Covid-19 pa pēdām jeb Liela brēka, maza vilna

Atskatāmies atpakaļ uz jau veselu gadu ilgušo kovidafēru, ieskicējot versijas par viltus pandēmijas mistiskā izraisītāja izcelsmi

Gads būs pagājis, kopš pasaulē it kā no zila gaisa radās tas, ko galvenie plašsaziņas līdzekļi sauc par koronavīrusa pandēmiju. MaināmPasauli.news esam publicējuši dažnedažādas ziņas par slimību, maskām, testiem, vakcīnām, situāciju pasaulē un lokdaunu negatīvo ietekmi uz tautsaimniecībām un cilvēku fizisko un psihisko veselību.

Turklāt ne jau vieni mēs piedāvājam šādu informāciju — apgaismotāju rindas ir gana plašas. Paldies visiem par ieguldījumu mūsu kopējā lietā; šoreiz vārdā nenosaukšu nevienu tikai tā iemesla dēļ, lai kāds cits nepelnīti nepaliktu ēnā.

Mums pašiem liekas, ka kopumā ir pateikts viss par kovid afēru, un tā tomēr ir tikai ievads tam, kā pasaules pārvaldītāji ir plānojuši izrīkoties ar cilvēci tuvākajā laikā[1]. Mēs gan ticam, ka neredzamajā plānā virsroku jau tagad ņem Patiesība un Gaisma, un aicinām to vairot sevī, savās domās, savā ikdienā, savā dzīvē un visapkārt, un atkal un atkal pievērsties tam, kas mums patīk, ko mēs mīlam, ko gribam vairot. Tādēļ šodien, ļaujot slimības tematam izskanēt, mazliet atskatīsimies atpakaļ, lai beigās paliktu pie vissvaigākajām ziņām un visintriģējošākajiem jautājumiem.

Aizliegtie laboratorijas eksperimenti — plaši apspriests cēlonis

Šī iztirzājuma mērķis nav noskaidrot un pierādīt patiesību par vīrusa izcelsmi. Tās pavedieni ir tik ļoti samudžinājušies oficiālo un neoficiālo ziņu kamola kārtu kārtās, turklāt tie negroza status quo būtību, tā ka neredzu jēgu tam tērēt laiku un enerģiju.

Oficiāli šī “SARS-CoV-2 koronavīrusa pandēmija” aizsākās Ķīnā, Uhaņā, kādos neskaidros ar pilsētas viroloģijas laboratoriju saistītos apstākļos. Krievu zinātnieki pērn pat apgalvoja, ka amerikāņi radījuši Uhaņas koronavīrusu kā bioloģisko ieroci, lai sabotētu Ķīnu, pēcāk nopelnot milzu naudu ar pašu radītām zālēm vai vakcīnu. Zināms tas, ka ASV galvenais infektologs Fauči šajā laboratorijā licis veikt eksperimentus ar vīrusiem, kādi ASV ir aizliegti. ASV plašsaziņas līdzeklis DailyMail pērn aprīlī diezgan skaļi pauda iespēju, ka pandēmiju izraisījušais vīruss varētu būt izkļuvis no šīs laboratorijas, kur valdījusi “nepietiekama drošība”.

Šā gada februārī mediji, tostarp neatkarīgais vācu reģionālais laikraksts “Nordkurier” pie šī starplaikā pieklusušā jautājuma atgriezušies, jo kāds Hamburgas nanozinātņu pētnieks noraidījis zoonozes teoriju, apstiprinājis iepriekš minētās ziņas par laboratorijā notiekošām slepenām ģenētiskām koronavīrusa manipulācijām un paziņojis — visai ticama esot versija, ka vīruss esot izkļuvis no Uhaņas laboratorijas, notiekot avārijai. Vīrusam piemītot “pārsteidzoši labas spējas pieķerties cilvēka šūnu receptoriem un iekļūt šūnās”, kādas līdz šim koronavīrusiem neesot konstatētas — tas norādot uz nedabisku vīrusa izcelsmi. Bēdīgi slavenais virologs Kristiāns Drostens (Christian Drosten) šo gan uzskatot par “pilnīgām blēņām”, paliekot pie savas versijas, ka izcelsmes avots esot sikspārnis. Interesanti, ka tieši sikspārņu slimību izraisītāji Uhaņas laboratorijā sakolekcionēti lielā skaitā, toties tirgū — kā šur tur izskanējis — gan šos kustoņus neviens nepārdodot.

Vīrusa pēdas iet ‘pandēmijai’ pa priekšu

Abstrahējoties no jautājuma, vai vīrusi, ja tie nav dzīvi organismi[2], vispār jebkad radušies dabiskā veidā, kā nākamā tad jāpiemin ziņa, ka pēc ziņas parādīšanās medijos 2020. gada sākumā par “bīstama vīrusa” izplatīšanos Ķīnā pētnieki ASV, Brazīlijā, Nīderlandē, Francijā, Austrālijā, Itālijā un citur esot apskatījuši 2019. gada oktobra—2020. gada februāra notekūdeņu paraugu izmeklējumu datus un konstatējuši, ka paraugi jau tad saturējuši SARS-CoV-2 vīrusa ģenētisko materiālu. Tas esot “uzticams pierādījums tam, ka Covid-19 jau tad bija mūsu vidū.” Acīmredzot vīrusa RNS ūdenī tik viegli neizšķīst, tā ka zinātnieki šo RNS vēl pēc vairākiem mēnešiem var identificēt ar PCR testa metodes palīdzību.

Dakteri Amerikā un Francijā savukārt jau no 2019. gada rudens savos pacientos pamanījuši “dīvainu vīrusa izraisītu pneimoniju”, bet itāļu dakteri “ļoti dīvainu un smagu pneimoniju, kas ķeras jo īpaši vecāka gadagājuma cilvēkiem”. Līdz 2020. gada pavasarim zinātnieki visā pasaulē bija konstatējuši veselu rindu dažādu SARS-CoV-2 vīrusa paveidu, kas laikam izcēlušies dažādās vietās, un secinājuši, ka “šis koronavīruss mutē ļoti ātri”. Arī Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs pērn aprīlī konstatēja to pašu. Nez ko par to domā tā n-tā vīrusa mutācija, kas gadu vēlāk tikusi Covid-21 izraisītāja godā, ar ko mūs nupat cenšas iebiedēt..?

Fakts ir un paliek, ka korona dzimtas vīrusi principā nav nekas jauns un cilvēka organismam nepazīstams (10 % t. s. “saaukstēšanās” izraisa koronavīrusi[3]), lai gan smagu augšējo respiratoro orgānu sindromu izraisošu (SARS tipa) vīrusu pirmo reizi identificēja tikai 2003. gadā — PVO ziņoja par atrastu SARS izraisītāju-“koronavīrusu, kāds nekad agrāk nav atrasts cilvēka organismā”.

Vai jebkad ir iegūts vīrusa izolāts..?

Tas, ka vīruss vai tā daļiņas it kā ir atrastas, piemēram, laboratorijā vai notekūdeņos, vēl nenozīmē, ka ir pierādīts, ka kāds ar to ir bijis inficēts. Lai to noteiktu, vīruss ir jāizņem, “jāizolē” no saslimuša cilvēka organisma saskaņā ar Roberta Koha postulātiem.

Ziņas dalās jautājumā par to, vai tas jebkad noticis. ASV Slimību profilakses un kontroles centra (CDC) 2020. gada 11. martā publicētais pētījuma apraksts par vīrusa izolēšanu no pacienta atzīts par apšaubāmu, bet septembrī pats Roberta Koha institūts bijis spiests atzīt, ka “nav zināms par nevienu pētījumu, kurā izolētais SARS-CoV-2 būtu ticis purificēts”. Arī no Diseldorfas Universitātes klīnikas virusoloģijas institūta pētniekiem, kam tas esot izdevies 2020. gada aprīlī, un no Apvienotās Karalistes premjera Borisa Džonsa šādu apliecinājumu vēl šā gada janvārī gaida velti.

Ķīnas Slimību profilakses un kontroles centra vadītājs Wu Zunjou pavisam nesen, arī janvārī, intervijā NBC News ziņu raidījumam atzina, ka

“viņi to kā vīrusu nekad nav izolējuši. Tur tā lieta.”

2020. gada novembrī zinātniskajā recenzijā par Kormana un Drostena 2020. gada jūlija referātu, kura temats — PCR metodes izmantošana jaunā koronavīrusa atklāšanā (t. s. Corman-Drosten paper) — rakstīts, ka “jaunais koronavīruss SARS-CoV-2 pamatots ar in silico (teorētiskām) sekvencēm, ko piegādāja kāda laboratorija Ķīnā, jo [referāta] autoriem tobrīd nebija pieejams nedz infekcioza (“dzīva”) vai dezaktivēta SARS-CoV-2 kontroles materiāls, nedz izolēts vīrusa genoma RNS.”

Arī šajās CDC izdotajās PCR testa izmantošanas instrukcijās ir skaidri pateikts (43. lpp.), ka “[..] nav pieejami izmērāmi SARS-CoV-2 vīrusa izolāti [..]”; tas nozīmētu, ka tādi nav pieejami vispār.

Liela brēka, maza vilna

Kad viss šis ir apzināts, esam morāli gatavi pēdējam solim — atskārsmei, ka, iespējams, visu šo laiku mums ne tikai melo par vīrusa izplatības apmēriem (to, ka nekur nekādas epidēmijas nav, nu jau ir sapratuši daudzi), bet arī pats vīruss varētu nebūt tas, par ko to dēvē, un zem slimības segvārda ‘Covid-19’ varētu slēpties pavisam kas cits… Cits koronavīruss..? Citas dzimtas vīruss..? To kombinācija — vispirms viens, tad otrs..? Vai afēra kā tāda..?

Ja nav pieejams vīrusa paraugs, ko tad zinātnieki atrod notekūdeņu paraugos..? Ko viņi sekvencē[4], kad noskaidro gēnu struktūru savās laboratorijās, veicot PCR testus, ja tas nav SARS-CoV-2 vīruss..? Citējot Covfefe Operations & Intelligence, “arī tā nav mūsu problēma. Iespējams, ka viņi iesāk ar gabaliņu RNS un tad apgalvo — bez pierādījumiem —, ka tā ir daļa SARS-CoV-2 vīrusa; un tad ar to viņi arī turpina strādāt. Viņi var apgalvot visu, ko grib. Tā nav zinātne.”

Īrijas mikrobioloģijas profesore, Pasaules Brīvības Alianses prezidente Doloresa Kahilla (Dolores Cahill) šobrīd veic projektu, kas varētu sniegt atbildes un atklāt kovidafēras briesmīgā nozieguma apmērus tīri medicīniskā ziņā. Tālāk citēju Kahillas 2021. gada janvārī teikto: “Es pašreiz izvēršu projektu PCR testu sekvencēšanai. Viss šis lokdauns balstās uz pozitīviem PCR testiem, taču patiesībā diagnostikas pasaulē neviens nekad neuzstāda diagnozi, tikai nosakot ‘pozitīvs’ vai ‘negatīvs’ — testa rezultātā iegūtais paraugs ir jāsekvencē.

2020. gada oktobrī tika sekvencēti 1500 PCR testu, un tie visi uzrādīja A un B tipa gripu.

Visi lokdaunu un tā saucamās pandēmijas un sabiedriskās veselības ārkārtas situācijas tiesību akti balstās uz to, ka Covid-19 izraisa koronavīruss. Tas, ko mēs darīsim — tostarp es pati —, sekvencēsim PCR testu rezultātus ar informētu piekrišanu no cilvēkiem Īrijā un Apvienotajā Karalistē. Ja atrastās sekvences nebūs SARS-CoV-2 — un es uzskatu, ka tā ir bioloģiska neiespējamība —, tad mans nolūks ir iesniegt izpildrakstu Īrijas Augstākajā Tiesā par to, ja sekvencēšanas rezultāts uzrāda gripas vīrusu, tad valdība nedrīkst ziņot par saslimšanas gadījumiem ar Covid-19 jeb koronavīrusu, – jāmin, ka tie ir saslimšanas gadījumi ar gripu. Un ārsti nedrīkst nosaukt [nepareizos?] nāves cēloņus, jo viņu uzdevums ir ārstēt cilvēkus, balstoties uz to, kāds ir slimības cēlonis, un viņiem var atņemt licenci, taču cilvēli var viņus arī iesūdzēt tiesā par medicīnisku nolaidību.”

Kamēr gaidām Kahillas projekta rezultātus, varam tikai konstatēt, ka viņas novērojumiem atbilstu fakts, ka pēdējās ziemas sezonas laikā ļoti maz cilvēkiem diagnosticē A vai B tipa gripu. Vācijā, piemēram, 2020./2021. gada sezonā līdz 25.02. reģistrēti 429 gripas slimnieki, kamēr pērn to bijis vairāk nekā 79 000. Latvijā aina ļoti līdzīga — no sezonas sākuma līdz 18. februārim

Latvijas slimnīcās stacionēti 2 (divi!) gripas slimnieki, kamēr iepriekšējās divās sezonās stacionēti attiecīgi 1 249 un 1 669 pacienti ar diagnozi ‘gripa’, bet 239 un 707 pacienti — ar diagnozi ‘gripas izraisīta pneimonija’.

Vai tas varētu būt, ka galu galā visu šo t. s. pandēmiju pasaules pārvaldītāju saujiņa uzbūra pat bez reāli eksistējoša izraisītāja, tikai izmantojot veco, “labo” gripu, no kuras mēs taču tīši nekad šādi nebūtu nobijušies..?

Nebūt neapšaubot to, ka katru dienu cilvēki saslimst ar šādiem vai tādiem vīrusiem — turklāt vīrusiem neapšaubāmi var būt ļoti smagas un nepatīkamas komplikācijas —, jāatzīst taču, ka jebkāda veida, smaguma un lipīguma slimību gan individuāli, gan kolektīvi pārciest vieglāk, ja lietas saucam īstajos vārdos, runājam atklāti, katrs savu darbu darām pēc vislabākās sirdsapziņas un cits citu atbalstām no sirds un pēc būtības — kā cilvēkiem pieklājas.

Lauma Tjuniņa

[1] Par šo var apskatīt Aivja Vasiļevska jaunāko kopsavilkumu video formātā:

[2] Rybicki (1990), “The classification of organisms at the edge of life, or problems with virus systematics”

[3] Ivars Mazjānis, Edgars Tirāns. Infekcijas slimības. Rīga: autorizdevums, 2006, 221. lpp.

[4] Sekvencēšana ir DNS primārās struktūras (nukleotīdu secības) noteikšana. enciklopedija.lv/skirklis/6682-genomika

*Covid-19 pa pēdām jeb Liela brēka, maza vilna

*t.me/brivibasplatforma/216

326 thoughts on “Covid-19 pa pēdām jeb Liela brēka, maza vilna

 1. Hey! This is my first visit to your blog! We are a group
  of volunteers and starting a new project
  in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial
  information to work on. You have done a outstanding job!

  Feel free to surf to my web page children smoking

 2. Thanks for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do
  some research on this. We got a grab a book from our area library
  but I think I learned more clear from this post.
  I am very glad to see such magnificent info being shared freely out there.

  my webpage: winter skin

 3. Thanks for another fantastic post. Where else may just anyone get that kind of info in such a perfect means of writing?
  I have a presentation next week, and I am at the
  look for such information.

  Here is my page: Will

 4. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate to
  this brilliant blog! I guess for now i’ll settle for book-marking
  and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to brand new updates and will share this blog with my Facebook group.
  Chat soon!

  Have a look at my web page drug crime

 5. Hey are using WordPress for your blog platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you need any html coding expertise to make your
  own blog? Any help would be greatly appreciated!

  Feel free to visit my web site; enhancement pills

 6. I just wanted to thank you a lot more for this amazing web page you have created here.

  It can be full of useful tips back stretches for back pain
  those who are seriously interested in that subject, specifically this very post.
  You really are all really sweet and thoughtful of others
  and also reading your blog posts is a superb delight in my experience.
  And such a generous treat! Tom and I will certainly have pleasure making use
  of your suggestions in what we should instead do in the near future.

  Our checklist is a mile long and simply put tips are going to be put to good use.

 7. Everything is very open with a really clear description of the issues.
  It was truly informative. Your website is very helpful.
  Thanks for sharing!

 8. An outstanding share! I have just forwarded this onto a friend who was doing a
  little research on this. And he in fact bought
  me dinner simply because I stumbled upon it for him…
  lol. So let me reword this…. Thank YOU for the meal!!

  But yeah, thanks for spending the time to talk about this topic
  here on your website.

 9. I actually still can’t quite feel that I could often be one of those studying the important suggestions found on this blog.
  My family and I are really thankful for your generosity and for presenting me the potential to pursue
  my chosen career path. Thank you for the important information I
  got from your web page.

  Stop by my web page – weight loss plateu

 10. Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors
  or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding experience so I wanted to get advice from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

  Also visit my homepage – Tamara

 11. wonderful points altogether, you just won a new reader.
  What would you suggest in regards to your post that you simply made
  some days ago? Any certain?

 12. Good day! This is my first visit to your blog!
  We are a team of volunteers and starting a new project in a community in the same niche.
  Your blog provided us useful information to work on. You have done a outstanding job!

 13. Hmm it appears like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I submitted and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole thing.
  Do you have any recommendations for newbie blog
  writers? I’d genuinely appreciate it.

 14. I loved as much as you’ll receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored material stylish. nonetheless,
  you command get bought an edginess over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this hike.

  Feel free to surf to my webpage … sex tips

 15. Hi there, i read your blog occasionally and i own a similar
  one and i was just wondering if you get a lot of spam comments?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you can recommend?

  I get so much lately it’s driving me mad so any support
  is very much appreciated.

 16. Thanks for your personal marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you happen to
  be a great author.I will remember to bookmark your blog
  and will come back someday. I want to encourage yourself
  to continue your great job, have a nice holiday weekend!

 17. Have you ever considered creating an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and
  would really like to have you share some stories/information.
  I know my subscribers would enjoy your work. If you are even remotely interested, feel
  free to shoot me an email.

 18. Thanks , I’ve just been looking for information approximately this subject for a long time and yours is the greatest I’ve found out till now.
  However, what concerning the bottom line? Are you certain in regards to the supply?

 19. Hello there! Do you know if they make any plugins to help
  with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good results. If you know of any
  please share. Many thanks!

  Look at my web page produce healthy

 20. I’m really loving the theme/design of your site. Do you ever
  run into any internet browser compatibility issues?
  A handful of my blog readers have complained about my site
  not working correctly in Explorer but looks
  great in Safari. Do you have any tips to help fix this problem?

 21. I’ve been surfing on-line more than three hours today, but I by no
  means discovered any interesting article like yours.
  It is pretty worth sufficient for me. Personally,
  if all website owners and bloggers made excellent content material as you probably did, the internet will probably be much more
  helpful than ever before.

 22. I just now wanted to thank you once again for your amazing web page
  you have developed here. It is full of useful tips for those who are truly interested in this particular subject, especially this very post.
  Your all so sweet and also thoughtful of others and reading your website posts is
  a wonderful delight in my experience. And what generous reward!
  Dan and I really have excitement making use of your recommendations in what we should instead do in a
  month’s time. Our listing is a distance long so your tips will be put to fine use.

  Feel free to surf to my webpage :: cleansing skin care

 23. Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote
  the book in it or something. I think that you can do with a few pics to drive the message home a bit, but
  instead of that, this is great blog. A great read. I will definitely be back.

  Also visit my page :: all natural skin care

 24. Hey, I think your website might be having browser compatibility issues.
  When I look at your website in Firefox, it looks fine but when opening in Internet Explorer,
  it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
  Other then that, awesome blog!

 25. I think this is among the most vital information for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The website style is great, the
  articles is really great : D. Good job, cheers

 26. Just want to say yur article iss as astonishing.
  Thhe clearness in your post is just great and i could
  asdume you are an expert on this subject. Fine with youyr prmission allow me to grab your feed to kep up to date with
  forthcoming post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 27. I think that everything published made a lot of sense.
  But, what about this? suppose you typed a catchier post
  title? I am not suggesting your content isn’t solid, but suppose you added a title
  that grabbed a person’s attention? I mean Covid-19 pa pēdām jeb Liela brēka, maza
  vilna – BRĪVĪBAS PLATFORMA is a little vanilla.
  You could peek at Yahoo’s home page and watch how they create news headlines to grab viewers to open the links.

  You might add a related video or a related picture or two to grab people excited
  about everything’ve written. In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.

  my site – houston getting treatment

 28. I was just looking for this information for some time.
  After six hours of continuous Googleing,
  finally I got it in your web site. I wonder what is the lack of
  Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list.
  Normally the top web sites are full of garbage.

  My blog … aging skin

 29. Hi there! I know this is kind of off-topic however I needed to ask.
  Does running a well-established blog such as yours take a large amount of work?

  I’m brand new to blogging but I do write in my diary every day.
  I’d like to start a blog so I can share my experience
  smoking and teens thoughts online.
  Please let me know if you have any kind of suggestions or tips for brand
  new aspiring blog owners. Thankyou!

 30. Greetings from California! I’m bored to tears at work so
  I decided to browse your website on my iphone during lunch break.

  I enjoy the info you present here and can’t
  wait to take a look when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my mobile ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!

  Have a look at my website kids smoking

 31. First off I would like to say awesome blog! I had a quick question which
  I’d like to ask if you do not mind. I was curious to know how you center
  yourself and clear your mind before writing.
  I’ve had a hard time clearing my thoughts in getting
  my thoughts out there. I truly do take pleasure in writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes
  are generally wasted simply just trying to figure out how
  to begin. Any ideas or hints? Appreciate it!

  My web blog … lose weight fast

 32. To follow up on the up-date of this subject matter on your web-site
  and would like to let you know how much I appreciated the time you took to produce this useful post.

  In the post, you spoke of how to seriously handle this issue
  with all convenience. It would be my personal pleasure to build up some more strategies from your website and come
  up to offer other folks what I discovered from you. Thank you for your usual fantastic
  effort.

  Here is my homepage :: PureKana CBD

 33. A lot of thanks for your own efforts on this website.

  My mum delights in participating in investigations and it is easy to
  understand why. Many of us learn all regarding the compelling ways you present very useful thoughts by means of this web blog
  and as well as invigorate participation from
  visitors on this area so our simple princess has been becoming educated a whole lot.
  Enjoy the remaining portion of the new year. Your conducting a really good job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I’m extremely inspired together
  with your writing abilities as neatly as with the format to your weblog.

  Is this a paid subject matter or did you customize it your self?
  Anyway stay up the nice quality writing, it’s rare to look a
  nice weblog like this one these days.

  my web blog try weed doctor

 34. I have been browsing on-line more than three hours
  today, but I never discovered any attention-grabbing article like yours.
  It is lovely price enough for me. Personally, if all webmasters and bloggers
  made excellent content as you probably did, the internet will likely be
  much more helpful than ever before.

  my blog post CutSlim Keto

 35. Just want to say your article is as astonishing.

  The clearness to your publish is just spectacular and i can suppose you’re a professional on this subject.
  Well with your permission allow me to grasp your RSS feed
  to keep updated with drawing close post. Thanks one million and please carry on the rewarding work.

  Here is my blog Cut Slim Keto Pills

 36. Good day! I could have sworn I’ve been to this web site before but after looking at some of the articles I realized it’s new to me.
  Anyhow, I’m certainly delighted I discovered it
  and I’ll be book-marking it and checking back regularly!

  Here is my homepage – Marisol

 37. Unquestionably believe that which you said. Your favorite reason appeared to be on the internet the easiest thing to
  be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they just don’t
  know about. You managed to hit the nail upon the
  top as well as defined out the whole thing without having side effect ,
  people can take a signal. Will probably be back to get more.
  Thanks

  My page :: Herbal Pro Relief Reviews

 38. I loved as much as you will receive carried
  out right here. The sketch is attractive, your authored material
  stylish. nonetheless, you command get got an edginess over that you
  wish be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same
  nearly a lot often inside case you shield this hike.

  my blog post anapa-alrosa.com.ru

 39. I wanted to thank you once again for that amazing website you have produced here.
  It’s full of ideas for those who are really interested in this
  specific subject, particularly this very post.
  Your all so sweet and also thoughtful of others and reading your website posts is a wonderful delight to me.
  And such a generous present! Jeff and I are going to have fun making use of your suggestions in what we need
  to do next week. Our collection of ideas is a mile long which means your
  tips might be put to fine use.

  Here is my web page :: Dermal Pearle Reviews

 40. I was honored to receive a call from my friend when he found the important recommendations
  shared in your site. Looking at your blog write-up is a real
  great experience. Thanks again for thinking of readers like me, and I wish you
  the best of achievements as being a professional in this topic.

  My web page: Testo Bull Review

 41. I would like to thnkx for the efforts you’ve
  put in writing this web site. I am hoping the same high-grade site post from you in the upcoming as
  well. In fact your creative writing abilities has inspired me to get my own website now.
  Really the blogging is spreading its wings quickly.
  Your write up is a good example of it.

  My web-site: Infinity CBD

 42. When I initially left a comment I seem to have clicked the -Notify me when new comments
  are added- checkbox and from now on every time a
  comment is added I recieve four emails with the exact same comment.
  Perhaps there is an easy method you are able to remove me
  from that service? Cheers!

  Take a look at my homepage … Vigalix Pills

 43. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care
  for such information a lot. I was looking for this certain information for a very long time.
  Thank you and good luck.

  Here is my website Oracle Leaf CBD

 44. I must show thanks to the writer for bailing me out
  of this type of predicament. Just after surfing through the search engines and finding advice which
  are not powerful, I believed my entire life was over.
  Existing without the answers to the problems you have fixed as a result of your main guideline is a
  serious case, as well as ones which could have badly damaged my career if
  I had not noticed your web site. Your actual understanding and kindness in controlling almost everything was useful.
  I am not sure what I would’ve done if I had
  not come upon such a point like this. I can also
  at this point relish my future. Thank you so much for this
  reliable and amazing guide. I won’t think twice to endorse the blog to anybody who will need guidelines on this
  topic.

  My blog post: prettypeople.club

 45. I would like to thnkx for the efforts you’ve put in writing this site.
  I am hoping the same high-grade blog post from
  you in the upcoming as well. Actually your creative writing skills has inspired me to get my own site now.
  Actually the blogging is spreading its wings rapidly. Your write up is a great example of it.

  my homepage: Vinyasa Anti Aging Cream

 46. Hiya very nice blog!! Guy .. Excellent .. Amazing ..

  I will bookmark your website and take the feeds additionally?I’m glad
  to find so many helpful info right here in the put up, we need work
  out extra strategies on this regard, thanks for sharing.

  Also visit my web blog – Testo Bull

 47. Hello there! This is kind of off topic but I need some
  help from an established blog. Is it very difficult to set up
  your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas
  or suggestions? Appreciate it

  Here is my site … www.koan.at

 48. Hi there! This blog post couldn?t be written much better!

  Reading through this post reminds me of my previous roommate!
  He constantly kept preaching about this. I’ll forward this information to him.
  Fairly certain he will have a great read. I appreciate
  you for sharing!

  My web site; Sonja

 49. Hello there, simply become alert to your blog through Google,
  and found that it’s really informative. I’m gonna be careful for brussels.

  I will appreciate in the event you continue this in future.
  Numerous other folks shall be benefited from your writing.

  Cheers!

  Stop by my homepage – Cognitive IQ Reviews

 50. Thanks for a marvelous posting! I really enjoyed reading it,
  you might be a great author. I will make certain to bookmark your blog
  and definitely will come back from now on. I want
  to encourage you continue your great job, have a nice afternoon!

  my blog … Rapid Fire Diet

 51. Wow, awesome weblog format! How long have you ever been blogging for?
  you made running a blog look easy. The entire look of your site is excellent, let alone
  the content!

  Feel free to surf to my blog; Philomena

 52. Hey there! I know this is kind of off-topic however I had to ask.
  Does operating a well-established blog such as yours take a massive amount work?
  I am brand new to writing a blog however I do write in my diary
  on a daily basis. I’d like to start a blog so I can share my experience and thoughts online.

  Please let me know if you have any recommendations or tips for new aspiring blog owners.
  Appreciate it!

  Review my web blog – Artctic Box Air Conditioner

 53. Great beat ! I would like to apprentice while you amend your site, how could
  i subscribe for a blog web site? The account helped me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

  My page – koan.at

 54. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?
  I’m planning to start my own blog in the near future but
  I’m having a tough time making a decision between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something unique. P.S Sorry for
  getting off-topic but I had to ask!

  my web-site :: forum.mamamj.ru

 55. Heya i am for the primary time here. I found this board and I to find It truly helpful & it
  helped me out a lot. I hope to give one thing again and aid others such as you helped me.

  Feel free to surf to my web-site … NeoPodz

 56. My wife and i were now thankful Louis managed to do his inquiry because of the ideas he received using your weblog.

  It is now and again perplexing just to find yourself releasing strategies that many men and women have been making money from.

  And we fully grasp we have the blog owner to thank because of that.
  Most of the explanations you made, the straightforward blog navigation, the friendships you help
  foster – it’s many unbelievable, and it is facilitating our son in addition to us
  know that this concept is fun, which is extraordinarily
  indispensable. Many thanks for all!

  My blog – benjamindinh.fr/

 57. I just like the helpful information you provide on your articles.
  I will bookmark your blog and test again right here frequently.
  I am reasonably certain I’ll be informed plenty of new stuff right right here!
  Best of luck for the following!

  Feel free to visit my webpage :: NeoBio Keto

 58. I will immediately grab your rss feed as I can not to find your email subscription hyperlink or newsletter service.
  Do you have any? Please permit me realize in order that I
  may just subscribe. Thanks.

 59. Hi there, always i used to check blog posts
  here in the early hours in the break of day, for the reason that i enjoy to gain knowledge of more and more.

 60. I will right away take hold of your rss as I can not in finding your email
  subscription link or newsletter service. Do you’ve any?
  Kindly permit me understand so that I may just subscribe.
  Thanks.

  Here is my blog post Insights CBD

 61. I do believe all of the concepts you’ve offered to
  your post. They’re very convincing and can definitely work.
  Nonetheless, the posts are too short for starters.
  May you please prolong them a bit from subsequent time?
  Thanks for the post.

 62. Please let me know if you’re looking for a author for your blog.

  You have some really great articles and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d love to write some content
  for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please blast me an e-mail if interested. Thanks!

 63. Hello just wanted to give you a quick heads up and let you know a few of
  the pictures aren’t loading properly. I’m not sure why but I think its a linking issue.
  I’ve tried it in two different web browsers and both show the same
  results.

 64. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d without a doubt
  donate to this superb blog! I guess for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed
  to my Google account. I look forward to brand new updates and
  will share this site with my Facebook group.
  Talk soon!

  Here is my blog – Keto Incinerate Pills

 65. I think what you posted was actually very logical.
  However, think about this, what if you were to create a killer headline?
  I ain’t saying your content isn’t solid., however what if you added
  something that makes people desire more? I mean Covid-19 pa pēdām
  jeb Liela brēka, maza vilna – BRĪVĪBAS PLATFORMA
  is kinda vanilla. You could look at Yahoo’s front page and watch how they create post headlines to get
  people interested. You might try adding a video or a pic or two to get
  readers excited about what you’ve written. In my opinion,
  it could bring your posts a little bit more interesting.

  Feel free to surf to my web page … Ara

 66. It’s remarkable to visit this web page and reading the views of all mates regarding this
  piece of writing, while I am also eager of getting knowledge.

 67. hey there and thank you for your info – I have definitely
  picked up something new from right here. I did however
  expertise some technical points using this site, since I experienced to reload the site lots of times previous to I
  could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently
  affect your placement in google and could damage your high quality
  score if ads and marketing with Adwords. Well I’m adding this
  RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again soon..

  Also visit my website … Wawza Apple Cider Gummies

 68. Excellent post. I was checking continuously this blog and
  I am impressed! Extremely helpful information particularly
  the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a long time.
  Thank you and best of luck.

  Take a look at my homepage Viking XL Keto BHB (www.comptine.biz)

 69. I feel this is one of the so much vital info for
  me. And i am glad studying your article. However wanna observation on few basic issues, The site style is wonderful,
  the articles is actually nice : D. Just right job, cheers

  Feel free to surf to my web blog :: Jann

 70. I do not even know how I ended up right here, however I
  thought this post was great. I don’t recognize who you’re but certainly you are going to a
  well-known blogger if you happen to aren’t already.
  Cheers!

  my web page Niva CBD

 71. Hello there, I discovered your site by means of Google at
  the same time as searching for a comparable matter, your site came up,
  it seems great. I have bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there,
  just was aware of your blog through Google, and located that it’s truly informative.
  I’m going to be careful for brussels. I will be grateful in the event
  you proceed this in future. Many other folks can be benefited out
  of your writing. Cheers!

  my web-site; patimood.net

 72. I’m now not positive where you are getting your info, however good
  topic. I needs to spend a while finding out much more or working out more.
  Thank you for great information I was searching for this information for my mission.

  Review my blog post … Erorectin Review

 73. Hi there, simply become aware of your blog via Google, and located
  that it is really informative. I’m gonna be careful for brussels.
  I’ll be grateful if you happen to continue this in future.
  Many people will likely be benefited from your writing.
  Cheers!

  Here is my web site :: Bio Shed Keto Slim (www.meteoritegarden.com)

 74. After exploring a number of the articles on your blog, I really appreciate your technique of blogging.
  I saved it to my bookmark website list and
  will be checking back soon. Please check out my web site as well and tell me
  your opinion.

  Stop by my website – Jamey

 75. I blog frequently and I truly thank you for your content.
  Your article has truly peaked my interest. I’m going to
  book mark your website and keep checking for new information about once
  a week. I opted in for your RSS feed as well.

 76. Hiya, I’m really glad I have found this info. Today bloggers publish only about gossips and net and this is actually annoying.
  A good blog with interesting content, this is what I need.
  Thank you for keeping this website, I’ll be visiting it.
  Do you do newsletters? Cant find it.

  my blog; Modern Belle Reviews

 77. I intended to put you the little bit of observation to be able to thank
  you very much the moment again just for the stunning tips you have shared at this time.
  It is really tremendously open-handed with people like you to grant
  without restraint just what some people might have supplied as an e book to get some cash on their own, particularly given that you could have
  tried it in case you decided. The inspiring ideas
  as well served to be the great way to fully grasp that other
  people online have the identical keenness similar
  to my own to know the truth way more with regard to this problem.
  I believe there are several more fun occasions in the future for individuals who look over your blog post.

  Also visit my site – Far East XL

 78. I simply could not go away your site before
  suggesting that I extremely enjoyed the
  usual info a person supply on your visitors? Is going to be again steadily in order to check up on new posts

 79. Excellent post. Keep writing such kind of information on your page.
  Im really impressed by your site.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hello there, You’ve done an excellent job.
  I will certainly digg it and individually recommend to my friends.
  I am sure they will be benefited from this web site.

  my website – Arctos Air Conditioner

 80. hello there and thank you for your information ?
  I have certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical issues using this
  web site, since I experienced to reload the site lots of
  times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if
  your hosting is OK? Not that I’m complaining, but sluggish loading instances
  times will very frequently affect your placement
  in google and can damage your high quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I?m adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective interesting content.
  Make sure you update this again very soon..

  my website – Far East XL Review

 81. I wanted to check up and let you know how much I cherished discovering your web
  site today. I’d personally consider it a good honor to do things at
  my workplace and be able to make use of the tips provided on your website
  and also get involved in visitors’ comments like this.
  Should a position of guest article writer
  become on offer at your end, i highly recommend you let me know.

  Take a look at my site; www.aniene.net

 82. Hmm is anyone else experiencing problems with the images
  on this blog loading? I’m trying to figure out if its a
  problem on my end or if it’s the blog. Any feed-back would be greatly appreciated.

 83. Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your
  web site, how could i subscribe for a blog website?
  The account aided me a acceptable deal. I had been a little
  bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 84. Hi there! I’m at work surfing around your blog from my new iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all your posts!
  Carry on the excellent work!

  Feel free to visit my web blog Hannelore

 85. Wonderful goods from you, man. I’ve have in mind your stuff prior to and
  you’re simply extremely fantastic. I really like what you have
  got right here, really like what you’re
  saying and the way wherein you say it. You’re making it entertaining
  and you continue to care for to keep it smart. I can not wait to learn far more from you.
  This is really a wonderful web site.

  Visit my homepage – Infinuity CBD

 86. Hey there just wanted to give you a quick heads up. The text in your content seem to be running off the
  screen in Firefox. I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with
  internet browser compatibility but I thought I’d post to let you know.

  The design and style look great though! Hope you get the problem solved soon. Thanks

  Here is my web-site: cozumubuldum.com

 87. Hi! Someone in my Facebook group shared this website with
  us so I came to check it out. I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Fantastic blog and brilliant design.

 88. I would like to take the ability of thanking you for that
  professional direction I have often enjoyed going to your site.
  I will be looking forward to the actual commencement of my college
  research and the entire preparing would never have been complete
  without surfing your web blog. If I might be of
  any help to others, I’d personally be pleased to help by way of what I have discovered from here.

  My site :: Pure Keto Burn Ingredients

 89. Thank you for the blog post. Thomas and I are already saving for just a new e book on this subject matter
  and your post has made us all to save our money. Your opinions really responded all our queries.
  In fact, greater than what we had known ahead of the time we stumbled on your excellent blog.

  I no longer nurture doubts as well as a troubled mind because you have truly attended to each of
  our needs here. Thanks

  My web blog :: Vibrance Labs Ketorol Review – forum.adm-tolka.ru,

 90. This design is steller! You certainly know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to
  start my own blog (well, almost…HaHa!) Wonderful
  job. I really enjoyed what you had to say, and more than that, how
  you presented it. Too cool!

 91. You’re so awesome! I don’t suppose I’ve read through anything like that before.
  So nice to discover someone with unique thoughts on this subject.

  Seriously.. many thanks for starting this up.
  This site is one thing that is needed on the internet, someone with some originality!

  Here is my page … Yoni Pur

 92. Someone essentially help to make seriously posts I might state.
  That is the very first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the research you made to make this particular
  put up incredible. Magnificent process!

 93. My brother recommended I might like this web site.
  He was entirely right. This post actually made my
  day. You can not imagine just how much time I had spent for this info!

  Thanks!

 94. This is a great tip particularly to those fresh to the blogosphere.
  Simple but very accurate information? Many thanks for sharing this
  one. A must read article!

  Also visit my homepage :: Tessa

 95. Undeniably believe that which you stated. Your favourite justification seemed to
  be on the internet the simplest factor to be mindful of.
  I say to you, I definitely get irked at the
  same time as people think about issues that they just don’t recognize about.
  You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take
  a signal. Will probably be back to get more. Thanks

 96. Needed to compose you that very small observation just to
  say thank you over again for those pleasing things you have discussed above.
  It has been extremely generous with you giving freely exactly what a lot of people
  could have marketed as an e-book to earn some profit on their own, even more so seeing
  that you might have tried it if you considered necessary.

  These good ideas as well acted to be the good way to realize that many people
  have the same keenness much like mine to find out a lot more
  in terms of this condition. I know there are some more pleasurable instances ahead for people who go through
  your blog.

  Also visit my web-site … www.koan.at/UserProfile/tabid/61/userId/179619/Default.aspx

 97. Hi, i feel that i noticed you visited my site so i got here to go
  back the favor?.I am trying to find things to improve my site!I guess its good enough to make use of
  some of your ideas!!

  Also visit my web site … Nicole

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.