10 cilvēku manipulācijas stratēģijas

1. stratēģija: Uzmanības novēršana un izliedēšana
Sociālās kontroles galvenā stratēģija, kuru izmanto modernie mēdiji, ir uzmanības novēršana no sabiedriskās dzīves problēmām un svarīgiem politiskās vai ekonomiskās “elites” lēmumiem vai iesāktajām pārmaiņām (reformām). To panāk ar tā saucamo Plūdu tehniku jeb apziņas aizpludināšanu ar nenozīmīgu informāciju un izklaidi. Piemēram, līdz histērijai sakāpinātais “valodu karš” novērš sabiedrības uzmanību no valdības nodoma ieviest vēl bargākus finanšu izspiešanas pasākumus un izpārdot Latvijas īpašumus ārzemniekiem.
Uzmanības izkliedēšana un izklaides industrija tiek izmantota arī, lai sabiedrībā vispār nerastos interese par svarīgām zināšanām: zinātnēm, ekonomiku, politekonomiku, psiholoģiju, neirobioloģiju, kibernētiku u.c. “Turiet publiku aizņemtu, aizņemtu, aizņemtu! Lai tai nebūtu laika domāt; iesprostojiet to fermā pie citiem dzīvniekiem!” (skat. ‘Silent Weapons for Quiet Wars’).
Ideāls šīs stratēģijas instruments ir televīzija: nepārtraukti šovi, reklāmas, videoklipu efekti, seriāli, primitīvākos instinktus kairinošas filmas, īsas informatīvas pārraides, kurās īpaši atlasītas ziņas tiek pasniegtas vienkāršos apgalvojuma teikumos, bez analīzes un vēsturiskā konteksta. Daudzi cilvēki, it sevišķi nabadzīgākie, pie televizora pavada visu savu brīvo laiku. Par pasaulē notiekošajiem procesiem šiem cilvēkiem nav ne mazākā priekšstata, vien ziņu pārraidēs dzirdētas frāzes neapstrīdamu apgalvojumu formā.
Otrs ietekmīgākais uzmanības izkliedētājs ir internets. Cilvēki ar nedisciplinētu prātu internetā aizmirstas, viņu uzmanību sarausta intriģējoši attēli un video klipi, banneri un skrejošās rindas, hipersaites, reklāmas, e-pasti, bezjēdzīga čatošana, sekošana tviterziņām, spēles, t.s. sociālie portāli, visdažādākie piedāvājumi utt. Tipisks interneta lietotājs internetā var nosēdēt stundām un dienām, pat aizmirstot, kāpēc tur ienācis. Tā ir arī smaga atkarība.
Līdzīga funkcija ir arī visam izklaides biznesam.

2. stratēģija: “Pats radi problēmu un pats piedāvā risinājumu”
Šo metodi sauc arī par “problēma-reakcija-risinājums”. Tiek radīta problēma vai situācija, kurai jau iepriekš paredzama publikas reakcija. Atsaucoties uz šo reakciju, elite pieņem lēmumu (risinājumu), kurš citos apstākļos nebūtu iedomājams. Piemēram, elite pati izraisa ekonomikas krīzi, un tās pārvarēšanas vārdā samazina algas, likvidē sociālās programmas, lēti sagrābj sabiedriskos uzņēmumus vai institūcijas. Elite noorganizē terora aktu, un “cīņas pret terorismu” vārdā atceļ cilvēku tiesības un brīvības. Izplata teoriju par “globālo sasilšanu”, lai sāktu ierobežot, kontrolēt un ar jauniem nodokļiem aplikt enerģijas patērēšanu.

3. stratēģija: pakāpenība jeb “uzvārītās vardes”stratēģija
Ja vardi uzreiz iemet karstā ūdenī, tā sasprindzina visus spēkus un no katla izlec. Ja grib uzvārīt dzīvu vardi, tā vispirms jāieliek remdenā ūdenī un tad ūdens jāsilda lēni un pakāpeniski.
Pēc šīs stratēģijas pasaulē tika ieviesta neoliberālā kārtība. Ja sabiedrībai uzreiz tiktu izskaidroti liberālo reformu mērķi un sekas, sabiedrība sadumpotos un noraidītu visu reformu paketi. Tāpēc reformas (valsts funkciju samazināšana un komercializēšana, privatizācija, masu bezdarbs, šoka terapija, tirgus atvēršana, monetārā disciplīna, valstu ievilināšana nesamaksājamos parādos, starptautisko baņķieru diktatūras ieviešana) tika ieviestas pakāpeniski, pilienu pēc piliena, izstiepjot tās gadu vai gadu desmitu garumā.

4. Atlikšanas stratēģija
Vēl viens veids, kā sabiedrību piespiest samierināties ar “nepopulāriem lēmumiem”, ir tos pasludinot par “sāpīgiem, bet nākotnei nepieciešamiem”. Cilvēkiem vieglāk samierināties ar upuriem nākotnē, nekā ar tūlītējiem upuriem. Jo masām raksturīga tendence naivi cerēt, ka “gan jau nākotnē viss nokārtosies” un, iespējams, tik lieli upuri nemaz nebūs nepieciešami.
Šo stratēģiju veikli izmanto mūsu budžeta “konsolidētāji”. Iznākumā kopējā parādu nasta ir krietni pieaudzēta un zaudēts laiks, bet īstā maksāšana it kā atbīdīta laikā – sākot no 2013. gada. Lai nomaksātu uzpūstos parādus kopā ar procentiem, valdība starptautiskajā tirgū aizņemsies jaunus parādus ar vēl lielākiem procentiem. Tātad krīze ir nevis pārvarēta, bet padziļināta, padziļinot arī parādu verdzību.

5. stratēģija: “Uzrunā sabiedrību tā, it kā tie būtu mazi bērni”
Šo stratēģiju plaši izmanto reklāmas un PR bizness. Manipulatori savos sižetos sabiedrību uzrunā tādā pat intonācijā un lietojot tādus pašus argumentus, kādus lietotu, uzrunājot mazu bērnu vai garīgi atpalikušu personu. Uzsverot cilvēku vājības un bezpalīdzību, un tūlīt piedāvājot vienkāršu risinājumu. Jo vairāk sabiedrība jāpiemuļķo, jo bērnišķīgāki argumenti jālieto. Šāda suģestijas metode iedarbojas tā: personas, kuras tiek uzrunātas ar bērnišķīgiem argumentiem, tiecas šo bērna lomu pieņemt un atbilstoši reaģēt.

6. stratēģija: “Jāuzsver problēmas emocionālie aspekti, jāizvairās no kritiskā prāta argumentiem”
Izraisot emocionālu reakciju, cilvēkos atveras zemapziņas līmeņi, kuros var viegli iedēstīt idejas, bailes, vēlmes, iekāri, šaubas, apmātību, pirmatnējos instinktos balstītus uzvedības modeļus. Kad iedarbinātas instinktīvās reakcijas, cilvēkā atslēdzas spēja racionāli analizēt un racionāli rīkoties.
Šo stratēģiju bieži izmanto demagogi, manipulējot pūļa instinktus mītiņos un citos saietos. Labs piemērs tam bija 13. janvāra demonstrācija Rīgā, kas pēkšņi pārauga grautiņos. Arī patreiz eskalētajā diskusijā par valsts valodas jautājumu abas puses izmanto tikai emocionālus argumentus. Līdz ar to nekāda racionāla diskusija un stāvokļa apjēgšana lielākajai sabiedrības daļai, kura šos emocionālos argumentus pieņēmusi, nav iespējama.

7. stratēģija: “Turi sabiedrību tumsonībā, veicini pelēku viduvējību!“
Rūpējies, lai sabiedrība nepārzinātu tās metodes un tehnoloģijas, kas tiek izmantotas tās kontrolei un paverdzināšanai. “Izglītības kvalitātei zemākajiem slāņiem jābūt tik zemai vai viduvējai, cik vien tas iespējams, lai zemākos slāņus no augstākajiem šķirtu nepārvarama ignorances plaisa” (skat. ‘Silent Weapons for Quiet Wars’).
Lai šādu stāvokli sasniegtu un uzturētu, Rietumu pasaulē pastāv divas skolu sistēmas: elitārā un vispārējā. Vispārējā obligātā izglītība ražo patstāvīgi domāt nespējīgus funkcionālos analfabētus. Pēdējos 20 gados šāda sistēma ieviesta arī Latvijā. Skat. arī ASV pedagoga Džona Teilora Gatto grāmatas un manu rakstu “Katrā cilvēkā snauž ģēnijs”.

8. stratēģija: “Mudini sabiedrību lepoties ar savu viduvējību” Iedvesiet sabiedrībai, it sevišķi jauniešiem, ka būt stulbam, vulgāram un neizglītotam ir stilīgi.

9. stratēģija: “Veicini vainas sajūtu”
Cilvēkiem jāiedveš, ka viņi paši vainojami par savām nelaimēm, jo nav bijuši pietiekami gudri, spējīgi, centīgi. Līdz ar to šie cilvēki nevis sacelsies pret netaisnīgu ekonomisko sistēmu, bet vainos sevi un dzīvos depresīvā stāvoklī. Savukārt depresijas sekas ir aktivitātes trūkums, bet bez aktivitātes nebūs revolūcijas. Tieši šādā depresīvā sevis vainošanas stāvoklī pašlaik iestrēgusi arī Latvijas sabiedrība.
Labs piemērs tam ir t.s. zviedru banku afēra Latvijā. Skaidrs, ka lielākā Latvijas iedzīvotāju daļa vienkārši nebija informēta par gadu tūkstošos izstrādātajām banku krāpniecības shēmām. Par tām nemāca pat mūsu augstskolās. Tomēr bankas un arī valdība “treknajos gados” cilvēkus mudināja ņemt kredītus uzpūsta tirgus apstākļos, neizskaidrojot riskus un veselīgas kreditēšanas politikas principus. Kad krāpnieciskajā shēmā bija ievilināta pietiekama sabiedrības daļa un kredītu piramīda sabruka, baņķieri un politiķi sāka vainot šīs mērķtiecīgās krāpniecības upurus, kuri “paši vainīgi, ka ņēmuši, bet parāds ir jāmaksā”. Patiesībā banku rīcība ir krimināla, bet politiķi ir šā nozieguma aktīvi līdzdalībnieki.

10. stratēģija: “Izproti cilvēkus labāk, nekā viņi izprot paši sevi”
Pateicoties zinātnes sasniegumiem, pēdējos 50 gados radusies milzīga zināšanu plaisa starp t.s. eliti un to apkalpojošiem tehnokrātiem, un parasto cilvēku sabiedrību. Izmantojot atklājumus bioloģijā, neirobioloģijā un praktiskajā psiholoģijā, “sistēma” ieguvusi izpratni par to, kā “darbojas” cilvēks – gan fizioloģiski, gan psihiski. Lielā daļā gadījumu tas nozīmē, ka varas sistēma ieguvusi lielu varu pār cilvēkiem. Lielāku varu, nekā šie cilvēki paši pār sevi.

Materiāla sagatavošanā izmantots ASV lingvista, filozofa, kognitīvo zinātņu speciālista un sabiedriskā aktīvista profesora Noama Čomska līdzīga nosaukuma darbs.

Jānis Kučinskis
/09.12.2011/
Avots: www.diena.lv/blogs/janis-kucinskis

10 cilvēku manipulācijas stratēģijas

t.me/brivibasplatforma/943

246 thoughts on “10 cilvēku manipulācijas stratēģijas

  1. Hello there! This article could not be written any
    better! Looking through this post reminds me of my previous roommate!
    He always kept talking about this. I will forward this information to him.
    Fairly certain he will have a good read. Thank you for sharing!

    my web-site: ketosis diet

  2. Howdy would you mind sharing which blog platform you’re using?

    I’m looking to start my own blog in the near future but I’m
    having a difficult time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and
    Drupal. The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking
    for something completely unique. P.S Apologies for being off-topic but I had to ask!

    Here is my homepage … PureKana CBD Gummie

  3. Excellent site you have here but I was wondering if you knew of any message boards that cover
    the same topics discussed in this article? I’d really like to be a part of group where I can get advice from
    other knowledgeable people that share the same interest.
    If you have any recommendations, please let me know.
    Thanks!

    my web site Androrexin Advanced

  4. After I initially left a comment I appear to have
    clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from
    now on every time a comment is added I receive four emails
    with the exact same comment. There has to be an easy method you are able to remove me from that service?
    Kudos! quest bars bitly.com/3jZgEA2 quest bars

  5. Whats up very cool web site!! Man .. Beautiful ..

    Superb .. I will bookmark your web site and take the feeds additionally…I’m satisfied to search out numerous helpful info here in the publish, we’d like
    work out extra techniques in this regard, thanks for sharing.

    Also visit my web-site – Total Keto 365 Pills

  6. I loved as much as you will receive carried out right here.
    The sketch is attractive, your authored subject matter stylish.
    nonetheless, you command get bought an edginess over that you wish be delivering the
    following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this
    increase.

    my site www.1stanapa.ru

  7. Hi there, just became alert to your blog through Google, and found
    that it’s truly informative. I’m going to watch out for brussels.
    I will appreciate if you continue this in future.
    A lot of people will be benefited from your writing.

    Cheers!

  8. Hey There. I found your blog the usage of msn. This is a really well written article.
    I will make sure to bookmark it and come back to read more
    of your useful info. Thank you for the post. I’ll certainly return.

  9. Right here is the perfect web site for anybody who wishes
    to understand this topic. You know so much its almost tough to argue with
    you (not that I personally will need to?HaHa). You definitely put a fresh spin on a topic which
    has been discussed for decades. Great stuff, just wonderful!

    Feel free to surf to my blog … demos.gamer-templates.de/specialtemps/clansphere20114Sdemo01/index.php?mod=users&action=view&id=4590765

  10. Hey there, I think your blog might be having browser compatibility
    issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine
    but when opening in Internet Explorer, it has some
    overlapping. I just wanted to give you a quick heads up!
    Other then that, terrific blog!

  11. The other day, while I was at work, my sister stole my iphone and tested to see if it can survive a thirty foot drop,
    just so she can be a youtube sensation. My iPad is now broken and she has
    83 views. I know this is totally off topic but I had to share it
    with someone!

  12. great submit, very informative. I ponder why the other specialists of this sector do not understand this.
    You should proceed your writing. I’m confident, you’ve a huge readers’ base already!

  13. Hiya very nice blog!! Guy .. Excellent .. Wonderful ..
    I will bookmark your website and take the feeds also…I’m happy to
    find a lot of helpful info right here in the put up, we’d like work out more strategies
    on this regard, thank you for sharing.

    my homepage … Vigalix Pills

  14. Hey there! This is kind of off topic but I need some
    guidance from an established blog. Is it difficult to set up your own blog?

    I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.

    I’m thinking about creating my own but I’m not sure where to begin. Do you have any ideas or suggestions?
    Thank you

    Have a look at my blog post :: Mazie

  15. I know this if off topic but I’m looking into starting my
    own weblog and was curious what all is needed to get setup?
    I’m assuming having a blog like yours would cost a pretty
    penny? I’m not very web smart so I’m not 100% sure.
    Any suggestions or advice would be greatly appreciated.
    Kudos

    My homepage … Pure Remedy CBD Reviews

  16. My wife and i have been quite happy Michael managed to finish off
    his researching via the precious recommendations he was given from
    your web page. It is now and again perplexing to just continually be making a gift of tips and hints which some others may have been selling.
    And we all remember we’ve got the website owner to give thanks to for this.
    These explanations you have made, the simple blog navigation, the relationships you will help instill – it’s
    everything excellent, and it’s letting our son and our family feel that this theme is satisfying,
    which is highly fundamental. Thanks for the whole lot!

    Feel free to surf to my web-site … Xoth CBD Gummies Review

  17. I needed to thank you for this fantastic read!! I definitely loved every little bit of it.
    I have got you book marked to check out new stuff you
    post?

    Here is my web blog :: Tonja

  18. Hi there would you mind letting me know which web host you’re using?
    I’ve loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads
    a lot faster then most. Can you recommend a good hosting
    provider at a reasonable price? Thanks, I appreciate it!

    my page :: Glacier Portable AC

  19. Greetings from Florida! I’m bored to death at work so I decided to check
    out your website on my iphone during lunch break.
    I love the knowledge you provide here and can’t wait to take a look when I get home.
    I’m amazed at how quick your blog loaded on my phone .. I’m not
    even using WIFI, just 3G .. Anyways, fantastic blog!

    my webpage :: Infinuity CBD

  20. Just want to say your article is as astounding. The clarity on your
    post is simply nice and i could assume you’re knowledgeable in this subject.

    Well with your permission let me to grasp your RSS feed to stay updated with forthcoming post.
    Thanks 1,000,000 and please continue the rewarding work.

    Feel free to surf to my blog – Fast Dash Keto Review

  21. I definitely wanted to develop a quick word to appreciate
    you for all the nice guidelines you are writing on this site.
    My considerable internet look up has finally been rewarded with beneficial know-how to write about with my company.
    I ‘d say that we readers are undoubtedly lucky to dwell in a great community with so
    many awesome professionals with interesting tricks.
    I feel rather grateful to have used your entire web
    page and look forward to really more exciting times reading here.
    Thanks a lot again for all the details.

    My site – NeoBio Health Keto Reviews

  22. Undeniably consider that that you said. Your favorite reason appeared to be on the net the simplest
    factor to take into account of. I say to you, I definitely
    get annoyed whilst other people think about issues that they just don’t recognise about.
    You managed to hit the nail upon the top and also outlined out
    the whole thing with no need side effect , other folks can take a signal.
    Will probably be back to get more. Thanks

    Here is my blog :: Far East XL Ingredients

  23. I have not checked in here for some time as I thought it was getting boring, but the last several posts are good quality so I guess I will add
    you back to my everyday bloglist. You deserve it my friend :
    )

    my website; NeoBio Keto

  24. hello there and thank you for your info ? I’ve definitely picked up something new from right here.
    I did however expertise a few technical issues using
    this website, since I experienced to reload the site lots
    of times previous to I could get it to load
    correctly. I had been wondering if your hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will
    often affect your placement in google and could
    damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
    Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective fascinating content.

    Make sure you update this again very soon.

    Here is my blog … www.meteoritegarden.com/userinfo.php?uid=2864593

  25. Undeniably believe that which you stated. Your favorite reason appeared to be on the web the simplest thing to be aware of.

    I say to you, I definitely get annoyed while people
    consider worries that they plainly do not know about.

    You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal.
    Will likely be back to get more. Thanks

    My web blog :: Modern Belle Review

  26. Hi there just wanted to give you a quick heads up.
    The text in your article seem to be running off the screen in Chrome.
    I’m not sure if this is a formatting issue or something to do with web browser compatibility but I figured I’d post to
    let you know. The style and design look great though!
    Hope you get the problem solved soon. Many thanks

    Here is my web blog; www.access-tango.com/

  27. Thanks so much pertaining to giving everyone an update on this subject matter on your blog.
    Please realize that if a completely new post appears or if perhaps
    any variations occur to the current write-up, I would
    want to consider reading more and focusing on how to make good
    use of those strategies you discuss. Thanks for your time and consideration of people by making this blog
    available.

    Look at my blog; Far East XL Pills

  28. I wanted to compose you the very small word to say thanks a lot once again regarding the pretty suggestions you’ve
    shared at this time. It’s so shockingly generous
    with you to give unreservedly exactly what a number of us
    could possibly have offered for sale for an e-book to help make some dough on their own, most notably now that you could have tried it in case you desired.
    These principles likewise acted to become a good way to fully grasp many people have the same
    eagerness just as my personal own to know way more when it comes to this issue.

    I am certain there are several more pleasurable moments up front for people who
    examine your site.

    Here is my blog post :: Libido Boost Pills

  29. I wanted to follow up and allow you to know how , very much I appreciated discovering your website today.
    I’d personally consider it the honor to work at my business
    office and be able to operate on the tips discussed on your blog and also be involved in visitors’ feedback like this.
    Should a position regarding guest writer become on offer at your end, make sure you let
    me know.

    Take a look at my web blog; Wawza Apple Cider Gummies

  30. Appreciating the time and energy you put into your website and detailed information you offer.
    It’s awesome to come across a blog every once in a while
    that isn’t the same unwanted rehashed material. Great read!
    I’ve bookmarked your site and I’m adding your RSS
    feeds to my Google account.

    Feel free to visit my web site: Insights CBD Review

  31. Hi there, I discovered your blog by way of Google even as searching for
    a comparable matter, your web site came up, it appears great.
    I’ve bookmarked it in my google bookmarks.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]Hi there,
    simply became aware of your weblog thru Google, and found that
    it’s truly informative. I am going to be careful for brussels.
    I will be grateful if you proceed this in future.
    Lots of other people might be benefited from your writing.

    Cheers!

    My web blog … Primiene

  32. We wish to thank you just as before for the gorgeous
    ideas you gave Jeremy when preparing her own post-graduate research and,
    most importantly, regarding providing the many ideas in a single blog
    post. If we had known of your website a year ago, we may have been kept from the nonessential measures we were selecting.
    Thank you very much.

    Here is my web-site … mhes.tyc.edu.tw

  33. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
    Very useful information particularly the last part 🙂 I care for such
    information a lot. I was seeking this certain info for a very long time.
    Thank you and good luck.

    Also visit my website … Viking XL Keto BHB

  34. I truly love your blog.. Very nice colors & theme. Did you build this site yourself?

    Please reply back as I’m trying to create my own personal website and want to learn where you got this from or what the theme is called.
    Many thanks!

  35. Hi, Neat post. There is a problem along with your web
    site in internet explorer, might check this? IE still is the marketplace leader and a large component to folks will
    miss your wonderful writing due to this problem.

  36. Having read this I thought it was extremely enlightening. I appreciate you spending some time and energy to put
    this short article together. I once again find myself spending a lot of time both
    reading and leaving comments. But so what, it was still worthwhile!

  37. I blog frequently and I seriously thank you for
    your content. Your article has really peaked my interest.
    I am going to bookmark your blog and keep checking
    for new information about once a week. I subscribed to your RSS feed as well.

  38. Very good website you have here but I was curious about if you knew of
    any forums that cover the same topics talked about in this article?
    I’d really love to be a part of community where I can get opinions
    from other knowledgeable people that share the same interest.

    If you have any suggestions, please let me know. Thanks a lot!

    My blog :: Optimum Keto Reviews

  39. Right here is the perfect webpage for everyone who really wants to find out about this topic.
    You know a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really will
    need to…HaHa). You definitely put a brand new spin on a topic
    that’s been written about for many years. Wonderful stuff, just wonderful!

    Feel free to surf to my site Bio Shed Keto Slim Review

  40. I was just looking for this information for some time.
    After 6 hours of continuous Googleing, finally
    I got it in your website. I wonder what is the lack of Google strategy
    that don’t rank this type of informative websites in top of the list.
    Generally the top sites are full of garbage.

    Also visit my web site Synaptic IQ Reviews

  41. Hi! I’ve been following your weblog for a long time now and
    finally got the courage to go ahead and give you a shout out from
    Kingwood Tx! Just wanted to mention keep up the good work!

  42. Howdy! I know this is sort of off-topic but I needed to ask.

    Does operating a well-established blog like yours take a large amount
    of work? I am brand new to blogging but I do write in my
    diary everyday. I’d like to start a blog so I can easily
    share my personal experience and views online.
    Please let me know if you have any kind of ideas or tips for new aspiring bloggers.
    Thankyou!

    Look into my site; Primiene Review

  43. Nice blog here! Also your website rather a lot up very fast!
    What host are you using? Can I am getting
    your affiliate hyperlink in your host? I wish my site loaded up
    as fast as yours lol.

    my web page Hung

  44. My spouse and i have been so glad Peter could do his inquiry with the ideas he
    acquired through the site. It’s not at all simplistic just to find yourself handing out
    points which usually some others might have been making money from.

    We do understand we’ve got the blog owner to
    give thanks to for this. The specific explanations you made,
    the easy web site navigation, the friendships
    you will assist to create – it is many astonishing,
    and it is helping our son and our family feel that that idea is amusing, and that’s particularly fundamental.
    Many thanks for the whole thing!

    Feel free to visit my site; www.1stanapa.ru/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username=DehartAlfonzo

  45. Greetings I am so delighted I found your blog page,
    I really found you by mistake, while I was searching on Aol for something else, Anyways I am here now and
    would just like to say cheers for a incredible post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to go through it all at the minute but
    I have bookmarked it and also added your RSS
    feeds, so when I have time I will be back to read much more, Please do
    keep up the awesome job.

    Check out my website: Ketorol Reviews

  46. Wow that was strange. I just wrote an really long comment but after I clicked submit my comment didn’t appear.

    Grrrr… well I’m not writing all that over again. Anyways, just wanted to say
    fantastic blog!

  47. Unquestionably believe that which you said. Your favorite
    justification seemed to be on the internet the easiest thing
    to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed
    while people consider worries that they plainly do not know about.

    You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side-effects , people can take a signal.
    Will likely be back to get more. Thanks

    my web-site Modern Belle Hydrofirm

  48. Howdy, i read your blog occasionally and i own a similar one and i was just
    wondering if you get a lot of spam comments? If so how do you prevent it,
    any plugin or anything you can recommend? I get so much lately it’s driving me crazy so
    any assistance is very much appreciated.

    my page: Infinuity CBD

  49. Needed to write you one very little observation in order to say thank you over again for those unique thoughts you’ve contributed on this page.
    It has been so seriously open-handed of you to allow without restraint all many of us could have supplied for an e book to generate some bucks for themselves, principally given that
    you might have done it in case you considered necessary.
    These good tips as well acted to become a easy way to
    comprehend the rest have the same fervor just as mine to figure out good deal more with regard to this condition. I believe
    there are lots of more pleasant sessions in the future for many who see your blog.

    my web blog – Summer Valley CBD Reviews

  50. Wonderful beat ! I wish to apprentice while
    you amend your website, how could i subscribe for a blog
    website? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast
    offered bright clear idea

  51. You have made some really good points there. I checked
    on the internet for more info about the issue and found
    most individuals will go along with your views on this web site.

    Feel free to visit my site: ColonBroom

  52. I’m amazed, I must say. Rarely do I come across a blog that’s equally educative and entertaining,
    and without a doubt, you have hit the nail on the
    head. The problem is something which not enough people are speaking intelligently about.
    Now i’m very happy I found this in my search for something regarding this.

    Here is my web-site – Wild Lean Keto

  53. A motivating discussion is definitely worth comment.
    I think that you should write more on this topic,
    it may not be a taboo matter but usually folks don’t speak about
    such topics. To the next! Cheers!!

  54. Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how can i subscribe for
    a weblog web site? The account helped me a applicable deal.
    I were a little bit familiar of this your broadcast provided brilliant clear idea.

    my web-site :: Wawza Gummies

  55. I don’t even understand how I ended up here, however I thought this post was once great.
    I do not recognize who you might be but definitely you’re going to a well-known blogger if you aren’t already.
    Cheers!

  56. I leave a leave a response when I appreciate a article on a site or if I
    have something to contribute to the discussion. Usually
    it’s a result of the sincerness displayed in the post I read.

    And on this post 10 cilvēku manipulācijas stratēģijas – BRĪVĪBAS PLATFORMA.
    I was actually excited enough to leave a comment 🙂 I actually do have 2 questions for you if it’s allright.
    Could it be just me or does it look as if like some
    of these responses appear like written by brain dead folks?
    😛 And, if you are writing on additional places, I would like to keep up with you.
    Would you make a list the complete urls of your social pages like your Facebook
    page, twitter feed, or linkedin profile?

    Also visit my web page: NeoBio Keto

  57. I’m really enjoying the design and layout of your blog.
    It’s a very easy on the eyes which makes it much more pleasant for me
    to come here and visit more often. Did you hire out a designer to create your theme?
    Excellent work!

  58. Undeniably believe that that you stated. Your favourite justification appeared
    to be on the internet the simplest factor to remember of.
    I say to you, I definitely get irked at the same time as other folks think about concerns that they just do not understand about.
    You controlled to hit the nail upon the highest as neatly as outlined out the whole
    thing with no need side-effects , people can take a signal.
    Will probably be again to get more. Thanks

    Visit my webpage :: Far East XL Pills

  59. Definitely believe that that you said. Your favourite reason appeared to be on the
    web the easiest factor to take into account of. I say to you, I definitely get irked
    even as other folks consider concerns that they just do not recognize about.
    You managed to hit the nail upon the highest as well
    as defined out the entire thing with no need side-effects , people can take a signal.
    Will probably be back to get more. Thanks

    my site; Wawaza Apple Cider Gummies

  60. Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked
    submit my comment didn’t appear. Grrrr…
    well I’m not writing all that over again. Anyway,
    just wanted to say excellent blog!

  61. Oh my goodness! Amazing article dude! Thanks, However I am going through difficulties with your RSS.
    I don?t understand why I am unable to subscribe to it.
    Is there anybody else having identical RSS issues? Anybody who knows the answer will you kindly respond?

    Thanx!!

    my homepage Modern Belle Review

  62. Superb blog! Do you have any recommendations for aspiring writers?
    I’m hoping to start my own website soon but I’m a little lost
    on everything. Would you propose starting with a free platform like WordPress or go for a paid option?
    There are so many choices out there that I’m completely overwhelmed ..

    Any recommendations? Bless you!

    Take a look at my web-site – Clinical Keto Ingredients

  63. Good – I should certainly pronounce, impressed with your website.

    I had no trouble navigating through all tabs and related info ended
    up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know
    it in the least. Reasonably unusual. Is likely
    to appreciate it for those who add forums or anything,
    site theme . a tones way for your client to communicate.
    Excellent task.

    Feel free to surf to my blog … www.engelliler.biz.tr

  64. Hi my loved one! I wish to say that this post
    is amazing, great written and come with approximately all significant infos.

    I’d like to see extra posts like this .

    Feel free to surf to my web site – Max BHB

  65. Hi there! I simply want to give you a huge thumbs up
    for the excellent information you have right here on this
    post. I am coming back to your blog for more soon.

  66. Hi there i am kavin, its my first occasion to commenting anywhere, when i read this paragraph i thought i could also make comment due to
    this good post.

  67. Nice post. I was checking constantly this blog and I’m impressed!
    Extremely helpful info specifically the last part 🙂 I care for such information much.
    I was seeking this certain information for a very long time.

    Thank you and best of luck.

  68. I got this web site from my pal who told me regarding this website
    and now this time I am browsing this site and reading very informative content at this place.

  69. Hey there would you mind stating which blog platform you’re working with?
    I’m going to start my own blog soon but I’m having a
    tough time selecting between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
    The reason I ask is because your design seems different then most blogs and I’m looking for something completely unique.
    P.S Apologies for getting off-topic but I had to ask!

    Review my web-site; Libido Boost Male Enhancement Ingredients

  70. Excellent post. I used to be checking constantly this blog and I’m impressed!
    Very useful info specially the closing phase 🙂
    I deal with such information much. I used to be seeking this certain info for a
    long time. Thanks and best of luck.

  71. I together with my friends were digesting the excellent guidelines from your website
    and then unexpectedly I got a horrible suspicion I never expressed respect
    to the web blog owner for them. These women are actually certainly happy to read all of them and have in effect truly been loving those things.

    Thanks for truly being so helpful as well as for deciding on variety of really good things most people are really desperate to be aware of.
    My honest apologies for not expressing gratitude to
    earlier.

    Also visit my web page :: Infinuity CBD Review

  72. With havin so much content do you ever run into any issues of
    plagorism or copyright infringement? My website has a lot
    of unique content I’ve either written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
    Do you know any solutions to help prevent content from being
    ripped off? I’d really appreciate it.

    Look at my blog post IQ SuperCharged

  73. With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My website
    has a lot of completely unique content I’ve either created myself or
    outsourced but it appears a lot of it is popping it up all over the web without
    my permission. Do you know any ways to help stop content from being ripped off?
    I’d certainly appreciate it.

    Visit my blog … Libido Boost Pills

  74. I simply wished to say thanks once again. I’m not certain what I would’ve taken care of in the absence of the entire creative ideas shown by you directly on this concern.
    It became a intimidating circumstance for me,
    but looking at the very specialised tactic you managed the issue forced me
    to leap over joy. I am thankful for your help and
    thus hope you comprehend what a great job that
    you’re undertaking training some other people through the use of your websites.
    Most likely you have never got to know all of us.

    My page; www.consulenzaleonardo.com

  75. hello there and thank you for your information ? I have definitely picked up anything new from right here.
    I did however expertise several technical issues using this website,
    as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load properly.
    I had been wondering if your hosting is OK? Not that I
    am complaining, but sluggish loading instances times will very frequently affect your placement in google and can damage your high-quality score if ads and marketing with Adwords.
    Well I am adding this RSS to my email and could look out for much more of your
    respective exciting content. Ensure that you update
    this again soon..

    Visit my webpage … forums.feasycom.com/index.php?action=profile;u=524845

  76. It is the best time to make some plans for the future
    and it is time to be happy. I’ve read this post and if I
    could I desire to suggest you some interesting things or advice.
    Perhaps you could write next articles referring to this article.
    I desire to read more things about it!

    Feel free to surf to my web blog … ACV Rx Reviews

  77. I would like to convey my admiration for your kind-heartedness
    for women who must have help on this niche.
    Your special commitment to passing the solution all around appeared to be certainly
    practical and have permitted girls much like me to attain their dreams.

    Your personal informative instruction means this much to me and far more to my office colleagues.
    Many thanks; from each one of us.

    My website; Luiresse Cream

  78. I enjoy you because of all your hard work on this
    web site. My mother take interest in carrying out investigation and it is simple to grasp why.
    I learn all relating to the lively ways you provide sensible ideas through your web blog and even cause contribution from visitors on this
    content so our own girl is in fact studying a lot.
    Take pleasure in the remaining portion of the new year.
    You’re performing a brilliant job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I am extremely inspired along with your writing abilities and
    also with the structure on your blog. Is that this a paid
    subject or did you modify it yourself? Either way keep up the excellent
    quality writing, it’s uncommon to look a nice blog like this one today.

    Also visit my web site: Arctos Portable Air Conditioner

  79. My spouse and I absolutely love your blog and
    find most of your post’s to be precisely what I’m looking for.
    Would you offer guest writers to write content in your case?
    I wouldn’t mind writing a post or elaborating on some of the subjects
    you write related to here. Again, awesome site!

  80. Right here is the perfect website for everyone
    who wants to understand this topic. You understand a whole
    lot its almost tough to argue with you (not that I really would want to?HaHa).

    You certainly put a fresh spin on a subject which has been written about for decades.
    Great stuff, just excellent!

    Feel free to visit my web-site; BioShed Keto Slim

  81. I’m really enjoying the theme/design of your website.
    Do you ever run into any browser compatibility issues?
    A number of my blog readers have complained about my blog not operating correctly in Explorer but looks
    great in Chrome. Do you have any advice to help fix this problem?

  82. Hi to every body, it’s my first go to see of this blog; this weblog
    includes awesome and genuinely excellent material for visitors.

  83. Oh my goodness! Impressive article dude! Many thanks, However I am experiencing troubles with your
    RSS. I don’t understand the reason why I cannot subscribe to it.
    Is there anybody else having similar RSS problems? Anybody who knows the answer can you kindly respond?
    Thanks!!

  84. I absolutely love your blog and find nearly all of your post’s to
    be what precisely I’m looking for. Do you offer guest writers to write content for you personally?

    I wouldn’t mind composing a post or elaborating on many of
    the subjects you write concerning here. Again, awesome blog!

  85. Hi, i read your blog occasionally and i own a similar one
    and i was just wondering if you get a lot of spam remarks?
    If so how do you protect against it, any plugin or anything you can advise?
    I get so much lately it’s driving me insane so any assistance is very much appreciated.

    Feel free to visit my blog – Michale

  86. I am really impressed with your writing skills as well
    as with the layout on your blog. Is this
    a paid theme or did you customize it yourself? Either way
    keep up the nice quality writing, it is rare to
    see a great blog like this one nowadays.

  87. My brother suggested I might like this website. He was totally right.
    This post actually made my day. You cann’t imagine simply how much time I had spent for this info!
    Thanks!

  88. hi!,I really like your writing very so much!
    proportion we be in contact extra about your article on AOL?
    I require a specialist on this house to solve my problem.
    Maybe that’s you! Taking a look forward to look you.

    My webpage :: True Burn Keto Pills (saraykapi.com)

  89. When I initially commented I clicked the “Notify me when new comments are added” checkbox
    and now each time a comment is added I get several emails with the same comment.
    Is there any way you can remove me from that service?
    Bless you!

  90. Its like you learn my thoughts! You appear to know a lot approximately this, such as you wrote the guide in it or something.

    I think that you just could do with a few percent to drive
    the message house a bit, but other than that, that is
    magnificent blog. A great read. I will certainly be back.

  91. Nice weblog right here! Additionally your site a lot up fast!

    What web host are you the usage of? Can I get your associate link to your host?
    I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

    Also visit my web site – Insights CBD

  92. Hello! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
    My last blog (wordpress) was hacked and I ended up
    losing several weeks of hard work due to no data backup.
    Do you have any methods to stop hackers?

  93. I am really loving the theme/design of your blog.
    Do you ever run into any browser compatibility problems?
    A couple of my blog readers have complained about my site not operating correctly in Explorer
    but looks great in Opera. Do you have any advice to help fix this
    issue?

    Also visit my homepage; Arctos Portable AC

  94. I am really impressed together with your writing talents as neatly as with
    the structure in your blog. Is that this a paid theme or did you modify it yourself?
    Anyway keep up the nice high quality writing, it’s uncommon to see a nice blog like
    this one nowadays.

    Here is my web page :: IceHouse Portable Air Conditioner – forum.adm-tolka.ru

  95. I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this
    post is written by him as no one else know such detailed about my problem.
    You’re incredible! Thanks!

  96. Hi there, just turned into aware of your weblog thru Google, and located that it’s truly informative.
    I am going to watch out for brussels. I will be grateful if
    you happen to proceed this in future. Many people shall be
    benefited out of your writing. Cheers!

    Also visit my site: green cbd gummies Reviews;
    duna-anapa.net.ru,

  97. Attractive element of content. I simply stumbled upon your web site and in accession capital to say
    that I acquire in fact loved account your weblog posts.
    Any way I’ll be subscribing for your feeds or even I fulfillment you
    get admission to constantly rapidly.

    Also visit my web page … NatureFused Cream

  98. Ahaa, its good dialogue on the topic of this piece of writing here at this webpage, I have
    read all that, so at this time me also commenting at this place.

  99. Hi! I know this is kinda off topic however , I’d figured I’d ask.
    Would you be interested in trading links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa?
    My site covers a lot of the same topics as yours and I think we could
    greatly benefit from each other. If you’re interested feel free to
    send me an e-mail. I look forward to hearing from you!

    Awesome blog by the way!

  100. Spot on with this write-up, I honestly feel this amazing site
    needs a great deal more attention. I’ll probably be returning to read more, thanks for the info!

  101. Today, I went to the beach with my children. I found a
    sea shell and gave it to my 4 year old daughter and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She placed the shell
    to her ear and screamed. There was a hermit crab inside
    and it pinched her ear. She never wants to go back!
    LoL I know this is completely off topic but I had to tell
    someone!

  102. My partner and I absolutely love your blog and find a lot of your post’s to be what precisely I’m looking for.
    Would you offer guest writers to write content to suit your needs?
    I wouldn’t mind composing a post or elaborating on most of
    the subjects you write related to here. Again, awesome website!

  103. Hi there! I just wanted to ask if you ever have any trouble with hackers?
    My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing
    many months of hard work due to no data backup.
    Do you have any methods to stop hackers?

  104. Great web site. Lots of useful info here. I’m sending it to some friends ans also sharing
    in delicious. And obviously, thank you to your effort!

  105. Alena Dallesa doktrīna
    Kad beigsies karš (2. Pasaules)… mēs izmantosim visu, kas mums pieder, – visu zeltu, visu materiālo varenību uz stulbuma kultivēšanu un ļaužu apmuļķošanu!
    Cilvēka smadzenes, ļaužu apziņa ir viegli ietekmējama un pakļaujas izmaiņām. Iesējot haosu, mēs nemanot samainīsim garīgās vērtības uz viltotām un liksim šīm viltotām vērtībām ticēt.
    Kā?
    Mēs atradīsim savējos domubiedrus, savējos sabiedrotos pašā valstī(A.Eiropā).
    Soli pa solim tiks izspēlēta grandioza veselas tautas bojāejas traģēdija, kura novedīs pie tās pašapziņas galīgas un neatgriezeniskas pazušanas. No literatūras un mākslas mēs pakāpeniski izstumsim sociālo būtību, atradināsim gleznotājus un rakstniekus nodarboties ar attēlošanu un pētījumu veikšanu par procesiem, kuri notiek tautas kolektīvajā apziņā.
    Literatūra, teātri, kino – tiks slavinātas pašas zemiskākās cilvēciskās dziņas. Mēs atbalstīsim un pacelsim tā saucamos māksliniekus, kuri iesēs cilvēciskā apziņā seksa kultu, varmācības, sadisma, nodevības propagandu – ar vārdu sakot, atvērs sabiedrības apziņu jebkurai netikumībai.
    Valsts pārvaldē mēs radīsim haosu un saputrojumu.
    Nemanot, bet aktīvi un pastāvīgi tiks sekmēta ierēdņu muļķība, kukuļņemšana un bezprincipialitāte. Birokrātisms un gausa lēmumu pieņemšana kļūs par tikumu. Godīgums un krietnība būs apsmejami un nevienam nekļūs vajadzīgi. Bezkaunība un cinisms, meli un apmānīšana, žūpība un narkomānija, dzīvnieciskas bailes vienam no otra, nodevība, agresīvs nepamatots nacionālisms un tautu ienaids, veikli un nemanot kultivēts, atplauks viskuplākajās krāsās.
    Un tikai nedaudzi, ļoti nedaudzi nopratīs vai pat sapratīs, kas notiek. Bet tādus ļaudis mēs noliksim bezpalīdzīgā stāvoklī, pārvērtīsim par izsmiekla objektiem, atradīsim veidu tos apmelot un pasludināt par sabiedrības atkritumiem. Izrausim tautas garīgās saknes, deformējot un iznīcinot tautiskas tikumības pamatus. Mēs izļodzīsim tādējādi paaudzi aiz paaudzes Ķersimies pie ļaudīm no bērnu, jaunības gadiem, galveno likmi vienmēr liekot uz jaunatni. Mēs izaudzināsim no tiem ciniķu, neliešu un kosmopolītu paaudzi.
    Lūk tā mēs to arī izdarīsim.
    A.Dalles. Pārdomas par Amerikas pēckara doktrīnas realizāciju pret PSRS, 1945.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.