Ārste: Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa. Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem

Mutes un deguna aizsegu lietošana skolēniem Latvijā ir viens no aktuālākajiem diskusiju tematiem bērnu vecāku vidū. Likt bērniem valkāt sejas maskas mācību procesa laikā vai nē – gala lēmuma pieņemšana vēl ir valdības un Saeimas dienaskārtībā. Tikmēr Bērnu klīniskā universitātes slimnīca (BKUS) izvērš reklāmas kampaņu par masku lietošanu “drošības nolūkos”, apgalvojot, ka ieguvumi ir pārāki par riskiem bērnu veselībai un psiholoģiskajai labsajūtai. Taču ko par šo tēmu atklāj pasaules medicīnas autoritātes un zinātniskie pētījumi?

Sejas aizsargmasku lietošana bērniem ir jaunums pasaules kontekstā un medicīnas vēsturē. Līdz šim pieejamā literatūra un zinātniskie raksti pētījumiem ir paredzēti tikai pieaugušajiem. Nav pieejami tādi sejas masku lietošanas pētījumi, kuros būtu ņemta vērā bērnu specifiskā fizioloģija, un tas liek uzdot jautājumu, uz ko savos apgalvojumos par masku lietošanas bērniem nekaitīgumu atsaucas vietējās autoritātes ar BKUS virsārsti Renāti Snipi priekšgalā.

“Maskas valkāt ir droši!” uzsver Renāte Snipe, apgalvojot, ka “pareizi to uzliekot, pareizi valkājot, tās neaizkavē ne skābekļa pieplūdi, ne CO2 izvadi, kā arī neveicina kaitīgu infekciju attīstību. Gluži otrādi, tas pasargā arī no citiem vīrusiem, alerģiskos bērnus pasargā no papildu alergēniem.” Ārste aicina vecākus runāt ar bērniem, skaidrot, ka maskas valkāt ir droši; bērnu pārliecināšanai ir izveidota animācija.

Taču praksē nevienā no pieejamajiem pētījumiem par mutes un deguna aizsegu lietošanu netiek apskatīta to ietekme uz bērniem vai pieaugušajiem ilgākā laika periodā – dienām, nedēļām, mēnešiem. Šeit jāpiemin 2014. gadā īstenots pētījums ar žurkām, kurām atkārtots paaugstināts oglekļa dioksīda (CO2) līmenis izraisīja neatgriezeniskus bojājumus smadzeņu stumbra zonā un vienlaikus spēcīgu smadzeņu mācībspēju samazināšanos.

Saņem jaunāko, lai būtu tuvāk īstenībai!

Turklāt visi pētījumi par kaitīgumu veikto laboratorijās vai klīnikās, kur, atšķirībā no mācību iestāžu mainīgās vides un temperatūras, apstākļi bija statiski.

Svarīgi uzsvērt, ka liela problēma Latvijas mācību iestādēs ir nepietiekamā gaisa apmaiņa telpās, kas ir novecojušu ventilācijas sistēmu vai nepilnīgi veiktu ēku siltināšanas darbu sekas.

2019. gadā Rīgas izglītības iestādēs tika veikts Veselības ministrijas iniciēts vides kvalitātes un drošuma pētījums. Tā ietvaros veiktā CO2 monitoringa rezultāti liecina, ka tikai 12% apsekoto mācību kabinetu atbilst Pasaules Veselības organizācijas ieteiktajam CO2 mērķlielumam – līdz 1000 ppm. 2000 ppm robeža, kas nozīmē sliktu gaisa kvalitāti un steidzamu vēdināšanas nepieciešamību konstatēta trešdaļā mācību telpu, savukārt kritiska robeža – starp 1000 un 2000 ppm bija 60 procentos kabinetu. Ekspertu secinājums – vairumā jeb 87 procentos mācību iestāžu ir slikta vai viduvēja gaisa kvalitāte. Apvienojot to ar masku lietošanu, vide bērniem varētu būt pašsajūtu, veselību un pat dzīvību apdraudoša, nerunājot par spēju koncentrēties mācību vielas veiksmīgai apguvei.

Aspektā par masku spēju potenciāli aizsargāt no infekcijas slimībām, neviens no analizētajiem 17 pētījumiem par šo tēmu neuzrādīja pārliecinošu saistību starp maskas vai respiratora lietošanu un aizsardzību pret infekciju. Arī Amerikas Medicīnas asociācija nāca klajā ar nostājas dokumentu, uzsverot, ka sejas maskas neaizsargā lietotāju no infekciju pārneses:

“Sejas maskas jālieto tikai personām ar elpošanas ceļu infekcijas simptomiem, piemēram, klepu, šķaudīšanu vai dažos gadījumos – drudzi. Sejas maskas jālieto arī veselības aprūpes darbiniekiem, cilvēkiem, kuras rūpējas par citiem vai ir ciešā kontaktā ar tiem, kuriem ir elpceļu infekcijas. Veseliem cilvēkiem nevajadzētu valkāt sejas maskas, lai pasargātu sevi no elpošanas ceļu infekcijas iegūšanas, jo nav pierādījumu, kas liecinātu, ka veselīgas personas valkātas sejas maskas efektīvi novērš cilvēku saslimšanu.”

ASV Darba un drošības departamenta un Veselības pārvaldes vadlīnijas norāda, ka auduma un ķirurģiskās maskas nedarbojas, lai samazinātu Covid-19 pārnešanu.

Sejas maskas valkāšana var izraisīt galvassāpes un samazināt skābekļa līmeni

Nesen veikts pētījums, kurā piedalījās 158 veselības aprūpes darbinieki no 21 līdz 35 gadu vecumam, atklāj, ka 81% gadījumu galvassāpes parādījās, valkājot sejas masku. Viņiem konstatēts pazemināts skābekļa līmeni asinīs (hipoksija) vai paaugstināts CO2 līmenis asinīs (hiperkapnija). Zināms, ka N95 standartam atbilstoša maska, ja to valkā vairākas stundas, var samazināt skābekļa līmeni asinīs pat par 20%. Pareiza asiņu bagātināšana ar skābekli ir būtiska enerģijai, garīgajai skaidrībai, uzmanības koncentrēšanai un emocionālajai labsajūtai.

Zemāk redzams kāds eksperiments – gaisa kvalitātes pārbaude zem auduma. Redzams, ka dažu minūšu laikā CO2 pārsniedz visas kritiskās robežas.

Faktiski tas nozīmē, ka sejas maskas lietošana izraisa elpošanu ar organisma atkritumvielu – oglekļa dioksīdu , ko plaušas mēģina izvadīt. Tas savukārt samazina imūnreakciju, negatīvi ietekmē epitēlija šūnu darbību un pazemina skābekļa apmaiņas daudzumu caur alveolu membrānām.

Pasaulē pazīstamā masku ražotāja “3M” pārstāvji atklāj, ka viņi nepiedāvā maskas bērniem, jo tās ir paredzētas pieaugušajiem, un ka to nepareiza lietošana var izraisīt slimības vai nāvi.

Dr. Margarita Grīsa-Brisone (Margarite Griesz-Brisson) ir neiroloģe ar doktora grādu farmakoloģijā, ar padziļinātām zināšanām neirotoksikoloģijā, vides medicīnā, neiroreģenerācijā un neiroplastikā. Par maskām un to ietekmi uz smadzenēm viņa saka:

“Ieelpojot izelpoto gaisu, bez šaubām, radīsies skābekļa deficīts. Cilvēka smadzenes ir ļoti jutīgas uz skābekļa trūkumu. Piemēram, ir nervu šūnas, kas bez skābekļa nevar izdzīvot ilgāk par trim minūtēm.”

Akūti brīdinoši simptomi ir galvassāpes, miegainība, reibonis, koncentrēšanās problēmas, reakcijas laika palēnināšanās – kognitīvās sistēmas reakcijas. Ārste norāda, ka pie hroniska skābekļa trūkuma visi šie simptomi izzūd, jo cilvēks pie tā pierod. Taču veselībai nodarītais kaitējums no tā nemazinās, jo skābekļa nepietiekamības radītie bojājumi  smadzenēs turpina progresēt: “Kamēr jūs uzskatāt, ka esat pieradis valkāt masku un atkārtoti elpot savu izelpoto gaisu, deģeneratīvie procesi jūsu smadzenēs pastiprinās. Otra problēma ir tā, ka jūsu smadzeņu nervu šūnas nespēj normāli sadalīties. Tātad, ja mūsu valdības dāsni atļaus atbrīvoties no maskām un pēc dažiem mēnešiem atkal brīvi elpot skābekli, zaudētās nervu šūnas vairs netiks atjaunotas. Kā vairs nav, tā vairs nav.”

Runājot par aizsargmasku lietošanu bērniem un pusaudžiem, Dr. M. Grīsa-Brisone ir strikta:

“Tas nav apspriežams. Viņu smadzenes ir neticami aktīvas, jo tām ir daudz jāmācās. Tās alkst skābekļa. Jo metaboliski aktīvāks ir orgāns, jo vairāk skābekļa tas prasa. Bērniem un pusaudžiem visi orgāni ir metaboliski aktīvi. Skābekļa trūkums kavē smadzeņu attīstību, un rezultātā radušos bojājumus nevar atcelt. Bērnam ir vajadzīgas smadzenes, lai mācītos, savukārt smadzenēm, lai darbotos, nepieciešams skābeklis. Tam mums nav nepieciešams klīniskais pētījums. Šī ir vienkārša, neapstrīdama fizioloģija. Apzināti izraisīts skābekļa deficīts ir veselības apdraudējums un absolūta medicīniska kontrindikācija.”

Uzmanība jāpievērš arī masku valkāšanas psiholoģiskajam aspektam

Dēļ morālā spiediena, ko izsauc sociālie mehānismi, bērni un pusaudži reti noņem masku, neskatoties uz slikto pašsajūtu. Zināmi daudzi gadījumi, kad bērniem ir norādīts, ka viņi varētu būt atbildīgi par citu cilvēku nāvi, ja nevalkās masku. Daži skolotāji, būdami autoritātes, uzstāj uz masku nēsāšanu, neskatoties uz bērniem sūdzībām par tipiskiem simptomiem: galvassāpēm, sliktu dūšu, panikas sajūtu un tamlīdzīgi.

Daudzu pētījumu apkopojumā par masku neefektivitāti, saslimstības palielināšanos un riskiem minēts:

 • Vācijā ilgstoši valkājot masku, pēkšņi mira divi 13 gadus veci bērni; autopsijas nevarēja izslēgt CO2 intoksikāciju vai pēkšņu sirdsdarbības apstāšanos.
 • Ķīnā vairāki bērni, kuriem sporta nodarbībās bija jāvalkā maska, noģība un nomira; autopsijas konstatēja pēkšņu sirdsdarbības apstāšanos kā iespējamo nāves cēloni.

Patreizējā situācija Latvijā

Savu nostāju pret masku valkāšanu ar parakstu apliecinājuši jau teju 28 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju. Portālā “Manabalss.lv” iesniegtā iniciatīva “Ļausim bērniem skolā brīvi elpot”, rekordīsā laikā gūstot plašu sabiedrības atbalstu, tika iesniegta Saeimā.

Jau ziņots, ka Ministru kabineta amatpersonas vēlas panākt, ka 1.-4. klašu skolēniem, tāpat kā skolotājiem, mācību stundās un ārpus tām jālieto sejas maskas. Kopš decembra sākuma septiņu gadu vecumu sasniegušajiem bērniem sejas maskas jālieto arī sabiedriskajā transportā. Izglītības ministrija to pamato ar “mērķtiecīgāku Covid-19 ierobežošanu un cīņu pret vīrusa radīto apdraudējumu.”

Neskatoties uz to, ka ārsti (bērnu pneimonoloģe Renāte Snipe, kardiologs Andris Skride) un epidemiologs Jurijs Perevoščikovs centās pārliecināt Saeimas deputātus par to, ka masku lietošana bērniem ir nekaitīga, parlaments 21. decembrī uzdeva Ministru kabinetam atkārtoti izvērtēt prasību 1.-4.klašu skolēniem mācību procesa laikā un ārpus tā lietot mutes un deguna aizsegus.

Saeimas lēmumā teikts, ka jāizvērtē attiecīgās vecuma grupas saslimstības īpatsvars, masku ietekme uz izglītības procesu, kā arī ierobežojuma samērīgums.

Autore: Kristīna Duņeca

08.01.2021.

The post Ārste: Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa. Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem appeared first on #MaināmPasauli.

105 thoughts on “Ārste: Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa. Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem

 1. Greetings from Ohio! I’m bored at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break.
  I enjoy the information you present here and can’t wait to take a look
  when I get home. I’m shocked at how quick your blog loaded on my phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, superb blog!

 2. Have you ever considered about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and all.
  However imagine if you added some great pictures or video clips to give your posts more, “pop”!
  Your content is excellent but with images and video clips, this blog could definitely be one of the most beneficial
  in its niche. Amazing blog!

 3. You are so interesting! I do not think I’ve read through
  something like this before. So wonderful to discover another person with some genuine thoughts on this subject.

  Seriously.. thanks for starting this up. This web site is one thing that is needed
  on the web, someone with a bit of originality!

  Feel free to visit my web page :: drugwiki.org

 4. Amazing blog! Do you have any helpful hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own blog soon but I’m a little lost on everything.
  Would you recommend starting with a free platform like WordPress or go for a paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused ..
  Any tips? Thanks a lot!

  Also visit my blog post; VitaSilk Reviews

 5. Just to follow up on the up-date of this matter on your web site and would like to
  let you know simply how much I appreciated the time you
  took to generate this beneficial post. In the post, you really spoke of how to definitely handle this problem with all convenience.
  It would be my personal pleasure to build up some more strategies from your website and come as much as offer people what I discovered from
  you. Thank you for your usual great effort.

  my web-site … Keto Boom BHB (Josie)

 6. We would like to thank you all over again for the wonderful ideas you
  gave Janet when preparing her post-graduate research as well as, most importantly, regarding providing each of
  the ideas in a single blog post. In case we had known of your web page a year ago, we will have been kept from the nonessential measures we were employing.

  Thanks to you.

  Also visit my web page :: Lovie

 7. Whats up are using WordPress for your blog platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started
  and create my own. Do you need any coding expertise to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

  Feel free to surf to my homepage; CoolEdge AC

 8. Thank you for the sensible critique. Me & my neighbor were just preparing to do some
  research about this. We got a grab a book from our local library
  but I think I learned more clear from this post.
  I’m very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

  my web site :: Gentille Derma Review

 9. We’re a gaggle of volunteers and starting a new scheme in our community.
  Your web site offered us with valuable information to work on.
  You’ve done an impressive process and our entire community will probably be grateful
  to you.

  Also visit my homepage :: Keto Lite

 10. Oh my goodness! Incredible article dude! Thank you so much,
  However I am experiencing issues with your RSS.

  I don’t know the reason why I am unable to subscribe to it.

  Is there anyone else having the same RSS problems?
  Anybody who knows the solution can you kindly respond?
  Thanx!!

  Also visit my webpage – Green Leaf Hills CBD Oil

 11. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do a little research about this.
  We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post.

  I am very glad to see such fantastic information being shared freely out
  there.

  Also visit my web page … donkhamin.go.th

 12. hey there and thank you for your info – I have
  certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise some technical points using this website,
  as I experienced to reload the website many times previous
  to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and can damage your high-quality score if advertising and marketing with Adwords.
  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for a lot more
  of your respective exciting content. Make sure you update this again very soon..

  Here is my website; Eggplant Explosion

 13. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some
  experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
  I truly enjoy reading your blog and I look forward to
  your new updates.

  Also visit my homepage; ebmelectronics.com

 14. We absolutely love your blog and find a lot of
  your post’s to be what precisely I’m looking for.
  Do you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn’t mind creating a post or elaborating on many of the subjects you write related to here.

  Again, awesome site!

  My web blog; Keto Boom BHB

 15. You are so interesting! I do not think I’ve truly read something like that before.
  So great to discover someone with a few unique thoughts
  on this subject matter. Seriously.. many thanks for starting this up.

  This web site is one thing that is needed on the web, someone with a bit of originality!

  Also visit my page :: Cool Portable AC

 16. Hi there great blog! Does running a blog like this take a large amount
  of work? I’ve very little understanding of programming however I had
  been hoping to start my own blog soon. Anyways, if you have any ideas or tips for new
  blog owners please share. I know this is off topic however I simply had
  to ask. Kudos!

  my web blog; www.lgbt.gr

 17. Pretty section of content. I just stumbled upon your blog and in accession capital to assert
  that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement you access consistently rapidly.

  my web page – Gentille Derma

 18. Purely to follow up on the update of this theme on your web site and
  would really want to let you know simply how much I liked the time you took
  to generate this valuable post. Within the post, you actually spoke regarding how to seriously handle this matter with all
  ease. It would be my personal pleasure to get some more concepts from your web-site and come as much as offer people
  what I discovered from you. Thanks for your usual fantastic effort.

  Also visit my page: Dynamic Flex

 19. My husband and i have been quite glad Raymond managed to finish up his web
  research out of the ideas he was given in your site.
  It’s not at all simplistic to simply choose to
  be giving away secrets and techniques most people have been selling.
  So we recognize we have the website owner to be grateful to for that.
  Those explanations you’ve made, the simple site menu, the relationships
  you make it possible to foster – it’s got mostly terrific, and it’s really
  helping our son in addition to the family feel that this matter is thrilling, which is incredibly indispensable.

  Many thanks for the whole lot!

  my webpage: Xtreme Shred Keto Review

 20. Wow, amazing weblog structure! How lengthy have you been running a blog for?
  you made running a blog glance easy. The
  total glance of your web site is magnificent, let alone the content![X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I
  just could not leave your website prior to suggesting that
  I really enjoyed the usual information an individual
  supply to your guests? Is going to be again frequently in order to
  check up on new posts.

  Also visit my web page Pure Optimum Keto Reviews

 21. Aw, this was an incredibly good post. Spending some
  time and actual effort to make a really good article…

  but what can I say… I put things off a whole lot and
  don’t seem to get nearly anything done.

  my page … ky.sgz8.com

 22. Good day! This is kind of off topic but I need some
  guidance from an established blog. Is it very difficult to set
  up your own blog? I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
  I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to start.
  Do you have any points or suggestions? With thanks

  my blog post 918kiss new

 23. Saya akan segera rebut rss feed Anda karena saya
  tidak bisa
  Ini waktu tepat untuk membuat beberapa rencana untuk masa depan dan sekarang waktu untuk berbahagia.
  Saya telah membaca posting ini dan jika saya bisa, saya ingin menyarankan Anda
  beberapa hal menarik atau saran . Mungkin Anda bisa menulis artikel berikutnya yang mengacu pada artikel ini.
  Saya ingin membaca lebih banyak lagi hal tentang itu!

  My website: Joker123 net line

 24. Hmm it seems like your website ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum it up what I wrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog.

  I as well am an aspiring blog blogger but I’m still new
  to the whole thing. Do you have any tips for newbie blog
  writers? I’d definitely appreciate it.

  Visit my webpage … www.chubbychannel.com

 25. Its like you read my thoughts! You seem to know so much about this,
  like you wrote the ebook in it or something.
  I feel that you could do with a few % to drive the message house a bit, however instead of
  that, this is excellent blog. An excellent read.
  I’ll definitely be back.

  Review my webpage … Download Love138 Ios

 26. Hey there! I know this is kind of off topic but I was wondering which blog platform are you
  using for this website? I’m getting tired of WordPress because I’ve had problems with
  hackers and I’m looking at options for another platform.
  I would be great if you could point me in the direction of a
  good platform.

  Here is my page; love138 test

 27. Whеen I initially left a comment I sеem to have clicked on tһe -Notify me when new comments are added- chbeckbox and now
  each time a comment is added I reciеve four emaіⅼs with the exact same comment.

  Is there a meeans you are able to remove me frrom that service?
  Kudos!

  Also visit mʏ homepage vintage t shirts

 28. I get pleasure from, lead to I discovered exactly what I was taking
  a look for. You have ended my four day lengthy hunt!
  God Bless you man. Have a great day. Bye

  My blog: scr918

 29. Hey! This post couldn’t be written any better! Reading through this post reminds me of my previous room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this page to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thanks for sharing!

  Here is my web-site: rollex11 game

 30. Right here is the right webpage for anyone who hopes to understand this topic.
  You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want
  to…HaHa). You definitely put a fresh spin on a subject
  which has been discussed for a long time. Wonderful stuff, just great!

 31. I usually do not write many responses, however i did a few searching and wound up here Ārste:
  Bērnu un pusaudžu smadzenes alkst skābekļa.
  Apkopojam argumentus pret sejas masku lietošanu skolēniem – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
  And I actually do have 2 questions for you if you tend not to mind.
  Could it be only me or does it look like a few of these comments come across like written by brain dead
  people? 😛 And, if you are posting on other online sites, I’d like to follow anything fresh
  you have to post. Would you list of every one of all your shared pages like your Facebook page,
  twitter feed, or linkedin profile?

  Here is my webpage – www.engelliler.biz.tr

 32. Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I’m trying to
  find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.