18 iemeslu atteikties no potes pret kovidu

2021. gada 6. aprīlī / DeconstructingConventional.com

Amerikāņu blogeris Kristiāns Eliots (Christian Elliot), kas aizraujas ar veselīgu dzīvesveidu, mācīšanos un rakstīšanu par to, interesantā un pamācošā lasāmgabalā apkopojis savus prātīgos, ar neskaitāmām atsaucēm pamatotos argumentus, kādēļ cilvēkiem nevajadzētu sev ļaut ievadīt to indi, ko sauc par kovid vakcīnām.

Zinot, cik strīdīgs ir šis jautājums, es varbūt dotu priekšroku kādai citai tēmai, bet es jūtu, ka diskusija un ziņas par to ir tik vienpusīgas, ka man jārunā.

Es vienmēr tiecos būt līdzsvarots un sniegt informāciju bez histērijas, tā apsolu darīt arī šoreiz.

Es negrasos cīnīties ar kādu, bet gan padalīties ar to, ko esmu lasījis, ar jautājumiem, kādi man rodas, un izklāstīt, kāpēc es nesaskatu jēgu šajās kovida vakcīnās.

Es nezinu visu, bet līdz šim neviens nav spējīs atbildēt uz tālāk minētajiem iebildumiem.

Tātad, te būs iemesli, kāpēc es atsakos no kovid “vakcīnas”

1. VAKCĪNU RAŽOTĀJI IR ATBRĪVOTI NO ATBILDĪBAS

Vienīga industrija pasaulē, kas ir pasargāta no atbildības par kaitējumu veselībai vai pat nāvi, kas rodas viņu produktu lietošanas rezultātā.

Pateicoties ASV Nacionālajam likumam par bērnu traumām no vakcīnām (National Childhood Vaccine Injury Act), kas ieviests 1986. gadā un vēlāk pastiprināts ar Likumu par sabiedrības gatavību un sagatavotību ārkārtas situācijām (PREP Act), vakcīnu ražotājus nevar iesūdzēt pat tad, ja tiek pierādīta to tīša nolaidība. Kovid vakcīnu ražotajiem ir atļauts izstrādāt produktu, kas it kā der visiem, bez testēšanas apakšpopulācijās (piem., cilvēkiem ar noteiktiem veselības traucējumiem), tajā pašā laikā viņiem nav vēlēšanas uzņemties atbildību par jebkādiem nelabvēlīgiem efektiem vai nāvi, kas radusies viņu produktu lietošanas rezultātā.

Ja kompānija nav gatava atbildēt par sava produkta drošumu, īpaši tāda produkta, kam, steidzoties to izlaist tirgū, tika izlaistas izmēģinājuma fāzes, piemēram, ar dzīvniekiem, es neesmu gatavs riskēt ar viņu produktu. Nav atbildības, nav uzticības. Tāpēc.

2. VAKCĪNU RAŽOTĀJU RAIBĀ PAGĀTNE

Četras lielākās kompānijas, kas ražo kovid vakcīnas,

 1. nekad agrāk nebija ražojušas vakcīnas (Moderna un Johnson & Johnson),
 2. ir sērijveida noziedznieki (Pfizer un Astra Zeneca),
 3. Ir abi divi (Johnson & Johnson).

Moderna gadiem ilgi bija mēģinājusi “modernizēt mūsu DNA” (te arī radies uzņēmuma nosaukums), bet nekad nebija veiksmīgi ieviesusī tirgū NEVIENU produktu – cik patīkami viņiem saņemt lielu naudu no valdības, lai turpinātu centienus. Faktiski visi lielākie vakcīnu ražotāji (izņemot Moderna) ir samaksājuši desmitiem miljardu dolāru lielas atlīdzības par saviem produktiem, kurus laiduši tirgū, zinot, ka šie produkti var izraisīt nopietnus kaitējumus veselībai vai pat nāvi. Daži no piemēriem ir Vioxx, Bextra, Celebrex, Thalidomide un opioīdi.

Ja zāļu ražotāji izvēlas laist tirgū kaitīgus produktus, apzinoties, ka viņus var iesūdzēt tiesā, kāpēc lai mums būtu jāuzticas kādam viņu produktam, par kuru viņiem NAV atbildības?

Gadījumā, ja šo nespējāt sagremot, ļaujiet man atkārtot — 3 no 4 kovid vakcīnu ražotājiem tikuši saukti pie atbildības par produktiem, kurus viņi pārdeva, neskatoties uz to, ka zināja, ka tie izraisīs veselības traucējumus un nāvi.• Johnson & Johnson ir zaudējuši nozīmīgos tiesas procesos 1995., 1996., 2001., 2010., 2011., 2016. un 2019. gadā (lai kam tas kalpotu, J&J vakcīna arī satur audus no abortētām embriju šūnām, kas ir temats atsevišķai diskusijai).

Pfizer ir bijušas lielākās ar noziedzību saistītās izmaksas vēsturē. Viņi ir zaudējuši tik daudzās tiesu prāvās, ka tās grūti saskaitīt. Jūs varat apskatīt viņu “kriminālo pagātni” šeit. Varbūt tieši tāpēc viņi pieprasa, lai valstis, kurās viņiem nav aizsardzības no atbildības, nodrošinātu segumu, kas paredzēts tiesas prāvām par vakcīnu izraisītajiem veselības bojājumiem.

Astra Zeneca līdzīgi ir zaudējusi tik daudzās tiesas prāvās, ka grūti saskaitīt. Te ir viena. Te cita… Jūs sapratāt. Ja nu nē, — šīs kompānijas kovid vakcīnas izmantošana tika apturēta vismaz 18 valstīs aizdomās par asins recekļu (trombu) veidošanos, un viņa pilnībā sabojāja savu tikšanos ar ASV Pārtikas un zāļu aģentūru (FDA) ar pētījuma cipariem, kuros bijas milzum daudz nesakritību.

Ak, un izradās, ka J&J (kuru vakcīna ir apstiprināta “ārkārtas lietošanai” ASV) un AstraZenca (kuras vakcīna nav apstiprināta “ārkārtas lietošanai” ASV), bija nedaudz sajaukuši sastāvdaļas… 15 miljonos devu. Upsis. Ļaujiet man atkārtot šo domu:

Ņemot vērā šo uzņēmumu atbrīvojumu no atbildības un tik raibu vēsturi, kāpēc lai mēs pieņemtu, ka visas viņu vakcīnas ir drošas un ražotas pēc vistīrākās sirdsapziņas?

Vai citās dzīves situācijās mēs ticētu kādam ar šādu reputāciju..? Manuprāt tas nav prātīgāk, kā sagaidīt, ka nežēlīgs, apvainojošs, negodīgs mīļākais kļūs par citu cilvēku tikai tāpēc, ka tiesnesis teica — ka dziļi sirdī viņš ir labs cilvēks. Nē. Es viņiem neticu. Nav atbildības, nav uzticības. Lūk, vēl viens iemesls, kāpēc es viņiem neticu.

3. NEGLĪTĀ KORONAVĪRUSU VAKCĪNU IZSTRĀDES VESTURE

Iepriekš ir bijuši vairāki mēģinājumi izgatavot vakcīnas pret vīrusiem, taču tie visi izgāzās, un tas ir iemesls, kāpēc mums 2020. gadā nebija vakcīnu pa rokai.1960. gados zinātnieki mēģināja izstrādāt RSV (respiratori sinicitāla vīrusa) vakcīnu zīdaiņiem. Šajā pētījumā viņi izlaida izmēģinājumus ar dzīvniekiem tāpēc, ka tajos laikos tie nebija nepieciešami. Beigās, inficējoties ar vīrusu dabiskā ceļā, vakcinētie zīdaiņi daudz smagāk pārslimoja slimību, nekā nevakcinētie zīdaiņi, — 80 % vakcinēto zīdaiņu bija nepieciešama hospitalizācija, un divi no tiem nomira. Pēc 2000. gada zinātnieki veica virkni mēģinājumu coronavīrusa vakcīnu izgudrošanā. Pēdējo 20 gadu laikā visi mēģinājumi beidzās neveiksmīgi, jo klīniskajos izmēģinājumos dzīvniekiem attīstījās smagas kondīcijas un daudzi nomira, tāpat kā bērni 1960-os gados. Šeit Jūs varat izlasīt šīs vēstures/zinātnes kopsavilkumu. […]

Veikto pētījumu tipiskā norise ir tāda, ka bērni un dzīvnieki pēc vakcinācijas uzrāda skaistus antivielu titrus. Ražotāji domā, ka viņi norāvuši džekpotu. Problēma rodas tad, kad bērni un dzīvnieki tiek pakļauti savvaļas vīrusa iedarbībai. Tiklīdz tas notika, radās neizskaidrojams fenomens, ko sauc par antivielu atkarīgu pasliktinājumu (antibody dependent enhancement), arī pazīstams kā vakcīnas pastiprināta slimība (vaccine enhanced disease), kad imūnsistēma izraisa t. s. “citokīnu vētru” (pārmērīgu imūnsistēmas reakciju), un bērns/dzīvnieks nomirst.

Lūk, ieilgusi problēma… Vakcīnu ražotājiem nav datu, kas liecinātu, ka viņu sasteigtajās vakcīnās šī problēma būtu atrisināta.

Citiem vārdiem — nekad agrāk mēģinājumi izstrādāt koronavīrusa vakcīnu nav bijuši veiksmīgi. Arī gēnu terapijas tehnoloģija, kas ir mRNS “vakcīnas”, nav droši ielaista tirgū, taču esmu pārliecināts, ka ar miljardiem dolāru vērto valdības finansējumu viņi izdomāja, kā to atrisināt. Ja vien viņi vēl nezina, vai ir atrisinājuši.

4. VAKCĪNU RAŽOTĀJU FDA IESNIEGTĀS “DATU NEPILNĪBAS”

Kad vakcīnu ražotāji iesniedza dokumentus FDA ārkārtas lietošanas atļaujas saņemšanai (piezīme: ĀLA nav tas pats, kas pilna vakcīnas lietošanas atļauja!), daudzu “datu nepilnību” vidū, par kurām viņi ziņoja, bija tas, ka izmēģinājumos nekas neliecina par izdošanos pārvarēt to nepatīkamo vakcīnas pastiprinātās slimības problēmu.

Viņi vienkārši nezina, t. i., viņiem nav ne mazākas nojausmas, vai viņu ražotās vakcīnas var arī izraisīt to pašu citokīnu vētru (un nāvi), kā tas notika, iepriekš testējot vakcīnas. Kā norāda Džozefs Merkola: “Iepriekšējie mēģinājumi izstrādāt zāles uz mRNS bāzes, izmantojot lipīdu nanodaliņas, bija neveiksmīgi, un tos nācās atmest, jo, kad deva bija pārāk maza, zālēm nebija efekta, un, kad deva bija pārāk liela, zāles kļuva pārāk toksiskas. Dabiski rodas jautājums: Kas ir mainījies? Kas tagad padara šo tehnoloģiju pietiekami drošu masveida lietošanai?”

Ja tas vēl nav pietiekami satraucoši, tad datos ir vēl citas nepilnības, piemēram, nav datu, kas liecinātu par vakcīnu drošumu vai efektivitāti attiecībā uz

 • ikvienu, kas ir jaunāks par 18 vai vecāks par 55,
 • grūtniecēm vai barojošām mammām,
 • cilvēkiem ar autoimūnām slimībām,
 • cilvēkiem ar novājinātu imunitāti.
 • Nav datu par kovid pārnēsāšanu.
 • Nav datu par kovid izraisītās mirstības novēršanu.
 • Nav datu par aizsardzības ilgumu.

Grūti noticēt, vai nē? Gadījumā, ja domājat, ka es to visu izdomāju, vai ja gribat redzēt īstus dokumentus, ko Pfizer un Moderna nosūtīja FDA ārkārtas lietošanas atļaujas saņemšanai, jūs varat pārbaudīt šo, vai šo. Datu nepilnības var tikt atrastas, sākot attiecīgi ar 46. lapu un 48. lapu.

Bet tagad pievērsīsimies neapstrādātajiem datiem, kurus vakcīnu ražotāji izmantoja iesniegšanai ārkārtas lietošanas atļaujas saņemšanai.

5. NAV PIEEJAS NEAPSTRĀDĀTIEM KLINISKO IZMĒĢINĀJUMU DATIEM

Vai vēlaties redzēt neapstrādātus datus, kas ir pamatā ziņās izreklamētajiem apgalvojumiem “90 % un 95 % efektīvas [vakcīnas]”? Es arī… Bet viņi neļauj mums tajos ieskatīties. Kā norāda BMJ, ir kaut kas patiešām smieklīgs attiecībā uz Pfizer un Moderna efektivitāti. “Pētījuma grupā kopumā bija 3410 gadījumi, kad bija aizdomas par kovid-19, bet slimība nebija apstiprināta, no tiem 1594 vakcinēto grupā un 1816 placebo grupā.” Pagaidiet… ko? Vai zinātnieki pieļāva kļūdu savā zinātniskajā pētījumā, nemaz nepārbaudot galveno mainīgo?? Vai tad viņi nevarēja pārbaudīt tos ‘aizdomīgos, bet neapstiprinātos’ gadījumus, lai uzzinātu, vai cilvēkiem bija kovids vai nē?Acīmredzot, nevarēja. Kāpēc netestēja visus 3410 dalībniekus precizitātes labad? Mēs varam tikai minēt, vai testus neveica, jo tas varētu izjaukt viņu ’90-95 % efektivitātes’ apgalvojumus. Kur ir FDA? Vai nebūtu prātīgi no FDA puses sagaidīt (prasīt), lai vakcīnu ražotāji testē cilvēkus, kuriem bija “kovidam līdzīgi simptomi”, un nopublicē savus neapstrādātos datus, lai trešās puses varētu pārbaudīt, kā ražotāji pamatoja savus skaitļus?

Tas taču ir tikai katrs pasaules iedzīvotājs, ko mēs cenšamies novakcinēt ar šiem eksperimentālajiem produktiem. Kāpēc FDA to nepieprasīja? Vai tad tā galu galā nav FDA pastāvēšanas jēga? Labs jautājums. Vai lapsas sargā vistu kūti? Tā izskatās. Nav atbildības, nav uzticības.

6. NAV DROŠĪBAS PĀRBAUDES ILGTERMIŅĀ

Saprotams, ka nav ilgtermiņa drošības datu par izstrādājumiem, kas ir apgrozībā tikai dažus mēnešus. Citiem vārdiem sakot, mums nav ne jausmas, ko šāds produkts jebkura cilvēka ķermenī izraisīs pēc mēnešiem vai gadiem. Vai, ņemot vērā visus iepriekš minētos riskus (riskus, kas piemīt VISIEM farmaceitiskajiem produktiem), nebūtu prātīgi nogaidīt, lai pārliecinātos, ka sliktākie scenāriji patiešām tiks novērsti?

Vai nebūtu jēdzīgi vispirms novērst šīs nepatīkamas “datu nepilnības”, pirms mēs mēģinām iepotēt šo ikvienam vīrietim, sievietei un bērnam uz mūsu planētas? Tas būtu jēgpilni, taču šādu datu iegūšanai viņiem būtu jātestē savi izstrādājumi uz cilvēkiem, kas aizved mani pie nākamā punkta.

7. NAV INFORMĒTAS PIEKRĪŠANAS

Lielākā daļa, kas vakcinējas, nezina to, ka šie produkti joprojām ir klīnisko pētījumu fāzē un tādējādi ikviens, kurš saņem vakcīnu, kļūst šī klīniskā pētījuma eksperimenta daļu. Tie, kas nevakcinējas (kā es), ir daļa no kontroles grupas. Laiks rādīs, cik veiksmīgs būs šis eksperiments. Jūs varētu jautāt — ja vakcīnas nodara kaitējumu, vai tad mēs to neredzētu visās ziņās? FDA taču, protams, iejauktos un apturētu vakcināciju..? Nu jā, ja nevēlamo blakņu ziņošanas sistēma strādātu, varbūt viss būtu citādi.

8. NEPIETIEKAMA ZIŅOŠANA PAR NEVĒLĀMĀM BLAKNĒM UN NĀVES GADĪJUMIEM

Saskaņā ar Harvardas pētījumu mazāk nekā 1 % no visām nevēlamām reakcijām uz vakcīnām tiek faktiski paziņoti nacionālajās vakcīnu blakņu ziņojumu sistēmās (piem., VAERS vai līdzīgas, skat. pētījuma 6. lapā). Kaut arī pastāv neatrisinātas problēmas ar VAERS (kā var izlasīt šajā vēstulē ASV Slīmību profilakses un kontroles centram (CDC)), šī raksta sagatavošanas brīdī VAERS piereģistrēts vairāk nekā 2200 nāves gadījumu no kovid vakcīnām, kā arī tuvu 60 000 nevēlamo blakņu.

“Šodien publicētie VAERS dati ietver 50 861 ziņojumu par nevēlamām blaknēm pēc COVID vakcīnām, tostarp 2249 nāves gadījumi un 7726 nopietni veselības traucējumi laika posmā no 2020. gada 14. decembra līdz 2021. gada 26. martam.” Turklāt šajos skaitļos nav iekļauti 578 Bella paralīzes gadījumi (uz rakstīšanas brīdi).

Ja pat šie skatitļi ir tikai 1 % no visiem blakņu gadījumiem (vai no 0,8 % līdz 2 %, kā norādīts šajā pētījumā, kas nesen publicēts JAMA fondā), jūs varat viegli aprēķināt, ka patiesais skaits ir aptuveni 110 000 līdz 220 000 nāves gadījumu pēc vakcinācijas un ārprātīgs skaits nevēlamo blakņu. Taču ziņās jums to nestāsta.

Šāds nāves gadījumu skaits gan joprojām būtu mazāk par ikgadējiem 424 000 nāves gadījumiem, kas rodas mediķu kļūdu rezultātā (par šo jūs, ļoti iespējams, arī neko neesat dzirdējuši), bet vēl taču pusgads nav pagājis, kopš uzsākta vakcinācija!

Ja jūs gribat iedziļināties problēmās, kas saistītas ar vakcīnu blakņu ziņošanas sistēmu, jūs varat ieskatīties te un te.

Mans nākamais punkts vispār liek kovid vakcīnām izskatīties bezjēdzīgām:

9. VAKCĪNAS NEAPTUR PĀRNĒŠĀŠANU VAI INFICĒŠANOS

Pagaidiet, ko? Vai tad vakcīnas nebija tās, ko mēs gaidījām, lai “atgrieztos normalitātē”? Nē! Kāpēc, jūsuprāt, mēs saņemam visas tas pretrunīgās rekomendācijas par nepieciešamību ievērot sociālo distancēšanos un masku valkāšanu arī PĒC vakcinācijas? Iemesls tam ir tāds, ka šīs vakcīnas netika izstrādātas ar mērķi apturēt pārnešanu VAI inficēšanos. Ja jūs man neticat, es jums vēlreiz iesaku ieskatīties augstākminētos FDA dokumentos. Primārais galamērķis, kas jāsasniedz vakcīnām, ir simptomu mazināšana. Izklausās pilnīgi kā jebkuram citam zālēm aptiekā, vai ne? Ar to arī viss… Jūsu simptomu mazināšana ir tā lielā laime, ko mēs gaidījām. Vai vēl kādam, izņemot mani, arī šķiet, ka tas ir bezjēdzīgs pasākums..?

 1. Tas nepasargā mūs no vīrusa pārnēsāšanas.
 2. Ja mēs saņemam poti, tā nepasargā mūs no inficēšanās.
 3. Vakcīnas saņemšana nozīmē akceptēt visus šo eksperimentālo produktu riskus, un labākais gaidāmais ieguvums ir mazināt simptomus…

Velns parāvis, ir daudz citu lietu, ko es varu darīt simptomu samazināšanai, un tās nav saistītas tāda produkta lietošanu, kas liekas patiešām riskants.

Un tagad nākamais loģiskais jautājums:

Ja mēs uztraucāmies par ‘asimptomātiskiem izplatītājiem’, vai vakcīna nepalielina asimptomātiskās izplatīšanas varbūtību? Ja tā tik tiešām samazina simptomus, ikviens, kas vakcinējas, varētu pat nezināt, ka ir slims, un šādi ar lielāku varbūtību inficēt apkārtējos, vai ne? Lai kā tur nebūtu, esmu dzirdējis daudz atsauksmju, ka vakcīnas nevēlamās blaknes (jo īpaši pēc 2. devas) esot trakākas, nekā kovid pārslimošana. Arī tas man liekas bezjēdzīgi. Riskējiet. Neesiet pasargāti. Pārcietiet vakcīnas blaknes. Turpiniet valkāt masku un ievērot distancēšanos. Un turpiniet izplatīt vīrusu. Nopietni??

Taču kļūst vēl trakāk:

10. CILVĒKI PĒC PILNAS VAKCINĒŠANĀS SASLIMST AR COVID

Paunāsim par smagu vilšanos. Jūs sapotējāties, un jūs tomēr saslimāt ar kovid.

Īstenībā šis fenomens, iespējams, notiek visur; uzskaitu vien to, kas nokļuvis ziņās.

Ņemot vērā iepriekš minētos iemeslus, kā arī tos, kas sekos, var būt, ka tas jūs nepārsteidz, taču baigā vilšanās, ja jums šķita, ka vakcīna ir vairogs jūsu pasargāšanai.

Nepasargās. Tas nekad nav bijis vakcīnas uzdevums.

66 % veselības aprūpes darbinieku Losandželosā taisās atlikt vai izlaist vakcinēšanos… Varbūt arī viņus neuzrunā sasteigtā zinātne. Iespējams, ka viņi vēro apšaubāmo veidu, kā tiek ziņots par nāves gadījumiem un blaknēm…

11. MIRSTĪBA NO COVID

Saskaņā ar ASV Slimību kontroles un profilakses centra datiem, izdzīvošanas izredzes, slimojot ar kovidu, ir 99,74 %. Kāpēc lai es uzņemtos risku, ko rada izstrādājums, kas neaptur slimības izplatīšanu vai nepasargā no saslimšanas, bet kas [it kā] palīdzētu man pārvarēt saslimšanu, kurai ir 0,26 % iespēja mani nogalināt? Īstenībā manā vecuma grupā šī iespēja ir aptuveni 0,1 % (un 0,1 % iespēja nogalināt manus bērnus), taču nestrīdēsimies par sīkumiem. Ar šādu mirstības līmeni katru gadu — tātad mūžīgi — ciest tos ierobežojumus…

Bet pagaidiet, kā tad ar pāri par 500 000 nāves gadījumie, tas taču gan ir satraucoši, vai nē? Priecājos, ka pajautājāt.

12. UZPŪSTI COVID NĀVES GADĪJUMU SKAITĻI

Par šo kaut kas pavisam smieklīgs. Nekad agrāk nāves apliecību vēsturē valsts nebija noteikusi, kā būtu jāziņo par nāves gadījumu. Kāpēc tagad par ikvienu, kas nomira ar kovid, mēs ziņojam kā par mirušo no kovid, nevis no blakusslimībām, kuras reāli paņēma cilvēka dzīvi? Pirms kovid visi koronavīrusi (parastās [tostarp smagākas] saaukstēšanas) nekad nebija galveno nāves cēloņu sarakstā, kad kāds mira no sirdsslimībām, vēža, diabēta, auto-imūnas saslimšanas vai kādas citas nozīmīgas blakusslimības. Nāvi izraisošā slimība tika uzskatīta par nāves cēloni, un atsevišķā ailītē tika norādīts tāds traucējošais faktors kā gripa vai pneimonija.

Lai vēl vairāk uzpūstu skaitļus, gan PVO (Pasaules veselības organizācija), gan CDC izmainīja savas vadlīnijas tā, lai aizdomās turētie vai iespējamie (bet nekad neapstiprināti) nāves gadījumi saistībā ar kovid tiktu iekļauti kopējā kovid nāves gadījumu statistikā. Nopietni? Ja mēs taisāmies šādi rīkoties, vai tad mums nevajadzētu arī iepriekšējo gadu gripas sezonu skaitļus pielāgot tā, lai mēs varētu salīdzināt ābolus ar āboliem, kad runa iet par mirstības līmeni?

Saskaņā ar CDC datiem (paskrullējiet zemāk līdz sadaļai “Comorbidities and other conditions”, tātad blakusslimības un citi apstākļi), tikai 6 % no visiem kovid pierakstītajiem nāves gadījumiem ir gadījumi, kad kovid šķiet vienīgais iespējamais cēlonis. Citiem vārdiem sakot, samaziniet nāves gadījumu skaitu, ko jums stāsta ziņās, par 94 %, un jums būs aptuveni reālais nāves gadījumu no kovid skaits.

Pat tad, ja bijušajam CDC direktoram ir taisnība un Covid-19 ir laboratorijas izcelsmes vīruss (skatiet tālāk iemeslu #14), 0,26 % mirstības rādītājs joprojām atbilst tādam mirstības līmenim no vīrusiem, kas katru gadu sastopams uz šīs planētas. Un tad vēl tas Fauči ar savu raibo pagātni… Es tiešām gribētu viņam ticēt, bet papildus tam, ka viņš pats nav ārstējis nevienu kovid pacientu, jums vajadzētu zināt:

13. FAUČI UN SEŠIEM CITIEM NO ASV Nacionālā alerģiju un infekciju slimību institūta (NAISI) PIEDER MODERNA VAKCĪNAS PATENTI

Pateicoties Beja-Doula aktam, valdības darbinieki var iesniegt patentus jebkuriem pētījumiem, ko viņi veic, izmantojot nodokļu maksātāju naudu. Entonijam Fauči pieder vairāk nekā 1000 patentu (skat. šo video, lai gūtu vairāk informācijas), tostarp patenti, ko izmanto Moderna vakcīnai,… kurai viņš apstiprināja valsts finansējumu. Patiesībā Nacionālais veselības institūts (kura sastāvdaļa ir NAISI) apgalvo, ka tam esot kopīgas īpašumtiesības uz Moderna vakcīnu.

Vai vēl kāds to uztver kā LIELU, vai pat noziedzīgu, interešu konfliktu? Es saku noziedzīgu, jo pastāv arī šāda kaitinoša problēma, kas padara mani vēl neuzticīgāku Fauči, NAISI un NVI kopumā:

14. FAUČI IR UZMANĪBAS CENTRĀ SAKARĀ AR NELIKUMĪGU FUNKCIJU IEGUVES IZPĒTI

Kas ir “funkciju ieguves” (gain-of-function) izpēte? Tās laikā pētnieki mēģina panākt, lai vīrusi “iegūtu funkciju”, t. i., lai tie kļūtu transmisīvāki un nāvējošāki. Skan — kā minimums — nedaudz neētiski, vai nē? Kā tas varētu būt lietderīgi? Mūsu valdība arī bija šādās domās un aizliedza šādu praksi. Tātad, ko Fauči vadītais NAISI izdarīja?Viņi pārorientējās un atdeva funkciju ieguves izpēti ārpakalpojumam (ne mazāk kā tieši koronavīrusu jomā) Ķīnai — par $600K vērtu grantu. Sīkāku informāciju, kā arī šo notikumu svarīgu laika grafiku, jūs varat iegūt šajā dokumentālajā filmā, kuras pamatā ir fantastiski labs izpētes darbs.

Fauči kungs, Jums šis tas jāpaskaidro… un es ceru, ka Jūsu aizstāvēšanās tiks ierakstīta.

Taču tagad pievērsīsimies atkaļ vīrusam.

15. VĪRUSS TURPINA MUTĒT

Šis vīruss (tāpat kā visi vīrusi) turpina ne tikai mutēt, bet saskaņā ar pasaulē atzīta vakcīnu izstrādātāja Gērta Vandena Bošes (Geert Vanden Bossche) (par viņu jūs vairāk uzzināsiet zemāk, ja neko par viņu nezināt) teikto, tas mutē aptuveni ik pēc 10 stundām. Kā tad mēs grasāmies turpināt radīt vakcīnas, lai tiktu galā ar šādu mutācijas ātrumu? Mēs netaisāmies. Vai tas varētu arī izskaidrot, kāpēc pilnībā vakcinēti cilvēki turpina saslimt ar kovidu?

Kāpēc, zinot, ka dabiskā imunitāte cilvēci galu galā nekad nav pievīlusi, mēs pēkšņi tai neuzticamies?

Kāpēc, ja es uzdodu jautājumus, kas līdzinās augstāk minētajiem, vai ievietoju saites, kādas jūs redzējāt augstāk, manas pārdomas tiek dzēstas no visām lielākajām sociālo mēdiju platformām?

Tas noved mani pie nākamā satraucošā jautājuma, kas man rodas sakarā ar šīm vakcīnām:

16. CENZŪRA… UN ABSOLŪTS ZINĀTNISKO DEBAŠU TRŪKUMS

Es nevaru nekļūt sarkastisks, tāpēc atļaujiet. Kā jums patika nacionāla un globāla mēroga TV rādītās aktīvās debates, ko veica veselības jomas amatpersonas un kas vienlaicīgi pārraidīja visās lielākajās ziņu stacijās? Vai nebija forši klausīties, kā medicīnas, viroloģijas, epidemioloģijas, ekonomikas un vakcinoloģijas gaišākie prāti no visas pasaules pārliecinoši un cieņpilni diskutēja par tādam lietām kā

 • ierobežojumi,
 • masku valkāšana,
 • sociālā distancēšanās,
 • vakcīnu efektivitāte un drošības pētījumi,
 • kā pārbaudīt uzņēmību pret vakcīnu nelabvēlīgām sekām,
 • terapija (t.i. ārstēšanas iespējas ārpus vakcinācijas)?

Vai nebija forši redzēt, kā veselības aizsardzības jomas amatpersonas (kuras nekad un nevienu nav ārstējušas no kovid) citiem liek apšaubīt savu “zinātni”? Vai nebija forši redzēt, kā ASV Pārtikas un zāļu aģentūras ekspertu grupa publiski nopratina vakcīnu ražotājus TV vakara stundās, uzdodot simtiem saržģītu jautājumu par izstrādājumiem, par kuriem ražotāji neatbild atbildības?

Ak, jūs nemaz neredzējāt šīs debates? Nē, jūs neredzējāt… Tāpēc, ka tādas nekad nav notikušas. Tas, kas noticis to vietā, ir spēcīga cenzūra visam, kas nav vienīgais īstais stāsts. Ironiski — Marks Cukerbergs var apšaubīt vakcīnu drošību, bet es nevaru. Liekulīgi? Kurā brīdī Pirmais Grozījums ieguva rekomendējošu statusu..? Mark, ir runa par [ASV konstitūcijas] PIRMO GROZĪJUMU — to, kuru ASV pamatlicēji uzskatīja par vissvarīgāko.

Ja likme ir tik liela, kāpēc mums tiek iebarots tikai viens stāsts? Vai nevajadzētu uzklausīt un profesionāli apspriest daudzus viedokļus?

KAS IR NOTICIS AR ZINĀTNI??

Kas ir noticis ar zinātnisko metodi, kas vienmēr apstrīd visus pieņēmumus? Kas ir noticis ar dzīvām debatēm? Kāpēc ikviens, kas nepiekrīt PVO vai SPKC, tik traki tiek cenzēts?

Vai sabiedrības veselības zinātne ir kļuvusi par reliģiju, vai zinātnē tomēr būtu jānotiek debatēm? Ja kāds saka, ka “zinātne ir noteikta”, tad es zinu, ka saskaros ar cilvēku, kam ir ierobežots redzesloks. Zinātne (īpaši bioloģiskā) pēc definīcijas nekad nav noteikta. Ja tā būtu, tad tā būtu dogma, nevis zinātne.

Labi, pirms es pārāk uzvelkos, ļaujiet pateikt sekojošo… ES GRIBU BŪT LABS PILSONIS. Es patiešām to gribu. Ja ierobežojumi darbojas, es gribu dot savu ieguldījumu un palikt mājās. Ja maskas darbojas, es gribu tās valkāt. Ja sociālā distancēšanās ir efektīva, es gribu to ievērot. Taču, ja ir liecības, ka tas viss nedarbojas (piemērām, maskas), es gribu dzirdēt arī šīs liecības.

Ja augsti kvalificētiem zinātniekiem ir atšķirīgi viedokļi, es gribu zināt, ko viņi domā.

Es gribu, lai man būtu iespēja dzirdēt viņu argumentāciju un patstāvīgi veidot savu viedokli. Es neuzskatu, ka esmu gudrākais cilvēks pasaulē, bet es domāju, ka es spēju domāt. Varbūt esmu dīvains, bet, jā kāds ir pakļauts cenzūrai, tad es TIEŠĀM gribu dzirdēt, ko viņš domā. Jūs nē?

Mani draugi, kam cenzūra netraucē, — vai jums būs tāds pats viedoklis, kad cenzēs jūsu domas? Vai cenzūra nav diktatoru, tirānu un alkatīgo, varas alkstošo cilvēku tehnika? Vai tā nav pazīme tam, ka tie, kas cenzē, zina, ka tas ir vienīgais veids, kā viņi var uzvarēt?

Ja nu cilvēks, kas visu savu dzīvi ir veltījis vakcīnu izstrādei, būtu gatavs likt uz spēles savu reputāciju un aicināt visas pasaules līderus nekavējoties pārtraukt kovid vakcināciju, tāpēc ka ir problēmas ar zinātni?

Ja šis cilvēks iestātos par atklātām zinātniskām debatēm uz starptautiskās skatuves? Vai jūs gribētu dzirdēt, kas viņam sakāms? Vai jūs gribētu redzēt tās debates, ko viņš pieprasa?

17. PASAULES VADOŠIE VAKCINOLOGI CEĻ TRAUKSMI

Tagad par galveno iemeslu, kādēļ visa kovid vakcīnu lieta manās acīs ir neloģiska.

Ja kāds, kas aktīvi iestājas par vakcīnām, kas visu savu profesionālo karjeru ir pavadījis, uzraugot vakcīnu izstrādi, no kalnu virsotnēm kliedz, ka ir problēma, tad, manuprāt, šis cilvēks ir jāuzklausa.

Gadījumā, ja palaidāt to garām un gribat to vēl redzēt, te Gērts Vandens Boše skaidro:

 1. Kāpēc kovid vakcīnas, iespējams, tik lielā mērā ietekmē vīrusu, ka paātrina tā spēju mutēt un kļūt nāvējošākām
 2. Kāpēc kovid vakcīnas var radīt pret vakcīnām izturīgus vīrusus (līdzīgi, kā pret antibiotikām izturīgas baktērijas)
 3. Kāpēc iepriekšēju problēmu dēļ ar antivielu atkarīgu pasliktinājumu mēs varam sastapties ar masu upuriem nākamajos mēnešos/gados.

Ja jūs gribat redzēt/lasīt otru, garāku, interviju ar Vandenu Boši, kurā viņam uzdod dažus ļoti sarežģītus jautājumus, jūs varat paskatīties te.

Ja piepildīsies puse no viņa teiktā, šīs vakcīnas varētu izrādīties visu laiku vissliktākais izgudrojums. Ja jums nepatīk viņa zinātne, mēģiniet sacensties ar viņu. Esmu tikai vēstnesis.

Taču es varu runāt par kovid personīgi:

18. ES JAU IZSLIMOJU KOVIDU

Man tas nepatika. Tā bija divu dienu riebīga saaukstēšanas:

 • nerimstošas dibena/jostas daļas sāpes
 • ļoti zems enerģijas līmenis
 • zemas temperatūras drudzis

Tā bija dīvaina sajūta, ka dažas dienas nevarēju neko saostīt. Pēc nedēļas kafijas joprojām garšoja nedaudz “ne tā”. Bet es izdzīvoju.

Tagad izradās (kā tas vienmēr ir bijis), ka man ir brīnišķīgā, dabiskā mūža imunitāte… Nevis kaut kas, kas, iespējams, pēc dažiem mēnešiem izlietotos, ja es vakcinētos.

Manā ķermenī un manā saimniecībā kovids ir beidzies. Patiesībā ir pierādīts, ka tagad, kad es jau to esmu izslimojis, vakcīna man var būt bīstamāka. Šādu risku es nebūtu gatavs uzņemties.

KOPSAVILKUMS

Viss augstākminētais ir tikai mani iemesli negribēt ‘vakcīnu’. Varbūt mani iemesli jums kaut ko nozīmē, varbūt nē.

Lai kas jums būtu nozīmīgs, ceru, ka mēs joprojām varam būt draugi. Domāju, ka mums ir daudz vairāk kopīga, nekā tā, kas mūs šķir.

 • Mēs gribam dzīvot brīvā pasaulē.
 • Mēs gribam ieguldīt savu daļu, lai palīdzētu citiem dzīvot labi.
 • Mēs gribam, lai mums būtu tiesības paust savu viedokli, nebaidoties, ka mūs cenzēs vai brauks virsū.
 • Mēs esam pelnījuši piekļuvi faktiem, lai mēs varētu pieņemt apzinātus lēmumus.

Piekrītiet vai nepiekrītiet man; es nezzturēšos pret jums citādi. Jūs esat cilvēks, kas ir tikpat mīlestības un cieņas vērts, kā jebkurš cits. Ar to arī jūs apsveicu un sirsnīgi novēlu jums visu to labāko. Es ceru, ka jums šis noderēja. Ja tā ir, droši dalieties. Ja nē, nekautrējieties (laipni) paziņot, kas jums nelikās jēdzīgi, un es būšu priecīgs uzzināt arī jūsu domas. Palieciet zinātkāri un pazemīgi.

Kristiāns”

Avots: www.deconstructingconventional.com/post/18-reason-i-won-t-be-getting-a-covid-vaccine

Titulbildes avots.

Tulkojusi un sagatavojusi L. Tjuniņa

mainampasauli.news/18-iemeslu-atteikties-no-potes-pret-kovidu/

www.mainampasauli.news

569 thoughts on “18 iemeslu atteikties no potes pret kovidu

 1. You actually make it seem so easy with your presentation but
  I find this matter to be really something which I think I would never understand.

  It seems too complicated and extremely broad for me.

  I am looking forward for your next post, I’ll try to
  get the hang of it!

 2. This is the right blog for anyone who wants to find out about this topic. You realize so much its almost hard to argue with you (not that I actually would want?HaHa). You definitely put a new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, just great!

 3. I am not sure where you’re getting your info, however great topic.
  I needs to spend some time finding out much more or figuring out more.
  Thank you for excellent information I used to be
  on the lookout for this info for my mission.

 4. Thanks , I’ve just been searching for information approximately
  this topic for a long time and youfs is the best I have found out so
  far. But, what concerning the bottom line?
  Are you certain about the supply?

 5. สำหรับคอ หวยออนไลน์ ที่ชื่นชอบในด้านการเล่นลอตเตอรี่เป็นอย่างมาก สลากกินแบ่งลาว จะเป็นสิ่งที่ตอบปัญหาท่านได้อย่างยอดเยี่ยม เพราะเหตุว่าลอตเตอรี่ลาว มีการออกรางวัลทุกวี่วันจันทร์รวมทั้งวันพฤหัสบดี ตั้งแต่เวลา
  20.00 น. ตามเวลาของประเทศไทย กล่าวได้ว่ามีให้เล่นกันอาทิตย์ละ 2 ครั้ง อย่างยิ่งจริงๆ เป็นลอตเตอรี่ที่เล่นง่าย เล่นได้ตลอด ซึ่งนักแทงหวยคนไทยน่าจะถูกใจเป็นอย่างมาก ก็เลยทำให้เดี๋ยวนี้กำลังได้รับความนิยมกันอย่างมาก

  ซึ่งเว็บของพวกเราก็มี ลอตเตอรี่ลาว
  ให้คุณได้มาแทงกัน พวกเราตีราคาให้ดีเยี่ยมที่สุดโดยจ่ายถึงบาทละ 850 บาท ยิ่งไปกว่านี้ยังโปรโมชั่นอื่นๆที่รอคอยให้พวกท่านได้มาแทงหวยกับทางเว็บไซต์ของพวกเรา แม้ท่านกำลังมองหาเว็บไซต์ แทงหวยออนไลน์
  ที่เหมาะสมที่สุด ควรจะเป็นเว็บไซต์ของพวกเราเพียงแค่นั้น พวกเรามีระบบระเบียบที่ล้ำสมัย
  รองรับการเล่นผ่านระบบ
  ios / android ทำให้สบายต่อการแทงอีกด้วย
  ยยี่กี หรือ หวยออนไลน์
  ประเภทหนึ่ง และก็อีกชื่อหนึ่งของสลากกินแบ่งประเภทนี้เป็นสลากกินแบ่งปิงปอง ลอตเตอรี่ยี่กี นั้นมีที่มาจากการเล่นไพ่จีน
  หรือที่หลายๆคนคุ้นการป้องกันในรูปแบบของการ “จับยี่กี” การเล่นไพ่พนันจีนจำพวกนี้ เป็นในสำรับจะมีไพ่ทั้งหมดทั้งปวง 12 ใบแล้วก็ในกล่องทึบอีก 1 ใบ ผู้ที่เป็นเจ้ามือจะทำถือไพ่ขึ้นมา 1 ใบ

 6. Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it is really informative.

  I am going to watch out for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Many people will be benefited from your writing. Cheers!

 7. I do not even know how I ended up here, but I thought this post was good.
  I do not know who you are but certainly you’re going
  to a famous blogger if you aren’t already 😉 Cheers!

 8. I like the helpful info you supply to your articles.
  I will bookmark your blog and check again here regularly.
  I am slightly certain I’ll be informed a lot of new stuff proper right here!
  Good luck for the following!

 9. Hey there! Someone in my Myspace group shared this site with us so I came to look it over.
  I’m definitely loving the information. I’m bookmarking and will be
  tweeting this to my followers! Fantastic blog and superb
  design.

 10. When someone writes an post he/she retains
  the idea of a user in his/her brain that how a user can understand it.
  Thus that’s why this piece of writing is great. Thanks!

 11. I was very pleased to find this page. I want to to thank you for ones time for this particularly
  fantastic read!! I definitely liked every little bit of it and
  I have you book marked to look at new stuff on your website.

 12. Very good blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many options out there that
  I’m totally overwhelmed .. Any suggestions? Bless you!

 13. I’m not that much of a internet reader to be honest but your sites really nice, keep it up!
  I’ll go ahead and bookmark your site to come back down the road.

  Cheers

 14. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time to be happy.

  I have read this post and if I could I want to suggest you some
  interesting things or suggestions. Perhaps you could write next articles
  referring to this article. I wish to read even more things about it!

 15. Great items from you, man. I have be mindful your stuff prior to and you
  are simply too excellent. I actually like what you’ve received here, really like what you’re
  saying and the way by which you say it. You are
  making it entertaining and you continue to care for
  to keep it smart. I cant wait to learn far more from you.
  That is really a wonderful site. basshit222.com

 16. Great post. I was checking continuously this blog and I’m impressed!
  Extremely useful info specifically the last part 🙂 I care for
  such info a lot. I was looking for this particular info for a long time.
  Thank you and good luck.

 17. Whats up are using WordPress for your site platform? I’m new to the blog world but I’m trying to get started and
  set up my own. Do you require any html coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be greatly appreciated!

 18. Undeniably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the easiest thing to be aware of.
  I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they
  plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well
  as defined out the whole thing without having side effect ,
  people could take a signal. Will likely be back to get more.
  Thanks

 19. Permainan ini merupakan salah satu jenis permainan Judi Online yang sangat populer.

  Slot Online ini sangat terkenal di karenakan ringan di
  mainkan dan di pahami. Slot Online ini juga merupakan jenis
  permainan yang bisa beri tambahan kita kemenangan yang besar.
  Akan tetapi untuk bisa menang di dalam permainan ini sebetulnya sangat sulit.

  Hal ini di karenakan anda bakal bermain memakai sebuah mesin permainan Slot Virtual.

  Jadi sama saja anda bakal bermain melawan sebuah sistem
  komputer. Jadi bisa di pastikan permainan ini sangat sukar untuk dimenangkan.

 20. A motivating discussion is worth comment.
  I believe that you need to write more about this
  topic, it might not be a taboo subject but typically folks don’t speak
  about such topics. To the next! Kind regards!!

 21. Justt desire to say your article is as astounding. The clarity in our post is
  just spectacular and i could assume you’re
  an expert on this subject. Fine with your permission allow me
  to grab your RSS feed to keep updated with forthcoming post.
  Thanks a million and please keep up the enjoyable work.

 22. Howdy! Do you know if they make any plugins to
  assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but
  I’m not seeing very good success. If you know of any please share.

  Thanks!

 23. I do not know if it’s just me or if perhaps everyone else
  experiencing problems with your site. It appears like
  some of the written text within your posts are running off the screen. Can someone else please
  comment and let me know if this is happening to them too? This
  might be a issue with my internet browser because I’ve had
  this happen before. Thank you

  Feel free to surf to my website nice airport to monaco

 24. Howdy! Quick question that’s completely off topic. Do yoou know how
  to make your site mobile friendly? My website looks weird whjen viewing
  from my iphone. I’m trying to find a theme or plugin that might be able to correct
  thhis issue. If you have any recommendations, please share.
  Thank you!

 25. I like the helpful information you provide to your articles.
  I will bookmark your blog and take a look at once more here
  frequently. I’m slightly sure I will be informed
  many new stuff proper right here! Best of luck for the following!

 26. Excellent post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!

  Extremely helpful information specially the last part
  🙂 I care for such info much. I was seeking this certain information for a very long time.

  Thank you and best of luck.

 27. Hello! I’ve been reading your blog for a long time now and finally got
  the bravery to go ahed annd give you a shout out from Kingwood Tx!
  Just wanted to mention keep up the fantastic work!

 28. Thank you for the auspicious writeup. It in fact used to be
  a amusement account it. Glance complex to far
  added agreeable from you! However, how could we communicate?

 29. I think that is among the so much significant information for me.

  And i’m happy reading your article. But want to emark on few basic things, The website taste is wonderful, the articles is
  truly nice : D. Good process, cheers

 30. I think this is among the most significant info
  for me. And i’m glad reading your article.
  But want to remark on some general things, The
  site style is perfect, the articles is really nice : D.
  Good job, cheers

 31. Normally I don’t read post on blogs, however I would like to say that this write-up very forced me to try and do it!

  Your writing taste has been amazed me. Thanks, quite nice post.

 32. What i don’t understood is in truth how you’re now
  not really a lot more well-appreciated than you may be
  now. You’re so intelligent. You realize therefore significantly in the case of this subject, produced me for my part consider it from numerous various angles.
  Its like women and men are not interested until it is something to accomplish
  with Girl gaga! Your individual stuffs excellent. At all times deal with it up!

 33. Hiya! Quick question that’s entirely off topic. Do you
  know how to make your site mobile friendly? My weblog looks weird
  when browsing from my iphone4. I’m trying to find a template or plugin that might be able to
  correct this problem. If you have any recommendations, please share.
  Cheers!

 34. Admiring the persistence you put into your website and
  in depth information you offer. It’s nice to come across a blog every once in a while that isn’t
  the same outdated rehashed information. Great read!
  I’ve saved your site and I’m adding your RSS feeds to my
  Google account.

 35. I have been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts in this sort of
  space . Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this web
  site. Reading this information So i’m happy to convey that I’ve a very good uncanny feeling I found out just what I needed.
  I so much for sure will make sure to do not disregard this website and provides it a glance
  on a continuing basis.

 36. Pretty element of content. I simply stumbled upon your web
  site and in accession capital to say that I acquire in fact enjoyed account
  your weblog posts. Any way I will be subscribing
  for your feeds and even I success you get admission to consistently rapidly.

 37. Stumps can be joined of the trickiest parts of removing a tree.
  This is why scads tree services won’t undisturbed bother trying to polish the stump.

  In preference to they commitment cut down the tree and withdraw the cough up protruding
  from the scope on your property. Leaving stumps to codswallop
  in the ground can case any number of headaches for residents
  and attribute owners. When pink to entirely, sundry stumps resolve not as a matter
  of fact die. This is due to their great cause systems that proceed with to bring them nutrients
  completely the soil. The roots preferably swerve off valuable fizzy
  water be illogical and resources away from other plants in your garden to keep the
  bring up short alive. As the electioneer pulls in nutrients without any tree to fossil, it becomes a hotbed inasmuch as infestations of rodents, fungus and
  disease: shrubpruning.bar

 38. whoah this blog is excellent i love reading your posts.
  Stay up the great work! You recognize, many individuals are searching round
  for this information, you can aid them greatly.

 39. Thanks for your personal marvelous posting! I truly enjoyed reading it, you’re
  a great author.I will ensure that I bookmark your blog and will eventually come back very soon. I want to encourage you to continue your great work, have a nice evening!

 40. wonderful publish, very informative. I’m wondering why the opposite specialists of
  this sector don’t realize this. You should continue your writing.

  I am sure, you’ve a huge readers’ base already!

 41. Have you ever thought about creating an e-book or guest authoring on other websites?
  I have a blog based on the same information you discuss and would love to have
  you share some stories/information. I know my readers
  would appreciate your work. If you are even remotely
  interested, feel free to send me an e mail.

 42. hey there and thank you for your information – I’ve certainly picked up something new from right here.
  I did however expertise a few technical issues using
  this web site, as I experienced to reload the site lots of times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your web
  host is OK? Not that I am complaining, but slow loading
  instances times will very frequently affect your placement in google
  and could damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.
  Anyway I’m adding this RSS to my e-mail and could look out for much
  more of your respective intriguing content. Ensure that you update this again very soon. ballsport999.com

 43. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and now each time a comment
  is added I get several e-mails with the same comment.
  Is there any way you can remove people from that service?
  Thank you!

 44. My partner and I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to be just what I’m looking for.
  can you offer guest writers to write content
  for you personally? I wouldn’t mind publishing a post or
  elaborating on a lot of the subjects you write in relation to here.
  Again, awesome web log!

 45. fantastic submit, very informative. I ponder why the other
  specialists of this sector do not realize this. You should continue your writing.
  I am confident, you have a great readers’ base already!

 46. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my
  web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 47. Have you ever thought about adding a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is fundamental and everything.

  But just imagine if you added some great images or video clips to give your
  posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could undeniably
  be one of the greatest in its niche. Very good blog!

 48. It’s appropriate time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I have read this post and if I may I want to suggest you some interesting issues or suggestions.
  Maybe you can write next articles regarding this article.
  I desire to learn even more things about it!

 49. Hi I am so delighted I found your website, I really found you by
  error, while I was looking on Google for something else, Anyhow
  I am here now and would just like to say thank
  you for a marvelous post and a all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t
  have time to browse it all at the moment but I have book-marked it and
  also added your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more,
  Please do keep up the fantastic work.

 50. We’re a bunch of volunteers and opening a brand new scheme in our community.
  Your site provided us with helpful info to work on. You have done a formidable task and our whole group will be grateful to
  you.

 51. Magnificent items from you, man. I have consider your stuff
  prior to and you’re simply extremely fantastic. I actually
  like what you have obtained here, certainly like what
  you are saying and the way in which in which you assert it.
  You make it enjoyable and you continue to
  care for to stay it sensible. I can not wait to read much more from you.
  This is really a wonderful site.

 52. Hi would you mind sharing which blog platform you’re using?

  I’m looking to start my own blog in the near future but I’m having a difficult time
  deciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
  The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m
  looking for something completely unique.
  P.S Sorry for getting off-topic but I had to ask!

 53. Howdy would you mind letting me know which web host you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different internet browsers and I
  must say this blog loads a lot quicker then most. Can you recommend a good
  hosting provider at a fair price? Cheers, I appreciate it!

 54. Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your weblog?
  My website is in the very same area of interest as yours and my visitors would really benefit from a lot of the information you
  provide here. Please let me know if this okay with you. Regards!

 55. Thank you for every other great post. Where else may just anybody get that
  kind of information in such an ideal approach of writing?
  I have a presentation subsequent week, and
  I am on the look for such information.

 56. An outstanding share! I’ve just forwarded this onto a co-worker who
  was doing a little homework on this. And he in fact bought me dinner simply because I discovered it for
  him… lol. So allow me to reword this…. Thanks for the meal!!
  But yeah, thanks for spending time to discuss this subject here on your website.

 57. Woah! I’m really digging the template/theme of this blog.

  It’s simple, yet effective. A lot of times it’s tough to get that “perfect balance” between usability and appearance.
  I must say that you’ve done a great job with this.
  In addition, the blog loads extremely fast for me on Safari.
  Outstanding Blog!

 58. Great post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely helpful info specifically the last part :
  ) I care for such information much. I was seeking this
  certain info for a long time. Thank you and good luck.

 59. A person necessarily assist to make critically articles I would state.
  That is the first time I frequented your web page and to this point?
  I amazed with the analysis you made to make this
  actual publish extraordinary. Great job!

 60. Nice blog here! Additionally your site quite a bit up
  fast! What web host are you using? Can I get your associate link
  to your host? I want my website loaded up as fast as yours lol

 61. This is reall fascinating, You’re an excessively professional blogger.
  I’ve joined your feed and look aahead to in the hunt for more of your magnificent post.
  Also, I’ve shared your site in my social networks
  web site

 62. Everything from banking and banking services to shopping has an online counterpart of some sort.

  In the present, even the lottery is played online.

  It may seem odd to those who have been a longtime player at the lotto outlets
  you love but it’s the next stage in winning the lottery.
  In addition having the option of playing online lotteries comes
  advantages that even the luckiest lotto ticket seller wouldn’t be able.
  Why shouldn’t you place your bets on lottos online? It’s after all the most
  easy and efficient way to bet on any kind of lottery.
  Now, you can play the biggest lotteries in the United States – Mega
  Millions and Powerball on the Internet. In fact,
  you could even bet on the largest lotteries in the world
  right from your personal computer. All you require is a credit or debit card as well
  as an Internet connection, and you’ll be good to go.

 63. I dߋ not know if it’s just me or if everyЬody else experiencing issues
  with your site. It looks like some ߋf the written text on yοur contеnt are running off the screen. Can some᧐ne else
  please prоvide feedback and let me know if this is happening to them as
  well? This could be a problem with mʏ internet
  browser because I’ve had tһis happen before.
  Thank you

 64. I have to thank you for the efforts you have put in writing
  this site. I’m hoping to view the same high-grade blog posts
  by you in the future as well. In truth, your creative writing abilities
  has encouraged me to get my own website now 😉

 65. Hi, I do believe this is an excellent site. I stumbledupon it 😉
  I may return once again since I book marked it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be
  rich and continue to help other people.

 66. Just desire to say your article is as astounding.
  The clearness in your post is just nice and i can assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission let me to grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the rewarding work.

 67. Hi! I realize this is somewhat off-topic but I needed to
  ask. Does operating a well-established website such as yours
  require a large amount of work? I’m completely new to running a
  blog however I do write in my journal every day. I’d like to start a blog so I
  will be able to share my own experience and views online.
  Please let me know if you have any suggestions or tips
  for brand new aspiring bloggers. Appreciate it!

 68. Amazing blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m planning to start my own website soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress or go for a paid
  option? There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed ..
  Any suggestions? Bless you!

 69. Good day! Icould have sworn I’ve been to this site
  before but after reading through some of the post I realized it’s new to me.
  Nonetheless, I’m definitely happy I found it and I’ll be book-marking and checking back
  frequently!

  my homepage: login gboslot (Eleanore)

 70. Hi there to every body, it’s myy first pay a visit of this web site; this weblog
  carries remarkable and genuinely fine data for visitors.

  Have a look at my blopg post about

 71. Woah! I’m really loviing the template/theme of this site.

  It’s simple, yet effective. A lot off times it’s challenging to get that “perfect balance” between user friendliness and appearance.

  I must say you have done a superb job with this. Additionally, the blog loads extremely fasst for me on Opera.
  Superb Blog!

  Also visit my web-site – Daftar gboplay138 – Maps.google.ba,

 72. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added”
  checkbox and now each time a comment is added I get several
  e-mails with the same comment. Is there any way you can remove people from that
  service? Appreciate it!

  Here is my website; daftar Gboplay138

 73. I’m now noot sure where you are getting your info, however great topic.
  I must spend some time learning much more or working out more.

  Thank you for magnificent information I used to be searching for this information for my mission.

  Feel free to visit mmy web site :: daftar gboplay138 (cse.google.Co.Tz)

 74. Heya i’m for the first time here. I came across this board and I find It
  truly useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and aid others
  like you aided me.

 75. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog
  that’s equally educative and engaging, and let me tell you, you have hit the
  nail on the head. The issue iis something which
  too few people are speaking intelligently about.
  I’m veery happy I found this in my hunt for something regarding this.

  Here is my homepage; Daftar gboplay138 (clients1.google.jo/)

 76. After looking at a few of the blog articles on your website, I really appreciate your technique of blogging.
  I book-marked it to my bookmark website list and will
  be checking back in the near future. Please visit my website as well and let me
  know what you think.

 77. Howdy would you mind letting me know which hosting company you’re utilizing?
  I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a
  lot faster then most. Can you suggest a good web hosting provider at a fair price?

  Thanks, I appreciate it!

 78. Thanks for your marvelous posting! I realply enjoyed
  reading it, you may be a great author.I will remember to bookmark your
  blog and will often come back later in life. I want
  to encourage you to ultimately continue your great job,
  have a nice holiday weekend!

  My blog :: Daftar gboplay138

 79. Hi there I am so grateful I found your site, I reawlly found you by error,
  while I was searching on Aol for something else,
  Regardless I am here now and wokuld just like to say thanks a lot for a marvelous post and a
  all round exciting blog (I also love the theme/design), I don’t have time to browse it all at the moment but I have
  bookmarked itt and also added in your RSS feeds,
  so when I have time I will be back to read a
  lot more, Please do keep up the great work.

  Also visit my web site – Daftar Gboplay138

 80. Excellent goods from you, man. I have understand your stuff previous to
  and you’re just extremely great. I actually like whaat you’ve acquired here, really like what you are
  stating and the way in whihh yoou say it. You make it entertaining and you still
  take care of to keep it sensible. I can’t wait to read far more from you.
  This is actually a tremendous site.

  Also vksit my blkg post Daftar gboslot (www.gboslot.viamagus.com)

 81. Wow! This blog looks just like my old one!
  It’s on a completely different subject but it has pretty much the same page layout and design. Outstanding choice
  of colors!

  Here is my blog post: discuss

 82. Idon’t know if it’s just me or if perhaps everybody else encountering problems with your blog.
  It appears as if some of the written text within your posts are running
  off the screen. Can someone else please comment and let me know if this is happening to them as
  well? This may be a problem wifh my browser because I’ve had this happen previously.
  Appreciate it

  Feel free to visit my webpage … daftar gboplay138 (images.google.ba)

 83. This is very interesting, You are a very skilled blogger.

  I’ve joined your feed and look forward to seeking moe of your wonderful post.

  Also, I have shared your web site in my social networks!

  my web site gboplay138 (Astrid)

 84. Pretty section of content. I just stumbled upon your
  blog and in accessin capital to assert that I acquire actually enjoyed accoun your blog posts.
  Any way I’ll be subscribing tto your augment and even I achievement you access consistently fast.

  Also visit my web-site: gboplay138 (Margie)

 85. Excellent blog here! Also your wweb site loads uup very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to youyr host?
  I wish my site loaded uup as quickly as yourss lol

  Here is my site gboplay138

 86. Excellent blog! Do you have any tips for aspiring writers?
  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you advise starting with a free platform like WordPress or go for a
  paid option? There are so many choices out there that I’m completely confused ..
  Any suggestions? Cheers!

  Here is my homepage … daftar gboplay138

 87. Αn outstanding share! I һave jus forwarded thiѕ onto a friend who haⅾ been conducting а
  little homework on this. And һe іn fact bought mе breakfast due to thе fact that I
  fߋund it fоr him… lol. So ɑllow me to reword tһis….
  Thanks fⲟr the meal!! But yeah, tһanks foг spending some tіme tо discuss tһis subject
  herе on yoսr internet site.

  Αlso visit mү web blog simple іmage resizer, – Madge,

 88. Its such as you read my mind! You seem to know so much
  about this, such as you wrote the ebook in it or something.
  I think that you just can do with some percent to force the message house a little bit, however instead of that, that is excellent blog.
  Afantastic read. I wipl certainly be back.

  Feel free to visit my website: daftar gboplay138

 89. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I think I would never understand.
  It seems too complicated and very broad for
  me. I’m looking forward for your next post, I will try
  to get the hang of it!

 90. Hi there! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this.

  I will forward this article to him. Fairly certain he willl have a good read.
  Thanks for sharing!

  Visit my blog post :: Daftar Gboplay138

 91. Its lie you learn my mind! You appear to know a lot about this, such
  as you wrote the book in it or something.

  I believe that you simply could do with a few percent to pressure the message home a bit, but instead of that, that is magnificent blog.
  An excellent read. I will certainly be back.

  Also visit my webpage :: Gboplay138

 92. I have been exploring for a little for any high quality articles or blog posts on this kind of
  area . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this
  web site. Reading this information So i am happy tto show that I’ve an incredibly excellent uncanny feeling I
  found out exactly what I needed. I sso much indisputably will make
  certain to do not omit this website and provides
  it a look regularly.

  Take a look at my wweb blog … daftar gboplay138

 93. Thanks on your marvelous posting! I certainly enjoyed reading it, you’re
  a great author. I will always bookmark your bllg and may come back
  from now on. I want to encourage you to definitely continue your great writing,
  have a njce evening!

  My web-site … dafta gboplay138 (Essie)

 94. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think
  I would neever understand. It seems too complicated and extremely broad ffor
  me. I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

  Also visit my web site: gboplay138

 95. I’ve been exploring for a little for any high quality articles or weblog posts
  in this kind of space . Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
  Reading this information So i’m glad to convey that I’ve an incredibly just right uncanny
  feeling I came upon exactly what I needed.
  I most without a doubt will make sure to do not fail to remember this site
  and provides it a look regularly.

  my web page – perdagangan

 96. เว็บตรง
  เราคือ สล็อตเว็บใหญ่ JOKER
  ที่เปิดให้บริการ JOKERSLOT มากกว่า 500 เกม 500 รูปแบบ สล็อตเว็บใหญ่ JOKER ของเรา
  มีผู้ใช้บริการ มากกว่า 1 แสนคน สามารถร่วมสนุกและทำกำไรจาก โจ๊กเกอร์ สล็อต ได้อย่างไร้กังวล SLOTJOKER มาพร้อมโหมด
  ทดลองเล่นสล็อตโจ๊กเกอร์,ทดลองเล่นโจ๊กเกอร์สล็อต สล็อตเครดิตฟรี 10,000
  บาท มีสูตรเล่นสล็อต JOKER ฟรี
  และโปรโมชั่นอีกเพียบ เปิดให้บริการ ทางเข้า JOKER SLOT
  ตลอด 24 ชม. สามารถร่วมสนุกกับ JOKER123
  ได้อย่างไร้ขีดจำกัด สมัครสมาชิกใหม่ โจ๊กเกอร์ เกม ตอนนี้ ฝาก 10 รับ 100 ล่าสุด และโปรโมชั่นอีกมากมาย ได้ที่ สล็อตเว็บหลัก JOKER ตลอด 24 ชม.

 97. My developer is trying to convince me to move to .net from PHP.
  I have always disliked the idea because of the costs.
  But he’s tryiong none the less. I’ve been using WordPress on several websites
  for about a year and am nervous about switching to another platform.
  I have heard excellent things about blogengine.net.
  Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
  Any help would be greatly appreciated!

 98. เว็บสล็อตออนไลน์ ของเรา ได้เปิดให้บริการ เกมสล็อตออนไลน์ จากค่ายดังต่างๆมากมาย เช่น slot pg , slotxo , SLOTJOKER และค่ายเกมสล็อตออนไลน์ ค่ายดังอื่นๆอีกมากมาย สล็อตเว็บตรง ที่รวมค่ายสล็อตในเว็บเดียว มากกว่า
  3,000 เกม สล็อตเว็บตรง มาพร้อมโปรโมชั่นต่างๆมากมาย มี สูตรสล็อต ที่ช่วยให้ทุกท่าน สามารถเอาชนะเงินรางวัลจาก สล็อต ได้อย่างแน่นอน มีโหมด ทดลองเล่นสล็อต ให้ทุกท่านได้สัมผัสถึงรูปแบบ ของ
  สล็อตเกม ได้ก่อนวางเดิมพันด้วยเงินจริง สมัครสมาชิกใหม่กับทาง เว็บเล่นสล็อต ตอนนี้ รับโบนัสทันที 100% ขอยินดีต้อนรับทุกท่าน เข้ามาเป็นส่วนหนึ่งกับครอบครัวของเรา
  เว็บสล็อต ที่ดีที่สุด เปิดให้บริการ ทางเข้าเล่น พีจีสล็อต ,
  xoslot , สล็อต JOKER และอื่นๆอีกมากมาย ตลอด 24 ชม.
  เว็บเกมสล็อต ยินดีให้บริการสมาชิกทุกท่าน live22

 99. Does your website have a contact page? I’m having
  problems locating it but, I’d like to shoot
  you an email. I’ve got some suggestions for your
  blog you might be interested in hearing. Either way, great blog and I look forward to seeing it expand over time.

 100. First off I would like to say terrific blog! I had a quick question that I’d like to ask if
  you do nnot mind. I was curious to find out how you
  center yourself and clear your mind prior to writing.
  I’ve had a difficult time clearing my mind in getting my thoughts out there.
  I do enjoy writing but it just seems like the fikrst 10 to 15 minutes are wasted simply just
  trying to figure ouut how to begin. Any suggestions or hints?
  Thank you!

  My homepage: reignwake.com/

 101. Great goods from you, man. I’ve take into accout your stuff previous to
  and you are simply extremely fantastic. I really like what you’ve obtained
  right here, really like what you are saying and the way through which you say it.
  You’re making it enjoyable and you still take care of
  to stay it wise. I can’t wait to learn much more from you.
  This is actually a great site.

 102. Howdy fantastic website! Does running a blog similar to this require a great deal of work?
  I’ve no expertise in programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or techniques for new blog owners please share.
  I know this is off subject but I just needed to ask.
  Kudos!

 103. Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to give it a look.
  I’m definitely loving the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers!
  Terrific blog and outstanding design and style.

 104. Hey there! Someone in my Myspace group shared this website with us so
  I came to give it a look. I’m definitely loving the information.
  I’m bookmarking and will be tweeting this to my followers!
  Wonderful blog and excellent design.

 105. May I simply say what a comfort to discover an individual who truly
  knows what they’re discussing online. You actually realize how to bring a problem to light and make it important.
  A lot more people ought to check this out and understand this side of your story.
  I can’t believe you aren’t more popular since you definitely possess the
  gift.

 106. I blog often and I truly appreciate your content.
  The article has really peaked my interest. I’m going to bookmark your
  website and keep checking for new details about once per
  week. I opted in for your Feed as well.

 107. I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme.
  Did you build this website yourself? Please reply back as I’m hoping to create my own personal site and would love to find out where you got this
  from or what the theme is called. Thanks!

 108. When someone writes an piece of writing he/she retains the idea of a user
  in his/her mind that how a user can understand it. So that’s why this post is great.
  Thanks!

 109. Do you have a spam problem on this site; I also
  am a blogger, and I was wanting to know your situation;
  we have developed some nice practices and we are looking to swap
  methods with other folks, be sure to shoot me an e-mail if interested.

 110. I truly love your site.. Very nice colors & theme. Did you create this
  amazing site yourself? Please reply back as I’m looking
  to create my own blog and would like to know where you got this from or what the theme is
  called. Cheers!

 111. What’s up to all, how is the whole thing, I think every one is getting
  more from this website, and your views are fastidious designed for new people.

 112. Wow! This blog looks just like my old one! It’s on a entirely different subject but it has pretty much the same page
  layout and design. Excellent choice of colors!

 113. You could definitely see your enthusiasm within the article you
  write. The sector hopes for more passionate writers such as you who aren’t
  afraid to say how they believe. All the time follow your heart.

 114. I’m amazed, I must say. Rarely do I encounter a blog that’s both equally educative
  and engaging, and without a doubt, you have hit
  the nail on the head. The problem is something too few men and
  women are speaking intelligently about. I am very happy I stumbled
  across this in my search for something relating to this.

 115. Heya i am for the first time here. I came across this board and I in finding It
  truly useful & it helped me out much. I hope to give something back and help others like
  you aided me.

 116. Have you ever thought about writing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based on the same topics you discuss and would really like to have you share some stories/information. I know my viewers would appreciate your work.
  If you are even remotely interested, feel free to shoot me
  an e-mail.

 117. What i don’t understood is actually how you’re not actually a lot more neatly-liked than you might
  be right now. You’re very intelligent. You understand therefore
  significantly in the case of this topic, produced
  me individually consider it from so many various angles.
  Its like women and men are not involved until it’s something to accomplish with Girl gaga!

  Your personal stuffs outstanding. Always maintain it up!

 118. Greetings from Florida! I’m bored at work so
  I decided to check out your site on my iphone
  during lunch break. I love the information you provide here and
  can’t wait to take a look when I get home. I’m shocked at how fast your blog loaded on my cell phone ..
  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, wonderful site!

 119. Right here is the perfect website for everyone who
  would like to find out about this topic. You understand a whole lot its almost
  hard to argue with you (not that I personally will need to…HaHa).
  You certainly put a fresh spin on a subject which has been discussed for many
  years. Excellent stuff, just wonderful!

 120. I am really enjoying the theme/design of your blog. Do you ever run into any browser compatibility problems?
  A number of my blog readers have complained about my
  site not operating correctly in Explorer
  but looks great in Safari. Do you have any suggestions to help fix this problem?

 121. Wow, amazing blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look of your
  web site is fantastic, let alone the content!

 122. I am not sure the place you are getting your information, but great
  topic. I needs to spend a while studying much more or working
  out more. Thank you for great information I was in search of
  this info for my mission.

 123. It is appropriate time to make some plans for the future and
  it is time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest
  you few interesting things or suggestions. Maybe you could write next articles
  referring to this article. I wish to read even more things
  about it!

 124. Hi, all the time i used to check web site posts here in the early
  hours in the daylight, as i enjoy to gain knowledge of more and more.

 125. Great blog here! Also your website loads up fast! What web host are you using?
  Can I get your affiliate link to your host? I wish my
  website loaded up as fast as yours lol

 126. Aw, this was an extremely nice post. Spending some time and actual effort to create a superb article… but what can I say… I
  put things off a whole lot and never manage to get anything done.

 127. After I originally commented I seem to have clicked the -Notify me when new comments are
  added- checkbox and from now on whenever a comment is added I
  receive four emails with the exact same comment.
  There has to be an easy method you can remove me from that service?
  Many thanks!

 128. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is valuable and everything.
  However think of if you added some great pictures or video
  clips to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips,
  this blog could undeniably be one of the very best in its field.
  Amazing blog!

 129. Just wish to say your article is as surprising. The clearness on your
  put up is just nice and that i could think you’re
  a professional on this subject. Fine with your permission allow me to take hold of
  your RSS feed to keep up to date with impending post. Thanks one million and please keep
  up the rewarding work.

 130. Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting
  anyplace, when i read this article i thought i could also
  make comment due to this sensible paragraph.

 131. My spouse and I stumbled over here from a different web address and
  thought I might check things out. I like what I see so
  i am just following you. Look forward to finding out about your web page
  again.

 132. magnificent points altogether, you just received a new reader.
  What could you suggest in regards to your post that you just made some days ago?

  Any certain?

 133. With havin so much content do you ever run into any issues of
  plagorism or copyright infringement? My blog has a lot of completely unique content I’ve either
  written myself or outsourced but it seems a lot of it is
  popping it up all over the web without my authorization. Do
  you know any methods to help protect against content from being ripped off?
  I’d really appreciate it.

 134. Great work! This is the kind of information that are supposed to be
  shared around the web. Disgrace on the search engines for not positioning this put up upper!

  Come on over and consult with my web site . Thank you =)

 135. A motivating discussion is worth comment. There’s no doubt that
  that you should write more about this subject,
  it may not be a taboo matter but generally folks don’t speak about such topics.
  To the next! Best wishes!!

 136. My brother suggested I might like this blog. He was once
  totally right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how much time I had spent for this info!
  Thank you!

 137. It’s a shame you don’t have a donate button! I’d certainly
  donate to this outstanding blog! I suppose for now i’ll settle
  for bookmarking and adding your RSS feed to my Google
  account. I look forward to new updates and
  will talk about this blog with my Facebook group.
  Talk soon!

 138. I like the helpful info you provide in your articles.

  I will bookmark your weblog and check again here regularly.
  I am quite sure I will learn many new stuff right here!

  Good luck for the next!

 139. With havin so much content and articles do
  you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My
  blog has a lot of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it
  up all over the internet without my authorization. Do
  you know any techniques to help stop content from being stolen? I’d
  certainly appreciate it.

 140. Hi there! Would you mind if I share your blog with
  my myspace group? There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

 141. Wow, fantastic weblog structure! How long have you ever been blogging for?
  you make running a blog look easy. The overall glance
  of your web site is magnificent, let alone the content!

 142. My spouse and I stumbled over here different website and thought I might check
  things out. I like what I see so now i am following you.
  Look forward to exploring your web page for a second time.

 143. You are so interesting! I do not believe I’ve read through a single thing like this before.
  So great to find another person with unique thoughts on this subject.
  Really.. thank you for starting this up. This site is something that’s needed on the web,
  someone with a little originality!

 144. It’s a pity you don’t have a donate button! I’d definitely donate
  to this superb blog! I suppose for now i’ll settle for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.

  I look forward to new updates and will talk about
  this website with my Facebook group. Chat soon!

 145. It’s perfect time to make a few plans for the longer term and it’s time to be happy.
  I’ve learn this post and if I could I desire to recommend you few fascinating things
  or advice. Maybe you can write subsequent articles relating to this article.
  I desire to learn even more issues about it!

 146. This design is steller! You certainly know how to keep a reader amused.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start
  my own blog (well, almost…HaHa!) Great job. I really enjoyed what you had to
  say, and more than that, how you presented it.

  Too cool!

 147. Hello there! This post couldn’t be written any better!

  Reading through this post reminds me of my good old room mate!
  He always kept talking about this. I will forward this post to him.
  Fairly certain he will have a good read. Thank you
  for sharing!

 148. May I simply just say what a relief to uncover an individual who actually understands what they are talking about over
  the internet. You certainly realize how to bring an issue to light and make it important.
  A lot more people have to look at this and understand this side of the story.
  I can’t believe you aren’t more popular because you surely possess the gift.

 149. Ahaa, its pleasant conversation on the topic of this paragraph at this place at this webpage, I have read all that, so at this time me
  also commenting here.

 150. I was suggested this blog by way of my cousin. I’m now not sure whether this publish is written by him as
  no one else understand such distinct about my trouble.
  You are amazing! Thank you!

 151. Have you ever considered publishing an e-book or guest authoring on other sites?
  I have a blog based upon on the same ideas you discuss and
  would love to have you share some stories/information. I know
  my audience would value your work. If you are even remotely
  interested, feel free to send me an e mail.

 152. Simply want to say your article is as astonishing. The clearness in your
  post is simply cool and i could assume you’re an expert on this subject.
  Well with your permission allow me to grab your feed to keep updated with forthcoming
  post. Thanks a million and please keep up the gratifying work.

 153. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else
  know such detailed about my problem. You’re wonderful!
  Thanks!

 154. Having read this I believed it was very informative. I appreciate you taking the time and energy to
  put this information together. I once again find myself spending a significant amount of
  time both reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

 155. It’s really very complex in this busy life to listen news on Television, so I only use world wide web
  for that purpose, and get the most up-to-date information.

 156. Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how
  can i subscribe for a blog web site? The account aided me a acceptable deal.
  I had been a little bit acquainted of this your broadcast provided bright clear idea

 157. My brother recommended I might like this blog.
  He was entirely right. This post actually made my day. You cann’t imagine just how
  much time I had spent for this info! Thanks!

 158. I will right away grab your rss feed as I can not find your e-mail subscription link or
  e-newsletter service. Do you’ve any? Kindly let
  me recognize in order that I may subscribe. Thanks.

 159. Hello would you mind letting me know which hosting company you’re working with?
  I’ve loaded your blog in 3 completely different browsers and I must say this
  blog loads a lot quicker then most. Can you suggest a good hosting provider at a honest price?
  Thanks a lot, I appreciate it!

 160. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.

  nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a
  lot often inside case you shield this hike.

 161. Simply desire to say your article is as astounding.
  The clarity in your post is just nice and i could assume
  you are an expert on this subject. Fine with your permission let me to
  grab your feed to keep up to date with forthcoming post.
  Thanks a million and please continue the enjoyable work.

 162. I’ll immediately grab your rss as I can’t to find your e-mail subscription link or newsletter service.

  Do you have any? Please let me realize in order that I may subscribe.
  Thanks.

 163. wonderful publish, very informative. I wonder why the opposite experts of this sector do not notice this.
  You should proceed your writing. I am sure, you’ve a great readers’ base already!

 164. Hello, i think that i saw you visited my weblog thus i came to “return the favor”.I’m trying to find things
  to enhance my web site!I suppose its ok to use a few of
  your ideas!!

 165. What i don’t understood is in reality how you’re not really much more smartly-favored than you may be now.
  You are very intelligent. You understand thus significantly on the subject of this topic, made me in my view believe it from a lot of numerous angles.
  Its like men and women don’t seem to be interested until it’s one thing to do with Girl gaga!

  Your personal stuffs nice. At all times deal with it up!

 166. You really make it appear so easy along with your presentation but I find this matter
  to be actually one thing which I feel I might by no means understand.
  It kind of feels too complicated and very vast for
  me. I am looking forward for your subsequent publish, I will attempt to get the dangle of it!

 167. I’m not sure why but this web site is loading extremely
  slow for me. Is anyone else having this problem or is it a issue on my end?
  I’ll check back later on and see if the problem still
  exists.

 168. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get got an nervousness over that you wish be delivering the following.
  unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same
  nearly very often inside case you shield this hike.

 169. Thanks for your personal marvelous posting! I
  really enjoyed reading it, you will be a great author.I will be sure to bookmark your blog and will often come back very soon.
  I want to encourage one to continue your great writing,
  have a nice weekend!

 170. My brother suggested I might like this web site. He was totally
  right. This put up actually made my day. You can not consider simply how much time I
  had spent for this information! Thank you!

 171. What’s Taking place i’m new to this, I stumbled upon this I have discovered It positively helpful and it has aided me out loads.
  I am hoping to give a contribution & aid different users like its aided me.
  Great job.

 172. This is very interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 173. hello there and thank you for your info – I have definitely picked
  up anything new from right here. I did however expertise a
  few technical issues using this web site, since I experienced to reload the site many times
  previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is OK?
  Not that I am complaining, but sluggish loading instances times will sometimes affect your placement in google
  and could damage your quality score if advertising and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for
  much more of your respective interesting content. Ensure that you update this again very soon.

 174. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the
  blog. Any suggestions would be greatly appreciated.

 175. It’s actually a nice and useful piece of info. I am satisfied that you shared this useful information with us.
  Please stay us informed like this. Thank you for sharing.

 176. Excellent post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Very helpful info specifically the last part 🙂 I
  care for such info much. I was looking for this certain info
  for a very long time. Thank you and good luck.

 177. This is the right site for anyone who would like to understand this
  topic. You understand a whole lot its almost tough to argue with you (not that I actually would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a subject that’s been discussed for decades.
  Wonderful stuff, just wonderful!

 178. Usually I don’t learn post on blogs, however I wish to say that this write-up very compelled
  me to try and do so! Your writing taste has been surprised me.

  Thank you, quite nice post.

 179. Hmm is anyone else having problems with the images on this blog loading?
  I’m trying to find out if its a problem on my end or if it’s the blog.
  Any responses would be greatly appreciated.

 180. I got this web page from my pal who informed me on the topic of this web page and at the moment this time I am browsing
  this website and reading very informative content at
  this time.

 181. Greate article. Keep posting such kind of information on your page.
  Im really impressed by your blog.
  Hello there, You have performed a great job. I will definitely digg it and
  individually suggest to my friends. I’m confident they’ll
  be benefited from this site.

 182. Aw, this was an exceptionally good post. Taking the time and actual effort to create a
  great article… but what can I say… I procrastinate a lot and
  don’t seem to get nearly anything done.

 183. The other day, while I was at work, my sister stole my iPad
  and tested to see if it can survive a twenty five foot drop, just so she can be
  a youtube sensation. My apple ipad is now destroyed and she has 83
  views. I know this is completely off topic but I had to share it with someone!

 184. I was very happy to discover this website. I wanted to thank
  you for your time just for this fantastic read!!
  I definitely liked every part of it and i also have you saved as a favorite
  to see new information in your website.

 185. Hello there, just became aware of your blog through Google,
  and found that it is really informative. I am going to watch out
  for brussels. I’ll appreciate if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing. Cheers!

 186. Hi there, You’ve done an excellent job. I will certainly
  digg it and personally recommend to my friends. I am confident they’ll be benefited from this site.

 187. When someone writes an piece of writing he/she retains
  the plan of a user in his/her brain that how a user can know
  it. Thus that’s why this paragraph is outstdanding.
  Thanks!

 188. Hi there! I know this is kind of off topic but I was wondering if you knew where I
  could locate a captcha plugin for my comment form? I’m
  using the same blog platform as yours and I’m having trouble finding one?
  Thanks a lot!

 189. You made some really good points there. I looked on the web for more info
  about the issue and found most individuals will go along
  with your views on this website.

 190. Greetings from Carolina! I’m bored at work so I decided to browse your site on my iphone during lunch break.

  I really like the info you present here and can’t wait to take
  a look when I get home. I’m amazed at how fast your blog loaded on my cell phone ..

  I’m not even using WIFI, just 3G .. Anyways, superb blog!

 191. magnificent put up, very informative. I wonder why the opposite experts of this
  sector do not understand this. You should proceed your writing.

  I’m confident, you have a great readers’ base already!

 192. I was wondering if you ever considered changing
  the structure of your site? Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having one or 2 images.

  Maybe you could space it out better?

 193. Hi, i think that i saw you visited my web site thus i came to “return the
  favor”.I’m trying to find things to improve my web
  site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 194. Hey there this is kinda of off topic but I was wondering if blogs use WYSIWYG editors or if you have to
  manually code with HTML. I’m starting a blog soon but
  have no coding know-how so I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 195. It’s actually a great and useful piece of info. I’m satisfied that you
  just shared this useful information with us. Please stay us informed like this.
  Thank you for sharing.

 196. This is the perfect webpage for anybody who hopes to understand this topic.

  You realize so much its almost tough to argue with you (not that I personally would want to…HaHa).

  You definitely put a new spin on a subject that has been written about for
  decades. Great stuff, just great!

 197. I take pleasure in, result in I discovered just what I
  was looking for. You have ended my four day long hunt!

  God Bless you man. Have a nice day. Bye

 198. Hey there excellent website! Does running a
  blog like this take a lot of work? I have absolutely
  no knowledge of programming however I was hoping to
  start my own blog soon. Anyhow, should you have any ideas or tips
  for new blog owners please share. I know this is off subject but I just wanted to ask.

  Kudos!

 199. Hello there, just became alert to your blog through Google, and found that it’s really informative.
  I’m going to watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future.
  Lots of people will be benefited from your writing. Cheers!

 200. Your style is so unique compared to other people I’ve read stuff from.
  I appreciate you for posting when you have the opportunity, Guess I will just book
  mark this page.

 201. You really make it seem so easy with your presentation but I find this topic to be really something that I
  think I would never understand. It seems too complicated and very broad for me.
  I’m looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!

 202. Good day! Do you know if they make any plugins to
  safeguard against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 203. A motivating discussion is definitely worth comment.
  I do think that you ought to write more about this subject matter, it may
  not be a taboo matter but usually folks don’t speak about such topics.
  To the next! Cheers!!

 204. Howdy! Would you mind if I share your blog with my myspace group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Thank you

 205. Pretty nice post. I simply stumbled upon your weblog and wished
  to mention that I’ve truly loved surfing around your blog posts.

  After all I’ll be subscribing to your rss feed and I hope you write again very soon!

 206. Amazing things here. I am very satisfied to peer
  your post. Thanks a lot and I am taking a look forward to touch
  you. Will you kindly drop me a mail?

 207. I just could not leave your web site prior to suggesting that I really loved the usual info
  a person supply for your visitors? Is gonna be again regularly to
  check out new posts

 208. Today, I went to the beachfront with my children. I found a sea
  shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put
  the shell to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it
  pinched her ear. She never wants to go back! LoL I know this is entirely off topic
  but I had to tell someone!

 209. Hi there it’s me, I am also visiting this web site daily,
  this web site is truly nice and the visitors are really sharing nice thoughts.

 210. Fantastic goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to
  and you are just extremely fantastic. I actually like what you have
  acquired here, really like what you are saying and the way in which you say it.
  You make it enjoyable and you still take care of to keep it sensible.
  I cant wait to read far more from you. This is actually a tremendous web
  site.

 211. This is very interesting, You are a very skilled blogger.

  I’ve joined your rss feed and look forward to seeking
  more of your wonderful post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 212. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was wondering what all is required to get setup?

  I’m assuming having a blog like yours would cost a
  pretty penny? I’m not very web smart so I’m not 100% certain. Any recommendations or advice
  would be greatly appreciated. Thanks

 213. Hello! This is my 1st comment here so I just wanted to give a quick shout out and say I
  genuinely enjoy reading your blog posts. Can you recommend any other blogs/websites/forums
  that go over the same subjects? Thanks a lot!

 214. You could certainly see your skills within the work you write.
  The world hopes for more passionate writers
  like you who are not afraid to say how they believe.
  At all times go after your heart.

 215. My spouse and I absolutely love your blog and find almost
  all of your post’s to be just what I’m looking for. Would you offer guest writers to write content for
  yourself? I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of the subjects you write regarding
  here. Again, awesome blog!

 216. I loved as much as you will receive carried out right here.
  The sketch is attractive, your authored material stylish.
  nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish
  be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again as exactly the
  same nearly a lot often inside case you shield
  this increase.

 217. Hey! I’m at work browsing your blog from my new apple iphone!
  Just wanted to say I love reading your blog and look forward to all
  your posts! Carry on the fantastic work!

 218. I just like the helpful information you provide on your
  articles. I’ll bookmark your weblog and take a look at once more here regularly.
  I’m relatively sure I will be informed a lot of new stuff proper right here!
  Best of luck for the next!

 219. Hello my family member! I wish to say that this article is awesome, great
  written and include approximately all important infos.
  I’d like to peer more posts like this .

 220. I absolutely love your blog and find almost all
  of your post’s to be precisely what I’m looking for. can you offer guest writers to write content for you personally?
  I wouldn’t mind producing a post or elaborating on a number of the subjects you write concerning here.
  Again, awesome website!

 221. This design is wicked! You obviously know how to keep a reader entertained.
  Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well, almost…HaHa!) Excellent job.
  I really loved what you had to say, and more than that,
  how you presented it. Too cool!

 222. Nice post. I was checking constantly this blog and I am impressed!
  Extremely helpful information specifically the last part :
  ) I care for such information a lot. I was seeking this certain information for a
  long time. Thank you and best of luck.

 223. Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
  video to make your point. You obviously know what youre talking about, why waste
  your intelligence on just posting videos to your site when you could be giving
  us something enlightening to read?

 224. Howdy are using WordPress for your site platform?
  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up
  my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 225. Hello there! I could have sworn I’ve been to this site before but after going through many
  of the articles I realized it’s new to me. Regardless, I’m definitely delighted I found it and I’ll
  be book-marking it and checking back regularly!

 226. Whoa! This blog looks exactly like my old one! It’s on a completely different subject but it
  has pretty much the same layout and design. Wonderful choice of colors!

 227. I think the admin of this web page is truly
  working hard in favor of his web page, for the reason that here every
  stuff is quality based material.

 228. Hey There. I found your blog using msn. This is a really well written article.
  I’ll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post.
  I’ll certainly return.

 229. This is really interesting, You’re a very
  skilled blogger. I’ve joined your rss feed and look forward to seeking more of your great post.
  Also, I’ve shared your website in my social networks!

 230. Thanks a bunch for sharing this with all of us you actually recognise what you’re talking approximately!

  Bookmarked. Please also seek advice from my website =).
  We could have a link change contract among us

 231. May I simply just say what a comfort to find an individual who
  genuinely knows what they’re talking about online. You definitely know how
  to bring an issue to light and make it important. More and more people ought to check this
  out and understand this side of your story. I was surprised that you’re not
  more popular because you surely possess the gift.

 232. I like the valuable info you provide in your articles.
  I will bookmark your weblog and check again here frequently.
  I am quite certain I’ll learn many new stuff right here!
  Best of luck for the next!

 233. When I originally commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox and
  now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
  Is there any way you can remove me from that service?
  Appreciate it!

 234. My spouse and I stumbled over here from a different
  web address and thought I should check things out.
  I like what I see so i am just following you. Look forward to finding
  out about your web page for a second time.

 235. Hi! This is my first comment here so I just wanted to
  give a quick shout out and tell you I genuinely enjoy
  reading your blog posts. Can you suggest any other blogs/websites/forums that deal with the same
  subjects? Many thanks!

 236. It’s perfect time to make some plans for the future and it’s time
  to be happy. I’ve read this post and if I could I desire to suggest you some interesting
  things or suggestions. Perhaps you could write next articles referring to this
  article. I wish to read even more things about it!

 237. Thanks on your marvelous posting! I truly enjoyed reading it,
  you will be a great author.I will ensure that I bookmark your blog and definitely
  will come back down the road. I want to encourage continue your great writing,
  have a nice evening!

 238. Hmm is anyone else experiencing problems with the images on this
  blog loading? I’m trying to determine if its a problem on my end or if it’s the blog.

  Any responses would be greatly appreciated.

 239. Great beat ! I wish to apprentice even as you amend your web site, how
  can i subscribe for a weblog website? The
  account helped me a acceptable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant clear idea

 240. When someone writes an paragraph he/she maintains the
  idea of a user in his/her mind that how a user can understand it.
  So that’s why this paragraph is outstdanding. Thanks!

 241. Thanks , I’ve just been looking for information approximately
  this subject for ages and yours is the best I’ve found out so far.
  However, what concerning the bottom line? Are you sure concerning the source?

 242. Wow that was unusual. I just wrote an really long comment but
  after I clicked submit my comment didn’t appear.
  Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say fantastic blog!

 243. My brother suggested I might like this website.
  He used to be entirely right. This put up actually made my
  day. You can not believe just how much time I had spent for this info!

  Thank you!

 244. Please let me know if you’re looking for a author for your site.
  You have some really great posts and I feel I would be a good
  asset. If you ever want to take some of the load off,
  I’d absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back to mine.
  Please shoot me an e-mail if interested. Thanks!

 245. I have to thank you for the efforts you’ve put in penning this site.
  I’m hoping to see the same high-grade content from you later on as well.
  In fact, your creative writing abilities has inspired me
  to get my very own website now 😉

 246. Hi, i think that i saw you visited my web site so i came to “return the favor”.I’m trying to find things to enhance my site!I
  suppose its ok to use a few of your ideas!!

 247. Hello are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and set up
  my own. Do you require any coding knowledge to make your own blog?
  Any help would be really appreciated!

 248. Does your site have a contact page? I’m having trouble locating it but,
  I’d like to shoot you an e-mail. I’ve got some recommendations for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great blog and I look forward to seeing it grow over
  time.

 249. Hi there! Do you know if they make any plugins to help with Search Engine Optimization? I’m trying to get my blog to rank for some
  targeted keywords but I’m not seeing very good success.
  If you know of any please share. Kudos!

 250. Wonderful blog! Do you have any tips and hints for aspiring writers?

  I’m hoping to start my own site soon but I’m a little lost on everything.
  Would you suggest starting with a free platform like WordPress
  or go for a paid option? There are so many choices out
  there that I’m totally overwhelmed .. Any ideas? Cheers!

 251. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add
  to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some time and was hoping maybe you would have some experience with something like this.
  Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog and I look
  forward to your new updates.

 252. hey there and thank you for your info – I have certainly picked up
  something new from right here. I did however expertise some technical points using this
  site, since I experienced to reload the web site lots of
  times previous to I could get it to load properly. I had been wondering if your web host
  is OK? Not that I am complaining, but slow loading instances times will sometimes affect your placement in google and can damage your high quality score if ads and marketing with Adwords.

  Anyway I am adding this RSS to my email and can look out for much more of your respective exciting content.
  Ensure that you update this again soon.

 253. Hey this is somewhat of off topic but I was wanting to know if blogs use WYSIWYG
  editors or if you have to manually code with HTML. I’m starting a blog soon but have no coding knowledge so
  I wanted to get guidance from someone with experience.
  Any help would be enormously appreciated!

 254. Hi! This post could not be written any better!
  Reading through this post reminds me of my good old
  room mate! He always kept chatting about this.
  I will forward this page to him. Pretty sure he will have a good read.

  Many thanks for sharing!

 255. Hi there! Quick question that’s entirely off topic.
  Do you know how to make your site mobile friendly?
  My site looks weird when viewing from my iphone4.
  I’m trying to find a theme or plugin that might be able to resolve this problem.
  If you have any suggestions, please share. With thanks!

 256. Have you ever thought about including a little bit more than just your articles?
  I mean, what you say is important and all. However just imagine if
  you added some great pictures or video clips to
  give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and video clips, this blog could certainly be one
  of the greatest in its niche. Superb blog!

 257. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through troubles with
  your RSS. I don’t understand the reason why I am unable to subscribe to it.

  Is there anybody having identical RSS issues?

  Anyone that knows the answer will you kindly
  respond? Thanks!!

 258. Ahaa, its nice conversation regarding this piece of writing at
  this place at this web site, I have read all that, so
  at this time me also commenting at this place.

 259. I think this is one of the most important info for me.
  And i’m glad reading your article. But should remark on few general things, The web site
  style is perfect, the articles is really excellent :
  D. Good job, cheers

 260. whoah this blog is wonderful i love reading your articles.
  Stay up the good work! You recognize, lots of
  people are searching round for this information, you can aid them greatly.

 261. Oh my goodness! Incredible article dude! Thanks, However
  I am experiencing difficulties with your RSS.
  I don’t understand why I can’t join it. Is there anyone else having similar RSS problems?
  Anyone that knows the solution will you kindly respond?
  Thanx!!

 262. I think this is one of the such a lot important info for me.

  And i am happy reading your article. But want to observation on some normal issues, The website style is ideal, the articles is in point of fact excellent : D.
  Just right task, cheers

 263. I’m impressed, I have to admit. Seldom do I encounter
  a blog that’s both equally educative and amusing, and without a doubt, you’ve hit the nail
  on the head. The problem is something which too few folks are speaking intelligently about.
  Now i’m very happy that I stumbled across this during my
  search for something concerning this.

 264. This is really interesting, You’re a very skilled blogger.
  I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic
  post. Also, I have shared your website in my social networks!

 265. I know this if off topic but I’m looking into starting my own weblog and was curious what all is needed to get setup?
  I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty penny?
  I’m not very internet savvy so I’m not 100% certain. Any tips or advice would
  be greatly appreciated. Appreciate it

 266. Hello my friend! I wish to say that this post is awesome,
  great written and include approximately all vital infos.
  I would like to see more posts like this .

 267. Having read this I thought it was very enlightening.
  I appreciate you finding the time and effort to put this
  content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments.
  But so what, it was still worth it!

 268. I’m gone to inform my little brother, that he should also
  pay a quick visit this website on regular basis to obtain updated from newest news
  update.

 269. It’s awesome to pay a quick visit this web site and reading the views of all
  friends concerning this article, while I am also eager of getting familiarity.

 270. Hi there! This post couldn’t be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!
  He always kept talking about this. I most certainly will forward this article
  to him. Pretty sure he will have a good read. Thanks for sharing!

 271. A person necessarily assist to make severely articles I would state.

  That is the very first time I frequented your website page and thus far?
  I amazed with the analysis you made to create this particular post
  incredible. Fantastic activity!

 272. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one
  and i was just curious if you get a lot of spam comments?
  If so how do you protect against it, any plugin or anything you
  can suggest? I get so much lately it’s driving me insane so any help is very much appreciated.

 273. Does your blog have a contact page? I’m having trouble locating it but, I’d like to shoot you an e-mail.
  I’ve got some ideas for your blog you might be interested in hearing.
  Either way, great website and I look forward to seeing
  it improve over time.

 274. Howdy! I understand this is somewhat off-topic but I had to
  ask. Does managing a well-established website like
  yours take a massive amount work? I’m completely new
  to blogging but I do write in my journal on a daily basis.
  I’d like to start a blog so I will be able to share
  my experience and views online. Please let me
  know if you have any ideas or tips for brand new aspiring
  bloggers. Thankyou!

 275. It’s genuinely very complicated in this full of activity life to
  listen news on Television, therefore I simply use internet for that reason, and get the most recent information.