Ārste: Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa. Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem

Mutes un deguna aizsegu lietošana skolēniem Latvijā ir viens no aktuālākajiem diskusiju tematiem bērnu vecāku vidū. Likt bērniem valkāt sejas maskas mācību procesa laikā vai nē – gala lēmuma pieņemšana vēl ir valdības un Saeimas dienaskārtībā. Tikmēr Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) izvērš reklāmas kampaņu par masku lietošanu “drošības nolūkos”, apgalvojot, ka ieguvumi ir pārāki par riskiem bērnu veselībai un psiholoģiskajai labsajūtai. Taču ko par šo tēmu atklāj pasaules medicīnas autoritātes un zinātniskie pētījumi?

Sejas aizsargmasku lietošana bērniem ir jaunums pasaules kontekstā un medicīnas vēsturē. Līdz šim pieejamā literatūra un zinātniskie raksti pētījumiem ir paredzēti tikai pieaugušajiem. Nav pieejami tādi sejas masku lietošanas pētījumi, kuros būtu ņemta vērā bērnu specifiskā fizioloģija, un tas liek uzdot jautājumu, uz ko savos apgalvojumos par masku lietošanas bērniem nekaitīgumu atsaucas vietējās autoritātes ar BKUS virsārsti Renāti Snipi priekšgalā.

“Maskas valkāt ir droši!” uzsver Renāte Snipe, apgalvojot, ka “pareizi to uzliekot, pareizi valkājot, tās neaizkavē ne skābekļa pieplūdi, ne CO2 izvadi, kā arī neveicina kaitīgu infekciju attīstību. Gluži otrādi, tas pasargā arī no citiem vīrusiem, alerģiskos bērnus pasargā no papildu alergēniem.” Ārste aicina vecākus runāt ar bērniem, skaidrot, ka maskas valkāt ir droši; bērnu pārliecināšanai ir izveidota animācija.

Taču praksē nevienā no pieejamajiem pētījumiem par mutes un deguna aizsegu lietošanu netiek apskatīta to ietekme uz bērniem vai pieaugušajiem ilgākā laika periodā – dienām, nedēļām, mēnešiem. Šeit jāpiemin 2014. gadā īstenots pētījums ar žurkām, kurām atkārtots paaugstināts oglekļa dioksīda (CO2) līmenis izraisīja neatgriezeniskus bojājumus smadzeņu stumbra zonā un vienlaikus spēcīgu smadzeņu mācībspēju samazināšanos.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Turklāt visi pētījumi par kaitīgumu veikto laboratorijās vai klīnikās, kur, atšķirībā no mācību iestāžu mainīgās vides un temperatūras, apstākļi bija statiski.

Svarīgi uzsvērt, ka liela problēma Latvijas mācību iestādēs ir nepietiekamā gaisa apmaiņa telpās, kas ir novecojušu ventilācijas sistēmu vai nepilnīgi veiktu ēku siltināšanas darbu sekas.

2019. gadā Rīgas izglītības iestādēs tika veikts Veselības ministrijas iniciēts vides kvalitātes un drošuma pētījums. Tā ietvaros veiktā CO2 monitoringa rezultāti liecina, ka tikai 12% apsekoto mācību kabinetu atbilst Pasaules Veselības organizācijas ieteiktajam CO2 mērķlielumam – līdz 1000 ppm. 2000 ppm robeža, kas nozīmē sliktu gaisa kvalitāti un steidzamu vēdināšanas nepieciešamību konstatēta trešdaļā mācību telpu, savukārt kritiska robeža – starp 1000 un 2000 ppm bija 60 procentos kabinetu. Ekspertu secinājums – vairumā jeb 87 procentos mācību iestāžu ir slikta vai viduvēja gaisa kvalitāte. Apvienojot to ar masku lietošanu, vide bērniem varētu būt pašsajūtu, veselību un pat dzīvību apdraudoša, nerunājot par spēju koncentrēties mācību vielas veiksmīgai apguvei.

Aspektā par masku spēju potenciāli aizsargāt no infekcijas slimībām, neviens no analizētajiem 17 pētījumiem par šo tēmu neuzrādīja pārliecinošu saistību starp maskas vai respiratora lietošanu un aizsardzību pret infekciju. Arī Amerikas Medicīnas asociācija nāca klajā ar nostājas dokumentu, uzsverot, ka sejas maskas neaizsargā lietotāju no infekciju pārneses:

“Sejas maskas jālieto tikai personām ar elpošanas ceļu infekcijas simptomiem, piemēram, klepu, šķaudīšanu vai dažos gadījumos – drudzi. Sejas maskas jālieto arī veselības aprūpes darbiniekiem, cilvēkiem, kuras rūpējas par citiem vai ir ciešā kontaktā ar tiem, kuriem ir elpceļu infekcijas. Veseliem cilvēkiem nevajadzētu valkāt sejas maskas, lai pasargātu sevi no elpošanas ceļu infekcijas iegūšanas, jo nav pierādījumu, kas liecinātu, ka veselīgas personas valkātas sejas maskas efektīvi novērš cilvēku saslimšanu.”

ASV Darba un drošības departamenta un Veselības pārvaldes vadlīnijas norāda, ka auduma un ķirurģiskās maskas nedarbojas, lai samazinātu Covid-19 pārnešanu.

Sejas maskas valkāšana var izraisīt galvassāpes un samazināt skābekļa līmeni

Nesen veikts pētījums, kurā piedalījās 158 veselības aprūpes darbinieki no 21 līdz 35 gadu vecumam, atklāj, ka 81% gadījumu galvassāpes parādījās, valkājot sejas masku. Viņiem konstatēts pazemināts skābekļa līmeni asinīs (hipoksija) vai paaugstināts CO2 līmenis asinīs (hiperkapnija). Zināms, ka N95 standartam atbilstoša maska, ja to valkā vairākas stundas, var samazināt skābekļa līmeni asinīs pat par 20%. Pareiza asiņu bagātināšana ar skābekli ir būtiska enerģijai, garīgajai skaidrībai, uzmanības koncentrēšanai un emocionālajai labsajūtai.

Zemāk redzams kāds eksperiments – gaisa kvalitātes pārbaude zem auduma. Redzams, ka dažu minūšu laikā CO2 pārsniedz visas kritiskās robežas.

Faktiski tas nozīmē, ka sejas maskas lietošana izraisa elpošanu ar organisma atkritumvielu – oglekļa dioksīdu , ko plaušas mēģina izvadīt. Tas savukārt samazina imūnreakciju, negatīvi ietekmē epitēlija šūnu darbību un pazemina skābekļa apmaiņas daudzumu caur alveolu membrānām.

Pasaulē pazīstamā masku ražotāja “3M” pārstāvji atklāj, ka viņi nepiedāvā maskas bērniem, jo tās ir paredzētas pieaugušajiem, un ka to nepareiza lietošana var izraisīt slimības vai nāvi.

Dr. Margarita Grīsa-Brisone (Margarite Griesz-Brisson) ir neiroloģe ar doktora grādu farmakoloģijā, ar padziļinātām zināšanām neirotoksikoloģijā, vides medicīnā, neiroreģenerācijā un neiroplastikā. Par maskām un to ietekmi uz smadzenēm viņa saka:

“Ieelpojot izelpoto gaisu, bez šaubām, radīsies skābekļa deficīts. Cilvēka smadzenes ir ļoti jutīgas uz skābekļa trūkumu. Piemēram, ir nervu šūnas, kas bez skābekļa nevar izdzīvot ilgāk par trim minūtēm.”

Akūti brīdinoši simptomi ir galvassāpes, miegainība, reibonis, koncentrēšanās problēmas, reakcijas laika palēnināšanās – kognitīvās sistēmas reakcijas. Ārste norāda, ka pie hroniska skābekļa trūkuma visi šie simptomi izzūd, jo cilvēks pie tā pierod. Taču veselībai nodarītais kaitējums no tā nemazinās, jo skābekļa nepietiekamības radītie bojājumi  smadzenēs turpina progresēt: “Kamēr jūs uzskatāt, ka esat pieradis valkāt masku un atkārtoti elpot savu izelpoto gaisu, deģeneratīvie procesi jūsu smadzenēs pastiprinās. Otra problēma ir tā, ka jūsu smadzeņu nervu šūnas nespēj normāli sadalīties. Tātad, ja mūsu valdības dāsni atļaus atbrīvoties no maskām un pēc dažiem mēnešiem atkal brīvi elpot skābekli, zaudētās nervu šūnas vairs netiks atjaunotas. Kā vairs nav, tā vairs nav.”

Runājot par aizsargmasku lietošanu bērniem un pusaudžiem, Dr. M. Grīsa-Brisone ir strikta:

“Tas nav apspriežams. Viņu smadzenes ir neticami aktīvas, jo tām ir daudz jāmācās. Tās alkst skābekļa. Jo metaboliski aktīvāks ir orgāns, jo vairāk skābekļa tas prasa. Bērniem un pusaudžiem visi orgāni ir metaboliski aktīvi. Skābekļa trūkums kavē smadzeņu attīstību, un rezultātā radušos bojājumus nevar atcelt. Bērnam ir vajadzīgas smadzenes, lai mācītos, savukārt smadzenēm, lai darbotos, nepieciešams skābeklis. Tam mums nav nepieciešams klīniskais pētījums. Šī ir vienkārša, neapstrīdama fizioloģija. Apzināti izraisīts skābekļa deficīts ir veselības apdraudējums un absolūta medicīniska kontrindikācija.”

Uzmanība jāpievērš arī masku valkāšanas psiholoģiskajam aspektam

Dēļ morālā spiediena, ko izsauc sociālie mehānismi, bērni un pusaudži reti noņem masku, neskatoties uz slikto pašsajūtu. Zināmi daudzi gadījumi, kad bērniem ir norādīts, ka viņi varētu būt atbildīgi par citu cilvēku nāvi, ja nevalkās masku. Daži skolotāji, būdami autoritātes, uzstāj uz masku nēsāšanu, neskatoties uz bērniem sūdzībām par tipiskiem simptomiem: galvassāpēm, sliktu dūšu, panikas sajūtu un tamlīdzīgi.

Daudzu pētījumu apkopojumā par masku neefektivitāti, saslimstības palielināšanos un riskiem minēts:

 • Vācijā ilgstoši valkājot masku, pēkšņi mira divi 13 gadus veci bērni; autopsijas nevarēja izslēgt CO2 intoksikāciju vai pēkšņu sirdsdarbības apstāšanos.
 • Ķīnā vairāki bērni, kuriem sporta nodarbībās bija jāvalkā maska, noģība un nomira; autopsijas konstatēja pēkšņu sirdsdarbības apstāšanos kā iespējamo nāves cēloni.

Patreizējā situācija Latvijā

Savu nostāju pret masku valkāšanu ar parakstu apliecinājuši jau teju 28 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Portālā “Manabalss.lv” iesniegtā iniciatīva “Ļausim bērniem skolā brīvi elpot”, rekordīsā laikā gūstot plašu sabiedrības atbalstu, tika iesniegta Saeimā.

Jau ziņots, ka Ministru kabineta amatpersonas vēlas panākt, ka 1.-4. klašu skolēniem, tāpat kā skolotājiem, mācību stundās un ārpus tām jālieto sejas maskas. Kopš decembra sākuma septiņu gadu vecumu sasniegušajiem bērniem sejas maskas jālieto arī sabiedriskajā transportā. Izglītības ministrija to pamato ar “mērķtiecīgāku Covid-19 ierobežošanu un cīņu pret vīrusa radīto apdraudējumu.”

Neskatoties uz to, ka ārsti (bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe, kardiologs Andris Skride) un epidemiologs Jurijs Perevoščikovs centās pārliecināt Saeimas deputātus par to, ka masku lietošana bērniem ir nekaitīga, parlaments 21. decembrī uzdeva Ministru kabinetam atkārtoti izvērtēt prasību 1.-4.klašu skolēniem mācību procesa laikā un ārpus tā lietot mutes un deguna aizsegus.

Saeimas lēmumā teikts, ka jāizvērtē attiecīgās vecuma grupas saslimstības īpatsvars, masku ietekme uz izglītības procesu, kā arī ierobežojuma samērīgums.

Autore: Kristīna Duņeca

08.01.2021.

The post Ārste: Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa. Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem appeared first on #MaināmPasauli.

334 thoughts on “Ārste: Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa. Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem

 1. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be actually something which I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for me. I’m looking forward for your next post,
  I will try to get the hang of it!

  Feel free to surf to my web-site :: internet income blog

 2. Just want to say your article is as amazing. The clearness in your post
  is simply spectacular and i can assume you’re an expert on this subject.
  Fine with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the gratifying work.

  Here is my webpage – fat loss diet

 3. I would like to consider the opportunity of thanking you for that professional guidance I have often enjoyed browsing your site.
  We are looking forward to the particular commencement of my university research
  and the whole groundwork would never have been complete without surfing your website.
  If I may be of any help to others, I will be thankful to help through what I have discovered from here.

  Look into my site; long term treatment

 4. I just wanted to send a message so as to express gratitude
  to you for the marvelous facts you are posting on this website.
  My extensive internet investigation has at the end of the day
  been recognized with sensible points to exchange with my co-workers.
  I would say that most of us website visitors actually are unquestionably fortunate
  to exist in a useful community with very many wonderful professionals with beneficial pointers.
  I feel rather grateful to have encountered your web page and look forward to
  really more cool minutes reading here. Thank you again for everything.

  Feel free to visit my web page anolon knife set

 5. It is the best time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I want to suggest you some interesting
  things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this
  article. I desire to read more things about it!

  My web-site cunnilingus tips

 6. Do you mind if I quote a couple of your articles as long
  as I provide credit and sources back to your blog?
  My website is in the very same area of interest
  as yours and my users would really benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this alright with you. Regards!

  Stop by my page … eczema remedies

 7. Hello there, simply changed into aware of your weblog
  thru Google, and found that it’s truly informative.
  I’m gonna be careful for brussels. I will appreciate when you continue this in future.

  A lot of other people can be benefited out of your
  writing. Cheers!

  My web page :: ketogenic diet plan

 8. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was
  hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.

  my web page :: everyday sex

 9. I just wanted to thank you yet again for that amazing web-site you have built here.
  It truly is full of useful tips for those who are actually interested in that subject, specifically this very post.

  You’re really all really sweet in addition to thoughtful of others plus reading your website posts is an excellent delight
  to me. And that of a generous treat! Jeff and I are going
  to have enjoyment making use of your recommendations in what we need to
  do in a month’s time. Our listing is a kilometer long so your tips will
  definitely be put to good use.

  Look at my webpage – www.aniene.net/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=DonleyWilliemae

 10. I’m really impressed with your writing talents and also with the
  structure to your blog. Is that this a paid subject matter or
  did you customize it yourself? Either way keep up the nice high quality writing, it’s uncommon to look a nice weblog like this one these days..

  Here is my blog post … olm.nicht-wahr.de

 11. I want to express my gratitude for your generosity supporting
  men and women who should have help on this area. Your personal commitment
  to passing the message around had become pretty beneficial and have truly encouraged
  guys just like me to arrive at their desired goals.
  This helpful help indicates a great deal a person like me and far more to my mates.
  Many thanks; from each one of us.

  Also visit my web-site … low carb recipes

 12. I comment when I like a post on a site or if I have something to
  valuable to contribute to the conversation. Usually it’s triggered
  by the passion displayed in the post I read. And after this
  post Ārste: Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa.
  Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  I was actually excited enough to drop a comment 😛 I actually do have a
  couple of questions for you if you do not mind.
  Is it just me or does it seem like some of these comments come across as if they are coming from brain dead people?
  😛 And, if you are posting at other online sites, I would like to follow you.
  Could you make a list every one of your social pages like your linkedin profile, Facebook page or twitter feed?

  My web site cannabis doctors

 13. My partner and i still cannot quite think that I could be one of those reading the
  important ideas found on your site. My family and I are seriously thankful on your generosity and for offering me
  the chance to pursue my own chosen career path.
  Many thanks for the important information I acquired from your
  web page.

  Here is my website algarhard.pt

 14. Hi there! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?

  I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had issues with hackers
  and I’m looking at alternatives for another platform.

  I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.

  Feel free to surf to my web-site Danilo

 15. Definitely believe that which you said. Your favorite reason appeared
  to be on the web the simplest thing to be aware of.

  I say to you, I definitely get annoyed while people consider worries that they
  just do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal.
  Will likely be back to get more. Thanks

  my webpage … quit smoking remedies

 16. With havin so much content do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement?

  My website has a lot of exclusive content I’ve
  either created myself or outsourced but it seems
  a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off?
  I’d certainly appreciate it.

  Feel free to visit my homepage :: www.chubbychannel.com

 17. Please let me know if you’re looking for a writer for your blog.
  You have some really great articles and I believe I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some articles for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Regards!

  Here is my site; growing mini-course

 18. I’m really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any internet browser compatibility
  issues? A small number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly
  in Explorer but looks great in Firefox. Do you have any suggestions to help fix this
  issue?

  My web blog; Pure Kana CBD

 19. I together with my buddies have been digesting the nice thoughts found on the blog and unexpectedly developed
  a terrible suspicion I had not expressed respect to
  the website owner for those strategies. My ladies were definitely totally glad to learn them and
  already have sincerely been having fun with these things.
  Many thanks for truly being simply helpful and then for
  going for variety of great ideas millions of individuals are really eager to discover.
  My honest regret for not expressing appreciation to earlier.

  Feel free to visit my site: 23.95.102.216/

 20. I and my pals were actually digesting the great strategies located
  on the website and at once developed a terrible suspicion I
  had not thanked the blog owner for those strategies.
  Most of the young men ended up consequently happy to learn all of them and have extremely been having
  fun with these things. Appreciate your simply being
  really thoughtful and also for using variety of important useful guides most people are really desperate to be
  aware of. My sincere regret for not expressing appreciation to you sooner.

  Feel free to visit my web page … Rapid Fire Keto Review

 21. I?m amazed, I have to admit. Seldom do I encounter a blog that?s both
  educative and engaging, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
  The problem is something that not enough people
  are speaking intelligently about. Now i’m very happy I came across this
  during my hunt for something concerning this.

  Also visit my blog post – Tacoma Farms CBD Review

 22. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as no
  one else know such detailed about my problem. You are wonderful!
  Thanks!

  Check out my blog post UNBS CBD

 23. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind composing a post or elaborating on a number
  of the subjects you write with regards to here.
  Again, awesome site!

  my page – bbs.yunweishidai.com

 24. Hi there exceptional website! Does running a blog similar to this require a massive amount
  work? I’ve absolutely no understanding of coding however I had been hoping
  to start my own blog soon. Anyway, should you have any ideas
  or techniques for new blog owners please share. I know this is off topic nevertheless I
  just wanted to ask. Cheers! quest bars bitly.com/3jZgEA2 quest bars

 25. As I site possessor I believe the content matter here is rattling great , appreciate
  it for your hard work. You should keep it up forever! Good Luck.

  Feel free to surf to my page :: Randy

 26. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any
  widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and
  was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and
  I look forward to your new updates.

  Feel free to visit my homepage :: Dominique

 27. It is appropriate time to make some plans for the longer term and it’s time
  to be happy. I have read this submit and if I may I desire to counsel you few attention-grabbing things or advice.
  Maybe you can write next articles regarding this article.
  I want to learn more issues approximately it!

  Feel free to visit my blog; forum.mamamj.ru

 28. Hey there exceptional blog! Does running a blog similar to this
  take a lot of work? I have very little understanding of programming but I had been hoping to start my
  own blog in the near future. Anyhow, should you have any recommendations or
  tips for new blog owners please share. I know this is off topic however I simply wanted to ask.
  Kudos!

 29. Hey, I think your blog might be having browser compatibility issues.
  When I look at your blog site in Opera, it looks fine but
  when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, superb blog!

 30. Greetings! Quick question that’s completely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly? My weblog
  looks weird when viewing from my iphone4. I’m trying to find a theme or
  plugin that might be able to correct this problem. If you have any
  recommendations, please share. Cheers!

  my site: Sarah

 31. Howdy I am so grateful I found your website, I really
  found you by mistake, while I was researching on Google for something else,
  Nonetheless I am here now and would just like to say
  cheers for a tremendous post and a all round interesting blog (I also
  love the theme/design), I don’t have time to browse it all at
  the minute but I have bookmarked it and also added your RSS
  feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the excellent job.

  Feel free to visit my webpage Derma Ella

 32. Just wish to say your article is as astonishing.
  The clarity in your post is just cool and i can assume you are
  an expert on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the rewarding work.

  Feel free to visit my webpage www.comptine.biz/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=PrimroseEarle

 33. Great goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just too fantastic.
  I actually like what you’ve acquired here, certainly
  like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it entertaining and you still take care of to keep it
  smart. I cant wait to read much more from you. This is actually a
  terrific web site.

  Here is my web page :: Keto Secret Ingredients

 34. Please let me know if you’re looking for a article author for your blog.
  You have some really great posts and I feel I would be a good asset.
  If you ever want to take some of the load off, I’d absolutely love to write some material for
  your blog in exchange for a link back to mine. Please
  blast me an e-mail if interested. Thank you!

  Here is my website – TestoXmen Ingredients

 35. It is perfect time to make some plans for the long run and it’s time to be happy.

  I’ve read this submit and if I may I want to counsel you few attention-grabbing issues or advice.
  Perhaps you could write next articles regarding this article.
  I wish to learn even more issues about it!

  Check out my page :: Viking XL Keto BHB

 36. Great post. I was checking continuously this blog and I’m
  impressed! Very useful information specifically the last part 🙂 I care for such info
  much. I was seeking this particular information for a very long time.
  Thank you and best of luck.

  Review my homepage: Vi-Alpha Pills

 37. Howdy very cool website!! Guy .. Excellent .. Amazing ..
  I will bookmark your web site and take the feeds
  additionally? I’m happy to seek out a lot of helpful information here within the
  submit, we need work out extra strategies in this regard, thank you
  for sharing. . . . . .

 38. Asking questions are actually good thing if you are not understanding anything totally, but this paragraph offers fastidious understanding yet.

 39. You actually make it appear really easy together with your presentation however I
  in finding this matter to be actually one thing that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very huge for me.
  I am looking ahead on your next publish, I’ll try to get the hold
  of it!

 40. hi!,I like your writing so much! percentage we communicate more about your
  post on AOL? I require an expert in this space to
  solve my problem. May be that’s you! Taking a look forward to
  see you.

 41. I carry on listening to the news update speak
  about getting boundless online grant applications so I have been looking around for the most excellent site
  to get one. Could you tell me please, where could i find some?

  Here is my page; Vigalix

 42. Simply wish to say your article is as amazing. The clarity
  in your post is just excellent and i can assume
  you are an expert on this subject. Well with your permission let me to grab your feed to keep up
  to date with forthcoming post. Thanks a million and please
  carry on the enjoyable work.

 43. Someone necessarily help to make critically articles I
  would state. This is the first time I frequented your website
  page and to this point? I amazed with the research you made to create this particular submit extraordinary.
  Fantastic process!

  My web page … Cogni360 Reviews

 44. Just desire to say your article is as surprising.
  The clarity in your post is simply nice and i can assume you’re an expert
  on this subject. Well with your permission allow me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 45. Nice post. I was checking continuously this weblog and I am impressed!
  Extremely helpful info specially the closing part 🙂 I deal with such information much.

  I used to be seeking this particular information for a very lengthy time.
  Thank you and best of luck.

 46. Hey there, You’ve performed a fantastic job.
  I’ll definitely digg it and for my part suggest to my friends.
  I am confident they’ll be benefited from this
  web site.

  my homepage; koan.at

 47. My wife and i ended up being so thrilled Chris managed to finish up his web research via the
  ideas he came across in your blog. It is now and again perplexing to simply possibly be offering facts that
  many the others may have been making money from. And we
  do understand we have got the website owner to appreciate
  for that. The most important illustrations you’ve made, the easy blog navigation, the relationships you can give support to create – it’s mostly extraordinary, and it’s really helping our son and
  us reckon that that theme is cool, which is pretty essential.
  Thank you for all the pieces!

  Also visit my webpage vip5.moisait2021.ru

 48. Aw, this was a very good post. Finding the time and actual effort to create a really
  good article… but what can I say… I put
  things off a whole lot and never manage to get anything done.

  Take a look at my homepage; Max BHB

 49. I just could not go away your web site prior to suggesting
  that I extremely loved the standard information a person supply in your visitors?

  Is going to be again steadily to investigate cross-check new posts

 50. Excellent website you have here but I was curious if you knew of
  any community forums that cover the same topics talked about in this article?
  I’d really like to be a part of community where I can get responses
  from other experienced individuals that share the same interest.

  If you have any recommendations, please let me
  know. Appreciate it!

  Also visit my web site: Sparkling CBD Reviews

 51. Aw, this was an incredibly nice post. Taking a few minutes and actual effort to make a top notch article… but what can I say… I hesitate a whole
  lot and never manage to get nearly anything done.

 52. An impressive share! I have just forwarded this
  onto a coworker who has been conducting a little research on this.

  And he actually ordered me breakfast due to the fact that
  I discovered it for him… lol. So let me reword this….
  Thank YOU for the meal!! But yeah, thanx for
  spending the time to talk about this issue here on your site.

 53. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank
  you so much, However I am having troubles with
  your RSS. I don’t know the reason why I cannot join it. Is there anybody else having the same RSS problems?

  Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

  Feel free to surf to my page; Maximum Recall Review

 54. wonderful put up, very informative. I wonder why the opposite specialists of this sector don’t realize this.

  You must continue your writing. I am sure, you have a huge readers’ base already!

 55. Just desire to say your article is as surprising. The clearness in your post is
  just nice and i can assume you are an expert on this subject.

  Well with your permission let me to grab your feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

  Feel free to surf to my website; Ultra Cut Keto Reviews

 56. Excellent beat ! I would like to apprentice even as you amend your site, how could i subscribe for
  a weblog site? The account aided me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your
  broadcast provided brilliant clear concept

  My web blog: Vinyasa Cream

 57. Thanks for any other informative web site. Where else could I am getting that kind of information written in such a perfect
  method? I have a challenge that I am simply
  now operating on, and I have been on the glance out for such info.

 58. I’m really inspired together with your writing skills and also with the
  format on your weblog. Is that this a paid subject
  or did you modify it your self? Either way keep up
  the nice high quality writing, it’s uncommon to look a nice blog like this one today.

  Look into my web-site: bbs.yunweishidai.com

 59. Hi, I do think this is a great website. I stumbledupon it 😉 I may return once
  again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue to help others.

  Feel free to surf to my website: Renown CBD Oil

 60. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re
  working with? I’ve loaded your blog in 3 different browsers and I must say this blog loads a lot faster then most.
  Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?
  Many thanks, I appreciate it!

 61. Very good website you have here but I was curious if you knew of any user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
  I’d really love to be a part of online community where I can get feedback
  from other knowledgeable individuals that share the
  same interest. If you have any recommendations, please
  let me know. Thanks!

 62. Good day! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and tell you I really enjoy reading through your articles.
  Can you suggest any other blogs/websites/forums
  that deal with the same subjects? Many thanks!

  my blog post :: Xoth Keto Reviews

 63. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back
  to your weblog? My blog site is in the exact same area of
  interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you present here.
  Please let me know if this okay with you. Thank you!

 64. I am really loving the theme/design of your weblog.

  Do you ever run into any web browser compatibility issues?
  A number of my blog audience have complained about my
  website not operating correctly in Explorer but looks great in Firefox.

  Do you have any solutions to help fix this issue?

 65. I do consider all of the ideas you have offered to your post.
  They are very convincing and will certainly work.

  Nonetheless, the posts are too brief for beginners. May just
  you please extend them a bit from next time? Thanks for the post.

 66. Hi there! I know this is kinda off topic but I’d
  figured I’d ask. Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post
  or vice-versa? My website covers a lot of
  the same subjects as yours and I believe we could greatly benefit from each other.
  If you happen to be interested feel free to send me an e-mail.
  I look forward to hearing from you! Excellent blog by the way!

 67. Appreciating the time and effort you put into your blog and detailed information you offer.
  It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t the same outdated rehashed material.
  Excellent read! I’ve bookmarked your site and I’m including
  your RSS feeds to my Google account.

 68. Hi, Neat post. There’s an issue with your web site in internet explorer, might
  check this? IE nonetheless is the market leader and a large component to other people
  will leave out your wonderful writing because of this problem.

  Feel free to surf to my web-site Hydra Riche

 69. I would like to thank you for the efforts you
  have put in writing this blog. I’m hoping
  to see the same high-grade content by you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my very own site now 😉

 70. Can I just say what a comfort to find somebody that genuinely understands what they’re talking about over the internet.
  You certainly understand how to bring an issue to light and make it important.
  More people ought to read this and understand this side of your story.

  It’s surprising you’re not more popular because you most certainly have the
  gift.

  Here is my web-site Rhino Spark Review

 71. I’d like to thank you for the efforts you’ve put in penning this
  site. I am hoping to check out the same high-grade blog
  posts by you later on as well. In fact, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now 😉

 72. A person necessarily lend a hand to make critically articles I’d state.
  That is the first time I frequented your web page and to this point?
  I surprised with the analysis you made to create this actual publish amazing.
  Fantastic activity!

 73. Wow, amazing weblog structure! How long have you ever
  been blogging for? you make running a blog look
  easy. The overall glance of your website is magnificent, as neatly as the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I just couldn’t go away your website prior to suggesting that I extremely enjoyed the usual info an individual supply on your visitors?
  Is going to be back regularly to inspect new posts.

  Here is my site: Slimingo Keto Pills

 74. Hmm it looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.
  I too am an aspiring blog blogger but I’m still new to the whole
  thing. Do you have any tips and hints for newbie blog
  writers? I’d really appreciate it.

 75. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you present here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!

 76. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all.
  However imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this blog could definitely be one of the most beneficial
  in its niche. Amazing blog!

 77. You are so interesting! I do not think I’ve read through
  something like this before. So wonderful to discover another person with some genuine thoughts on this subject.

  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed
  on the web, someone with a bit of originality!

  Feel free to visit my web page :: drugwiki.org

 78. Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused ..
  Any tips? Thanks a lot!

  Also visit my blog post; VitaSilk Reviews

 79. Just to follow up on the up-date of this matter on your web site and would like to
  let you know simply how much I appreciated the time you
  took to generate this beneficial post. In the post, you really spoke of how to definitely handle this problem with all convenience.
  It would be my personal pleasure to build up some more strategies from your website and come as much as offer people what I discovered from
  you. Thank you for your usual great effort.

  my web-site … Keto Boom BHB (Josie)

 80. We would like to thank you all over again for the wonderful ideas you
  gave Janet when preparing her post-graduate research as well as, most importantly, regarding providing each of
  the ideas in a single blog post. In case we had known of your web page a year ago, we will have been kept from the nonessential measures we were employing.

  Thanks to you.

  Also visit my web page :: Lovie

 81. Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

  Feel free to surf to my homepage; CoolEdge AC

 82. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some
  research about this. We got a grab a book from our local library
  but I think I learned more clear from this post.
  I’m very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

  my web site :: Gentille Derma Review

 83. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable information to work on.
  You’ve done an impressive process and our entire community will probably be grateful
  to you.

  Also visit my homepage :: Keto Lite

 84. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much,
  However I am experiencing issues with your RSS.

  I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it.

  Is there anyone else having the same RSS problems?
  Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

  Also visit my webpage – Green Leaf Hills CBD Oil

 85. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this.
  We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post.

  I am very glad to see such fantastic information being shared freely out
  there.

  Also visit my web page … donkhamin.go.th

 86. hey there and thank you for your info – I have
  certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical points using this website,
  as I experienced to reload the website many times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more
  of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

  Here is my website; Eggplant Explosion

 87. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

  Also visit my homepage; ebmelectronics.com

 88. We absolutely love your blog and find a lot of
  your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the subjects you write related to here.

  Again, awesome site!

  My web blog; Keto Boom BHB

 89. You are so interesting! I do not think I’ve truly read something like that before.
  So great to discover someone with a few unique thoughts
  on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up.

  This web site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality!

  Also visit my page :: Cool Portable AC

 90. Hi there great blog! Does running a blog like this take a large amount
  of work? I’ve very little understanding of programming however I had
  been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or tips for new
  blog owners please share. I know this is off topic however I simply had
  to ask. Kudos!

  my web blog; www.lgbt.gr

 91. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert
  that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

  my web page – Gentille Derma

 92. Purely to follow up on the update of this theme on your web site and
  would really want to let you know simply how much I liked the time you took
  to generate this valuable post. Within the post, you actually spoke regarding how to seriously handle this matter with all
  ease. It would be my personal pleasure to get some more concepts from your web-site and come as much as offer people
  what I discovered from you. Thanks for your usual fantastic effort.

  Also visit my page: Dynamic Flex

 93. My husband and i have been quite glad Raymond managed to finish up his web
  research out of the ideas he was given in your site.
  It’s not at all simplistic to simply choose to
  be giving away secrets and techniques most people have been selling.
  So we recognize we have the website owner to be grateful to for that.
  Those explanations you’ve made, the simple site menu, the relationships
  you make it possible to foster – it’s got mostly terrific, and it’s really
  helping our son in addition to the family feel that this matter is thrilling, which is incredibly indispensable.

  Many thanks for the whole lot!

  my webpage: Xtreme Shred Keto Review

 94. Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The
  total glance of your web site is magnificent, let alone the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I
  just could not leave your website prior to suggesting that
  I really enjoyed the usual information an individual
  supply to your guests? Is going to be again frequently in order to
  check up on new posts.

  Also visit my web page Pure Optimum Keto Reviews

 95. Aw, this was an incredibly good post. Spending some
  time and actual effort to make a really good article…

  but what can I say… I put things off a whole lot and
  don’t seem to get nearly anything done.

  my page … ky.sgz8.com

 96. Good day! This is kind of off topic but I need some
  guidance from an established blog. Is it very difficult to set
  up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? With thanks

  my blog post 918kiss new

 97. Saya akan segera rebut rss feed Anda karena saya
  tidak bisa
  Ini waktu tepat untuk membuat beberapa rencana untuk masa depan dan sekarang waktu untuk berbahagia.
  Saya telah membaca posting ini dan jika saya bisa, saya ingin menyarankan Anda
  beberapa hal menarik atau saran . Mungkin Anda bisa menulis artikel berikutnya yang mengacu pada artikel ini.
  Saya ingin membaca lebih banyak lagi hal tentang itu!

  My website: Joker123 net line

 98. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to the whole thing. Do you have any tips for newbie blog
  writers? I’d definitely appreciate it.

  Visit my webpage … www.chubbychannel.com

 99. Its like you read my thoughts! You seem to know so much about this,
  like you wrote the ebook in it or something.
  I feel that you could do with a few % to drive the message house a bit, however instead of
  that, this is excellent blog. An excellent read.
  I’ll definitely be back.

  Review my webpage … Download Love138 Ios

 100. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a
  good platform.

  Here is my page; love138 test

 101. Whеen I initially left a comment I sеem to have clicked on tһe -Notify me when new comments are added- chbeckbox and now
  each time a comment is added I reciеve four emaіⅼs with the exact same comment.

  Is there a meeans you are able to remove me frrom that service?
  Kudos!

  Also visit mʏ homepage vintage t shirts

 102. I get pleasure from, lead to I discovered exactly what I was taking
  a look for. You have ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

  My blog: scr918

 103. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

  Here is my web-site: rollex11 game

 104. Right here is the right webpage for anyone who hopes to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want
  to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject
  which has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just great!

 105. I usually do not write many responses, however i did a few searching and wound up here Ārste:
  Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa.
  Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  And I actually do have 2 questions for you if you tend not to mind.
  Could it be only me or does it look like a few of these comments come across like written by brain dead
  people? 😛 And, if you are posting on other online sites, I’d like to follow anything fresh
  you have to post. Would you list of every one of all your shared pages like your Facebook page,
  twitter feed, or linkedin profile?

  Here is my webpage – www.engelliler.biz.tr

 106. Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m trying to
  find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.