN

www.rt.com/news/496801-pharma-not-accountable-vaccine-effect/